Jump to content

pt cei cu e60


Recommended Posts

a inbunatatit cinva sistemul adudio standard de pe e60?ca mie mi se pare ca se aude f.nasol.

80652[/snapback]

 

Da, se cheama L7 si este optional... E printre cele mai bune de pe o masina de serie. De ce nu ai intrebat inainte de a pleca dupa masina... Eu nu mi-as baga surubelnita in E60, nici nu as lasa pe cineva s-o faca, dar fiecare cu deciziile sale. Daca stiai ca asta conteaza pentru tine, trebuia cautata o masina cu acest optional. Diferenta e ca de la cer la pamant. Iti arat odata cand ne intalnim.

 

Imi pare rau...

Link to comment
Share on other sites

Da, se cheama L7 si este optional... E printre cele mai bune de pe o masina de serie. De ce nu ai intrebat inainte de a pleca dupa masina... Eu nu mi-as baga surubelnita in E60, nici nu as lasa pe cineva s-o faca, dar fiecare cu deciziile sale. Daca stiai ca asta conteaza pentru tine, trebuia cautata o masina cu acest optional. Diferenta e ca de la cer la pamant. Iti arat odata cand ne intalnim.

 

Imi pare rau...

80657[/snapback]

 

 

stiude el,am auzit de el,dar masinile care aveau asa ceva erau foarte putine,si mult peste bugetul meu!.

 

ma gandeam ca poate cei de la bmw pot monta asa ceva aici la Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca se merita ca si costuri. Ar iesi mult prea scump. Nu prea ai ce face din pacate. Poate incerca cineva sa-ti monteze difuzoare, un sistem audio, etc. Dar eu nu as face-o pentru nimic in lume. Daca m-ar deranja, as vinde-o si as cumpara una cu L7.

 

Nu cred ca ai solutie iar daca ai, eu nu am auzit de una. Fie vorba intre noi, sistemul standard, e mult sub Logic7, dar nu e chiar asa de rau. E un sistem audio, normal, cu 6 difuzoare daca nu ma insel. Optiunea HiFi are 10 difuzoare si Logic7 are 13 si o putere pe masura.

 

Ca sa montezi un L7 pe o masina standard, schimbi mult prea multe pe masina ca sa merite. Eu spun ca nu ai ce face, multumeste-te cu ce ai iar la masina viitoare, o sa fi atent.

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca se merita ca si costuri. Ar iesi mult prea scump. Nu prea ai ce face din pacate. Poate incerca cineva sa-ti monteze difuzoare, un sistem audio, etc. Dar eu nu as face-o pentru nimic in lume. Daca m-ar deranja, as vinde-o si as cumpara una cu L7.

 

Nu cred ca ai solutie iar daca ai, eu nu am auzit de una. Fie vorba intre noi, sistemul standard, e mult sub Logic7, dar nu e chiar asa de rau. E un sistem audio, normal, cu 6 difuzoare daca nu ma insel. Optiunea HiFi are 10 difuzoare si Logic7 are 13 si o putere pe masura.

 

Ca sa montezi un L7 pe o masina standard, schimbi mult prea multe pe masina ca sa merite. Eu spun ca nu ai ce face, multumeste-te cu ce ai iar la masina viitoare, o sa fi atent.

80662[/snapback]

 

 

 

Hai ca am exagerat si eu putin,nu e chiar asa slab,dar totusi se putea mai bine!

 

o sa incerc cateva variante si o sa va dau vestea!

Link to comment
Share on other sites

Doar sa te gandesti de 10 ori inainte e a taia odata. E60-ul e o masina cu electronica multa, cu fibra optica si cu busuri de date, neconventionala din punctul asta de vedere, comparat cu orice alta masina pana la E60. E complicat rau si daca chiar ai incredere in cineva sa umble inauntru, asigura-te ca a mai facut asa ceva pentru E60 sau E65. Altfel, abtine-te.
Link to comment
Share on other sites

Doar sa te gandesti de 10 ori inainte e a taia odata. E60-ul e o masina cu electronica multa, cu fibra optica si cu busuri de date, neconventionala din punctul asta de vedere, comparat cu orice alta masina pana la E60. E complicat rau si daca chiar ai incredere in cineva sa umble inauntru, asigura-te ca a mai facut asa ceva pentru E60 sau E65. Altfel, abtine-te.

80667[/snapback]

 

 

nu o sa umble nimeni in ea! daca o stric ,o stric eu! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Logic 7;

13 speakers.

- 1 centre in dash - mid (1)

- 2 in each front door - mid & tweeter (4)

- 1 in each rear door - mid (2)

- 4 in parcel shelf - mid & tweeter (4)

- 2 under seats - subs (2)

 

Standard US, Hi-Fi upgrade UK;

10 speakers.

- 2 in each front door - mid & tweeter (4)

- 4 in parcel shelf - mid & tweeter (4)

- 2 under seats - subs (2)

 

Standard UK (not available on US);

6 speakers.

