Jump to content

Sfat achizitie bmw320d


cicero66

Recommended Posts

Salut,

 

in primul rand felicitari pentru acest forum, il citesc de cateva zile si am gasit niste sfaturi foarte utile

De ceva vreme caut sa achizitonez o masina.

Am gasit pe cineva pe internet care vinde un 320d din 2005 163 CP(modelul nou).

Anuntul persoanei suna cam asa: EURO 4; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; INCHIDERE CENTRALIZATA;

PROPIETAR, STARE FOARTE BUNA, KM REALI, BLUETOOTH, DTC, DSC, MP3. Pretul 12800 Euro.

Masina are 162000 km. A fost achizitionata din germania acum un an si ceva. Ultima revizie in germania a fost la 105 mii iar in bucuresti la reprezentanta la 145000. A schimbat turbina la 145000(mai are garantie 1 an). Inca nu am vazut masina decat in poze, urmeaza sa mergem la BMW la reprezentanta pentru o verificare. Cat de mult ma pot baza pe ceea ce mi se va spune acolo? Cum se comporta masina dupa acest numar de km? Eu am avut un ford modeo care dupa 170000 a inceput sa imi pice destul de rau.

 

Va rog sa imi dati niste sfaturi ca pentru un incepator, am vazut ca unele persoane de aici chiar se pricep.

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa stii daca o piesa iti va "ceda" la 150.000km sau la 200.000km, mergi la un tester pe ea , fa-i o verificare vizuala amanuntita si un testdrive cu ea...daca totul iese ok ia-o...dar cand iei o masina sh...e de noroc. Oricum iei bmw nu dacie. bafta
Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa te puna pe ganduri pretul asa de mic si in al doilea rand ca a schimbat turbina la 145 km. daca te uiti de curiozitate la site-uri din germania nu ai sa vezi la pretul asta pt acest model . Si dupa aia va intrebati de ce va cade nmu stiu ce piesa. Daca te uiti la autovit ce preturi mici sunt la cele aduse din afara.Asta am patit-o pe pielea mea cand am fost sa imi iau masina si am ramas cu buza unflata si sa vad ce masini sunt acolo si la ce km si sa nu mai zic de pretuti.Riscuul tau
Link to comment
Share on other sites

Daca aia e masina din pozele de mai sus...Eu dc as fi in locul tau nu as da banii astia pe un bmw chel-chel si suspect:(pret mic,turbina schimbata,km multietc..) doar asa de dragul emblemei de pe capota,la banii astia ai putea sa-ti iei un Passat 2.0 TDI -140cp din 2006-2007 pana-n 80-90 de mii de km si cu foarte multe dotari decat un bmw cu dotari de Logan. Parerea mea.

 

Sau..mai pui niste bani si cauti altceva mai de incredere si cu km mai putini <_<

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Si passatul stiu ca e o varianta. Am cautat seria3 , passat si audi a4.

Problema e ca sunt foarte multi dubiosi si nu am incredere deloc in ei.

De exemplu l am intrebat pe unu daca are carte service la masina. A zis ca daca vreau carte service imi face si-mi scrie ce vreau eu acolo. Si exemplele sunt multe.

Link to comment
Share on other sites

Si passatul stiu ca e o varianta. Am cautat seria3 , passat si audi a4.

Problema e ca sunt foarte multi dubiosi si nu am incredere deloc in ei.

De exemplu l am intrebat pe unu daca are carte service la masina. A zis ca daca vreau carte service imi face si-mi scrie ce vreau eu acolo. Si exemplele sunt multe.

 

Daca accepti un sfat, poti cumpara un BMW E90, E91 2005 - 2006 cu cca 13.000 Euro fara TVA 9in jur de 150.000 km care la BMW nu sunt nimic) cu dotari foarte bune de la un dealer din Germania sau de la o firma de leasing. Te costa inmatricularea 600 euro si ai o masina buna cu dotari oK si istoric clar de service.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Si passatul stiu ca e o varianta. Am cautat seria3 , passat si audi a4.

