Jump to content

Probleme trapa e36


rec

Recommended Posts

Salut, deranjez cu o mica prbl cu trapa.. pe prima treapta merge super, intra cu totul in cupola fara nici o ezitare, iar in a II a dreapta cand sa se ridice partea superioara, cealalta se blocheaza la jumatate, sunt niste patine care o ridica? ghidaje ceva? sau e problema din sufa de actionare?... au mai existat cazuri? Parca nu as vrea sa dau toata plafoniera jos:). Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Probabil trebuie doar unsa cu vaselina,de culoare verde pentru ca e cea mai buna.Din cauza ca nu era unsa un prieten de-al meu si-a stricat trapa...nu se inchidea...eram la iarba verde si a venit ploaia...iti dai seama ca l-a inundat putin...si totul dintr-o prostie...deci desfa si unge.Bafta
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat <_< dar nu e asta, oricum am dato de anu trecut cu ceva misto:) si se mentine, nu am avut probleme nici iarna, e un blocaj undeva.. la mijlocul cursei, de asta am postat poate a mai patit cineva.. sa nu ma apuc inca sa dezechipez:)
Link to comment
Share on other sites

faza cu trapa o patesc si eu..initial am crezut ca pana la jumatate merge din fabricatie...am un coleg la care se comporta la fel...o fi bug general sau e factory made

 

Am patit si eu ceva asemanator si chiar ieri am reusit sa o fac sa mearga cum trebuie. Eu numai am curatat-o, am inlocuit un element care se rupsese si am mai gasit driver-ul sarit de la locul lui putin si apoi am uns-o. Ai grija sa nu fi fortat-o atunci cand s-a blocat si sa nu fie ceva la locul lui. Eu am stat o gramada pana mi-am dat seama de ce merge driver-ul ala asa greu. Cat despre blocaj nu stiu cum naiba apare ca nu avea nimic pe traseu, dar dupa ce i-am dat cu neste ulei nu s-a mai blocat.

Link to comment
Share on other sites

daca nu vedeam topicul, la fel as fi crezut si eu; ca merge doar pana la jumate. trapa e intr-o conditie foarte buna si nu am nici un fel de alte probleme cu ea. Voi incerca sa remediez si eu buba! tx
Link to comment
Share on other sites

noroc cu topicul asta ca altfel nu mi-as fi dat seama ca merge pana in capat ma obisnuisem cu ideia ca atat se desface, eu am fortato pe a mea sa mearga mai in spate dar degeaba nu sa intamplat nimic, eu oricum o folosesc rar dar mi se parea ciudat ca merge doar pana la jumatate
Link to comment
Share on other sites

Incercati sa scoateti motorasul de la trapa, dupa ce ati reglat trapa pe pozitia inchis.

Adica, trapa sa fie inchisa bine (va uitati sa fie aliniata frumos cu plafonul).

Scoateti motorasul, si din buton ii dati comanda de inchis. Se va opri singur cand ajunge in pozitia de oprit.

Apoi, puneti motorasul la loc, si incercati trapa !

E posibil sa se ascunda toata !!!

 

Asa e recomandat in carte !

Probabil cei dinaintea voastra au scos motorasul de la trapa si l-au pus gresit, si din cauza asta nu se deschidea de tot !

 

Eu am avut trapa manuala pe masina, si mi-am pus electrica.

Nu am probleme cu ea.

Chiar daca tin mana pe buton, se opreste singura cand trapa este deschisa complet.

Daca o ridic, la fel... se opreste singura la prima treapta, apoi daca apas din nou, se ridica la al doilea nivel.

Cand o inchid, indiferent de starea ei, se opreste singura cand ajunge sa fie aliniata frumos cu plafonul.

Link to comment
Share on other sites

De "ascuns" se ascunde si revine frumos fara nici o problema, am folosit un kit special de solutii ptr. trapa, dar atunci dupa ce se inchide tinand apasat butonul tot pe pozitia "INCHIS" ar trebui sa se ridice din exterior iar in interior cealalta jumatate sa se retraga in plafoniera, asta e prbl ca la jumatatea cursei a "trapei inferioare" se blocheaza. Si nu e din motoras:) are ghidaje de care trapa din exterior se foloseste ptr a se ridica?

