Jump to content

Folie geamuri,care arata mai bine?


teneighty2000

Recommended Posts

Salutare!Ma intrebam care folie arata mai bine:cea neagra foarte inchisa adica 5%transparenta, care nu o poti pune decat pe laterale spate si luneta(autorizata) si sa te risti putin sa pui si pe fata la fel sau sa fie o transparenta medie de 23% care daca o pui si pe fata poate nu ai probleme.Pareri?Poze...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca pun folie numai spate fara geauri fata laterale imi trebuie omologare RAR? intreb deoarece LOGAN MCV are practic geamurile spate din tabla deci vizibilitate la spate = 0.

 

Bine inteles . Oricum ai vrea sa o dai , iti trebuie autorizatie !

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Asa e la mine, nu stiu ce transperanta, habar nu am... m-a oprit politia de cateva ori dar niciodata nu au comentat legat de folii...

post-669-1242667848_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

m-a oprit politia de cateva ori dar niciodata nu au comentat legat de folii...

 

Te intreaba de ele numai daca vrea dinadins sa te ardä ... daca il iei la misto ( cum fac eu de obicei <_< ) pe agent incepe sa iti caute motiv de amenda ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
34% e suficient mai ales daca ai si geamuri cu tenta verzuie,eu mi-am pus 24% si s-au inchis prea tare si imi pare putin rau :)

 

Acuma sunt in curs de hotarare, nu stiu de care sa imi pun, un lucru e cert, vreau la fel pe toate geamurile. Ai vreo poza sa imi fac o idee? <_<

Link to comment
Share on other sites

Folia pe fata este interzisa de 1an si ceva ... si am intrebat asta pe fiecare politist cand am fost oprit la filtre, cam vreo 5 la numar si toti mi-au dat acelasi raspuns, categoric NU mai ai voie.

 

In schimb service-urile normal ca iti dau autorizatie si iti monteaza folie (ei chiar insista ca pe fata e legala) , doar de aici le ies banii, daca tu iti iei amenda si ramai fara talon e tzeapa ta.

 

Parerea mea 70%-60% transparenta pe toata masina arata cel mai bine (si practic si frumos), 5% transparenta spate si pe fata gol arata aiurea ... ii strica toata forma.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Folia pe fata este interzisa de 1an si ceva ... si am intrebat asta pe fiecare politist cand am fost oprit la filtre, cam vreo 5 la numar si toti mi-au dat acelasi raspuns, categoric NU mai ai voie.

 

In schimb service-urile normal ca iti dau autorizatie si iti monteaza folie (ei chiar insista ca pe fata e legala) , doar de aici le ies banii, daca tu iti iei amenda si ramai fara talon e tzeapa ta.

 

Parerea mea 70%-60% transparenta pe toata masina arata cel mai bine (si practic si frumos), 5% transparenta spate si pe fata gol arata aiurea ... ii strica toata forma.

Salut! Din pacate trebuie sa te corectez pt cele spuse. Foliile pt geamurile laterale fata sunt legale atata timp cat masurata transparenta geamurilor dupa aplicarea foliei rezultatul va fi mai mare sau egal cu 70%. Din proprie experienta ca aplicator de folii autorizate sunt putine masinile pe care se poate aplica folia pt fata intrucat ele deja vin din fabrica cu o tenta de culoare. Am intalnit geamuri laterale fata cu 70% transparenta din fabrica, deci este evident ca legal nu se mai poate aplica folie. Exista aparate de masura a transparentei pe care trebuie sa le aibe fiecare atelier specializat, insa lipsa controalelor a facut ca fiecare sa faca ce vrea in propriul atelier. Vor exista multi necunoscatori care nu vor accepta cele spuse de mine, insa faptul ca suntem singurul atelier autorizat RAR pt aplicare folie auto din Romania pt geamurile autoturismelor cred ca spune totul. Si pentru cine vrea sa se convinga poate vizita situl RAR http://www.rarom.ro/cs-uploads/lista_socie..._autorizate.pdf , la pozitia 117. Cat despre politistii de la rutiera, crede-ma ca nu cunosc nici ei regulile mai mult decat colegii de pe forum, dovada ca des sunt intrebat de agenti din Politia Rutiera care mai sunt normele in acest domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!Ma intrebam care folie arata mai bine:cea neagra foarte inchisa adica 5%transparenta, care nu o poti pune decat pe laterale spate si luneta(autorizata) si sa te risti putin sa pui si pe fata la fel sau sa fie o transparenta medie de 23% care daca o pui si pe fata poate nu ai probleme.Pareri?Poze...

Ai aici cateva exemple, ca sa iti faci o idee. Daca iti place cum arata vreuna imi zici si iti spun ce folie are...

post-841-1249586658_thumb.jpg

post-841-1249586792_thumb.jpg

post-841-1249586968_thumb.jpg

post-841-1249587066_thumb.jpg

post-841-1249587158_thumb.jpg

post-841-1249587253_thumb.jpg

post-841-1249587339_thumb.jpg

post-841-1249587420_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare!Ma intrebam care folie arata mai bine:cea neagra foarte inchisa adica 5%transparenta, care nu o poti pune decat pe laterale spate si luneta(autorizata) si sa te risti putin sa pui si pe fata la fel sau sa fie o transparenta medie de 23% care daca o pui si pe fata poate nu ai probleme.Pareri?Poze...

Ai aici cateva exemple, ca sa iti faci o idee. Daca iti place cum arata vreuna imi zici si iti spun ce folie are...

Ce transparenta are e90-ul pe geamurile spate?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.