Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

gandirea asta o am si eu. sper pe viitor sa fie cat mai multi care sa vada lucrurile asa.

 

Nu cred ca se va intampla asta prea curand, cel putin nu secolul acesta! Eu unul fac loc celor care vin din spate, daca nu sunt si eu la randul meu in depasire! De multe ori eram in depasire cu 138 km/h (cat sa nu ma ia radaru') si cei din spate ma semnalizau in disperare!

Link to comment
Share on other sites

Nu m-ai inteles....multi sunt nesimtiti si flash-uiesc in disperare chiar daca eu de fapt ma aflam intr-o depasire cu viteza legala ...

 

In aceasta situatie ce sa fac? Sa accelerez riscand sa ma ia radar-ul pt a face loc "grabitului" mai repede...sau sa franez si sa renunt la depasire?!

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa te lase linistit sa-ti faci depasirea si apoi, cand ai loc, sa treci pe banda 1....dupa care pot sa alerge cu 200km/h cat vrea muschii lor!

 

 

PS: Pe autostrazi mai sunt si soferite tensionate, masini care nu pot mai mult decat 90km/h....asta ce inseamna ca trebuie sa-i injuram ca se baga in depasirea unui camion ce merge ceva mai lent??!!

 

PS2: Eu nu semnalizez decat daca cel de la volan a uitat ca se afla pe banda 2 si are tot spatiul din lume sa mearga cu viteza lui pe banda 1...in rest NU FORTEZ PE NIMENI!

Link to comment
Share on other sites

nu as vrea sa intelegi ca eu sunt in genul celor care dau flashuri si merg cu 200 pe dn, dar nici nu imi place cand unul depaseste pe banda doi cu 50 km/h pe unul care merge cu 49 km/h pe banda unu si eu astept ca boul 3 minute cat ii ia lui sa faca manevra.
Link to comment
Share on other sites

Stiu, nici mie nu-mi place...insa cum spuneam....nu se stie pe cine ai in fata...o femeie stresata, un mos chior, un adormit cretin...etc...Pe autostrada nu e f bine sa "stresezi" astfel de oameni!

 

Iar in cazul meu, eu mergeam cu 138 km/h, asta vara spre mare...radare din 2 in 2 metrii, eu cu permisul plin de puncte, depasind un card de 3 tir-uri care mergeau cu 90-100 km/h si destul de apropiate...ce sa fac? Sa ma bag la mustata intre cei de pe pe banda 1? Sa accelerez riscand sa ma ia radar-ul?

 

 

Stiu ca poate cel din spate chiar poate avea o urgenta ( in cazul meu era un cocalar cu un passat si pitzi aferent, deci nu era mare urgenta ), insa mi-e mai drag permisul meu si concediul, decat problemele altora pe care nici nu-i cunosc!

Link to comment
Share on other sites

Pai mergea foarte regulamentar.. cu cat vroiai sa mearga? :)

In codul rutier scrie ca prima banda este obligatorie pentru a circula(absolut pentru toti,nu conteaza viteza de deplasare),cea dea 2-a se foloseste in cazuri exceptionale(depasire,devansare),dupa care neaparat revii pe prima.

Link to comment
Share on other sites

In oras in continuare romanii merg pe banda 2. Drept pentru care banda 1 e de multe ori libera... pana intr-un moment cand e inevitabil blocata de o masina parcata. Eu merg pe banda care e mai libera. Simplu. Intamplator asta inseamna si ca respect legile. :)

 

Nu prea fac drumuri pe afara, de obicei fac drumul Bucuresti-Urziceni si acolo banda 1 e de biciclete cred si e valurita ca naiba... Normal mi se pare sa se circule ca in Germania: Daca e drumul ok si liber si mergi incet sau in limitele legale, mergi pe prima banda. Daca mergi dupa un tir si faci drafting, chiar faci si economie de combustibil (considerabila). Daca vrei sa depasesti, vezi si tu sa ai loc mult, sa nu-l incomodezi pe cel care vine din spate (din punct de vedere legal, indiferent ca el merge cu 300Km/h, daca a fost fortat sa franeze din cauza ta inseamna ca nu te-ai asigurat).

