Jump to content

BMW 318i 143cp 2002 vs Audi A4 2.0i 130cp 2002


baban

Recommended Posts

Subscriu ca datele postate de Jacobs sunt eronate.

 

Am dat si sursa. Ma xxx pe ele date :)) ! Pentru cateva zecimale la consum ? :lol:

Nu induc in eroare acele date atat de mult incat sa incline balanta.

Si daca cineva spunea ''performantele tehnice sunt aproximativ identice'' nu supara pe initiatorul topicului.

EL alege intre doua masini. Una se vrea sportiva iar alta se vrea confortabila !

 

din cele 830 de posturi .. toate reply-urile au fost in cunostiinta de cauza .. nu am dat copy paste din x situri daca ma intelegi ce vreau sa spun.

 

intre 13% si 10.2% este o diferenta de cateva zecimale nu ? :lol:))))

 

vorbesti mult si prost ... Oricum esti genul de om care tine neaparat sa aiba el ultimul cuvant, asa ca ... shoot. Sunt convins initiatorul topicului a inteles ce era de inteles.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Amice...pe langa faptul ca nu poti sa citesti sau iti sopteste cineva gresit in urechi...nu e vina mea !!! Nu am scris nicaieri 13 % :)

2. Forumul este pentru discutii si pentru pareri [opinii]. Raspunsuri gasesti pe google [daca te duce mintea cum sa cauti :lol:] sau direct la sursa ! Pe forum lumea intreaba...despre preturi, despre alegeri intre anvelopa x si y, despre problemele pe care le are, etc.

3. Daca 318i pe care il ai tu a avut [sau nu] anumite probleme nu inseamna ca aceleasi probleme trebuie sa le aiba toate celelalte 400.000 de 318i E46 !!! ... IDEM si despre acel audi pe care l-ai condus si ... este subvirator. Sa il REPARE !!! Poate este din telescoape sau anvelope sau altceva !!! NU inseamna ca toate audi a4 2.0 sunt de RAHAT !!!

 

...cineva trebuie sa te lamureasca cum merg lucrurile...cu forumul, cu explicatiile. :lol: Nu vreau sa fiu eu ala !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Amice...pe langa faptul ca nu poti sa citesti sau iti sopteste cineva gresit in urechi...nu e vina mea !!! Nu am scris nicaieri 13 % :)

 

1. cand dai copy-paste ... citeste intai la ce dai copy-paste:

318i [2002]

...

-oras 13 %

...

 

2.

ok.. deci tu vorbesti doar ca sa te afli in treaba ... doar suntem o tara de "parerea mea". in cazul acesta .. de ce ai dat copy paste la "raspunsuri" din situri? probabil ai considerat ca nu-l duce mintea pe @baban sa caute pe google.

 

3.

exact. eu am raspuns numai cand m-am lovit de problemele respective si stiam natura lor, niciodata pe langa.

despre audi am specificat ca este (ma rog... a fost):

.....Audi A4 1.8TFSI B8 nou nout .......

vin stricate din fabrica??? .. cam trist.

Link to comment
Share on other sites

ma bucur ca nu mai esti ofticat :lol: :) !

 

si in rest ce sa mai zic ? sa nu mai dau crezare la ce scriu cei de la carfolio sau autoweb-france ?!? intradevar in manualul meu nu scrie 13 % consum in oras la 318i > 2002 :lol:

oricum initiatorul acestui topic nu o sa gaseasca raspunsul pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Ca proaspat posesor de 318i din 2003, de numai 2 saptamani, iti recomand ca daca iti place sa conduci ia BMW.

Masina iti va satisface pe deplin aceasta placere. Eu sunt foarte incantat de ea. Daca apreciezi mai mult conforul si designul interior al maisinii ia Audi.

Oricum ar fi faci bine ca vrei benzinar si nu diesel ... nu mai intru in detalii.

Insa ai mare grija sa cauti o masina in stare cat mai buna si sa o cumperi numa dupa o verificare la un serivis bun.

Eu de exemplu am cautat cam 5 luni... deci trebuie multa rabdare.

Bafta la cumparat !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

decat bmw sau audi second hand,mai bine logan nou nout.

1.5dci 85cp extrafull.

 

extrafull adica A/C si onglinzi electrice?

Bey....te rog....are si schimbator si volan in piele. Deja o dam in premium. Eu zic ca decat sa iei masina, mai bine cumperi o bicicleta...nu probleme cu turbine...nu consum....

 

Scuzati de offtopic da nu ma pot abtine la replicile gen:...vrei masina? I-ati bai Logan! :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Mama!!!!cred c ar trebui sa te rezumi la cafele.dai la inceput avantaje pt audi: consum, performante ...gresesti datele(intentionat cred)si apoi cand vede lumea spui ca nu conteaza asa mult????Spatiu mai mare la audi????la a4????serios??interior mai placut la audi te ai referit la design nu? atat timp cat nu se cojesc toate butoanele din ea nu?ma lasi!!!o fi postul din 2009 da l am vazut din intamplare si nu m am putut abtine
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DATE ERONATE !!!

 

OnTopic:

Daca vrei sportivitate si o tinuta de drum impecabila -> BMW

Daca vrei luminite pozitionate prin toate locurile posibile in masina ... si cam atat -> AUDI

 

Am avut posibilitatea sa conduc Audi A4 1.8TFSI B8 nou nout pe o distanta mai lunga (cam 500km). Mi s-a parut dezastruos la capitolul stabilitate in curbe, masina are un puternic caracter subvirator , iar daca apesi mai puternic pedala de acceleratie cat timp esti in curba si nu tii bine de volan .. . ai parasit carosabilul. Sincer aleg masina mea cu ochii inchisi cand este vorba de tinuta de drum. iar daca un B8 nu este peste un e46 (parerea mea).. ma intreb cum o fi B6-ele.....?

 

 

Fara suparare ,am B8 in familie,suspensie standard,jante 16,la capitolul stabilitate este cu mult peste e46 cu jante 17 (am avut asa ceva pe vremea cand era la moda).In curba orice fwd cu motor puternic face la fel.Ac senzatie am avut-o si cu focus 1.6turbo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.