Jump to content

cat consuma un e 36 1.8 is ?


bmw320

Recommended Posts

NU ma deranjeaza consumul cat ma deranjeaza pretul benzinei care tot creste.Vreau sa am si alta alternativa nu doar benzina.Ma rog stii cumva unde pot sa imi montez instalatia la voi la Bucale ?

 

Cat despre concluzie ,aceasta este urmatoarea:imi permit sa intretin un Bmw chiar sa ii aduc imbunatatiri cum ar fi o instalatie gpl.

Link to comment
Share on other sites

parerea ta este ca montand o instalatie gpl aduci o imbunatatire masinii tale?te inseli amaranic

acu iti spun paraea uni tanar asa cum zici tu care a vazut destule masini cu gpl in tara asta

vreau sa iti spun ca vei avea o gramada de probleme cu masina mai exact injectoare infundate niciodata nu o sa mai traga masina asa cum a tras si nu vei face vreo mare afacere nici la economie pt ca va consuma aproape dublu gaz fata de benzina

vei face o economie infima la combustibil pina in momentul in care vei incepe sa bagi bani in ea

iar di punctul de vedere a celor care au bmw nu as pune nici eu si nici ei asemenea avioane pe mnasina din multe principii:

nemtii au facut acel motor sa functioneze pe benzina(vezi masinile care vin cu instalatie de gaz din fabbrica)si vin cativa romani care sunt mai despteti ca o armata de ingineri nemti si isi trag gaz in masina

apoi mai cari si o bomba dupa tine

parerea mea si cred si a celorlalti este sa te mai gandesti odata inainte de a face acel pas

aaaaaa si mai o chestie care pe mine cel putin m-ar enerva la culme pute ingrozitor gazul din romania

Link to comment
Share on other sites

parerea ta este ca montand o instalatie gpl aduci o imbunatatire masinii tale?te inseli amaranic

acu iti spun paraea uni tanar asa cum zici tu care a vazut destule masini cu gpl in tara asta

vreau sa iti spun ca vei avea o gramada de probleme cu masina mai exact injectoare infundate niciodata nu o sa mai traga masina asa cum a tras si nu vei face vreo mare afacere nici la economie pt ca va consuma aproape dublu gaz fata de benzina

vei face o economie infima la combustibil pina in momentul in care vei incepe sa bagi bani in ea

iar di punctul de vedere a celor care au bmw nu as pune nici eu si nici ei asemenea avioane pe mnasina din multe principii:

nemtii au facut acel motor sa functioneze pe benzina(vezi masinile care vin cu instalatie de gaz din fabbrica)si vin cativa romani care sunt mai despteti ca o armata de ingineri nemti si isi trag gaz in masina

apoi mai cari si o bomba dupa tine

parerea mea si cred si a celorlalti este sa te mai gandesti odata inainte de a face acel pas

aaaaaa si mai o chestie care pe mine cel putin m-ar enerva la culme pute ingrozitor gazul din romania

 

Ca si baubau, nu recomand nici eu a se instala GPL pe BMW.

Am avut un e34 cu gpl si consuma nu aproape ci chiar mai mult decat dublu pe gpl decat pe benzina. Sa nu mai mentionam problemele legate de pompa de benzina care se duce, injectoare colmatate, reulatorul de ralanti care sare cand gazul detoneaza in admisie, si debitmetrul care l am reconditionat de vreo 20 de ori :).

Insa, gazul e normal sa puta deoarece se pune dinadins metan in el ca sa poata sa fie usor de identificat cand apar scurgeri (GPL ul in mod normal este inodor).

Problema de distrugere al motorului in cazul functionarii cu GPL este mai pronuntata la motoarele pe carburatie, ce au fost proiectate sa functioneze cu benzina cu plumb (plumbul este un excelent lubrifiant, unge si spala in acelasi timp supapele, pe cand gazul este uscat).

Lasa l asa cum e el, un consum de 10-14 mi se pare chiar decent avand in vedere ca mai primeste si cox.

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am primit si eu raspunsurile de care aveam nevoie.Scuze daca v-am facut in vreun fel "tinere" dar vad ca numai asa pot sa va starnesc putin .Oricum eram in cumpana ce sa fac pentru ca este prima mea masina pe benzina.Nu o sa ii pun gaz daca voi ziceti ca e mai bine asa.Acum ma framanta altceva: cand ii dau putin cox simt cum intrerupe.Ce credeti ca ar fi problema ?

