Jump to content

Check engine


.Bogdan

Recommended Posts

Asha am patzit shi eu cu becu` ala.La mine erau duse mai multe.Printre care shi furtunu` rupt de la valva aia de care vb crisjohn.Eu nu am schimbat valva numai furtunu`.Shi nu mai face asha urat la relantiu.Dar oricum cand e rece dim mai face un pic ushoare trepidatzii .. oare o fii dusa shi aia ? sau ?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Nu stiu ce sa zic... dar pot sa jur ca nu facea asa pana acum. Pe autostrada, daca o scoteam din viteza, acul scadea INSTANT la 0-2... asta imi aduc aminte foarte bine... ori sunt eu prea paranoic, ori chiar ceva nu e in ordine.

 

Despre partea cu DISA si regulatorul de relanti, injectoare, eroare computer....  ce spuneti ? ...  :blink:

145002[/snapback]

 

Are dreptate Bobo, nu e doar o aparenta, si eu patesc mai nou acelasi lucru, becul de check engine aprins, probleme peste probleme cu ea, printre care si consumul mult marit, la semafor pe liber acul de consum sta mult mai sus decat erta inainte cu mare certitudine! De omului nu i se parea doar, chiar asa este! e posibil sa avem un furtun ceva crapat pe unde sa intre aer fals

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate Bobo, nu e doar o aparenta, si eu patesc mai nou acelasi lucru, becul de check engine aprins, probleme peste probleme cu ea, printre care si consumul mult marit, la semafor pe liber acul de consum sta mult mai sus decat erta inainte cu mare certitudine! De omului nu i se parea doar, chiar asa este! e posibil sa avem un furtun ceva crapat pe unde sa intre aer fals

210313[/snapback]

 

 

Verifica ce erori apar,altfel este greu de stiut ce s-a defectat.

Link to comment
Share on other sites

Va salut.

Astazi mi s-a aprins si mie becul "check engine" :blink:

De fapt s-a mai aprins o data acuma 1 luna dar dupa ce am deschis/inchis tirbusonul de la benzina s-a stins. (idee luata de aici :) )

 

Si partea ciudata e ca masina merge normal, nu are nici un sunet ciudat.

 

Oare ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

Va salut.

Astazi mi s-a aprins si mie becul "check engine" :blink:

De fapt s-a mai aprins o data acuma 1 luna dar dupa ce am deschis/inchis tirbusonul de la benzina s-a stins. (idee luata de aici :) )

 

Si partea ciudata e ca masina merge normal, nu are nici un sunet ciudat.

 

Oare ce ar putea fi?

210722[/snapback]

 

Chiar acuma am fost la masa si am parcat putin masina intr-o parte cu roata spate dreapta pe bordura (din lipsa spatiu :) ) iar cand am plecat dupa 30 minute nu s-a mai aprins becul.

Repet, motorul merge constant...nu vibreaza....

Oare ce are?

Link to comment
Share on other sites

Pai zii ma asa, ca nu EML-ul s-a aprins.

 

Ai check engine aprins, probabil daca bagi pe tester iti va da ceva legat de amestec, prea bogat sau prea sarac. Sonda lambda si debitmetru, cam astea dau defectul asta.

143554[/snapback]

Sau senzoru` de avand .. care nu shtiu sigur daca nu se duce decat daca crapa shi debitmetru ... ca lamine erau ambele duse :blink:

Link to comment
Share on other sites

Iar mi s-a aprins "check engine" dupa ce am turat-o un pic prin oras :blink:

Surpriza a fost ca am verificat motorul si a "transpirat" un pic de ulei pe langa primele 2 suruburi care prind carcasa motorului.

Ca sa fiu mai precis asta e:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...382&hg=11&fg=15

Oare e grav? Se poate aprinde "check engine" de la asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut .. am oprit azi mashina shi am avut parte de o noua "surpriza".Am ramas cu martoru` de engine aprins.Totu` s-a intamplat cam asha.Am dat cheie .. shi mergea cam neregulat plus ca nu statea la relanti, ba urca ba cobora.M-am gandit ca poate de la benzina sau vreo bujie ce imi face figuri...I-am dat talpa de cateva ori pe loc shi mi s-a parut ca s-a stabilizat.Am plecat cu mashina .. totu` ok ..pe drum s-a aprins becu` de engine.Are careva vreo idee ? Precizez ca senzor de avans + debitmeru schimbate in toamna .... shi mai precizez ca imi mai shi vine sa urlu` .... :blink: :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

