Jump to content

vibratii volan


nikkon

Recommended Posts

salut.

De ceva timp am inceput sa sesizej ca pe drumuri proaste, cand merg incet imi joaca volanul in mana.vibreaza foarte puternic...chiar si cand merg cu 10km/h.

Stiu sigur ca amortizoarele fata sunt terminate si le voi skimba...poate insa sa fie si altceva?

Un amic imi zicea ca e din caseta de directie...voi ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca vibratia este din caseta, prea putin probabil din telescoape si zic asta ca si eu am avut telescoapele pe fata duse si nu a vibrat volanul.

Si ai sa-ti mai zic ce am patit , am schimbat discurile si telescoapele la un servis oarecare din oras "asa zise originale" si dupa schimb masina a inceput sa trepideze atat volanul cat si toata masina, dar vibra doar la viteza mare peste 100 sau mai vibra la frana. Am fost la doua reprezentante una mi-a schimbat toate patru bratele si din nou discurile "acum originale" si tot vibra si al doilea servis mi-a schimbat toti patru rulmentii si s-a dovedit ca vibratia era de la rulmenti. Deci ia in calcul si rulmentii

Link to comment
Share on other sites

salut.

De ceva timp am inceput sa sesizej ca pe drumuri proaste, cand merg incet imi joaca volanul in mana.vibreaza foarte puternic...chiar si cand merg cu 10km/h.

Stiu sigur ca amortizoarele fata sunt terminate si le voi skimba...poate insa sa fie si altceva?

Un amic imi zicea ca e din caseta de directie...voi ce spuneti?

 

Caseta se verifica usor... stand pe loc si cu motorul oprit dai stanga/dreapta de volan si o sa observi daca ai joc si bataie - in mod normal trebuie sa stea teapan si sa se miste "inchegat", fara batai sau joc... fie o urci pe un elevator si tragi de bratele de la caseta si la fel vei vedea daca are bataie si joc...

Ar mai putea fi de la bara stabilizatoare - bucsi

Mie asta imi vine in cap...

Link to comment
Share on other sites

La mine e si slabit rulmentu ala ce tine coloana de volan, sus, la volan, cand merg incet prin gropi sau denivelari, vibreaza da pe verticala... si zdrangane un pic volanul, il simt cum ''joaca'' un pic din soclu.

 

Telescoapele fata sunt noi, Sachs

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut.

Revin cu aceeasi probleme.Am schimbat amortizoarele.Am pus Sachs.Am in continuare aceeasi problema.La gropi sau drum denivelat am aceleasi vibratii in volan. am senzatia ca e ceva care vine din partea din fata.

Sa fie oare caseta sau ceva care nu e strans bine?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.