Jump to content

Coupe vs Sedan


r0n1n

Coupe vs Sedan  

583 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Oricum coupe-urile arata mai bine tocmai din cauza faptului ca au 2 usi iar liniile caroseriei sunt mai alungite. In lipsa usilor din spate designerii au mai multa libertate de creatie. Pozitia la vplan eu zic ca e aceeasi. Nu ar avea de ce sa se schimbe. In schimb spatiul interior e mai restrans. Scaunele rabatabile si lipsa usilor din spate fac din coupe o masina ineficienta din punctul de vedere al mobilitatii in cazul in care sunt mai mult de 2 persoane. Intri mai greu iesi mai greu iar 3 persoane in spate stau cam ca sardelele. Cu 2 e ok. Si spatiul deasupra capului e reglabil din scaun. Acolo din nou nu cred ca sunt diferente. Iar la suspensii nu ma bag ca nu stiu. Dar banuiesc ca daca e coupe e de la sine inteles ca e mai sportiva si probabil suspensiile sunt sport la toate. Aici ma puteti contrazice ca nu comentez. La a mea sunt sport. Si suspensiile si scaunele.

Vorbesti ca cineva care nu a condus inviata lui un coupe sau nici macar nu s-a urcat intr-unul.

 

1. Pozitia la volan nu e aceiasi

2. Spatiul interior este cel putin la fel de mare, daca nu chiar un pic mai mare

 

Dezvolt doar la pct 1 prin a spune ca un sofer are mai mult spatiu in coupe, stalpii sunt mult in spate iar totul se simte mult mai aerisit. Din acest motiv si pozitia la volan e altfel. Coupe este extraordinar pentru persoanele inalte (1.90 sau mai sus). Am avut sedan si ma simteam MEGA inghesuit, fata (capul) imi statea in dreptul stalpului iar jumatate din scaunul fata se vedea prin geamul din spate (am 1.92). La coupe ma simt ca intr-o masina normala. simt ca am SPATIU. Ca-i incomodez pe unii atunci cand ii iau in spate? Da, dar confortul meu de zi cu zi e EXCEPTIONAL in comparatie cu sedan!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

@Alexxx eu ce spuneam? Conduc coupe si nu sedan. Iar la spatiul interior m-am referit la tot nu la spatiul celor 2 persoane din fata. Da in fata am loc destul si sunt inalt (1.82). Daca imi las scaunul jos la maxim am aproape 20cm pana la tavan. Ma desfasor cum vreau in ea. Am intrat in sedan desi nu am condus iar la prima vedere nu m-i sa parut mare diferenta. Poate in momentul in care conduci e altceva. La tine la 1.92 e clar ca e mai incomod sedanul ca e mai "strans". Iar la confort no comment...chiar e super ok. Poate ai inteles acum.
Link to comment
Share on other sites

Am vrut coupe dar n-am gasit nimic interesant la banii pe care-i aveam, 14000+- cateva sute...asa ca am dat 13800 pe compact....imi plac portierele fara rama...pt nevoile mele compactul este mai mult decat suficient, am 1,91 si stau foarte bine in masina...90% din timp il petrec singur in masina, 9% cu inca o persoana iar ultimul procent se imparte intre3 si 4 persoane in masina...o singura data am mers 5...pe talon sunt 5 locuri trecute , la fosta la 307CC era 4 locuri in talon... <_<
Link to comment
Share on other sites

si la seria 3 coupe astea noi sunt doar 4 locuri .... scaunele din spate aproximativ ca cele puse de pole ....

 

pe mijloc nu e loc de stat..... e o consola de plastic cu niste sertarase de depozitare ....

 

eu am luat coupe, tocmai pentru faptul ca masina o vreau pt mine si pt sotie .... nu sunt autobuz.... eu intotdeauna am considerat masinile pe care le'am luat pt DOAR 2 persoane ... in spate Dzeu cu mila ...

Link to comment
Share on other sites

Votat COUPE.

 

Am mers si cu E46 limo si cu coupe...si pot spune ca coupeul este mai...diferit, in sensul bun...

Adica, stalpii fiind mai in spate, parca iti da o senzatie ca e mai mare masina ; apoi geamurile fara rame iar sunt foarte frumoase.

In spate nu prea e loc pentru 3 persoane, adica 2 stau foarte bine, dar al 3-lea va sta foarte rau pe mijloc, unde este cotiera...

Link to comment
Share on other sites

E46 coupe clar. Mi se pare mult mai frumos. Si la noul 3 de departe E92 este cel mai frumos. In momentul de fata cred ca as da E60-ul 530i pe un E63 630i <_<

P.S. De curand am fost cu un E92 si am luat loc si pe locurile din spate si pot spune ca accesul este destul de greu. Deh...sunt obisnuit cu sedanurile. Dar vorba lui oSerX "in spate Dzeu cu mila". Doar eu sunt sofer 90% din timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

vai de viata mea, a trebuit sa stau in spate la M6 cand montam scaunul pt copil ...singura data cand am intrat ..acolo :bashwall:

 

e claustrofobic, e intuneric din cauza foliei, e...cu suspans..nush foarte ciudat parca intri in masina timpului sau ceva "outer limits" de genul asta :) Sincer se poate sta destul de comod, poate si din cauza formei scaunului si eu am totusi 1,87 si destule kile :unsure:.

