Jump to content

Probleme grave e 34..:(


Tonny_spranceana

Recommended Posts

Tony, codul motor si seria motor le gasesti pasonate la baza motorului langa baia de ulei; Nu imi mai amintesc daca e pe stanga sau pe dreapta.

Dupa cum spunea si paul instalatia electrica este identica la m20b20 si la M20b25. Tin minte ca am inlocuit si calculatorul de injectie de pe un motor pe altul si merea perfect.

Deasemenea motorul m20 este primitiv pentru standardele de astazi dar este preferat datorita performantelor ridicate, al usurintei cu care se modifica si al robustetii.

 

Tony da-mi mailul tau sa iti trimit manualele de reparatie!

Link to comment
Share on other sites

ok am gasit la motor in partea dreapta(sub galeria admisie)un cod "A 22b90"

desi in talon ripul motorului incepe cu 20bla bla.......presupun ca nu este bun codul pe care l-am gasit....o sa incerc sa l mai caut dar momentan ploua si nu-mi permite...<_<......si imdeiat cum se opreste ploaia am sa fac cateva poze la motor sa le postez....poate se vad diferente...de exemplu mi-a spus un propietar de e34 ca motorul de 2000 12 valve ar avea delcoul undeva in zona dreapta langa debitmetru iar motorul de 2500 122 valve ar avea delcoul in fata aproape de radiator.....cum fac poze ..postez...:)

Link to comment
Share on other sites

Delcou (in adevaratul sens al cuvantului- cel din care poti sa reglezi avansul la aprindere)are doar m20-ul Jetronic (motor produs pana prin 85);

Pe e34 sa pus motor m20 Motronic 1.3, care nu are delcou ci doar distribuitor, situat in fata motorului vis-a-vis de radiatorul de racire.

Codul motor ar trebui sa fie ceva de genul "25 6K 1" sau "25 6K A" pt motorul de 2500 si "20 6K 1" sau "20 6K A" pentru motorul de 2000 cc.

Link to comment
Share on other sites

@tony : Dupa cum am mai zis de cateva ori, motoarele b20 si b25 sunt identice la exterior, deci si delco-ul se afla in exact aceeasi pozitie la ambele motoare si anume in capul axei cu came. Aspectul exterior nu te ajuta deloc la identificarea tipului de motor in cazul tau <_<.

 

Delco este o denumire comerciala a distribuitorului. Sunt acelasi lucru. Motorul M20 are delcou (distribuitor) insa nu are platina (ruptor).

Link to comment
Share on other sites

:).....stiam eu ca nu se numeste delcou...dar nu stiam cum:)).....e bine...in cazul asta s-ar putea sa vina o bomba...am impresia ca este motor de 2000:))....ok maine sigur aflu...sunt sigur ca am sa gasesc seria de la motor care sa-mi confirme sigur ce motor este....<_<.....multumesc din nou...Bafta
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
<_<...incep cu o bomba..desi nu am mai postat de mult....am reconditionat masina in mai toate felurile....dar motorul totusi nu trage cum ar trebui...cum stiu eu ca merge un motor de e34....asa ca am lasat motorul unpic deoparte incercand sa ma ocup unpic de muzica....am vrut sa schimb difuzorul din partea dreapta pasager fata ,si am observat cu multa uimire ca acolo exista un calculator pe care scrie exact asa "getriebesteuerung bosch 0 260 002 044"am cautat pe net si am inteles ca in romana vine cam asa "transmitere de control".....chestia e ca masina pana acum a mers cu mufa scoasa la acest calculator...:).....si merge mai porst daca bag mufa....acuma vin intrebarile....-cat costa un calculator de genul asta???....-oare din cauza lui sa nu traga motorul?....-se poate repara?.....oricum masina doresc sa o vand pentru a cumpara un e34 cu motor 24 valve ,dar nu as vrea sa o vand cu calculatorul asta asa....am uitat sa va zic....cand pun contactul si este mufa bagat in calculatorul asta face de 2 ori "click" si cam atat.....idei?....sugestii?...va multumesc
Link to comment
Share on other sites

da...numi vine sa cred insa pot spune ca am aceleasi probleme ca si tine motor schimbat si tot asa scrie pe el altceva decat in acte si se termina cu k 90 insa in acte e M21D24 iar la problema cu forta nici al meu nu are si cred ca turbo e de vina dar cu rabdare cum mai zicea cineva se rezolva toate...bafta <_<
Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu astazi un E34 din 90 motor 2400 td si am urmatoarele probleme: motorul nu trage.....il turezi si la 3000 ture si abia se misca....nu are pic de viata in el, scoate fum negru foarte mult cand il turezi, si imi da motorina la 3 dintre injectoare. Stie cineva despre ce ar fi vorba?
Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu astazi un E34 din 90 motor 2400 td si am urmatoarele probleme: motorul nu trage.....il turezi si la 3000 ture si abia se misca....nu are pic de viata in el, scoate fum negru foarte mult cand il turezi, si imi da motorina la 3 dintre injectoare. Stie cineva despre ce ar fi vorba?

 

fumul negru e de la motorina

 

dute si tu la un service sa iti verifice furtunele de la turbina si sa iti schimbe garniturile de la injectoare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Problema se rezolva destul de ieftin si rapid:

1. Cauta un pompangiu bun, daca esti din Buc este unul pe Preciziei (strada paralele cu Iului Maniu, langa iesirea pe autostrada Buc-Pit).

2. Da jos toate injectoarele, regleaza le toate la aceiasi presiune, recomand sa schimbi si duzele la injectoare ca nu sunt scumpe (40 Ron buc).

3. Da jos si pompa de injectie, zii sa i faca o testatre si o curatare, apoi regleza debitul de motorina din capacul de la pompa.

 

Bineinteles, schimba neaparat filtrul de aer si cel de motorina si ai sa vezi ca se rezolva problema.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.