Daca vrei sa mergi mai repejor, stai pe banda de viteza, daca prinzi din urma pe unii mai inceti ii atentionezi o data sau de doua ori si stai cuminte in spatele lor pana se dau la o parte. Nu te infigi in bara lui din spate sa-l intimidezi, nu claxonezi si nu dai flash-uri ca nebunu'.

 

E o chestie de bun simt pana la urma. Ala incet sa se dea la o parte daca are loc, iar cel care merge repede sa nu-i forteze si pe ceilalti sa mearga la fel. Din pacate nu prea ai ce sa faci ca individ ca sa imbunatatesti situatia sau sa "inveti" pe cineva din trafic sa faca ce trebuie. Trebuie sa fii tu educat si cu bun simt, sa faci tu ce trebuie si sa nu cedezi indiferent peste cine dai in trafic.

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar, multi aveti dreptate...

 

insa... ar trebui sa luati in considerare ca traim in Romania (daaaa, si asta ne ocupa tot timpul!) si implicit de cele mai multe ori, prima banda fie este plina de gropi, pentru ca deh... nu s-au mai obosit sa asfalteze pana spre margine si asfaltul s-a mancat. Un exemplu elocvent este chiar dn1, mai ales pana in puchenii mari, apoi pe linia dreapta de la romanesti si la intrarea in tatarani, pana in sensul giratoriu de la lukoil.

 

Mie una nu-mi place sa merg pe prima banda din 2 motive: in general, merg destul de sportiv si in al doilea rand am avut o data ghinionul (si mai multe tentative de ghinioane) de a lovi un caine care mi-a sarit in fata atat de brusc incat n-am mai apucat sa fac mare lucru... altadata, in drum spre iasi, tot asa, mergand pe prima banda, m-am trezit in fata cu un iepure pe care, din fericire, l-am evitat... tin prea mult la animale, chiar si fara stapan, si nu suport ideea ca as putea sa omor vreunul...

Link to comment
Share on other sites

Eu din cauza unui sofer cu nr de italia am luat amenda pe a1. Sa va explic: eu mergeam cu pilotul automat la o vit de 139 km(legal) si pe la km 55 dau de un merc duba(vito cred) cu nr de italia care mergea cu 110 pe banda a 2 a. Ajung in spatele lui la o distanta de vreo 2 masini (de obicei asa pastrez distanta ca sar pietre si se zgarie capota ) si astept sa se duca pe banda 1. Depaseste respectivul o masina, nu se da, ma apropi si semnalizez stanga pt a-i atrage atentia el accelereaza putin pana la 120 si nu se da, il atentionez cu farurile tot degeaba,mai merg asa aprox 1 km era o mica coloana de masini si apoi la ceva distanta niste camioane eu crezand ca probabil acum imi va face loc fac semn din faruri si tot nu se da moment in care ma bag pe banda 1 pt a depasi.El atunci accelereaza eu fiind in a 6 a la 110 nu trage masina f repede si ajung paralel cu el si sunt nevoit sa franez pt a nu avea accident. Imediat ce m-am bagat pe banda 2 el franeaza moment in care retrogradez in treapta a 4 a si la prima ocazie blana( fiind deja stresat accelerez destul si ajung la aprox 210) moment in care surpriza la km 65 radar, frana( detectorul l-a simtit tarziu) degeaba m-a prins cu 177 noroc ca am apucat sa franez ceva si direct 7 pct si 540 lei pe jumate. Deci am stat aprox 10 km in spatele individului. Civilizatie nu gluma :) Sper ca nu v-am plictisit :lol: Edited by C. Bogdan
Link to comment
Share on other sites

nesimtiti din astia gasesti pe toate drumurile!

 

ei considera ca din moment ce ei merg cu viteza legala, nimeni nu mai poate sa treaca de ei...