 

Bai tata...dar cand a fost sa ies de acolo, cred ca mi-am dislocat umarul a 3-a oara <_<

Link to comment
Share on other sites

vai de viata mea, a trebuit sa stau in spate la M6 cand montam scaunul pt copil ...singura data cand am intrat ..acolo :bashwall:

 

e claustrofobic, e intuneric din cauza foliei, e...cu suspans..nush foarte ciudat parca intri in masina timpului sau ceva "outer limits" de genul asta :) Sincer se poate sta destul de comod, poate si din cauza formei scaunului si eu am totusi 1,87 si destule kile :unsure:.

 

Bai tata...dar cand a fost sa ies de acolo, cred ca mi-am dislocat umarul a 3-a oara <_<

 

 

eu am impresia ca in seria 6 ai mai putin loc in spate decat in seria 3 .... cel putin imi aduc aminte la un cabrio.... parca numai copii poti baga in spate ...

Link to comment
Share on other sites

vai de viata mea, a trebuit sa stau in spate la M6 cand montam scaunul pt copil ...singura data cand am intrat ..acolo :bashwall:

 

e claustrofobic, e intuneric din cauza foliei, e...cu suspans..nush foarte ciudat parca intri in masina timpului sau ceva "outer limits" de genul asta :) Sincer se poate sta destul de comod, poate si din cauza formei scaunului si eu am totusi 1,87 si destule kile :unsure:.

 

Bai tata...dar cand a fost sa ies de acolo, cred ca mi-am dislocat umarul a 3-a oara <_<

 

 

eu am impresia ca in seria 6 ai mai putin loc in spate decat in seria 3 .... cel putin imi aduc aminte la un cabrio.... parca numai copii poti baga in spate ...

ciudat .. dar chiar asa e.. In 6 cabrio cu o pers de 1.80 si ceva la volan, in spate nu mai ai loc absolut deloc, pe cand in 3 coupe stai chiar ok

Link to comment
Share on other sites

vai de viata mea, a trebuit sa stau in spate la M6 cand montam scaunul pt copil ...singura data cand am intrat ..acolo :bashwall:

 

e claustrofobic, e intuneric din cauza foliei, e...cu suspans..nush foarte ciudat parca intri in masina timpului sau ceva "outer limits" de genul asta :) Sincer se poate sta destul de comod, poate si din cauza formei scaunului si eu am totusi 1,87 si destule kile :unsure: .

 

Bai tata...dar cand a fost sa ies de acolo, cred ca mi-am dislocat umarul a 3-a oara <_<

 

si tu ai pus copilul acolo? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Amanadoua au suspensie normala standard, doar daca nu s-a comandat masina cu suspensie sport M...

Cred ca coupe-ul are garda la sol putin mai mica, deci si centrul de greutate mai jos, rezulta ca se tine putin mai bine...comparativ cu limo cu aceasi suspensie.

Link to comment
Share on other sites

Coupe clar, nu exista comparatie intre coupe si sedan ......Coupe e alta masina

Sa va pun o intrebare...... De ce toti posesorii de sedan E46 se uita dupa Coupe in trafic ??

Am prieteni posesori de coupe care imi povestesc acelasi lucru, e mai exclusivist, cand trece pe langa tine un coupe TE IA CU FIORI PE SIRA SPINARII .....urmatoarea mea masina mi-as dorii sa fie tot Coupe <_<

 

P.S. Daca nu te ajuta fata nu ai ce cauta in Coupe .....:bashwall:)) :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Coupe clar, nu exista comparatie intre coupe si sedan ......Coupe e alta masina

Sa va pun o intrebare...... De ce toti posesorii de sedan E46 se uita dupa Coupe in trafic ??

Am prieteni posesori de coupe care imi povestesc acelasi lucru, e mai exclusivist, cand trece pe langa tine un coupe TE IA CU FIORI PE SIRA SPINARII .....urmatoarea mea masina mi-as dorii sa fie tot Coupe <_<

 

P.S. Daca nu te ajuta fata nu ai ce cauta in Coupe .....:bashwall:)) :)

 

haha .. man exagerezi.

 

de mosul ala cu mustata cu 325ci-u ce zici?

sau de batranelu ochelarist de pe dorobanti cu 335i?

 

hai sa nu exageram, atata timp cat ai bani iti iei ce vrei :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu posesorul unui E 46 coupe, intradevar e mai diferita de restul masinilor, nu ma prea plimb cu mai mult de 2 pers in masina asa ca ori cum nu simt lipsa la celelalte 2 usi, parerea mea ca in Coupe pe locurile din fata ai spatiu mult mai mare decat in sedan ! Difera marimea usilor si tot restul pozitionarii interiorului, tarziu mi-am dat seama ca nici un element din exterior nu potriveste pe sedan (am vrut sa imi vand vechile stopuri pe un sedan si nu au potrivit, desi asa sa il vezi tecand pe langa tine pare la fel, capota e lai lunga putin si ...multe altele din cate am opservat eu .
Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu posesorul unui E 46 coupe, intradevar e mai diferita de restul masinilor, nu ma prea plimb cu mai mult de 2 pers in masina asa ca ori cum nu simt lipsa la celelalte 2 usi, parerea mea ca in Coupe pe locurile din fata ai spatiu mult mai mare decat in sedan ! Difera marimea usilor si tot restul pozitionarii interiorului, tarziu mi-am dat seama ca nici un element din exterior nu potriveste pe sedan (am vrut sa imi vand vechile stopuri pe un sedan si nu au potrivit, desi asa sa il vezi tecand pe langa tine pare la fel, capota e lai lunga putin si ...multe altele din cate am opservat eu .

 

coupe-ul e facut pentru sofer. ai vizibilitate buna in lateral din cauza geamurilor care se extind un pic spre spate, dar ai vazut ce greu te dai jos cand parchezi langa alte masini? e usa mai lunga, cred ca ar merge niste lambo doors <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.