Jump to content

BMW X5 4.4i


scarface

Recommended Posts

EXAGERATI IN STIL MAREEEE!AUZI....CAND O CALCI CONSUMA 40-45%,CAT MAI ABERATI,FRATILOR????PAI INSEAMNA CA ESCALADE CONSUMA VREO60%,IAR HUMMER-UL VREO 80%,NU? :) DAR DACA NU AVETI ASTFEL DE MOTOARE NU STITI,ASTA E ADEVARUL :) .SORRY.

77086[/snapback]

ok fie......sa nu stricam topicul omului

:blink:

Link to comment
Share on other sites

- o masina de 4.4l  benzina nu scoate media sub 25% in Bucuresti nici macar in "visele ude" ale producatorului.

 

Am mers cu o un bmw cu motor 5.0l benzina (M5), si la mers super linistit (in bucuresti) am scos ~16-17%. In acelasi stil de mers o masina cu 2.0l turbo (STi) mi-a luat ~20%.

Link to comment
Share on other sites

ca posesor de motor de 3000 vreau sa va recomand doar atat

NU RESETATI CONSUMUL IN ORAS!!!!!!!!

:blink:  :)

77083[/snapback]

 

LOL - mare dreptate ai.

 

Oricine stie putina mecanica, intelege ca motorul de 4.4l are 4400 CM cubi - 8 cilindri in V, care pt a face explozie, au nevoie sa fie umpluti cu amestec de aer + vapori de benzina (ganditi-va la volumul necesar).

 

Nu mai vorbiti de lucruri sfiinte, pt ca nu le stiti si mai ales NU puteti crede care e adevarul !

 

Ieri la stopul de la Mag. Junior, mergand catre fostul sediu Connex m-a pus dracu sa resetez consumul...

 

Am prins 4 stopuri pana sa trec de semafor si stand pe loc ma uitam cum creste consumul la fiecare 5 secunde de stat pe loc. Ajunsese la 50% pe diesel la relanti;

probabil o sa fac un film ca sa ma credeti, insa repet, e normal !

 

Cand te vei urca intr-un benzinar de 3000, NU 4400 CM cubi.. o sa crezi ca ceva e in neregula cu computerul de bord !

 

Asemena masini pe benzina NU sunt pentru Romania si mai ales nu pentru SH.

Daca mai esti si bucurestean.. e sinucidere chiar daca ai bani de seria 7 NOU !

 

Voi cei cu 3000+ benzine faceti experimentul urmator:

- resetati la 0 in timpul saptamanii consumul si as fi curios cum evolueaza intr-o saptamana de mers in oras. (va garantez ca in prima zi va veti speria)

 

Eu am facut drivetest cu X5 3.0i pe DN1 (de la Brasov catre Predeal) si sub 20% nu mi-a scazut media...

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o bestie d-asta de X5 4.4i pe mana , era a unui amic si mi-a imprumutat-o intr-o zi sa ma deplasez in alt oras, ca atunci inca nu cumparasem Bmw-ul. Ce pot sa spun , m-a lasat masca, atata putere la varful piciorului si mai e si ditamai animalul de 2 tone. La consum nu mi-a scazut sub 23-25 %, dar am si calcat-o.

Am prins si portiuni de gheata la 140 km/h..si masina n-a avut nici cea mai mica ezitare. O masina excelenta dar pentru cineva cu un buget pe masura :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce masina are TOP42 insa cred ca ar fi naucit sa vada cat consuma un Hummer

 

http://www.fuh2.com/

 

The H2 is a gas guzzler. Because it has a gross vehicle weight rating over 8500 lbs, the US government does not require it to meet federal fuel efficiency regulations. Hummer isn't even required to publish its fuel economy (owners indicate that they get around 10 mpg for normal use). So while our brothers and sisters are off in the Middle East risking their lives to secure America's fossil fuel future, H2 drivers are pissing away our "spoils of victory" during each trip to the grocery store.

