Jump to content

camionul


c6t9

Recommended Posts

PĂŁi ca noutate e cĂŁ nu mai am televizor :( O sĂŁ-i rog ĂŽn Germania (sper sĂŁ ajung) sĂŁ verifice modului și siguranțele. DacĂŁ cumva modulul ĂŽn sine a pĂŁțit ceva, nu cred cĂŁ ĂŽl voi schimba. MĂŁ uit o datĂŁ pe an la TV ĂŽn mașinĂŁ, dar era ideea ĂŽn sine cĂŁ a dispĂŁrut din meniu.

 

Bateria veche cred cĂŁ mai ținea ĂŽn alte condiții.

 

Altceva ce sĂŁ spun, cât am avut ocazia sĂŁ merg ĂŽn condițiile de trafic din București, mai mult la parcĂŁri, s-a descurcat fĂŁrĂŁ probleme. Motorul merge frumos chiar și ĂŽn condiții de frig.

 

La varĂŁ vreau sĂŁ schimb uleiul la cutie (pentru prima datĂŁ ĂŽn mod preventiv, sper sĂŁ fie și neamțul de acord) și motor. Lichidul de frânĂŁ, filtrele, ștergĂŁtoarele și cam atât.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am mai auzit povestea cu 30% subaru, adica mai mult ca v12le meu ? :) nasol.

Nu imi place x3, am mers cu unul acum 2 ani si comfort zero. Poate cu facelift s-a schimbat treaba dar prima editie garantat era nasoala.

 

Asta e frumos, si 3.0sd e un motor suparat.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma sunt o pacoste in plus iDrive-u asta? aud multi care se plang cu probleme la el, eu vreau sa achizitioez un e90, dar nu sunt hotart daca sa investesc 2000 de euro in idrive sau nu ;)

 

Scuze, nu primesc notificĂŁri și nu știu de ce. Eu n-am iDrive, nu mĂŁ pot pronunța asupra problemelor pe care le poate cauza.

 

Am mai auzit povestea cu 30% subaru, adica mai mult ca v12le meu ? :) nasol.

Nu imi place x3, am mers cu unul acum 2 ani si comfort zero. Poate cu facelift s-a schimbat treaba dar prima editie garantat era nasoala.

 

Asta e frumos, si 3.0sd e un motor suparat.

 

La prima strigare au pus o suspensie scândurĂŁ. La a doua au pus ceva mai relaxant. Chiar și cea Sport cu 19" nu mi se pare deranjantĂŁ. Iar cei care au mers cu mine și sute de km (experiențĂŁ prin care am trecut ĂŽn aceeași formulĂŁ cu mai multe mașini, chiar sunt câteva), au considerat X3-ul de departe cea mai confortabilĂŁ și singura ĂŽn care nu li s-a fĂŁcut rĂŁu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Un plin de la Agip (am uitat din ce oraș) 950km la mers oarecum regulamentar, deși per ansamblu dupĂŁ viteza medie e peste. Se apropie de km pe care ĂŽi fĂŁceam ĂŽn Germania cu motorina de acolo, la un mers constant cu vitezĂŁ mai mare.
Link to comment
Share on other sites

Un plin de la Agip (am uitat din ce oraș) 950km la mers oarecum regulamentar, deși per ansamblu dupĂŁ viteza medie e peste. Se apropie de km pe care ĂŽi fĂŁceam ĂŽn Germania cu motorina de acolo, la un mers constant cu vitezĂŁ mai mare.

ai bagat de la Agip :)

Link to comment
Share on other sites

Da, am vĂŁzut un Agip și am bĂŁgat de acolo. Mai aveam 4-5l atunci. A fost suprinzĂŁtor de bunĂŁ, cred cĂŁ mai bunĂŁ ca aia MOL pe care o avusesem. Consum bun, mașina trage, fĂŁrĂŁ zgomot. Opusul este de la LukOil, consum mare și motor zgomotos. Tind sĂŁ cred cĂŁ prin țarĂŁ este alt combustibil decât la București. De fapt scria la pompĂŁ cĂŁ ar fi fost de proveniențĂŁ Rompetrol, nu știu cum e pe aici.

 

Busu e OK, e mare, aratĂŁ foarte foarte bine, nu mĂŁ mai atacĂŁ. (asta e pentru Alex, știe el despre ce e vorba)

 

asta extraurban nu ? niste detalii de traseu ?

 

Corect spus e un mix pentru cĂŁ am prins aici și consumul din București cu ceva km (traversat de douĂŁ ori orașul) la ore aglomerate.

 

Este vorba despre E85-ul, nu mĂŁ așteptam sĂŁ fie așa de plin, dar presupun cĂŁ a avut legĂŁturĂŁ cu 1 mai. Mi-e greu sĂŁ pot defalca pe viteze. Poate cam 1/3 am mers cu ~140 ĂŽn loc de 90/100 cât dracu o fi limita pe E și ~100 ĂŽn localitĂŁți (nu orașe), ĂŽn rest 80-100-120 pe afarĂŁ, dupĂŁ trafic și plictisealĂŁ, o mai cĂŁlcam când nu aveam ce face pe la 160-180 (dar prea multe radare și mi-e lene sĂŁ fiu atent, prefer sĂŁ ascult muzicĂŁ) și 50-60 ĂŽn localitĂŁți. DacĂŁ trag linie sĂŁ zicem regulamentar, pentru mine cam asta ĂŽnseamnĂŁ.

