Jump to content

318i vs 520i


baban

Recommended Posts

Salutari. Sunt nou pe acest forum si voi incepe cu o mica intrebare.

Vreau sa imi cumpar un 318i 143 cai an 2002 sau 520i 170 cai 2001 dar vreau sa tin masina cam 5 ani....ce sa aleg? Oare e mai bun alt model? un 320i sau 525i (nu vreau pe motorina) ? Orice ar fi vreau BMW! Astept sfaturi multumesc.

Edited by baban
Link to comment
Share on other sites

pai vreau sa stiu ce masina ar fi indicata sa ma tina ceva ani ori seria 3 ori 5? si ce model mai exact...unu pe benzina

Eu de fel sunt linistit si am grija de masina mea. Sincer mi-ar placea un seria 5 pentru ca este spatios si luxos dar nici cu un seria 3 nu ma las:))

ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Depinde si de tine, ce vrei...

 

Daca o vrei mai mare, mai luxoasa, ia seria 5...

 

Daca nu vrei neaparat mare, sau vrei coupe poti lua seria 3... (coupe-ul arata super)

 

 

La motorizari, ti-as recomanda doar cu 6 cilindri, este si o vorba : BMW incepe de la 6 cilindri-n sus ! :)

 

320i-ul dupa facelift (09.2001) are 170 cp si se misca foarte bine, ai si consum bun, cam 11-12 %.

 

Unii ar spune despre 520i ca e submotorizat, ca se misca cam incet, ca e lenesa, ca una alta... nu cred chiar tot ce se zice, adica e diferenta mica la greutate intre E46 si E39.

525i-ul, are 192 cp, trage mai bine evident, insa, s-ar putea sa-l vinzi mai greu putin, dar daca zici ca vrei sa-l ti cam 5 ani, nu cred sa fie probleme...

 

 

Tu ce vrei de la masina ? Sa fie mai mica si mai agila, s-o strecori usor, sau mai luxoasa, limuzina ?

Link to comment
Share on other sites

Masina in 2 usi nu vreau. Imi plac ambele modele si seria3 si seria 5 dar ma gandaem ca sunt linistit si mi-ar placea sa am confort in masina decat sa fie sport.

Mai este o problema legata de bani. COsturile de intretinere si reparatii(piesele) sunt mai ridicate ca la seria 3? Daca da cam cu cat?

Link to comment
Share on other sites

Vreau BMW pentru ca sunt masini foarte bune...nu pentru fite sau mai stiu eu ce prostii. In al 2 lea rand sunt pe un forum bmw nu? Sunt pasionat si imi place...altfel faceam un topic pe la audi sau mai stiu eu unde. :)))

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Masina in 2 usi nu vreau. Imi plac ambele modele si seria3 si seria 5 dar ma gandaem ca sunt linistit si mi-ar placea sa am confort in masina decat sa fie sport.

Mai este o problema legata de bani. COsturile de intretinere si reparatii(piesele) sunt mai ridicate ca la seria 3? Daca da cam cu cat?

Completez : Care din cele 2 modele sunt recomandate pt drumurile noastre. Logica spune ca nici una pe deplin dar in mare ar trebui sa fie una din ele mai rezistenta.

 

Am uitat sa mentionez dar se deduce din titlu ca este vorba de e46 facelift si e39 facelift

Edited by baban
Link to comment
Share on other sites

Vreau BMW pentru ca sunt masini foarte bune...nu pentru fite sau mai stiu eu ce prostii.

 

 

Trebuie sa te informez ca nu ai informatii foarte bune.

BMW-urile nu sunt deloc fiabile, mai ales cele sh si mai ales dupa aprox 100k.Preturile la piese sunt foarte mari deci intretinerea unui BMW necesita bani multi.

Citeste un pic pe forum si te vei convinge singur.

Link to comment
Share on other sites

Vreau BMW pentru ca sunt masini foarte bune...nu pentru fite sau mai stiu eu ce prostii. In al 2 lea rand sunt pe un forum bmw nu? Sunt pasionat si imi place...altfel faceam un topic pe la audi sau mai stiu eu unde. :) ))

 

Pai de unde stii ca sunt masini foarte bune din moment ce intrebi pe forum ce sa-ti iei?

Link to comment
Share on other sites

nu-ti lua bmw ca nu sunt fiabile si daca are peste 100mii km e deja coaja, cum zicea un coleg de forum mai sus.

on topic, eu iti recomand 318i, mi se pare mai echilibrat decat 520i, chiar daca nu are magnificii 6 cilindri. se misca binisor, consumul presupun ca este decent si gasesti multe oferte la sh, cu in jur de 90-120mii km. costurile cu reviziile sunt aproximativ la fel, mai scumpe un pic la 5ar (motor in 6 cilindri), la piese nu stiu ce sa iti zic.

ti-as recomanda sa iti iei masina din germania, de la dealer/reprezentanta bmw, gasesti inclusiv cu europlusgarantie si macar stii ce cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Vreau BMW pentru ca sunt masini foarte bune...nu pentru fite sau mai stiu eu ce prostii. In al 2 lea rand sunt pe un forum bmw nu? Sunt pasionat si imi place...altfel faceam un topic pe la audi sau mai stiu eu unde. :) ))

 

Pai de unde stii ca sunt masini foarte bune din moment ce intrebi pe forum ce sa-ti iei?

 

 

O remarca foarte idioata....tu nu observi in topic ce scrie si mai sus???/ Vreau BMW dar nu stiu ce model...doamne ce oameni...

Link to comment
Share on other sites

sau logan nou nout :)

cu facelift 1.5dci 85 cp consuma 5 l mixt

 

Glumesc, cel mai bine e sa faci un test cu ambele sa le simti, pipai si pe urma vei gasi usor raspunsul la intrebarea ce sa ei. Adevarat ca 5ul e39 s-a devalorizat repede, dar pe criza asta tot se devalorizeaza, eu votez e46.

Link to comment
Share on other sites

nu e gluma ce spun acum: 1.5dci 85cp am avut de la servici si acest motor e consumabil.

s-a rupt distributia in rodaj(am mers decent,nu ma judecati)

m-am jurat ca indiferent de situatia mea financiara nu voi cumpara masina noua.

BMW-ul e masina,adica sunt masini si bmw-uri,atat.

Link to comment
Share on other sites

nu e gluma ce spun acum: 1.5dci 85cp am avut de la servici si acest motor e consumabil.

:)

...totuÂşi Âştiu pe cineva care l-a luat de nou, tot 1.5dci Âşi acum are 90.000km . a avut probleme doar cu injectoarele.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.