Jump to content

Probleme e34... iar


cezy82

Recommended Posts

Am si eu o problema la al meu 520 din 92 care imi da multe batai de cap.... :blink: Cand ajung pe la 100 km/h masina incepe sa tremure toata...daca trec de 120km/h se mai reduce tremuratu. Am fost la 2 vulcanizari si am echilibrat jantele iar cei de acolo mi-au zis ca nu e din roti sau cauciucuri...

Chestia e ca daca nu e din roti atunci din ce?... Va rog daca v-ati confruntat vreunu cu problema asta sa-mi dati si mie vreo idee ! Mersi !

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema la al meu 520 din 92 care imi da multe batai de cap.... :blink:  Cand ajung pe la 100 km/h masina incepe sa tremure toata...daca trec de 120km/h se mai reduce tremuratu. Am fost la 2 vulcanizari si am echilibrat jantele iar cei de acolo mi-au zis ca nu e din roti sau cauciucuri...

Chestia e ca daca nu e din roti atunci din ce?... Va rog daca v-ati confruntat vreunu cu problema asta sa-mi dati si mie vreo idee ! Mersi !

82476[/snapback]

 

verifica tot ce inseamna articulatie si fa unghiurile de fuga, legaturile la bara stabilizatoare pun pariu ca sunt duse.

Link to comment
Share on other sites

verifica daca rotzile sunt montate corect adica daca ai jante de magneziu sa i inelele acelea de fixare a jante pe butuc daca nu le ai incearca sa strangi prezoanele din aproape in aproape ceva de genul cum se strange _chiulasa_ asta ar fi o posibila cauza dacarotzile sunt echilibrate

bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Din roti e 100%. Poate ai jante de E39 pe masina, in cazul asta ai nevoie de cercuri dupa cum spune si Sorin.

82488[/snapback]

 

 

 

Mersi pt pareri....ar mai fi o treaba....mi-am pus jante de aliaj vineri si le-am echilibrat,dar inainte sa le pun aveam jantele de tabla originale ale masinii...problema e ca si cu alea facea lafel(probabil si din cauza asta cei de la vulcanizare mi-au spus ca nu e din roti)... :blink: Deci si cu alea de tabla si cu astea masina se comporta lafel...

Link to comment
Share on other sites

Verifica daca sunt bine centrate jantele pe butucul rotii. Cel mai bine slabesti suruburile de la roti si le strangi cate putin, in ordinea corecta, astfel incat sa se autocentreze janta. Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Dupa primele verificari am ajuns la o prima concluzie...nu e din roti :blink:

Am verificat si treaba cu centratu si cu echilibratu,dar degeaba....

Am facut si o verificare pe la bucsaraie si capete de bara dar tot nimik...O sa mai fac o verificare mai minutioasa pe la directie si....sper sa gasesc ce are...

Link to comment
Share on other sites

si eu am jante de e39 pe masina (e34) si nu am cerculete dar masina merge super bine fara nici un tremurat. Mai trebuie sa imi cumpar cercuri?

82918[/snapback]

 

 

M-am interesat si eu de inelele alea si am gasit ca sunt pt centrarea rotilor la montare... daca le-ai pus si sunt centrate bine e ok... daca n-ai inele e putin mai greu la montare dar se pot pune si asa :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cand ti-au echilibrat rotile, ti le-au echilibrat si la viteza sau numai pt bataie statica sus/jos, respectiv stanga/dreapta?...pt ce e posibil sa fie descentrata janta sau cauciucul (adica descentrate dpdv al echilibrarii si dispunerii maselor)...e doar o parere a mea... :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest nt02wvx
Cand ti-au echilibrat rotile, ti le-au echilibrat si la viteza sau numai pt bataie statica sus/jos, respectiv stanga/dreapta?...pt ce e posibil sa fie descentrata janta sau cauciucul (adica descentrate dpdv al echilibrarii si dispunerii maselor)...e doar o parere a mea... :blink:

83031[/snapback]

dute si fa directia

Link to comment
Share on other sites

Ai probleme la directie si sunt mari de tot... Verifica daca la viteza de 80 la ora la acceleratie brusca si trageri de volan mici catre stanga si catre dreapta incepe la fel sa tremure fara sa ajungi la 100 km/h.

Daca iti tremura masina si simti ca trepideaza un pic volanul ai un joc foarte mare in caseta de directie si va trebui sa o schimbi. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ai probleme la directie si sunt mari de tot... Verifica daca la viteza de 80 la ora la acceleratie brusca si trageri de volan mici catre stanga si catre dreapta incepe la fel sa tremure fara sa ajungi la 100 km/h.

Daca iti tremura masina si simti ca trepideaza un pic volanul ai un joc foarte mare in caseta de directie si va trebui sa o schimbi. :)

147605[/snapback]

deci .. cum se manifesta la mine : mers 80 la ora nu are nimik , mers 100 tremura de o ia dreaq ( nu tot timpu ) :blink:

Link to comment
Share on other sites

dragule , parerea mea e ca nu e totusi un OZN, da-o dracu' ca e tot masina, deci?:

1) capete de bara+ bara coneziune

2)Bratze (pivoti +bucse)

3)caseta directie

4)Rulment

Facultativ, (daca ai exclus fireste geometria si echiliratul rotilor), mai vezi si bieletele anti ruliu, si bucsaraia pe spate...

Altceva nu are cum sa fie (daca cumva masina nu a suferit un accident major si sa fi suferit geometria generala a caroseriei).

Apropos in afara de vibratii nu cumva si ,,trage|"???

Link to comment
Share on other sites

dragule , parerea mea e ca nu e totusi un OZN, da-o dracu' ca e tot masina, deci?:

1) capete de bara+ bara coneziune

2)Bratze (pivoti +bucse)

3)caseta directie

4)Rulment

Facultativ, (daca ai exclus fireste geometria si echiliratul rotilor), mai vezi si bieletele anti ruliu, si bucsaraia pe spate...

Altceva nu are cum sa fie (daca cumva masina nu a suferit un accident major si sa fi suferit geometria generala a caroseriei).

Apropos in afara de vibratii nu cumva si ,,trage|"???

148233[/snapback]

nu trage deloc , faza e k pana acum nu facea deloc asa , mergeam si cu 160 km/h :blink: este posibil sa fi facut asea pt k aveam prea mult ulei ??

Link to comment
Share on other sites

ULEI??????Puai ce fel de vibratii ai tu frate???? din transmisie sau motor???, sau unde aveai mult ulei????Sau mai pe romaneste ce are s..la cu prefectura, daca ai vibbratii din motor asta e altta gasca in alta traista...dar oricum nu cred sa se datoreze surplusului de ulei oricum ar fi...
Link to comment
Share on other sites

ULEI??????Puai ce fel de vibratii ai tu frate???? din transmisie sau motor???, sau unde aveai mult ulei????Sau mai pe romaneste ce are s..la cu prefectura, daca ai vibbratii din motor asta e altta gasca in alta traista...dar oricum nu cred sa se datoreze surplusului de ulei oricum ar fi...

148241[/snapback]

Nu imi pot da seama de unde vibreaza masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

mai omu'...nu exagera....puai daca pt o vibratie tu vinzi masina...atunci ce sa mai spun...dar daca itzi permiti...si te-ai saturat de asta...Bafta !!

148264[/snapback]

aaaaaaaaaaaaaa , nu o vand , k de pastrat o pastrez k m am atasat de ea :blink: dar din pacate are prea multe probleme

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.