Jump to content

se sparg greu sau usor geamurile la E46 ? dar la BMW-uri in general ?


Recommended Posts

Am vazut acum ceva timp un clip pe net, pe care probabil foarte multi l-ati vazut, in care niste baieti se chinuiau cu cĂŁrĂŁmizi si rĂŁngi sa sparga geamul unui audi a4 model 2005. Intrebarea mea este daca si la bmw se sparg la fel de greu geamurile sau nu. Ma refer la E46, dar nu strica pareri si de la posesori de alte modele mai noi sau mai vechi. Se sparg atat de usor cu bujia asa cum se spargeau la Dacie ??? Intreb pentru ca stau in Constanta, si de ceva timp multi prieteni de-ai mei si-au gasit masinile sparte de "bruneti"...
Link to comment
Share on other sites

Toate geamurile se sparg usor. Aia cu audi parca intentionat dadeau, sa nu-l sparga. De fapt le era mila de masina. E suficient sa dai cu ceva ascutit si s-a spart. Nici un geam nu rezista la bujie <_<
Link to comment
Share on other sites

eu de la bloc (etajul 6) am asistat la modul cum au operat niste baietasi la vreo 13-14 ani (erau si cu o tipa care tinea de sase). Venise intr-o zi pe la 10 dimineata, o doamna sa isi lase fata la gradinita din fata blocului meu si numai cat a lasat masina 15 min ca aia au si luat-o la tinta. Deci banuiesc ca vasusera ca lasase portofelul pe scaun undeva. Si tot se foiau ba intr-o parte, ba intr-alta..nu intelegeam ce este cu ei... Cand deodata unul s-a ridicat brusc de jos, celalalt imediat l-a urmat si in 2-3 sec unul din ei a aruncat puternic o piatra destul de mica in geamul de la sofer, iar celalalt a luat imediat portofelul si au rupt-o la fuga. Tipa in schimb nu a parut sa se grabeasca.

Eu m-am blocat initial dar am tipat la ei si am sunat imediat la 112...A venit intre timp si proprietara. Amprentari, poze...Oricum baza a fost in camerele de luat de vederi ale gradinitei care au surprins toata actiunea.

Concluzia: Se sparg USOR mai ales cand au doritorii ce vedea in interior. Daca ai o folie ceva, mai greu atragi privirile curiosilor. <_<

Link to comment
Share on other sites

Orice tip de geam din afara celui duplex (doua foi de geam lipite care au in interior o folie de aluminiu sau o rasina ) se sparg relativ usor....tinand cont de faptul ca aproape toate geamurile auto laterale sunt securizate (calite la temperatura mare si apoi decalite pentru a detensiona geamul) aceasta sticla are in primul rand functia de a nu rani de aceea se sparge in bucatele mici relativ inofensive.

Lucrez intr-un domeniu in care folosesc multe tipuri de geam ... nu o sa credeti ce simplu se sparge securizatul...mai nou se folosesc surubelnite in stea cu cap "vidia"...de mici dimensiuni...

Exista folie antiefractie autoadeziva...se monteaza pe interiorul geamului....si credeti-ma face diferenta...

Link to comment
Share on other sites

Atunci intrebarea ar fi daca se merita sa pui folie antiefractie. Ma refer la cea smechera antiefractie, nu la cea fumurie. E adevarat ca si cea fumurie protejeaza dupa cum ati zis si voi pentru ca nu se mai vede ce ai in masina. Dar eu am o mare boala pe ciorile care sparg masini. Daca ma credeti, as merge pana in Germania sau unde ar trebui, incat sa stiu ca-mi pune o folie antiefractie care face geamul INDISTRUCTIBIL. Sa vad ce o sa-mi mai **** baietasii atunci. Dar exista astfel de folie ? care sa il faca cu adevarat indistructibil ? unii spun ca da, altii ca nu...

 

Referitor la faruri...farurile de orice bmw (si in general de masini cat de cat noi) se sparg greu tare. Am incercat odata cu un prieten sa spargem geamul farului unui E39 cu facelift...stiti voi...pentru casco... a trebuit sa dam gaura in el cu shpiral, si pe urma sa rupem cu patentu bucatele pana am facut o gaurica considerabila.