 

http://www.pelicanparts.com/bmw/catalog/sh...n_pg1.htm#item4

 

Cam astea sunt piesele necesare ptr trapa, iar s-ar putea sa fie piesele cu referinta: 54-12-8-119-747-BOE

 

54-12-8-119-748-BOE

Edited by rec
Link to comment
Share on other sites

De "ascuns" se ascunde si revine frumos fara nici o problema, am folosit un kit special de solutii ptr. trapa, dar atunci dupa ce se inchide tinand apasat butonul tot pe pozitia "INCHIS" ar trebui sa se ridice din exterior iar in interior cealalta jumatate sa se retraga in plafoniera, asta e prbl ca la jumatatea cursei a "trapei inferioare" se blocheaza. Si nu e din motoras:) are ghidaje de care trapa din exterior se foloseste ptr a se ridica?

 

http://www.pelicanparts.com/bmw/catalog/sh...n_pg1.htm#item4

 

Cam astea sunt piesele necesare ptr trapa, iar s-ar putea sa fie piesele cu referinta: 54-12-8-119-747-BOE

 

54-12-8-119-748-BOE

 

uite schema completa a trapei....poate te ajuta sa-ti dai seama unde e blocajul tau.

 

http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?mode...hg=54&fg=05

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

a mai rezolvat cineva problema cu trapa?eu am sa scot motorasul si am sa fac cum recomanda slowdeath sa vad daca iese ceva...mie nu imi face nici un sunet nimic...pur sisimplu se opreste si gata...nu da semne ca ar putea fi rupt ceva...ci spune ca pana acolo e cursa motorului...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eu am rezolvat, am scos motorasu, in fine la inchidere nu avea aceasi pozitie, dar tot nu o ridica:) deci trapa din int. ramane la jumatate iar cea de sus nu se ridica decat putin de tot, iar daca o imping cu mana sta... stie careva ce este? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa fie rupt ceva !

Eu o sa-mi desfac trapa zilele astea, si o sa ma uit pe acolo.

M-am trezit si eu ca nu mai se ridica trapa in sus, dar motorasul isi face cursa.

In schimb, ca sa deschid trapa si sa vad cerul, merge OK, doar ca din cand in cand se aude un scartait de la piesa rupta !

 

Faza cu deschisul pana la jumatate... nu stiu ce sa zic !

Eu am o chestie de protectie, e paralela cu trapa, dar este in interior... care merge data la o parte si cu mana (defapt, se impinge in spate). Am observat ca daca o dau in spate, trapa, intr-adevar se deschide pana la jumatate. Pana nu aduc chestia aia, in pozitia initiala, trapa nu se mai deschide complet.

Link to comment
Share on other sites

Unde este situat motorasul trapei? Dupa plafoniera? Ce este plafoniera? Ce trebuie sa desfac ca sa ajung la el? Intrebari de noob dar chiar nu stiu si mie nu-mi merge trapa deloc <_<
Link to comment
Share on other sites

Unde este situat motorasul trapei? Dupa plafoniera? Ce este plafoniera? Ce trebuie sa desfac ca sa ajung la el? Intrebari de noob dar chiar nu stiu si mie nu-mi merge trapa deloc <_<

 

Deasupra ta ! Da ! Plafoniera este ansamblul de plastic ce contine un bec sau 2 sau mai multe si lumineaza interiorul autovehiculului ! Nu trebuie sa desfaci nimic, doar sa tragi cu atentie de plafoniera si de suportul din jurul ei si ies singure !

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa fie rupt ceva !

Eu o sa-mi desfac trapa zilele astea, si o sa ma uit pe acolo.

M-am trezit si eu ca nu mai se ridica trapa in sus, dar motorasul isi face cursa.

In schimb, ca sa deschid trapa si sa vad cerul, merge OK, doar ca din cand in cand se aude un scartait de la piesa rupta !

 

Faza cu deschisul pana la jumatate... nu stiu ce sa zic !