 

Ce alte consumabile ar trebui sa ii schimb ?

Edited by bmw320
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am primit si eu raspunsurile de care aveam nevoie.Scuze daca v-am facut in vreun fel "tinere" dar vad ca numai asa pot sa va starnesc putin .Oricum eram in cumpana ce sa fac pentru ca este prima mea masina pe benzina.Nu o sa ii pun gaz daca voi ziceti ca e mai bine asa.Acum ma framanta altceva: cand ii dau putin cox simt cum intrerupe.Ce credeti ca ar fi problema ?

 

Ce alte consumabile ar trebui sa ii schimb ?

 

Hai azi la intrunire si iti spunem noi ce sa schimbi :)

 

P.S.:vorbesc serios

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am primit si eu raspunsurile de care aveam nevoie.Scuze daca v-am facut in vreun fel "tinere" dar vad ca numai asa pot sa va starnesc putin .Oricum eram in cumpana ce sa fac pentru ca este prima mea masina pe benzina.Nu o sa ii pun gaz daca voi ziceti ca e mai bine asa.Acum ma framanta altceva: cand ii dau putin cox simt cum intrerupe.Ce credeti ca ar fi problema ?

 

Ce alte consumabile ar trebui sa ii schimb ?

verifica sa vezi nu iti trage cumva aer fals pe undeva

sa nu ai cumva vreo fisura mica la burduful de la debitmetru

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am primit si eu raspunsurile de care aveam nevoie.Scuze daca v-am facut in vreun fel "tinere" dar vad ca numai asa pot sa va starnesc putin .Oricum eram in cumpana ce sa fac pentru ca este prima mea masina pe benzina.Nu o sa ii pun gaz daca voi ziceti ca e mai bine asa.Acum ma framanta altceva: cand ii dau putin cox simt cum intrerupe.Ce credeti ca ar fi problema ?

 

Ce alte consumabile ar trebui sa ii schimb ?

verifica sa vezi nu iti trage cumva aer fals pe undeva

sa nu ai cumva vreo fisura mica la burduful de la debitmetru

Cum as pute-a sa fac asta ?

Link to comment
Share on other sites

Problema de distrugere al motorului in cazul functionarii cu GPL este mai pronuntata la motoarele pe carburatie, ce au fost proiectate sa functioneze cu benzina cu plumb (plumbul este un excelent lubrifiant, unge si spala in acelasi timp supapele, pe cand gazul este uscat).

 

Sa inteleg ca benzina cu plumb are acealeasi proprietati ca si uleiul. Si mai nou se gaseste si peco-uri......

Care ar fi circuitul de ungere si spalare al supapelor?

Link to comment
Share on other sites

Stiti cumva cat m-ar costa sa imi pun un computer de bord si daca este greu de activat?Ma rog tot ce implica un transplant de comp. de bord.

 

pareri ?? te referi la cel cu 18 butoane, nu ?

DA.

 

Se poate monta. E in jur de 100E unul cu 18 butoane.

Tu ce ai acum? Ceas sau OBC cu 7 sau 11 butoane?

Link to comment
Share on other sites

Stiti cumva cat m-ar costa sa imi pun un computer de bord si daca este greu de activat?Ma rog tot ce implica un transplant de comp. de bord.

 

pareri ?? te referi la cel cu 18 butoane, nu ?

DA.

 

Se poate monta. E in jur de 100E unul cu 18 butoane.

Tu ce ai acum? Ceas sau OBC cu 7 sau 11 butoane?

 

7 butoane

Link to comment
Share on other sites

Stiti cumva cat m-ar costa sa imi pun un computer de bord si daca este greu de activat?Ma rog tot ce implica un transplant de comp. de bord.

 

pareri ?? te referi la cel cu 18 butoane, nu ?

DA.

 

Se poate monta. E in jur de 100E unul cu 18 butoane.

Tu ce ai acum? Ceas sau OBC cu 7 sau 11 butoane?

Eu am ceas.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat de curand un 318 is coupe si ma interesa parerile celor care au acelasi model,referitor la consum.Al meu cred ca papa in jur de 10 l/100 km.Este bine sau e mult ?

 

 

Da e bine. si mie-mi manca tot 10 can aveam 318is.. . Am un prieten cu 318is si-i papa tot 10 in bucuresti. Conteaza si cum ii dai talpa...

Bafta

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.