Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

Destul de dur in Romania ca sa fac 300 si ceva de km am avut nevoie de 7 ore (Timisoara-Satu Mare)...dezastru.In schimb am facut 2750km in 23 ore (Spania-Romania) si nu am vazut un politist pe drum.Ca sa merg la mare,circa 900km imi trebuie mai mult de 10 ore si asta daca trag tare si imi risc carnetul.

 

p.s...de fapt bat campii....habar nu am cat imi trebuie sa ajung la mare....daca ajung.....

eu am facut drumul lugoj-litoral in urma cu o saptamana...si am facut in jur de 11 ore dus...ca am fost cu un prieten si am mers dupa el ....dar napoi am facut 8-9 ore

...oricum am patzit 2 lucruri interesante pe autostrada:

1. mergeam pe soarelui noaptea si observ la departare ca s-a incadrat o masina in depasire... cum distanta intre mine si masina resp. era mare

am zis ca am timp sa ii fac blitz si sa se dea pe banda 1...cand ajung un tip cu o dacie de prin 98 s-a angajat in depasirea unuia cu un opel astra... astra avea 90 km/h si dacia cred ca avea 92,7/kmh :twoup:) am stat 5 min ca sa se depaseasca:)

 

2.al II-lea lucru si nu este un caz izolat

am observat tot felul de idioti care cand observa radar ,franeaza fratele meu pana la 70-80 km/h, duamne... am zis ca inebunesc...cum dumnezeu sa franezi la 80 ...tare paranoia is romani de cand cu spaima radarelor noi...

Link to comment
Share on other sites

1. mergeam pe soarelui noaptea si observ la departare ca s-a incadrat o masina in depasire... cum distanta intre mine si masina resp. era mare

am zis ca am timp sa ii fac blitz si sa se dea pe banda 1...cand ajung un tip cu o dacie de prin 98 s-a angajat in depasirea unuia cu un opel astra... astra avea 90 km/h si dacia cred ca avea 92,7/kmh :)) am stat 5 min ca sa se depaseasca:)

am intalnit si eu specimene deastea... daca dacia tot s-a angajat in depasire , tu erai in spatele aluia si ala cu astra va observat putea sa incetineasca si el putin, nu sa incurce traficul. si mai avem pretentii sa se circule bine in romania... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In afara nu vezi asa ceva...toata lumea merge pe banda 1, nu vezi sa-ti faca careva flash-uri ca sa te dai la o parte cand esti in depasire... in cel mai rau caz pune semnal stanga si asteapta sa eliberezi banda.

Asa am facut eu cand am fost pe A2. Si stai ca fraierul cu semnalul pus ca nu te baga nimeni in seama. Are loc sa se dea la o parte, prima banda e numai buna... dar nu se da ca merge cu 120 si aia de pe prima banda merg cu 110 si vezi doamne din 5 in 5 minute mai prinde cate unul din urma.

 

Recunosc ca mai tin si eu cateodata pe unii care se grabesc. Daca vad un Audi ca se grabeste... ceva gen 3.0 TDI accelerez si eu si daca se tine dupa mine atunci ma dau la o parte cuminte. Cel mult l-am tinut un pic ca a accelerat cat a putut masina mea si nu a lui. Evident ca daca vad un Ferrari sau ceva ma dau instant la o parte :twoup:)

 

Dar nu stau pe banda 2 sa merg in paralel cu ala de pe banda 1. Urasc sa merg in paralel si urasc sa ii vad pe aia din fata ca merg paralel. Daca merg paralel cu cineva inseamna ca am o optiune mai putin. Daca cineva din fata mea merge paralel inseamna nu numai ca nu pot sa depasesc regulamentar, dar nici pe prima banda nu pot sa ma duc. Si asta n-ar fi o tragedie daca n-ar merge cu 20 Km sub viteza legala sau daca nu se gasesc sa mearga paralel fix cand am nevoie sa ma incadrez pe alta banda.