 

pana la urma e permisul meu, daca mi-l risc e problema mea, nu cred ca ar trebui nimeni sa-mi "poarte de grija"!

Link to comment
Share on other sites

ASA ESTE,POTI DA FLASH-URI,POTI SCITA O DEPASIRE...SI NIMIC!

CINE NU VREA SA TE LASE SA IL DEPASESTI (CA EL ARE DEJA VITEZA LEGALA) ESTE ORI GELOS DE CALUTII TAI ORI DE TUPEU CA DEPASESTI VITEZA LEGALA.

:) :lol: DECI ORI NU ARE ''BILE'' ORI NU ARE CAI! :)

Link to comment
Share on other sites

ASA ESTE,POTI DA FLASH-URI,POTI SCITA O DEPASIRE...SI NIMIC!

CINE NU VREA SA TE LASE SA IL DEPASESTI (CA EL ARE DEJA VITEZA LEGALA) ESTE ORI GELOS DE CALUTII TAI ORI DE TUPEU CA DEPASESTI VITEZA LEGALA.

:) :lol: DECI ORI NU ARE ''BILE'' ORI NU ARE CAI! :)

Si eu tot viteza legala am avut pana am dat de el. Probabil asa se merge la el acolo. Asta e si gresala mea intr-un fel ca ma supar repede. Fac a1 de 6 ori pe luna si sunt multi care mai fac asa si totusi de obicei trec de ei pe dreapta si apoi imi vad de drum linistit si la 139 de km la ora. Pana la urma trebuia sa trec de el mai devreme pe banda 1 si sa-mi vad de drum linistit. Nervi astia ai mei

Edited by C. Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit ceva asemanator pe a2 , un pustiulica (desii cred ca era mai batran ca mine) care conducea o corsa d , mergea fara stres pe banda 2, eu aveam aprox 120 el sa zic 110 , si tot apropiindu-ma de el am vrut sa-l depasesc prin dreapta direct , sa nu ma mai complic cu el , insa cum pasagerii nu au fost de acord cu idea mea nastrusnica :D am accelerat si m-am lipit de el , nu-i vedeam numarul din bara , asa de aproape eram , sperand ca ma vede si s-o da singur si ce credeti , nimic , nici un gest si eram lipit de el :twoup: , pana nu i-am dat un flash nu s-a sinchisit si imediat dupa ce l-am depasit a trecut inapoi pe banda 2 , tin sa precizez ca nu erau alti participanti la trafic pe autostrada la momentul respectiv :) si am pus o distanta fata de el si-l urmaream cu atentie din fata sa vad pana unde poate duce prostia , si cum a procedat cu mine asa proceda cu toti care-l flesuiau , insa multi il luau prin dreapta . Ceva foarte riscant , se expunea unor riscuri , si masina era plina si cu copil mic in spate :) .

 

Insa in oras nu am nimic cu cei care merg pe banda 3 , 2 , daca-ti sunt prea lenti , ii iei foarte frumos prin dreapta , de multe ori banda 1 este ori plina de masini lasate pe avarii ori plina de transee.

 

Da stiu , nu am talent-ul de a povestii :(

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca indraznesc sa fraternizez cu cei care merg in oras pe banda 2! E cat se poate de regulamentar pentru ca ai dreptul sa selectezi banda pe care rulezi iar daca faci stanga la un moment dat, sigur nu faci de pe banda 1. Doi la mana, de vreme ce in oras e greu acum sa schimbi banda daca esti mai incepator, timid sau neindemanatic iarasi nu vad de ce sa iti provoci singur un dezavantaj asteptand sa schimbi banda in ultimul moment iar jungla sa nu te lase ...

Deci celor care merg in oras pe banda 1, 2 sau 3 nu am ce sa le reprosez. Cat pentru cei care merg pe drumurile nationale, autostrazi, etc pe alta decat prima banda libera ... imi cumpar MEGAFON sa le stig "Trageti va rog pe dreapta! Trageti va rog pe dreapta!"

 

Bafta,

T.

Edited by teodtc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.