- 1 in each front door - mid (2)

- 2 in parcel shelf - mid (2)

- 2 under seats - subs (but wired parallel with door mids and very poor) (2)

Link to comment
Share on other sites

OK, n-am E60 dar ti-am urmarit evolutia cu simpatie :blink: Bafta multa, masina e frumusica. Sincer nu-mi vine a crede ca nu s-a bagat nimeni in sound upgrade cu rezultate pozitive si fara complicatii inutile. Nici eu nu sunt fan modificari aftermarket, dar nu cred ca nu e fezabil. Ca o fi mai complicat ca la altele nu neg, dar sa nu uitam ca totul a fost complicat la un moment dupa care s-a inteles si complicatiunea aia.

O idee de profan acum: te-ai uitat pe site-urile de e60, forumurile de pe-afara? e60.net etc etc, banuiesc ca cei care au e60 pot sa de directioneze. *Trebuie* sa fie pe-acolo idei de sound upgrade. Eu cel putin de acolo as incepe.

Link to comment
Share on other sites

Ia asa

 

Boxe - Focal Utopia

Amp - Audison vRX

Sub - JL

Head - sunt mai multe. Ori lasi stock sa pastrezi look-ul ori iei ceva cu DSP klumea.

 

Tocmai si-a luat un prieten amp-ul si boxele si l-a dus cam 1600 de euro. AMP-ul nou este 1900 si boxele sunt cam 900 perechea. Deci pe ebay ar trebuii sa cauti.

Link to comment
Share on other sites

Daca schimba doar boxele nu vad cu ce o ameteste :blink:

80759[/snapback]

Daca schimba doar boxele, nu rezolva nimic parerea mea. Ar trebui adaugate boxe si daca vrea sa le puna unde sunt cele originale de L7, va costa mult, inlocuirea capitonajelor interioare...

 

In alta ordine de idei, nu vad unde ar putea fi adaugat o noua unitate audio, pe bord, in nici un caz. Daca e in alta parte, nu cred ca as face-o.

 

Mai mult, orice daca vrei sa interactionezi cu ceva pe sistemul masinii, eu iti recomand s-o lasi balta.

 

E60-ul nu e o masina la care sa te joci cu electronica. Nu se joaca cei dintr-un dealer BMW, ci doar inlocuiesc cu totul ce e nevoie...

 

Vl20sas: era si optiunea HiFi care era acceptabila. Si optionalul asta l-ai cautat pe masinile care le-ai gasit?

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam ca poate cei de la bmw pot monta asa ceva aici la Bucuresti?

80660[/snapback]

sigur va fi prea scump. din cite stiu, la cele cu L7 legaturile intre componentele audio sint cu fibra optica. ma indoiesc ca cele fara L7 le-ar avea asa. si asta inseamna ca o sa iti refaca traseele toate (manopera gramada) daca vrei (si daca se poate) retrofit. sigur vrei?

Link to comment
Share on other sites

sigur va fi prea scump. din cite stiu, la cele cu L7 legaturile intre componentele audio sint cu fibra optica. ma indoiesc ca cele fara L7 le-ar avea asa. si asta inseamna ca o sa iti refaca traseele toate (manopera gramada) daca vrei (si daca se poate) retrofit. sigur vrei?

80778[/snapback]

 

 

Toate E60-urile au comunicatia pentru audio pe fibra optica.

Link to comment
Share on other sites

Toate E60-urile au comunicatia pentru audio pe fibra optica.

80820[/snapback]

OK, bine de stiut :-) Deci vl20sas, iti mai ramin doar incintele, capitonajele din usi, amplifu' + cine mai stie cite alte module, plus in final reprogramarea masinii (obligatoriu) si asta din urma nu vad cine ti-o poate face decit cei de la AB. inca o data, sigur vrei?

Link to comment
Share on other sites

OK, bine de stiut :-) Deci vl20sas, iti mai ramin doar incintele, capitonajele din usi, amplifu' + cine mai stie cite alte module, plus in final reprogramarea masinii (obligatoriu) si asta din urma nu vad cine ti-o poate face decit cei de la AB. inca o data, sigur vrei?

80821[/snapback]

 

 

voi ma speriati mai rau :) toate sunt pe fibra optica?? :)

 

ca daca nu sunt ii pun un woofer activ si termin treaba :blink:

 

mersii de sfaturi si de interesul aratat :)

Link to comment
Share on other sites

hei frate termina cu prostiile gen sub activ este cea mai mare pacaleala

baga un amplificator k lumea

un sub meserie

mai trebuie un coboritor de semnal ca sa dai in statie

un chit de cabluri

si asa ai rezolvat problema

nu te apuca sa schimbi difuzoarele ca strici masina o sa se auda mai prost

scoti basi din difuzoarele masini si lasi sub-ul sa-si faca treaba

asta este cea mai simpla si cea mai viabila solutie si sigur urechile tale vor fi satisfacute dar atentie in masina se aude belea afara deloc

bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

hei frate termina cu prostiile gen sub activ este cea mai mare pacaleala

baga un amplificator k lumea

un sub meserie

mai trebuie un coboritor de semnal ca sa dai in statie

un chit de cabluri

si asa ai rezolvat problema

nu te apuca sa schimbi difuzoarele ca strici masina o sa se auda mai prost

scoti basi din difuzoarele masini si lasi sub-ul sa-si faca treaba

asta este cea mai simpla si cea mai viabila solutie si sigur urechile tale vor fi satisfacute dar atentie in masina se aude belea afara deloc

bafta :blink:

81127[/snapback]

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.