 

Ăn vremurile bune drumul ĂŁsta ĂŽl fĂŁceam aproape integral ĂŽn zona 200, dar s-au cam dus. Cel puțin douĂŁ radare m-ar fi luat din plin. Din ce am observat, aproape nimeni nu mai merge așa de tare oricum.

 

De precizat cĂŁ ĂŽncĂŁ n-am apucat sĂŁ schimb gumele, nu știu ce impact au exact asupra consumului.

 

Ideea este cĂŁ n-am accelerat brusc (excepțiile menționate), nu a fost vânt și cu frâna mai rar. De fapt chiar mi-a venit sĂŁ râd când m-a depĂŁșit un Touareg pe linie dreaptĂŁ și apoi venea curbĂŁ, frânĂŁ cât cuprinde. Am tot prins din spate la faze din astea pentru cĂŁ eu nu puneam frânĂŁ deloc la viraje.

Link to comment
Share on other sites

eu am alimentat intre Germania si Franta de la un Agip, era intr-o padure la nemti aproape de granita , am facut plin...mi se oprea masina in mers din cauza ei..a fost terifiant momentul..am pus si cea mai scumpa ca nu pun motorina ieftina..in final in Franta cum mai comsumam 5-10 litri cum bagam la benzinariile lor Total si faceam full..in final si-a revinit cu motorina lor , am mai pus aral la nemti (buna) si Esso si Bp , bune toate. Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Ăn general pun de la MOL ĂŽn primul rând și apoi OMV. Dar a fost de foarte bunĂŁ calitate asta. N-am mai pus de la Agip de ani buni. Cea mai proastĂŁ pentru mine e de la LukOil. SurprinzĂŁtor, Golful nu fĂŁcea diferența.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe afarĂŁ cea mai bunĂŁ motorinĂŁ am gĂŁsit-o la Shell ĂŽn Germania. N-am idee dacĂŁ chiar și la ei sunt toate benzinĂŁriile la fel.

 

De la unguri mĂŁ feresc sĂŁ pun dacĂŁ nu am moneda lor pentru cĂŁ te furĂŁ. Cardurile mele nu funcționeazĂŁ niciodatĂŁ la benzinĂŁriile din Ungaria și cursul € este penibil.

Link to comment
Share on other sites

(traversat de douĂŁ ori orașul)

 

Trebuie sã mã corectez, a fost de 3. De la o vârstã se instaureazã semnele :frantics:

 

 

A, și am reușit sĂŁ mĂŁ pierd prin Berceni-Pantelimon și sincer fĂŁrĂŁ navi de pe mașinĂŁ cred cĂŁ nu mai nimeream unde trebuie niciodatĂŁ. Problema e cĂŁ eu am fĂŁcut un DVD SL și am sacrificat vocea. Nu mĂŁ interesa, dar sĂŁrĂŁcia tot reduce volumul muzicii, chiar dacĂŁ nu spune nimic :wacko:

Link to comment
Share on other sites

chiar consuma putin ladoiul, cel mai mult am facut 850 de km cu un plin, de s-a aprins rezerva.(80 L)

 

 

Da mers lejer, exclusiv extern, partial pe autostrada, cam 400 de km, pana in 130, partial pe drum national cu 80 si sate multe cu 50-60, o lalaiam pe malul lacului Konstanz (Bodensee) .. apoi prin alpi, tot pe drum national.

Dar la mine asta ceva extraordinar, exceptie..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ăn ultima sĂŁptĂŁmânĂŁ am mers ceva mai mult și numai prin București. Ori am prins eu ore aiurea ori chiar este tot mai aglomerat, dar asta a fost percepția mea. Am stat ĂŽn trafic, plin pe la semafoare, greu cu parcarea. Am fĂŁcut și un consum la pompĂŁ, 14,4%.

 

N-am rezolvat chestia aia cu televizorul. S-ar putea sĂŁ fie o simplĂŁ siguranțĂŁ, dar nu știu unde sĂŁ mĂŁ uit. Din manual nu pricep nimic, fiind ĂŽn germanĂŁ.

 

Ăn rest merge foarte bine.

 

UrmeazĂŁ ITP-ul și sĂŁ vĂŁd unde mĂŁ duc pentru revizia oficialĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Din ce vad nu ai CIC. Pentru CIC la E90 era o solutie pe care am testat-o si eu pe E60 si functioneaza.

 

Unlocking the ServiceMenu Option

Several important functions can be checked directly at the CIC with the aid of the

Service menu. This menu can be used to select and adjust settings that are not visible

for the customer.

The procedure for starting the Service menu with the "safe grip" has changed compared

to the CCC system:

• Call up Start menu

• Push controller in up direction for at least 10 s.

• Controller 3 notches to the right

• Controller 3 notches to the left

• Controller 1 notch to the right

• Controller 1 notch to the left

• Controller 1 notch to the right

• Press controller once.

• The Service menu is now added as the last submenu to "Settings".

Four selection menus are available in the Service menu of the CIC:

• Navigation

• Telephone and BMW Service

• TV (Not for US)

• Gracenote

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Nici nu știu ce-i ĂŁla CIC.

 

SĂŁptĂŁmâna asta trebuie sĂŁ fac ITP-ul. Nu e problemĂŁ, mașina merge bine.

 

ĂnsĂŁ cum nu pot pleca, trebuie sĂŁ vĂŁd pe unde fac revizia cu ștampilĂŁ și resetarea CB, ĂŽn condiții civilizate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.