Jump to content

vanzarile de bmw-uri noi din ro is forte slabute


lordseba

Recommended Posts

Nu tiu cate bmw-uri noi sau vandut in 2004 dar cred ca in jur de 600-800 cel mult

6128[/snapback]

Nu prea e multa lume care sa-si poate permita un Bmw nou si multi care si-l permit si-l cumpara din Germania pt. calitatea superioara a fabricatiei si executiei :blink:

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

atata timp cat il iau direct de la poarta fabricii cum s-ar zice, sigur economisesc cateva sute daca nu chiar o mie de euro fata de romania.

6186[/snapback]

 

Pai atunci cum se face ca un seria 3, produs la regensburg, se vinde cu aproape 20% mai ieftin in US decat in Germania?!? Nu are legatura pretul cu toate astea, doar cu politica firmei.

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci cum se face ca un seria 3, produs la regensburg, se vinde cu aproape 20% mai ieftin in US decat in Germania?!? Nu are legatura pretul cu toate astea, doar cu politica firmei.

6221[/snapback]

Poate se vinde mai ieftin pt a face concurenta lui Daimler-Chrysler? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Poate se vinde mai ieftin pt a face concurenta lui Daimler-Chrysler? :blink:

6296[/snapback]

 

Nu stiu, irelevant pentru discutie. Vroiam sa spun ca nu poti spune din start ca BMW e mai ieftin in Germania decat in Romania sau in alta parte. Intre Germania si Romania, pana acum preturile sunt identice la zeci de euro.

Link to comment
Share on other sites

Ai vreo dovada in acest sens?

6303[/snapback]

Seful meu a vrut sa-si cumpere un Audi A8 din .ro.A fost la reprezentanta, a vazut si s-a convins.A mers si in Germania sa vada un A8 nou...a vazut si s-a convins.

L-a cumparat din Germania! :blink: nu numai ca l-a luat cu vreo 2.000 de euro mai ieftin(nu ca ar fi contat banii la el),dar a spus ca nici nu se compara(calitatea materialelor,a executiei)

Link to comment
Share on other sites

poate ca afara dealerii isi pot permite sa bonifice clientul cu diverse dotari sau servicii care sa faca diferenta...

6309[/snapback]

 

Fara doar si poate, eu vorbeam de preturi de lista. Sa nu crezi ca in Romania nu poti obtine un 3-4% discount.

 

Seful meu a vrut sa-si cumpere un Audi A8 din .ro.A fost la reprezentanta, a vazut si s-a convins.A mers si in Germania sa vada un A8 nou...a vazut si s-a convins.

L-a cumparat din Germania! :blink: nu numai ca l-a luat cu vreo 2.000 de euro mai ieftin(nu ca ar fi contat banii la el),dar a spus ca nici nu se compara(calitatea materialelor,a executiei)

6310[/snapback]

 

Vorbeam de preturi de lista la BMW. Nu stiu la alte marci. Cat despre calitate, putem discuta, ba chiar s-a mai discutat. Dar am indoieli puternice ca vorbim de o calitate care o putem vedea in show-room. Asta e o gluma, nu? Sau vrei sa spui ca pentru Romania pun un plastic si o tapiterie si pentru Germania alta. Pur si simplu, nu ma convinge nimeni ca la BMW e asa. O fi la Audi, dar ma indoiesc si acolo.

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa mai adaug ceva. La o masina gen BMW sau Audi de obicei se comanda optionale multe, ceea ce inseamna ca nu prea se cumpara masini de pe stoc, care ar putea avea calitate sau executie defectiva. Iar despre faptul ca pe banda de asamblare se stie unde merge o anumita masina, crede-ma ca eu am multe dubii in acest sens.
Link to comment
Share on other sites

Seful meu a vrut sa-si cumpere un Audi A8

nu comparati audi cu bmw... audi se stie ca asambleaza si importa accesorii si din alte tari...

 

cat despre emanciparea romanului caruia ii sta in gat daca scrie pe ea "cumparata din romania" n-are rost sa mai vorbim...

 

PS.Si eu am un prieten care si-a luat acum 2-3 luni un A4 de la reprezentanta din ro dupa ce a testase in prealabil cateva piete europeane (germania, belgia, olanda)... iar acum vrea sa-l dea inapoi, dar nu pentru ca ar avea ceva, ci pentru simplu fapt ca vrea sa-si ia A6-le... si il vrea tot de la reprezentanta din ro

si ca sa intelegi ca nu este un fiste'cine sau un tip care nu incearca sa faca o afacere din aproape orice, cand a avut accident cu motorul, decat sa-l repare in ro, l-a suit pe platforma si a dat fuga cu el in belgia la reparat :blink: si astfel a economisit vreo 2.000 euro din banii asigurarii... dar a si scurtat timpul de asteptare cu vreo 2 luni

Link to comment
Share on other sites

nu comparati audi cu bmw...

cat despre emanciparea romanului caruia ii sta in gat daca scrie pe ea "cumparata din romania" n-are rost sa mai vorbim...