Salut .. am oprit azi mashina shi am avut parte de o noua "surpriza".Am ramas cu martoru` de engine aprins.Totu` s-a intamplat cam asha.Am dat cheie .. shi mergea cam neregulat plus ca nu statea la relanti, ba urca ba cobora.M-am gandit ca poate de la benzina sau vreo bujie ce imi face figuri...I-am dat talpa de cateva ori pe loc shi mi s-a parut ca s-a stabilizat.Am plecat cu mashina .. totu` ok ..pe drum s-a aprins becu` de engine.Are careva vreo idee ? Precizez ca senzor de avans + debitmeru schimbate in toamna .... shi mai precizez ca imi mai shi vine sa urlu` ....  :blink:  :)  :)  :)

242932[/snapback]

 

 

relax ...Bmw e tot masina ...:) ...din ce zici ..pare simptom de lambda moarta ...pe tester ai sa afli mai multe ..in rest ne putem doar cu parerea ...Mergi la test si discutam dupa ...

 

Daca s-a aprins check engine ..inseamca ca a dat fum ..explicatie de la Filaret ...asa ca dont shoot ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

relax ...Bmw e tot masina ...:) ...din ce zici ..pare simptom de lambda moarta ...pe tester ai sa afli mai multe ..in rest ne putem doar cu parerea ...Mergi la test si discutam dupa ...

 

Daca s-a aprins check engine ..inseamca ca a dat fum ..explicatie de la Filaret  ...asa ca dont shoot ...

242973[/snapback]

Mersi , oricum maine ma duc la tester cu ea sa vad ce shi cum.Azi nu mai face mashina dinastea dar oricum are becu` aprins in bord. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Mersi , oricum maine ma duc la tester cu ea sa vad ce shi cum.Azi nu mai face mashina dinastea dar oricum are becu` aprins in bord.  :blink:

243192[/snapback]

salut...ai aflat care era problema?

prin ceva asemanator trec si eu...

Link to comment
Share on other sites

unde e localizat?..si cum il pot verifica singur?

257902[/snapback]

De verificat nu shtiu .. de localizat e in spatele chilasei pe partea dreapta.E rotund shi e din plastic.O sa ajungi la el numai daca desfaci plasticele alea de sus unde e shi filtru ala de polen.Daca e dus are garnitura mancata shi piciorushele din interior ale unei palete micutze rupte.

Link to comment
Share on other sites

De verificat nu shtiu .. de localizat e in spatele chilasei pe partea dreapta.E rotund shi e din plastic.O sa ajungi la el numai daca desfaci plasticele alea de sus unde e shi filtru ala de polen.Daca e dus are garnitura mancata shi piciorushele din interior ale unei palete micutze rupte.

258932[/snapback]

 

 

te referi la valva PCV ?> cea care sta pe galerie ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Sall all! Astazi am avut un drum mai lung(60Km) cu masina (cea din semnatura); inainte sa plec am alimentat de la Petrom si la scurt timp mi s-a aprins becu' care nu s-a stins pana am ajuns acasa (total 120Km) :blink: Sa fie de la benzina :)? Mentionez ca alimentez din acelasi loc de cand am masina, da nu mi s-a mai intamplat :) ; acum masina merge exact ca inainte doar ca ma ingrijoreaza becul aprins. Ce sa fac? :) Are ceva daca mai merg cu ea asa cateva zile pana o duc la tester?
Link to comment
Share on other sites

Sall all! Astazi am avut un drum mai lung(60Km) cu masina (cea din semnatura); inainte sa plec am alimentat de la Petrom si la scurt timp mi s-a aprins becu' care nu s-a stins pana am ajuns acasa (total 120Km) :blink: Sa fie de la benzina :)? Mentionez ca alimentez din acelasi loc de cand am masina, da nu mi s-a mai intamplat :) ; acum masina merge exact ca inainte doar ca ma ingrijoreaza becul aprins. Ce sa fac? :) Are ceva daca mai merg cu ea asa cateva zile pana o duc la tester?

 

ciudat ..parca iarna auzim mai multe reclamatii la Check Engine ..

Poti merge asa ..cel mai bun raspuns il poti afla la tester ...

Poate fi benzina ..debitmetrul ,valva PCV , etc ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.