Jump to content

probleme mari e36 va rog ajutati


Recommended Posts

Buna ziua sunt mai nou pe acest forum nu stiam unde sa postez asa ca amdeschis un topic,sper sa nu deranjez pe nimeni.Am un 318 tds din 96 care pana acuma mergea brici pana aseara cand l-am scos din parcare si am mers vreo 2 km,dintrodata bateria a ajuns pe rosu,am ramas fara servo si a inceput sa mi se incinga motorul.am deschis capota si am vazut ca cureaua imi era cazuta dar cu tot cu fulie si suport si o bucata de metal.imi poate spune si mie va rog cineva ce sa intamplat,daca se poate repara sau cat costa o asemenea reparatie?orice sfat mi-ar fii de ajutor.va multumesc frumos
Link to comment
Share on other sites

Emile stai linistit man problema mare nu este,si eu am patit asta acum 9 luni de zile 10 luni si chiar la o zi dupa ce am luat masina,mi-ai amintit ca ar trebui sa iau si cureaua aia care e comuna, care e si pt. pompa de apa,fulie,alternator imi este ca ma lasa la 20-30 km de oras si nu pot sa merg cu ea pt. ca nu mai se raceste motorul si dau in alte chestii daca vin cu ea asa,Dane ca tot esti pe topicul asta ia spune-mi te rog cureaua se poate pune fara sa se mai de-a fulia jos?din cate tin minte e bagata foarte anapoda prin niste role pe acolo si are un intinzator,depus o pune daca e un mecanic care stie dar vroiam sa stiu asa ce trebuie sa dea jos ca sa aibe spatiu.
Link to comment
Share on other sites

Emile stai linistit man problema mare nu este,si eu am patit asta acum 9 luni de zile 10 luni si chiar la o zi dupa ce am luat masina,mi-ai amintit ca ar trebui sa iau si cureaua aia care e comuna, care e si pt. pompa de apa,fulie,alternator imi este ca ma lasa la 20-30 km de oras si nu pot sa merg cu ea pt. ca nu mai se raceste motorul si dau in alte chestii daca vin cu ea asa,Dane ca tot esti pe topicul asta ia spune-mi te rog cureaua se poate pune fara sa se mai de-a fulia jos?din cate tin minte e bagata foarte anapoda prin niste role pe acolo si are un intinzator,depus o pune daca e un mecanic care stie dar vroiam sa stiu asa ce trebuie sa dea jos ca sa aibe spatiu.

se pune usor cureaua, fara sa mai da-i fulia jos...in dreptul intinzatorului se forteaza un pic...

Link to comment
Share on other sites

22 sau 32 nu stiu dar e o cheie mare,cureaua stiu ca vine foarte dificil pe rolele alea,e ciudata rau pozitia,intortocheata adica,dar mi-am amintit sa o schimb pt. ca vreau sa stau linistit,nu vreau sa-mi faca surprize la 20-30 km de oras,daca s-ar intampla nu ar fi treaba de alternator,servo ci de motor,acum 9 luni sa rupt axul de la pompa de apa si eram in municipiu,i-am dat cheie si am dus-o la un amic la curte masina 3 km asa o mai lasam pe liber pana am ajuns la destinatie,asa daca raman la 20-30 km fara curea e cam nasol.
Link to comment
Share on other sites

Am luat cureaua astazi 52 ron,bun totalul sumei cheltuite in jur de 110 ron,un stres combinat cu gropile din oras,zdrunciniturile luate,plus unele cocoase de la anumite treceri de pietoni,plus stresul in cautare de un mecanic,plus o mica cearta la un service de cartier cu un mecanic si nu am vrut sa se inteteasca cearta ca dupa aceia nu mai am ce cauta pe acolo cand mai am vreo problema,pana la urma m-am dus la un amic care e mecanic la un service si l-am luat dupa program si mi-a pus cureaua,sunt stresat,obosit,ce diferenta intre ieri si azi.....,trebuie sa iau o pauza cu masina 2 zile 3 sa ma refac,ma doare capu',iau niste pastile si plec sa ma relaxez,va salut,cu respect.
Link to comment
Share on other sites

Bogdane, cureaua se rupsese sau ai schimbat-o preventiv ...sa nu te lase la 20 -30 km...Dar ce nu am inteles...km astia sunt pe ora sau reprezinta distanta...

 

Am luat cureaua astazi 52 ron,bun totalul sumei cheltuite in jur de 110 ron,

 

Ai luat si una de rezerva vad...de ce?Diferenta de pret in cazul asta tine de brand presupun.

