Jump to content

E39 520i de dupa 2001 are Euro4 sau Euro 3?


Vlad C

Recommended Posts

Intreb mai ales pe cei care au un E39 520i de dupa 2001: masina are Euro 3 sau Euro 4? ce scrie exact pe talon? ca pe net vad ca zice ca ar avea Euro 4, ceea ce e super pentru o eventuala inmatriculare <_<

 

Merci fain pentru eventualele lamuriri!

 

Vlad

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc faptul ca stii ca aceasta e cea mai mare confuzie din domeniul auto : NORMA POLUARE - REGISTRU RAR, parca ar fi nush ce informatii secrete si le tin ascunse. Din cate stiu eu // parere pur personala @ din experienta proprie // ambele motoare 206S4 si 226S1 - 100 respectiv 120 KW , au norma de poluare EURO3, dar pentru a fi sigur sigur .... cerere constatare RAR - 50 RON - in maxim 1 saptamana ai rezultatul 100 % sigur.

 

Risti prea mult sa te iei dupa auzite sau dupa experientele altcuiva, actele masinii cu datele din carte- brief sau ce ai - copie la ele - constatare RAR si ai certitudinea ca asa va fi cum spun ei.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

cerere constatare RAR - 50 RON - in maxim 1 saptamana ai rezultatul 100 % sigur.

 

 

... asta banuiesc ca se poate face inainte de cumpararea masinii, nu? : ) )

 

A mea e din 09.2001 si e euro 4. 520i e39 170cai.

 

deci se poate sa fie euro4... merci

Link to comment
Share on other sites

E imposibil sĂŁ fie Euro 4.

Este Euro 3.

 

Se poate verifica la RAR ĂŽnainte de achiziĂžionarea maÂşinii dacĂŁ te duci cu o copie dupĂŁ brief.

 

pai acuma nu am sa cumpar masina din Germania de exemplu, in speranta ca e un euro4, si vin aici la RAR si-mi zice euro3... intrebam daca se poate verifica cumva inainte de mers in germania, si acuma imi dau seama ce intrebare stupida am pus...my bad <_<

Link to comment
Share on other sites

Pai poate faci o greseala de rationament: lista nu exclude ca acel motor sa figureze Euro4, ea doar spune ca acel motor este minimum Euro 3 si nu Euro1-2 sau non Euro. Mai ales ca acea lista e foarte veche, pe vremea cand masini Euro4 erau putine. Sunt motoare, cel putin de la Opel pe acea lista care figureaza Euro3 insa acelasi motor e Euro4. Daca ar fi prins si anul acea lista probabil ar fi ajutat mai mult la stabilirea normei.
Link to comment
Share on other sites

Tipul motorului: 226S1, 2171 CM3, E4.

 

Asa scrie in Cartea de Identitate.

 

ps: poate astia de la RAR dau normele de poluare dupa cum bate vantu.... <_<

e4 e ca si d4 deci daca pe brfu de germania scrie e4 mai mult ca sigur rar-u iti da euro 3. Probabil masina ta a fost aduna inainte de nebunia cu taxa de inmatriculare iar profesionisti nostri copia-u ca la xerox brifu de germania cu tot cu e4 in loc de EURO. sau ai avut un mare noroc multumita unui "profesionist" roman.

Link to comment
Share on other sites

am un E39 (520i, 2171cmc, 170cp) din 04.2001 si e euro 4. cod motor 22 6S 1 (M54)

520d ii !00% euro 3.

ai inmatriculat masina recent si ti-a dat RAR euro 4 pe o masina din 2001? daca e asa inseamna ca sunt batuti in cap, e posibil ca masina sa fie inmatriculata in romania cu mult timp in urma cand nu era taxa calculata dupa euro iar miltieni cand ti-au facut talonul au scrie in talon euro 4 vazand ca in brifu de germania scrie E4 sau D4

Link to comment
Share on other sites

am un E39 (520i, 2171cmc, 170cp) din 04.2001 si e euro 4. cod motor 22 6S 1 (M54)

520d ii !00% euro 3.

ai inmatriculat masina recent si ti-a dat RAR euro 4 pe o masina din 2001? daca e asa inseamna ca sunt batuti in cap, e posibil ca masina sa fie inmatriculata in romania cu mult timp in urma cand nu era taxa calculata dupa euro iar miltieni cand ti-au facut talonul au scrie in talon euro 4 vazand ca in brifu de germania scrie E4 sau D4

 

 

masina este inmatriculata cu taxa noua si nu is singurul la care o dat euro4 pe motorizarea care o am eu.

in cluj un 320i touring cu aceasi motorizare si din acelasi an, difera luna a fost inmatriculat cu euro 4.

daca tu nu cunosti normele euro 4 atunci nu inseamna ca noi nu avem dreptate si ca cei de la RAR is batuti in cap.

DIN 2001 ESTE EURO4 LA ANUMITE MOTORIZARI PE BENZINA SI NU NUMAI LA BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.