Jump to content

camionul


c6t9

Recommended Posts

la bmw furtunele care aduc apa de la rezervor la stropitor sunt preincalzite. Pana si eu la e34 am asta. E o chestie cool,nici nu imi bat capul sa curat parbrizul..Se incalzeste putin motorul si apoi stropesc gheata si dau din stregator. Din cauza ca e preincalzit si are si alcool in el se topeste gheata imediat. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

azi am aflat ca teoretic ar fi decuplabil DSC-ul.

 

DTC Dynamic Traction Control also included in the new DSC system likewise enhances the superior driving dynamics of the new BMW X3. With DTC raising the thresholds for intervention by the engine and the brakes to a higher level, the BMW X3 is able to set off smoothly under difficult conditions such as loose snow, intentionally allowing the drive wheels to slightly spin.

 

DTC also allows a particularly sporting and active style of motoring by offering the driver higher lateral acceleration all the way to a light and controllable drift in bends. Pressing down the DTC button somewhat longer, the driver is able to completely deactivate DSC, as on BMW’s other models. In that case all that remains is a transverse lock function with the brakes intervening on the wheel spinning.

 

dar x-Drive actioneaza numai impreuna si pe baza DSC-ului. daca nu ai DSC, pierzi insasi calitatea principala a tractiunii

 

When the vehicle senses that it was about to understeer or oversteer the vehicle can independently cut traction to either of the front wheels or rear wheels to help regain stability and keep the driver on the road. Its intervention is transparent to the driver.

 

deci in cazul X3-ului, nu-i cea mai buna decizie sa decuplezi electronicele.

 

si asa simt si eu, interventia DSC-ului e mult mai lina decat cea a ESP-ului, dupa cum am mai spus.

Link to comment
Share on other sites

X-DRIVE

 

In normal driving conditions, 40% of the power is distributed to the front and 60% to the rear, preserving BMW’s traditional rear-wheel drive bias. However, in more challenging conditions, the flow of torque can be varied all the way from 100:0 or 0:100, front-to-rear. If a rigid connection is required, the system can lock the front and rear axles, providing all-wheel drive with 50:50 power distribution.

 

xDrive features Dynamic Traction Control (DTC) that intentionally enables the drive wheels to spin slightly in the interest of enhanced traction. A further benefit, according to BMW, is that DTC “enables the skilled driver to drift around bends in a controlled process, enjoying greater driving dynamics.” It’s a sportier driving experience, in other words.

 

Another notable feature of the system is its ability to shift power from side-to-side. This was demonstrated by situating a vehicle so that wheels on one side were on glare ice, and wheels on the other side were on dry asphalt (the manoeuvre was made more difficult by starting on a steep incline). The power distribution at each axle is then forced to the side of the vehicle with traction (dry side) via brake intervention at the slipping wheels, as directed by the xDrive/DSC system. The result was that the vehicle was able to move forward with power only available to one side.

 

When taking corners at speed, the multiple-plate clutch minimizes oversteer or understeer by continuously modulating power between the front and rear axles. This it does transparently to the driver, actually anticipating the propensity of the vehicle to rotate through the use of yaw rate and steering angle sensors, and applying minute corrections to maintain the driver’s desired course. It’s this pre-emptive, corrective application that BMW regards as “intelligent” all-wheel drive. Should additional control be required, the DSC system subsequently intervenes by pulsing the brakes, further preserving the vehicle’s stability.

 

The system was ably demonstrated on one of the driving circles that was polished to a flat sheet of glare ice; much the same surface as you’d find in a hockey rink. In this situation, with careful steering and throttle inputs, we were able to drive the vehicle to the threshold of its control, at a speed of about 45 km/h. At this speed, we were able to hear the DSC’s gentle chattering as it worked hard to keep the vehicle on course. Turning off the DSC in this situation immediately caused the vehicle to slide sideways, and off the driving circle.

 

There is no system that can negate the laws of physics, and maintain control of a vehicle if it’s travelling too fast for conditions. However, the xDrive all-wheel drive system, in combination with Dynamic Stability Control, is a formidable technology that BMW now proposes is the best all-wheel drive system available.

 

 

 

X3

 

 

cu niste gume potrivite si abordarea corecta a suprafetei, se descurca si mai bine.

 

 

si de sezon, eu n-am avut nici cea mai mica problema pe zapada si gheata. cu foresterul am avut de ex o patinare la iesirea din parcare peste niste troiene.