 

Sunt oameni casatoriti cu banda 2 care nu inteleg ca traficul trebuie sa fie fluid. Cu cat e mai fluid, cu atat ajunge toata lumea mai repede la destinatie.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce conteaza ce masina vine din spate? Poate eu nu ma grabesc sa ajung la destinatie si am timp suficient si vreau sa merg cu max 120 km/h, chiar daca sunt depasit si de Logan sau Audi. Poate omul are o urgenta sau trebuie sa ajunga la spital cu cineva...acum nu ma iau la intrecere cu el pentru faptul ca el are Audi sau m-a calcat pe orgoliu ca m-a depasit cu un Logan. Cam asta e problema generala la noi.

Ultima oara cand am venit pe A2 dinspre Bucuresti spre Constanta am mers cam tare ca ma grabeam sa nu ma prinda furtuna. La un moment dat am depasit pe unul cu un motor care mergea cu 120km/h. Normal ca n-a rezistat si s-a luat dupa mine ca sa-mi arate ce demaraj are el si ce motor puternic, dar nu m-a impresionat sincer deloc...eu am mers constant cu aceeasi viteza. Dupa ce si-a aratat muschii s-a linistit si a ramas pe banda 1 sa ruleze in continuare cu 120 km/h. Probabil se astepta sa raspund la provocare, pentru ca in general asa se intampla la noi.

Link to comment
Share on other sites

Corect.

 

Nu are nici o importanÞã ce maºinã te depãºeºte, sã lãsãm orgoliile astea infantile.

 

Dacã o maºinã se deplaseazã mai rapede decât tine, normal este sã-i faci loc sã treacã, nu conteazã dacã e Ferrari sau Logan.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare cea mai mare idiotenie sa te uiti la ce masina vine din spate daca il lasi sa te depaseasca sau nu. Si Lada sa fie daca omul se grabeste si te prinde pe banda 2 te dai la o parte. Dau in fiecare zi de cretini care merg cu 120 si cand vreau sa ii depasesc incep evident sa accelereze... :twoup:

 

Pe mine ma enerveaza enorm alti idioti. Mergi normal pe banda 1 cu 130-140, si vine cate un nevertebrat, se chinuie sa te depaseasca 5 km circuland cu 2km/h mai mult decat tine si dupa ce te depasesc incetinesc in fata ta... Fac zilnic naveta pe A2 si dau de cel putin 4-5 idioti din astia pe saptamana. Nu ii inteleg de ce depasesc daca nu vor sa circule mai repede decat masina din fata... probabil le alimenteaza orgoliul de macho....

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare cea mai mare idiotenie sa te uiti la ce masina vine din spate daca il lasi sa te depaseasca sau nu. Si Lada sa fie daca omul se grabeste si te prinde pe banda 2 te dai la o parte. Dau in fiecare zi de cretini care merg cu 120 si cand vreau sa ii depasesc incep evident sa accelereze... :twoup:

 

Pe mine ma enerveaza enorm alti idioti. Mergi normal pe banda 1 cu 130-140, si vine cate un nevertebrat, se chinuie sa te depaseasca 5 km circuland cu 2km/h mai mult decat tine si dupa ce te depasesc incetinesc in fata ta... Fac zilnic naveta pe A2 si dau de cel putin 4-5 idioti din astia pe saptamana. Nu ii inteleg de ce depasesc daca nu vor sa circule mai repede decat masina din fata... probabil le alimenteaza orgoliul de macho....

wk trecut am facut a1. eram plin de bagaje + 4 pers. am setat tempomatul la 115 km/h. in 3 minute un logan alb 1.5 dci m-a depasit de 6 ori. ma depasea, se baga in fata mea si reducea viteza sub 110....eu nu ii inteleg pe astia, de "dat" nu aveam chef , mai ales ca eram obosit de la munca.