 

Iar despre audi si materiale...eu am dat doar un exemplu cu acel clip pentru ca pe ala cred ca l-a vazut jumatate de Romania si era foarte cunoscut. O avea audi materiale stralucite de nu a auzit nimeni de ele si le foloseste doar audi. Daca or fi geamurile mai bune, asta nu inseamna mare lucru. Nemtii nu si-au gandit bmw-urile pentru a fi aduse in RO unde dai in toate gropile si iti sparg animalele geamul sa-ti ia te miri ce, si unde iti zgarie Nea Gheorghe vecinu masina in parcare. Iar cine vrea, sa-si cumpere audi daca nu ii place bmw <_<

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Daca ma credeti, as merge pana in Germania sau unde ar trebui, incat sa stiu ca-mi pune o folie antiefractie care face geamul INDISTRUCTIBIL. Sa vad ce o sa-mi mai **** baietasii atunci. Dar exista astfel de folie ? care sa il faca cu adevarat indistructibil ?

Mai bine o lasi asa. Stiu pe cineva cu un Lexus caruia i-au fortat portiera cu o ranga. Ar fi preferat sa-i sparga geamul ...

Link to comment
Share on other sites

Am avut io mai demult o Dacie 1300...dupa ce si-a dat duhu' motoru', inainte s-o duc la fier vechi, am spart toate geamurile, parbrizul, faruri, stopuri...tot , a fost misto !

A fost interesant <_< Cred ca sentimentul asta de 'misto' creste odata cu valoarea masinii :)

 

On topic : La E46 oare geamurile sunt la fel de rezistente ca la acel Audi ?

Link to comment
Share on other sites

chiar care ma lamureste si pe mine cu folia aia antiefractie? poate fi si fumurie? sau se poate pune pestea ea folii?

cat costa? de ex un geam lateral de pus?

 

in general orice folie fumurie (3m, llumar, samurai) are si rol antiefractie.

asta nu inseamna ca nu se poate trece prin ea, doar ca putin mai greu.

Link to comment
Share on other sites

aia care i-am surprins eu ..au rezovat toata treaba cu o piatra relativ mica si aruncata de la jumatate de metru cu putere (masina era o Kia Ceed). Asta da geam la Audi <_<
Link to comment
Share on other sites

revin, gemul e doar ca sa arate oamenilor corecti ca nu au voie.

 

gresit, geamurile laterale fata sunt pt vizibilitate ,pt a nu ploua in masina, pt a mentine A.c si caldura... :)

 

pt useru de mai sus...ca zicea de nemti si bmw...si audi tot de nemti e facut <_<

Link to comment
Share on other sites

Da, in Germania, geamurile sunt puse sa vezi ca nu ai voie. Pentru ca acolo sunt oameni corecti. Insa cand ajungi cu o masina nemteasca in Romania, se schimba situatia. Si trebuie sa faci ceva sa intaresti geamurile pentru ca animalele alea proaste numite hoti sa actioneze mai greu. Si acel ceva pe care trebuie sa-l faci, care ar fi ? A asistat cineva vreodata la spargerea unui geam cu folie antiefractie ? Am inteles ca e rezistent tare geamul dupa o luna dupa ce pui folia. Pentru ca 2-3 saptamani dureaza sa se intareasca acel clei cu care se pune folia, timp in care nu ai voie sa deschizi geamul si etc...

 

Si audi tot de nemti e facut, sunt de acord cu tine. Dar nu mi se pare ca o masina e mai tare decat alta doar pt faptul ca geamurile laterale sunt mai zdravene. Si eu sunt fan al nemtilor si al japonezilor si numai al lor. Deci nu sunt anti-audi (singura masina pe care mi-a lua-o daca nu mi-ar mai placea bmw ar fi audi). Doar ca, dupa cum spuneam, nu taria geamurilor face masina mai buna !

Link to comment
Share on other sites

Doar ca, dupa cum spuneam, nu taria geamurilor face masina mai buna !

 

pe mine ma deranjeaza calitatea proasta a materialelor din interior la bmw (volan, trimuri, husa de la schimbator),mai bine pun de plastic chior decat vopsea gumabila pe trimuri care se jupoaie ,la fel pe consola centrala, volanu la fel o porcarie de material... ....la audi sunt mai bune si mai rezistente...la bmw dupa 130 de mii si 4 ani sunt praf.

 

iata ca si geamurile sunt facute mai calitativ.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.