 

Dar initiatorul topicului se pare ca a avut probleme mai grave decat asta...I-a cedat fulia...Asta da problema

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Salut Dane,initiatorul topicului observ ca nu a mai dat nici un semn cu problema lui,inseamna ca e in curs de rezolvare,si eu am trecut prin asa ceva,pai am schimbat cureaua preventiv am luat astazi una noua,aia era un pic crapata si am zis sa o schimb ca daca ma lasa la 20-30 km de oras ce ma fac?adica daca se rupe,vreau sa stau relaxat sa imi vad de drum,fiecare moment din asta cand trebuie sa inlocuiesc ceva la masina e foarte greu pt. mine si tareeee neplacut,periodic mai aloc niste bani si pt. masina asta,mai cumpar cate o piesa,doua dar cand vine vorba de montat pe la motor trebuie sa iau calmante si ceva pt. durere de cap,am prapadit astazi la benzina prin oras pt. ca am luat vreo 4-5 serviceuri la rand.
Link to comment
Share on other sites

vreau sa stau relaxat sa imi vad de drum,

trebuie sa iau calmante si ceva pt. durere de cap,

 

Cu scaunele alea sport n-ai sa reusesti

Durerea de cap vine de la zdruncinaturile cauzate de suspensia sport

Roti carnoase, 14" cu balon mare (profil JR) fac minuni, si ai scapat de toate problemele

Link to comment
Share on other sites

Salut Dane,cu greu dar am rezoilvat cu aceasta curea,e drept cu ceva dureri de cap dar de.......,ai urez lui Emil multa bafta sa o rezolve cu problema asta si eu m-am confruntat cu asa ceva a doua zi dupa ce am luat masina sa rupt capul de la pompa de apa si a sarit cureaua, a curs apa din radiator am ramas fara servo,se aprinsese becul la baterie,m-am dus am luat pompa de apa noua in ziua respectiva,atintigel din nou,etc,deci eu dupa ce am luat masina in total am mai mers 6-7 km,dar a doua zi asta,stau si am gandesc ce ghinion am avut ca doar cativa km in plus m-au despartit sa nu fac greseala de a lua asfel de masina,adica cat am mers in proba cu ea daca se rupea atunci gata,apropo Dane,referitor la interioarele astea,m-am intalnit cu cineva avea un Chrysler Stratus coupe e generatie cu e36,deci masina sport,dar...nu era incomoda asa la interior cum este de ex. e36,scaunele confortabile,plasticurile solide,tapiteria foarte rezistenta,adica imbina utilul cu placutul, mi-a placut,de curiozitate ca amanuntul asta nu-l stiu,la acest model de masina motorul de 2.0 este in 6 pistoane?trebuie sa sti ca doar e de a ta de acolo:),scuze de off topic,va salut.
Link to comment
Share on other sites

Pai Bogdane la Stratus-ul ala e confort mai mare pentru ca e masina americana, iar acolo se merge mult pe autostrade si au limite timpite de viteze, trebuie sa fie masina confortabila cind ai vreo mie de mile de mers, nu sa te dai jos anchilozat din ea. Eh la nemti e alta chestie, au facut masinile mai sportive dar nu asa confortabile ca americanii, asta e diferenta. Bineinteles ca proiectantii nu sa-u gindit si la nervii posesorilor de mai tirziu, i-a durut fix in paispe de chestia asta.
Link to comment
Share on other sites

Si sa sti ca nu e asa scump,si in Germania se gasesc Stratus,cam din 94 asa am vazut neinmatriculat 2400 deci cu inscrisul te duce cam tot cat un e36,dar mi-a placut cotiera asa fitzoasa,solida,interesanta,imbina utilul cu placutul parerea mea,suspensie confortabila,inaltuta acum presupun ca piesele se gasesc ceva mai greu presupun dar la pret nu stiu cum sunt,chestia este man Smudo sa nu ai o viziune tip tunel cand alegi o masina,treaba asta cu e36 mi-a dat o lectie in domeniul auto de nu o s-o uit repede,trebuie sa ai feeling cand alegi o masina,sa fie atractia aia,trebuie sa-ti placa,asta e....de bine de rau ma tarasc cu ea de colo pana colo,mai ai pun cate o piesa,ok sa-i uram multa bafta lui Emil ca are nevoie dar se pare ca nu a mai dat nici o veste inseamna ca....nu prea ai merge bine,sa speram ca ma insel,salutare.
Link to comment
Share on other sites

sa nu ai o viziune tip tunel cand alegi o masina,treaba asta cu e36 mi-a dat o lectie in domeniul auto de nu o s-o uit repede

 

 

Exact, ai cumparat masina datorita siglei.Asta datorita viziunii tip tunel, care se regaseste la multi dintre noi.La fel am facut si eu, am luat BMW deoarece am auzit ca e maisna buna, are prestanta, si alte prostii de genul asta.Acum, cand se strica ceva plang.Si se strica cam saptamanal. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.