Jump to content

Nu rupe aderenta


r0n1n

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oricum intr-un fel e bine ca nu scartaie atat. Scartait inseamna pierdere de aderenta, se invart rotile in gol, daca nu scartai pleci mai tare de fapt.

 

Cu cat ai cauciucurile mai late, cu atat ai aderenta mai buna => nu mai scartai

Edited by Balanganel
Link to comment
Share on other sites

hello all...scuze ca ma bag in seama ca chilotu`n c..r dar am si eu o intrebare ,am un e36 318tds din 1997 220.000 km ....si am jante pe 16 pe el cu gume 205/55/r16 ,am telescoape sport, si as vrea sa imi pun niste jante pe 17 sau chiar pe 18 cu niste gume 225/40-45/zr17 sau zr18 ....cineva mi-a spus sa nu fac greseala asta ca voi omori motorul avand numa 90 de cai si masina avand 1330 kg ...va rog frumos cunoscatorii sa ma ajute si pe mine si sa imi spuna dezavantajele acestor jante mai mari dar si avantajele
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa sa cumpar niste jante de tabla pe 15 sau 16 cat mai subtiri si mai uzate pt spate sa vad cum se comporta atunci si sa ma conving dc intradevar e din cauza jantelor prea late.

Ce ziceti scoate fum din ele?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

vezi si tu pe youtube de exemplu 318iS ce burnuri face, pana gata gumele...a mea e automata si pe asfalt nici eu nu reusesc sa o patinez, pe criblura m-am imbatat de cap <_< . stiu pe cineva cu 320i E36, termina si ala gume la comanda...te asigur ca masina poateeee.
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa sa cumpar niste jante de tabla pe 15 sau 16 cat mai subtiri si mai uzate pt spate sa vad cum se comporta atunci si sa ma conving dc intradevar e din cauza jantelor prea late.

Ce ziceti scoate fum din ele?

Normal ca o sa scoata... parerea mea e ca nu ai ce face cu banii <_<

Link to comment
Share on other sites

Daca ai drum prin Brasov, anunta-ma, o sa fi surpins cate poate face masina ta <_<

 

Ce vrei sa spui?

Poti sa detaliezi te rog?

Stoc sau tunata?

Zice cĂŁ ĂŽĂži aratĂŁ el ce poate maÂşina ta :) .

 

Sper sa nu dovedesc contrariul...

 

nu-ti mai bate joc de masina !.Nu asta e scopul ei . sa faca burn !.

Treaba lui...

Link to comment
Share on other sites

@Allex: aha, ma indoiesc la cati ani are, dar pana la urma s-au vazut si altele mai ciudate...

Cand am zis ca vreau sa ii pun table pe 15/16 nu m-am referit ca o sa-i dau burnout ci pur si simplu plecari foarte tari de pe loc, banuiesc ca nu imi bat joc de ea nu?

Cand am zis sa scoata fum nu m-am referit chiar la propriu.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

...am roti de 17''/245 pe spate...

 

Pai pentru ce ti-ai pus 245 pe spate ? Ca sa piarda aderenta, sau sa transmita puterea pe o suprafata cat mai mare ?

 

Vrei sa fluiere rotile...pune 195/60/15

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Nu mai omori masina, din cauza rotilor late nu rupe aderenta. 320i-ul meu lasa 10-15m de cauciuc pe asfalt, chiar si la a II-a mai incearca putin.

 

 

Totusi sa nu exageram ca nu este M <_< , dar motorul in 6 cilindrii de 2.2 170 de cai ar trebui sa rupa aderenta in a 1-a aproape toata viteza si a 2-a maxim 1 m...si daca esti priceput :) si in a 3-a se aude un pic de scartz dar doar un pic

Link to comment
Share on other sites

r0n1n: daca vrei sa poti scartai rotile, trebuie sa iti scoti CDVul. Clutch delay valve. Tu lasi ambreiajul brusc, insa valva aia are debit mic, incat ambreiajul tau patineaza vrand nevrand. Adauga la asta si anvelope cu aderenta mare si e normal ce se intampla. Asa am patit si eu, si eu am zis de ambreiaj, si eu am zis ca uite un 318 ce le scartaie etc, cu jante pe 17, si a mea nu prea. Am scos CDVul si scoti fum din roti ca la burnout(ceea ce nu e sanatos, by the way).

 

 

PS: CDVul ala e pentru a nu ii da socuri transmisiei .. deci vezi ce faci <_<

PS2: astia cu "ar trebui sa rupa aderenta in 1a aproape toata" - voi vorbiti serios sau la caterinca? Va dati seama ce prostii spuneti? Sau vreti de fapt sa ziceti ca o scartaiti pana schimbati .. ca e o diferenta.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.