 

oricum, am vazut pe autostrada destui "raceri".. :)

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Eu cel putin nu accelerez ca sa arat cuiva ce masina am eu ca doar am o masina de 2-3k euro, nu Veyron. Eu cand fac din astea le fac pentru mine... ca-mi plac mie senzatiile de la acceleratie. Daca nu am chef de joaca normal ca ma dau la o parte. Sincer sa fiu doar de 2 ori am facut treaba asta cu acceleratul pe banda 2. O data cu un Audi TT 3.0 TDI (sau 3.2, nu stiu) care m-a cam fugarit pana la 180, dupa care m-am dat la o parte si o data cu un M3 alb care m-a lasat sa ma duc dupa 120.

 

Deci stati linistiti ca nu incurc pe nimeni. Si da, eu ma uit la masina fiindca daca vad un Porsche mi se pare pacat de masina sa mearga cu 20-30 Km sub limita legala. Daca soferul are chef de joaca sau vrea sa-mi demonstreze ce masina are... foarte bine. El se simte bine, masina face ce e facuta sa faca, iar eu ma distrez si aud sunetul unui motor misto. Daca nu... e simplu. Ma ignora sau eventual imi zice ca-s idiot si aia e. Eu nu insist, iar el are un subiect de conversatie "peste ce idiot am dat in trafic azi".

 

Si nu, nu dau flash-uri, nu turez masina in gol, nu dau claxoane (decat daca cineva face ceva stupid). Doar merg in ture cu masina si semnalizez ca vreau sa depasesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Fara flash ! decat daca e cazul ... am prins cand mergeam cu 130 si venea din spate 180~200 , daca nu dadea flash din timp sigur trebuia sa retrogradeze si sa franeze (evident omul probabil se grabea).

 

In rest e destul sa dai semnal si s-a inteles :) ca nu circulam de ieri.

 

Dezaprob depasirile si apoi sa stea in fata ta si sa mai si incetineasca :).

 

Urasc flashurile mai ales cand e asa de idiot si vede ca nu am unde sa ma bag decat daca incetinesc sa ma bag in spatele aluia de pe banda 1 sau accelerez mai repede decat era programata depasirea sa intrec coloana de pe banda 1 ,

totusi le fac loc, cu greu si cu risc , ca deh... nu te pui cu ala de are mintea odihnita :(.

 

LE : pot sa dau ca exemplu E85 care in mod oficial stiu ca are O SINGURA BANDA pe sens, banda de urgenta care e de fapt o largire a drumului plina de deniveleri pe alocuri e considerata de multi o banda cand ea de fapt nu e. Asa ca fapt divers pot spune ca au dreptate cei care nu se dau din fata flash-urilor pe acest considerent :).

Edited by ma3x
Link to comment
Share on other sites

Ca sĂŁ ajungi la heathrow cu maÂşina, din orice parte a angliei vii, vei vedea autostrĂŁzi cu 2, 3 sau 4 benzi, care se desprind din autostrada principalĂŁ pt a deservi terminalele. AdicĂŁ ai o autostradĂŁ cu 3 benzi, sĂŁ zicem, care merge la terminalele 1, 3 Âşi 5. Ai altĂŁ autostradĂŁ care merge la terminalele 2, 4, 6, Âş.a.m.d. AÂşadar, sunt zone ĂŽn care autostrada are 8 benzi!!! Cel puĂžin 4 pe direcĂžia ĂŽnainte, celelalte fiind cele care merg spre aeroport.

Am trecut de foarte multe ori prin apropierea aeroportului, zi sau noapte.

Banda de vitezã e ocupatã DOAR atunci când e FOARTE aglomerat, Indicatoarele de peste autostradã menÞionând clar "get in lane", mesaj care alterneazã cu "stay in lane".

Adicã, recomandarea e sã se foloseascã toate 8 benzile ºi sã gãseºti o aºa vitezã de deplasare Încât sã nu trebuiascã sã schimbi banda.

Ăn rest, pe o autostradĂŁ cu 4 benzi, sĂŁ zicem, sunt folosite primele 2 Âşi a 3a, ocazional. A 4a, foarte rar, Âşi asta ĂŽn condiĂžii de trafic..

Cel mai nasol e atunci când tu intri pe autostradã cu 4 benzi, se terminã banda de accelerare (slip road, cum zic ãºtia), ºi este un adormit care merge pe banda a 3a, sã zicem. Ca sã Îl devansezi, trebuie sã foloseºti a 4a bandã, trecând peste toate benzile, deoarece sunt amenzi foarte aspre pt devansarea pe interior.