 

6317[/snapback]

Nu cred ca se poate spune despre marca Audi ca e proasta!Eu am dat doar un exemplu.Nu cred ca este singurul care face sau a facut lucrul asta :blink:

Link to comment
Share on other sites

La preturi este o diferenta f f mare depinde de tara si strategie o masina se face cu un castig iar la e-46 era enorm de aici si alte preturi mai mici in America.In America sunt masinile in general mai ieftine si trebuie sa vinzi si tu mai ieftin.

In schimb voi aveti preturile oficiale ale Germaniei si Ro in Germania pretul final e cum il targuiesti,in Ro e cum vrea vanzatorul si mai si rade cand intrebi de ceva ieftin de accea eu unul as cumpara in Germania pentru pret si calitate nu sunt accelasi masini din pacate ca pentru ost.

Link to comment
Share on other sites

BMW sufera in Romania si din cauza retelei de service foarte subtirele. Distantele foarte mari pana la urmatorul service mai de doamne-ajuta ii fac pe multi sa renunte. Cu un VW, un Opel te mai poti duce la un service independent, dar acestea nu fac fata electronicii unui BMW. Desi in regiunea Radautiului exista foarte multi oameni cu bani, prezenta BMW-urilor este mai mult limitata la "tamplarii" din Vicov ("tamplar" = unul care a dat la tampla in Germania) care isi schimba masinile ca pe sosete. Oamenii prefera aici Audi si VW, pentru ca exista si service.
Link to comment
Share on other sites

Ar mai fii si tractiunea pe spate care iarna nu e asa de interesanta pentru unii sau altii cu toate ca DSC de generatie noua sunt f f bune si nu mai simti diferenta.

Incat despre calitate sunt mai multe variante eu unul nu as fii sigur ca nu difera masinile intre ele.

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fii si tractiunea pe spate care iarna nu e asa de interesanta pentru unii sau altii cu toate ca DSC de generatie noua sunt f f bune si nu mai simti diferenta.

Incat despre calitate sunt mai multe variante eu unul nu as fii sigur ca nu difera masinile intre ele.

6366[/snapback]

 

 

 

Cu ce difera masinile pentru o tara fata de alta?

 

Nu vorbim de optiuni.

 

Calitatea pieselor este alta?Pivotii care sunt montati pe masinile ptr USA difera de cei montati pe masinile ptr Europa?

 

Poti sa dai niste exemple?

Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa dau exemple la anumite piese sau pachete dar nu stiu daca e cazul in public deocamdata.Pentru USA si Canada masinile sunt cu mult diferite incepand de la motor,centuri de siguranta,electronica etc.Iar pentru Europa depinde unde se fac masinile sau se asambleaza.
Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa dau exemple la anumite piese sau pachete dar nu stiu daca e cazul in public deocamdata.Pentru USA si Canada masinile sunt cu mult diferite incepand de la motor,centuri de siguranta,electronica etc.Iar pentru Europa depinde unde se fac masinile sau se asambleaza.

6373[/snapback]

 

 

Asa este.Sunt pachete diferite.

Dar ma refer la altceva.Sa luam exemplul cu pivotii.

 

Pentru o seria 3(de ex) pivotul(mai exact bascula,control arm cum vrei sa ii spui) este aceeasi ptr o masina ptr Europa sau USA(ma refer din punct de vedere al codului).

 

Sa inteleg ca sunt 2 tipuri de pivoti?

Cei de "proasta " calitate care sunt montati pe masina care pleaca in Europa si cei de "buna " calitate ptr masina care pleaca in USA?!

Link to comment
Share on other sites

Stiu Bavaria ca astepti un raspuns mai exact din pacate nu pot sa-l dau si eu stiu de ce dar ma mira ca tu nu stii de ce.Stii anumite piese sunt facut de anumiti liferanti A;B;C si asa sunt si piesele facute, fiecare tara are legile si RAR;TÄ‚V nu stiu exact cum se scrie si evident ca iese o alta masina exista sisteme de la caroserie neacceptate prin multe tari sa nu vorbesc de lacuri si motoare.Sa nu vorbesc cu anumite masini se fac extra teste plus alte si alta dar pentru unii sau altii e bine asa.Si apropo stiati ca nici o masina la caroserie nu e la fel ca cealalta?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.