 

 

uite ca si urca, doar ca suspensia e tare, chiar in varianta ei mai moale :) la mine e si mai si.

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

ieri am facut asa:

 

bucuresti - dimineata pe la 5-6, masina se mai umpluse ceva de zapada, plus ca iesirea era blocata, seara s-a gasit un agarici sa treaca cu un buldozer. am iesit de acolo instant. in aceeasi situatie la forester trebuia sa accelerez mai serios, patina pe gheata. camionul trage ceva de speriat.

 

cheia - drum ud abordabil ca atare. mai putin cea mai periculoasa curba, in care m-am dus. acolo era gheata. noroc ca deja mergeam incet, oricum si vara curba aia e luata incet, daca ai gresit ceva nu-i nimic sa te tina si exteriorul e o prapastie MARE.

pe drum am testat discret ce face masina daca pe la 120-140 prinzi pe o parte zapada mare, gheata si pe dreapta ai aderenta mai buna, chiar si uscat. nu face nimic, merge. apoi ce face DSC-ul daca e aderenta scazuta. din pacate inca nu stie sa ia de volan, asa ca baza esti tot tu sa faci corectiile necesare. deci nu e idiot proof, insa e usor de redresat. spre brasov deja era pietris pe jos, zapada nu exista deloc.

 

http://img694.imageshack.us/img694/3865/p1030625v.th.jpghttp://img694.imageshack.us/img694/4867/p1030628.th.jpghttp://img694.imageshack.us/img694/6426/p1030659u.th.jpghttp://img130.imageshack.us/img130/7189/p1030655z.th.jpghttp://img85.imageshack.us/img85/9058/p1030640v.th.jpg

 

 

balea - doar pana la telecabina era abordabil, zapada cu nisip din loc in loc. din telecabina mi s-a parut imediat acolo zapada foarte mare, adica cat masina. mai sus unde batea vantul, o luase destul de mult de pe sosea si puteai sa ghicesti si drumul. totusi n-am incercat, de la semn pana la prima curba erau niste urme si un touareg tras in fata, semn ca nu reusise sa ia curba nici ala. sus vant, frig si se lucra de zor la hotelul de gheata si biserica.

 

 

va urma si partea a 2-a, nu ma lasa intr-un post

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

albota - drum secundar, circulat, dar cu zapada si fara antiderapant deloc. aici am testat acceleratia blana de pe loc, culmea e ca am plecat imediat si tare.

http://img686.imageshack.us/img686/9396/p1030856o.th.jpghttp://img686.imageshack.us/img686/8493/p1030862.th.jpg

 

rasnov - drum praf, foarte circulat, n-am avut ce sa fac acolo. pur si simplu e distrus. dar era spectaculoc cum cadea zapada pe masina.

 

DN1 - excelent pana la intrarea in bucuresti unde ningea. deja soferii erau panicati, mergeau haotic. n-as zice ca nu erau motive, dar mergeai la limita aderentei abia la dublu vitezei legale unde corectai si era ok oricum, nu la 20-30km/h cat aveau 99%. la mine, carau astia zapada. asa ca am ochit un loc pe care nu l-a "dorit" nimeni si mi-am facut parcare.

 

la dus range 600 km :), la intoarcere 950km, mers legal sau putin peste, fara depasiri, ca nu aveai unde si ce, exceptia fiind bucurestiul.

am decuplat si DSC-ul la peco. merge ... decuplat. dar nu cred ca va fi vreodata nevoie sa-l scot pt a iesi din zapada.

dimineata masina era inghetata complet, inclusiv rotile aveau un strat de gheata pe ele. cat am curatat stergatoarele, s-a dezghetat. ceva interesant, e prima masina in care apa lasata peste noaptea, nu ingheata. eu tin mereu o sticla de apa in usa.

 

http://img237.imageshack.us/img237/8800/img0241mi.th.jpghttp://img138.imageshack.us/img138/271/img0249r.th.jpghttp://img138.imageshack.us/img138/4531/img0250z.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ai o maÂşinĂŁ foarte miÂşto!

 

ªi eu mã gândesc la un X3 3.0d ca a doua maºinã, X3-urile sunt maºini foarte practice, am avut ocazia sã conduc 2.0d, 3.0d ºi 3.0sd.

2.0d-ul e mort, 3.0d-ul e foarte ok, iar 3.0sd-ul este senzaĂžional.