Eu am o chestie de protectie, e paralela cu trapa, dar este in interior... care merge data la o parte si cu mana (defapt, se impinge in spate). Am observat ca daca o dau in spate, trapa, intr-adevar se deschide pana la jumatate. Pana nu aduc chestia aia, in pozitia initiala, trapa nu se mai deschide complet.

 

Pai la mine se duce automat din buton partea din interior, aiurea, vazusem si la un 325 la fel si era aceasi chestie "trapa inferioara" ramanea la jumatate.. iar cealalta de sus se ridica din prima, in fine:) am cred ca ceva rupt, ca daca o imping cu mana in sus se ridica iar din ext. daca o apas putin cade la pozitia initiala, adica o inaltime foarte mica:), se pare ca ai acea protectie din cauza ca ai avut manuala. Billy incearca sa curetzi butonul, ai 2 lamele aiurea care se mai deplaseaza de pe pozitia lor, daca nu vezi daca iti ajunge curent in releu..

Link to comment
Share on other sites

Pai la mine se duce automat din buton partea din interior, aiurea, vazusem si la un 325 la fel si era aceasi chestie "trapa inferioara" ramanea la jumatate.. iar cealalta de sus se ridica din prima, in fine:) am cred ca ceva rupt, ca daca o imping cu mana in sus se ridica iar din ext. daca o apas putin cade la pozitia initiala, adica o inaltime foarte mica:), se pare ca ai acea protectie din cauza ca ai avut manuala. Billy incearca sa curetzi butonul, ai 2 lamele aiurea care se mai deplaseaza de pe pozitia lor, daca nu vezi daca iti ajunge curent in releu..

 

Pai, asa fac toate... Daca vrei sa ridici trapa in sus, in interior trapa inferioara (protectie ii spun eu, ma rog, e tot o tabla) nu se duce toata in interior ! Ci doar pana la jumatate, defapt nici jumatate nu e, dar in fine...

La mine merge sa o imping cu mana, dar asta inainte de a actiona butonul. Deci, cand e trapa pe pozitia inchis, imping de trapa inferioara pana in capat. Apoi apas butonul ca sa ridic trapa. Atentie, trapa inferioara trebuie adusa in pozitia initiala, deoarece daca vrei sa deschizi trapa in celalalt mod, adica sa culiseze in interior, nu se va deschide decat un pic, deoarece trapa inferioara fiind in interior va bloca cursa trapei.

E indicat ca miscarea manuala a trapei inferioare sa se faca cu trapa pe pozitia inchis, chiar daca o dati la o parte, chiar daca o aduceti in pozitia initiala.

Link to comment
Share on other sites

asa am gandit si eu, poate asa a fost facuta de ei. pana la proba contrarie nu outem demonstra

 

Cum am spus mai sus, automat trapa se deschide pana la mijloc...

Manual se deschide toata, dar inainte sa apesi pe buton !

Nu ar fi rau sa incercati si sa-mi spuneti si mie daca merge si la voi.

La mine merge !

Link to comment
Share on other sites

La mine, cand trapa primeste curent(mai face figuri si inca nu am reparat-o) se deschide pana in spate. Cand vreau doar sa o ridec trebuie sa apas de 2 ori pt a se ridica complet!

 

E normal ! Are 2 pozitii de ridicat in sus. Motorasul se opreste singur la prima pozitie. Si trebuie sa mai apesi inca o data pentru urmatoarea pozitie. Banuiesc ca atunci cand o inchizi, nu trebuie sa apesi de 2 ori.

 

Schimba butonul trapei si vezi daca iti mai face figuri cu primitul curentului.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
salut de azi am si eu o pb cu trapa se auzea ca merge mai greu motorasul pana cand am incercat sa o ridic si acum caraie ceva urat pe acolo coltul din stanga spate sta sub nivelul plafonului si functioneaza teoretic doar partea dreapta, se ridica ,coboara iar daca incerc sa o deschid de tot coltul din dreapta incearca sa se duca in spate dar tanga ramane blocat in concluzie nu pot sa o mai deschid nici sa o mai ridic...cine ma ajuta si pe mine sa o repar??? cine a mai desfacut si are idee cum se face ??? fac cinste!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.