ĂncĂŁ ceva interesant: dacĂŁ la un nod de autostradĂŁ aflat la 15-20 km distanÞã traficul este foarte ĂŽngreunat, automat sistemul trece la micÂşorarea limitei de vitezĂŁ de la 70mph la 60, 50, chiar Âşi 40mph (64kmh) pt cei care se apropie de acel nod, dând posibilitatea traficului sĂŁ se decongestineze, ĂŽnainte de a ajunge alte maÂşini la acel nod.

Este trist cã la noi vor trece zeci de ani pânã sã ne apropiem de termenul de "infrastructurã". La noi, acest cuvânt existã doar În dicÞionar...

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca:

 

In oras: Masini parcate cu curu in strada, masini care ies in strada sa faca manevra stanga/dreapta din lipsa de vizibilitate ori neam prost, depinde de caz dar tot masinile parcate in apropierea intersectiilor sunt problema.

 

PE DN-uri: De multe ori e prostul obicei sa se opreasca pe banda 1 si sa se stationeze ori sa treaca biciclisti/copii/oameni cu diferite carute pe marginea drumului, caini, pisici, maimute facand 1 a banda periculoasa.

 

La toate astea se mai adauga gropile sau denivelarile care sunt mult mai dese pe prima banda si mai e si frica/paranoia si prostia omeneasca desigur.

 

Toate astea la pachet ne fac pe noi sa depasim pe banda 1. Iar cei care nu sunt de accord cu depasitul pe 1 a banda ar trebui sa-si ocupe timpul cu educatia rutiera in romania, de vreme ce au doua vieti si pot avea rabdarea necesara sa astepte matizul/loganul/mertanul/audi sa-si faca siesta pe banda 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Din pacate si eu am inceput in ultima vreme sa depasesc pe dreapta, cu toate ca nu e ok. Cand fac asta analizez reactia celuilalt sofer si fac depasirea cat mai repede posibil, sa nu cumva sa-l apuce schimbatu benzii fara sa se asigure.

 

Cred ca singura scuza care o avem pentru a nu merge pe banda 1 e pe A1. E mult prea valurita si chiar nu merita masinile noastre chinul ala...

Asta nu e o scuza! Ca nu vrei tu sa-ti f*ti masina si dormi pe banda 2, trebuie ca altcineva sa stea dupa tine sau sa te depaseasca pe banda 1.

Fac frecvent A1 si nu cred ca e vreo portiune pe care sa nu poti merge in siguranta pe banda 1 cu 130km/h.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Pai, pe unele drumuri de la noi nu ai cum sa mergi pe banda 1 pt ca : pe banda 1 de multe ori merg camioane, masini mai vechi sau pur si simplu soferi care merg linisit cu 80 sau 90 cat e limita.

Drumul fiind de 2 benzi pe sens normal ca la 110 - 120 mergi pe banda a 2-a . SI eu mai stiu un lucru , daca un nene merge pe banda 1 cu 90 km/h, eu merg pe banda a2-a cu 120km/h, vine un individ din spate cu 140~150 si da flashuri probabil sa te dai la o parte , cum P.L.M. sa te dai la o parte daca banda 1 e ocupata ?

 

Ca si concluzie nu e de vina in situatia de mai sus nici ala care merge pe banda 1 cu 90km/h, nici cel care merge pe banda 2 si devanseaza ( merge mai repede ca cei din coloana de pe banda 1 ), si nici cel care merge mai repede care vien cu flashuri din spate ( exceptie facand flashurile , creste inimioara in ei cand face el flashurile alea ... ). Cel care vine din spate sa foloseasca semnalizatorul ( in tara noastra se semnalizeaza stanga) si cand are cand merge pe contrasens si depaseste ( in unele cazuri se poate face si triplare , adica merg 2 pe contrasens si se depasesc unul pe altul ). Ce am citit pe aici sunt numai comentarii ( marea lor majoritate ) ale unor oameni care cred la volanul unei masini ( orice marca ) ca au prioritate si daca merg un pic mai repede ca altii trebuie sa li se arate respect. GRESIT partial.