 

S-o stãpâneºti sãnãtos!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai adauga un film la colectie de la un frate mai mic 3.0d.

 

 

Cat despre DSC cuplat, decuplat partial sau total, vorbim cand vrei :)

Putini stiu ca la X3, contrar folclorului ca ar da 60% spate si 40% fata la deplasarea normala cu aderenta perfecta, ii dezamagesc, are 100% spate ca orice BMW. Nu e o intamplare ca descoperim la masina, pe asfalt uscat, comportamentul tipic BMW, RWD.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

am pus un film pe aici cam cat de repede reactioneaza x-drive, nu stiu cat de mult sta spate sau fata in cifre. cert e ca masina la baza e un RWD direct din care se trimite prin cutie (la mine pe lant) putere si pt fata la nevoie.

 

in film ai decuplat complet DSC? adica butonul e tinut apasat cateva secunde.

Link to comment
Share on other sites

De cand exista, X3 a fost tot timpul cam greu de inghitit. Designul reflecta o incapatanare rara. Nu este o masina urata prin neputinta de a crea ceva mai bun, ca de exemplu toata gama Ssangyong, ci una voit controversata. Germanilor le plac paradoxurile? Clar, pentru ca X3, in general, nu este o masina rea deloc. Iar daca ne raportam strict la 3.0sd, putem spune ca e in cardasie cu perfectiunea insasi, mai ales daca ii privim si targetul.

 

Multe femei, fiinte foarte rationale fiind (?), manate de instinctul matern sunt atrase de siguranta pe care cred ele ca un 4x4 de mari dimensiuni o ofera. Problema este ca mamica pe care o vad aproape in fiecare dimineata in Piata Unirii, cu al ei Suburban, nu stie ca astfel de monstri sunt foarte periculosi. Ruliul imens, masa mare si franele predispuse la fading anihileaza repede cunostintele in materie de condus ale femeilor si nu o data acestea se trezesc in sant sau aplatizeaza vreun Tico cu ocupanti cu tot. X3 nu este la fel de mare, dar masa de 1.950 kg il incadreaza in categoria grea. Aici intervine, insa, paradoxul de care vorbeam: de fapt, greul X danseaza cu eleganta unui balerin zvelt. Toata lumea lauda X5, dar X3 este si mai bun.

 

Doar motorul in sine ar fi de ajuns pentru ca masina sa primeasca 5 stele. L-am cunoscut pe 535d si m-a lasat masca. Aici este mai puternic cu 14 CP, atingand nivelul lui M3 E36! Marele atu al acestui propulsor, pe langa modul Warp (0-100 kmh in 6,6 secunde, viteza maxima 240 km/h), este ca urca in ture rapid. Nu oboseste deloc pe la 4.000 rpm, ba iti da impresia ca ar urca si pana la 8.000! Dinamica este exceptionala si nu intr-o comparatie de genul “fata de o masina mica”. Cuplul de 580 Nm te face rege pe Valea Prahovei, rezervele fiind practic inepuizabile. Depasirile dureaza doar cateva milisecunde, viteza urca ametitor si te trezesti alergand mult prea repede in curba. Franezi, bineinteles puternic, chiar in viraj, dar in loc sa dea din dorsal, X3 retrogradeaza, se-nclina moderat, gaseste aderenta de unde nu-i si iese din viraj numai ca sa-l atace, nestingherit, pe urmatorul. Feeling-ul meu a fost ca mor, dupa care imi dadeam seama ca se putea si mai repede. Practic, in aproape orice conditii, o viteza cu cel putin 50% mai mare pare una normala.

 

Cutia automata cu 6 trepte este perfecta. Schimba atat de rapid, incat modul manual este total inutil. Directia, o idee cam grea la tempo de oras, straluceste in viraje, trasa ideala fiind usor de ales si, mai ales, de tinut.

 

Dotat cu pachet M, X3 este bine accesorizat atat in exterior (spoilere, jante, evacuari), cat si in interior (volan, scaune, praguri), dar pretul e pe masura, mai ales cel al optionalelor. Poate singurul punct slab al masinii.

 

cu ocazia asta, promotor s-a spalat de toate pacatele.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Superb X3. :lol:

Cred ca e mai practic ca 535-ul, mai ales pe drumurile din Ro, o sui si mai usor pe borduri..