Problema e ca sunt foarte multi dubiosi si nu am incredere deloc in ei.

De exemplu l am intrebat pe unu daca are carte service la masina. A zis ca daca vreau carte service imi face si-mi scrie ce vreau eu acolo. Si exemplele sunt multe.

 

Daca accepti un sfat, poti cumpara un BMW E90, E91 2005 - 2006 cu cca 13.000 Euro fara TVA 9in jur de 150.000 km care la BMW nu sunt nimic) cu dotari foarte bune de la un dealer din Germania sau de la o firma de leasing. Te costa inmatricularea 600 euro si ai o masina buna cu dotari oK si istoric clar de service.

 

Succes

 

salut

 

pretul e mai mult decat mi-am propus sa cheltui pe masina.

13000 cu tva si inmatriculare ma ajunge la 16000 de euro

Link to comment
Share on other sites

Si passatul stiu ca e o varianta. Am cautat seria3 , passat si audi a4.

Problema e ca sunt foarte multi dubiosi si nu am incredere deloc in ei.

De exemplu l am intrebat pe unu daca are carte service la masina. A zis ca daca vreau carte service imi face si-mi scrie ce vreau eu acolo. Si exemplele sunt multe.

 

Daca accepti un sfat, poti cumpara un BMW E90, E91 2005 - 2006 cu cca 13.000 Euro fara TVA 9in jur de 150.000 km care la BMW nu sunt nimic) cu dotari foarte bune de la un dealer din Germania sau de la o firma de leasing. Te costa inmatricularea 600 euro si ai o masina buna cu dotari oK si istoric clar de service.

 

Succes

 

salut

 

pretul e mai mult decat mi-am propus sa cheltui pe masina.

13000 cu tva si inmatriculare ma ajunge la 16000 de euro

 

 

Da,

Dar din Germania il iei fara TVA pe firma (a ta sau a unor cunoscuti).

Link to comment
Share on other sites

Pretul este bun daca totul este in regula.Dar cum s-a mai spus este chel si in timp te voi enerva foarte tare ca nu ai tot ce trebuie(volan de plastic,butoane de masina de spalat la aerul conditionat)plus ca minte putin in anunt vis a vis de xenon.
Link to comment
Share on other sites

cam cat ar trebui sa coste masina asta cheala asa cum e si pe criza asta economica !?

 

Avand in vedere ca avem E60 pe forum cu 12 000 ...si de curand s-a luat 325i coupe 2005 cu multe optiuni la 11 000 ...

 

Parerea mea e ca asta e pretul la o masina pe care trebuie sa o vinzi intr-o per proasta ! Mergi la verificare cu ea !

 

faptul ca a schimbat turbina si are si garantie nu este decat un mare avantaj pt tine iar volanul se poate schimba ulterior cu unul cu comenzi ! Eu cred ca mai poti negocia cu el

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

cam cat ar trebui sa coste masina asta cheala asa cum e si pe criza asta economica !?

 

Avand in vedere ca avem E60 pe forum cu 12 000 ...si de curand s-a luat 325i coupe 2005 cu multe optiuni la 11 000 ...

 

Parerea mea e ca asta e pretul la o masina pe care trebuie sa o vinzi intr-o per proasta ! Mergi la verificare cu ea !

 

faptul ca a schimbat turbina si are si garantie nu este decat un mare avantaj pt tine iar volanul se poate schimba ulterior cu unul cu comenzi ! Eu cred ca mai poti negocia cu el

 

 

Din ce am observat in ultima perioada preturile variaza foarte mult. Aceeasi masina o poti gasi si la 11000 si la 15000 de euro ( nu vorbesc neaparat de BMW).

Intradevar e mai posibil ca cele mai ieftine sa aiba probleme dar aici banuiesc ca tine si de noroc. De aceea am intrebat cat de mult ma pot baza pe o verificare la reprezentanta BMW. E posibil sa iasa bine la verificare si sa aiba probleme majore?