 

 

Ca fapt divers 10 MPG = 23l/100 Km daca esti cuminte, dar ca orice motor mare pe benzina cand mangai pedala.. iti da senzatie de voma daca esti neinspirat si te uiti la consum...

 

 

P.S Ca fapt divers.. cutiile automate pe benzina cresc foarte mult consumul urban !

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Eu la fiecare plin resetez consumul, si in oras imi ia intre 19-22 depinde de stilul de condus, de greutatea piciorului si timpul petrecut la semafoare...

P.S. Nu sunt din Buc. asa ca nu stiu cat mi-ar consuma acolo....

P.S.2 In schimvb face vrrrr, vrrrr..., si merge bine.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Gata, am dat masina, X5 4.4i, dupa 4 ani si 70.000 de km petrecuti impreuna. A fost o placere, costisitoare dar o placere.

Am luat masina pe vremea cand forumul era la inceput. De atunci tot il citesc si cateodata mai postez. Am postat prima data despre masina in data de "8/Jan/2005, 06:28 " cand aveam masina de 10 zile :). Mult entuziasm pe vremea aia. Entuziasmul si placerea de a conduce a ramas pana in ultima clipa petrecuta la volanul masinii :).

Va urma alt BMW dar de litraj mai mic. Imi trag cu ochiul: 320 e90, X3 2.0d, 525d e60 si MY FAVORITE: 325 e90 -- 218 CP.

Link to comment
Share on other sites

Gata, am dat masina, X5 4.4i, dupa 4 ani si 70.000 de km petrecuti impreuna. A fost o placere, costisitoare dar o placere.

Am luat masina pe vremea cand forumul era la inceput. De atunci tot il citesc si cateodata mai postez. Am postat prima data despre masina in data de "8/Jan/2005, 06:28 " cand aveam masina de 10 zile :). Mult entuziasm pe vremea aia. Entuziasmul si placerea de a conduce a ramas pana in ultima clipa petrecuta la volanul masinii :).

Va urma alt BMW dar de litraj mai mic. Imi trag cu ochiul: 320 e90, X3 2.0d, 525d e60 si MY FAVORITE: 325 e90 -- 218 CP.

Link to comment
Share on other sites

funny, atunci spuneam cat d emult imi place...azi conduc f des un x5 3.0D, pot spune ca al meu consum facut la pompa pe timp de vara in Buc este

Ca mosul : 12%

Alergata: 14,4%

cosumul e facut cu plinul ochi, si la 200 ,respectiv 300km ( am uitat si am zis sa fac la numar rotund de km) masina merge absolut fenomenal, are optiuni suficiente (aproape full daca se poate spune asa) f confortabila, e suuperba pt Bucuresti si drumuri lungi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
funny, atunci spuneam cat d emult imi place...azi conduc f des un x5 3.0D, pot spune ca al meu consum facut la pompa pe timp de vara in Buc este

 

Vezi, chiar din aceastã cauzã bunul simÞ si modestia trebuie sã primeze deoarece nu ºtii cum vei ajunge mâine: cu mai mulÞi sau mai puÞini bani, cu o maºinã mai bunã sau una mai modestã.

Banii, maºinile, vin ºi pleacã iar omul rãmâne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am un X5 3.0 SD.

In acest moment am 19.000 km (in 4 luni).

Pana la 10.000 consumul mediu a fost de 11.5 % pe urma a scazut la 10.8-11% .

Circul 50 % oras - 50 % exterior.

Cel mai bun consum la un drum de test a fost de 9,2 % (mers f.lejer si constant 90-100 km/h)

Pe autostrada consuma 10.3-11.5 % (140-160 km/h)

In oras (nu Bucuresti...) consumul mediu a fost 12-13,5 % - depinde f. mult de stilul de condus.

Pana acum nu am avut probleme tehnice, nu a fost nevoie sa completez nici ulei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.