 

Mi-as fii dorit sa am si eu X-drive :), poate la viitoarea masina. :)

La cei 700NM cuplu si anvelope de iarna Nokian, dar 245 latime ..am avut probleme la plecarile de pe loc din zapada. Am reusit as ies doar cu DSC off si plecari in forta.

In mers si la franari n-am avut probleme, doar o tendinta de supravirare in curbe.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

de curand un vecin a ramas fara jumatate de spoiler, asa ca o garda mica in romania mi se pare exclus. am multe drumuri in compania unor masini normale sau cu suspensie sport si lasate, nu de putine ori au avut probleme sau am renuntat sau au mers la mine in masina cand s-a putut.

 

cu RWD e chiar delicat sa urci borduri, daca mai e si manuala, devine un exercitiu interesant, cel putin pt mine.

 

cu o saptamana inainte sa ninga am tinut cont de meteo si am pus gumele de iarna. zapada am asteptat-o precum cei mici pe mos craciun. totusi in prima zi soc de ninsoare am observat ca eram printre putinii care chiar aveau frane sau puteau pleca din orice pozitie, asa ca am decis sa las masina acasa pana trec cozile de la vulcanizare si vor avea cat mai multi gume de iarna.

 

e prima intalnire pt mine dintre x-drive si iarna si pt ca toti il desfiinteaza ca nefiind bun, am abordat cu precautie momentul. pana am vazut ca pt prima data nu mai trebuie sa dau zapada ca sa ies din parcare si nici sa intru, ca nu ma mai intereseaza exact in ce conditii e drumul. practic merge peste tot fara stres. pt mine cam toate miturile negative legate de x-drive au cam cazut.

 

245 e cam mare, la mine 235 mi se pare destul de lat. ma mira ca te arunca afara din viraj. ce nokian? daca poti, incearca si alte gume, eu am schimbat dunlop m2 pt ca pe sosea erau nenorocire.

 

am testat si cu gume de iarna frana de urgenta si manevra de evitare de la 220-200, se simte diferenta fata de rotile de vara, se duce putin, foarte putin lateral si desi scartaie rau, masina se opreste un pic mai greu.

 

totusi e prima masina care pe sosea nu mi-a produs neplaceri legat de tinuta de drum. stiu ca X3-ul nu e asa iubit, dar se vede ca e un bmw la baza.

 

@bitzy_bmw - multumesc.

 

@dvdcore - felicitari pt masina, pe drum uscat e mai dinamica decat a mea clar. pacat de tara asta cu drumuri proaste.

Link to comment
Share on other sites

Am nokian (made in finland) WR G2 245/40/18 pe toate 4 rotile. Nu am intalnit o masina pe zapada sa franeze atat d bine, probabil ca latimea ajuta in cazul asta.

Din ce am citit si prin review-uri par sa aibe cel mai bun comportament pe uscat chiar si pana in 20 grade. Prin finlanda am inteles ca le folosesc chiar si ca all season.

Pe uscat chiar si la 15-20 grade nu simti ca ai anvelope de iarna, franeaza la fel, am mers chiar si cu 230 la ora cu ele... singura diferenta ca sunt putin mai zgomotoase decat cele de vara.

 

Pe zapada cred ca goodyear ultra grip si dunlop m3 sunt o idee mai buna, dar cum la noi in tara zilele cu ninsoare sunt f putine, temperaturile osciland intre -10 +15 pe timpul iernii, nokian e cea mai buna solutie. De ex, GY ultra grip sunt praf la +10 grade.

 

Seria 5 arata mai bine la interior/exterior, dar parca pt infrastructura de kko din RO, X3 e mult mai potrivit.

x5 nu se pune ca e mult prea mare de condus prin Bucuresti, si chiar si pretul difera. :)

 

ps. Imi place mult trapa ta panoramica, must have :lol:

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

Mda, sunt gume all-seazon, posibil sa fie ceva mai slabe pe zapada si la temperaturi foarte mari.

 

In general cu gume de iarna am mers pana era suficient de cald si dimineata, nu numai dupa temperatura maxima din ziua respectiva.

 

GY UG am avut la subaru. Pe zapada foarte bune, pe gheata mai patina masina. Cu X3-ul n-am patinat pe nimic, LM22 s-au dovedit a fi mai mult decat ok. Anul trecut au prins mult timp destul de cald si n-am avut probleme.

 

Trapa panoramica le place fetelor in general :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.