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum s-a mai spus, la o masina second hand trebuie sa ai si ceva noroc. Teoretic, daca o poti duce la un mecanic f priceput, iti poate spune daca are probleme majore. Dar te poti astepta sa pice orice si in orice moment. Ideea de baza este sa ai bani de intretinere in cazul in care ai probleme ulterioare. Nu sa-ti iei bmw si apoi sa mergi cu ea pana crapa. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Masina arata bine, dar vezi ca nu are xenone (vezi poza), fii atent ce cumperi, fah un test cu ea .. inainte sa te duci cu ea la bavaria, pt bavariai iti trebuie doar cheia.

Bmw 320d este super masina si merge impresionant de bine pt 2000cmc, fah abstractie de ce zic alti.

 

Pe curand!

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Ce tari sunteti, 12800 e pret normal pentru masina asta, nu e MIC, masina e CHEALA, n-are dotari deloc...

Ce vreti 20000? sa fie, se vand e60 la 12-15k... dotarile la masinile alea sunt altele, asta vad ca are aragaz in bord <_<)

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

in primul rand felicitari pentru acest forum, il citesc de cateva zile si am gasit niste sfaturi foarte utile

De ceva vreme caut sa achizitonez o masina.

Am gasit pe cineva pe internet care vinde un 320d din 2005 163 CP(modelul nou).

Anuntul persoanei suna cam asa: EURO 4; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; INCHIDERE CENTRALIZATA;

PROPIETAR, STARE FOARTE BUNA, KM REALI, BLUETOOTH, DTC, DSC, MP3. Pretul 12800 Euro.

Masina are 162000 km. A fost achizitionata din germania acum un an si ceva. Ultima revizie in germania a fost la 105 mii iar in bucuresti la reprezentanta la 145000. A schimbat turbina la 145000(mai are garantie 1 an). Inca nu am vazut masina decat in poze, urmeaza sa mergem la BMW la reprezentanta pentru o verificare. Cat de mult ma pot baza pe ceea ce mi se va spune acolo? Cum se comporta masina dupa acest numar de km? Eu am avut un ford modeo care dupa 170000 a inceput sa imi pice destul de rau.

 

Va rog sa imi dati niste sfaturi ca pentru un incepator, am vazut ca unele persoane de aici chiar se pricep.

 

Va multumesc.

 

masina asta vorba cuiva mai sus e cheala-chealaaaa ..... poate xenon aftermarket ...restul insirat pe acolo e standard. eu nu as lua din principiu un asemenea bmw CHEL !!! nici nu'mi vine sa cred ca se mai comanda masini d'astea ... poate sunt masini pt firme ceva ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.blocket.se/vi/20707581.htm?ca=11_s

 

masina asta daca o ia cineva pe firma in romania, o scoate la 11.000 de euro, eu zic ca e un pret ok pt o masina din 2006... si decat sa o iei din Ro, mai bine investesti 1000 de euro in drum si ai siguranta ca nu ti-ai luat o mare teapa <_<

 

intrebarea mea e alta: modelul de mai sus cat de chel ar fi pe o scara de la 1 la 10?

Link to comment
Share on other sites

Ce tot cobiti atata? Daca omul nu e interesat de navi/dvd/etc-uri sau de comenzi pe volan sau nu stiu eu ce sistem de mers lateral sau de parcare din telecomanda? Atatea optiuni are, atata costa....ceilalti bani pana la sumele de 14-126.000euro sunt dotarile....masina daca e ok dpdv al calitatii si finisajelor si, mai ales, ii place noului potential proprietar.......ce mai conteaza? de cate ori folositi navigatia sau tv-ul la masinile voastre? Intradevar, daca e la numarul de airbaguri sau, stiu eu, vre-un sistem de siguranta activa/pasiva ..intradevar...dar si aici e comentabil pentru ca asa cum am mers atatia ani si fara elementarul ABS <_< si ar mai fi o chestie....modelul de baza la bmw e mult mai dotat multe decat modele dotate de la alte marci....

Deci, eu zic ca, in afara unui test competent asupra masinii, se va merge si pe principiul "placut si cumparat" :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.