 

Cand vom ave 4 benzi pe sens atunci deschideti topicuri din astea , pana atunci poate sunteti buni si nu mai dati flashuri sa aratati ca puteti apasa pe pedala aia , ci incercati cu semnal stanga si o sa vedeti ca oamenii se dau ( daca au unde ) din calea voastra ( cei care va simtiti ) !

 

Multa stima, si Paste Fericit :) .

Link to comment
Share on other sites

pt ca nu avem banda a 3 a :twitch:

 

 

cel mai mult imi plac idiotii care incep sa ti dea flashuri de la 2 km cand vad clar ca ai masina in fata...manelomani de obicei :thumbsup:

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?

Pt ca romanii sunt "jmecari de jmecari",il stiti pe "gogaie"?cum care gogaie?ala care e jmecar da jmecar "sa moara familia mea";e,cam asa e si cu romanii(binenteles,nu toti!),cam ca gogaie asa...deaia se merge pe banda a doua. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma distreaza situatiile cand un incepator sta pe banda a 2-a si nu se trage orice ai face.Asa ceva chiar numai la noi ai sa vezi,clar! 8)

O alta situatie penibila e cand cate unul cu o masina puturoasa se lanseaza in depasire de tiruri si stai dupa el si stai pana apuca sa se retraga pe banda intai.

Link to comment
Share on other sites

O alta situatie de rahat este cand depasesti linistit si legal, pe o autostrada din UE si din spate vine unul de-al nostru cu 200km/h si-ti da flash-uri ca la nebuni, se deplaseaza la 3 metri in spatele tau cu semnalul pus...pur si simplu deoarece nu are rabdare 5-10 secunde in plus, ca tu sa iti efectuezi depasirea fara a incalca legea!
Link to comment
Share on other sites

O alta situatie de rahat este cand depasesti linistit si legal, pe o autostrada din UE si din spate vine unul de-al nostru cu 200km/h si-ti da flash-uri ca la nebuni, se deplaseaza la 3 metri in spatele tau cu semnalul pus...pur si simplu deoarece nu are rabdare 5-10 secunde in plus, ca tu sa iti efectuezi depasirea fara a incalca legea!

Si ca o completere,dupa ce te-a depasit nervos cu j'de mii de flash-uri,se pune pe banda din mijloc sau pe prima(dupa caz) si o lasa moale,deci pur si simplu se pune in fata...eu niciodata n-am inteles treaba asta,desi mi s-a intamplat de f multe ori,ca sa nu mai spun ca dupa ce m-a depasit si apoi a lasat-o moale,se pune in fata mea si ma pune in situatia de a-l depasi la randul meu pt simplul fapt ca i-a venit lui s-o lase mai moale! Binenteles,nu vb neaparat de ai nostri,vb in general ca si altii sunt distrusi!

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma distreaza situatiile cand un incepator sta pe banda a 2-a si nu se trage orice ai face.Asa ceva chiar numai la noi ai sa vezi,clar!

 

Imi aduc aminte de o faza pe A1, acu vreo doua saptamani. Un Matiz cu numere de Sibiu... nu il interesa nimic, o tinea pe banda 2, cam cu 90-100, desi nu depasea pe nimeni. Absolut toate masinile trebuiau sa il depaseasca prin dreapta, desi unii chiar asteptau politicos in spatele lui pentru 2-3 minute sa elibereze banda. Cand am trecut prin dreptul lui (tot prin dreapta), m-am uitat catre el pentru o secunda. Privire fixa si hotarata in fata, fara nici o alta reactie. Nevasta lui parea mai activa cu spuma aia la gura, furioasa pe noi, cei care nu intelegeam probabil actiunea educativa pe care ne-o ofereau (???). Sa ne fereasca Dumnezeu de idiotii de pe sosele!

Link to comment
Share on other sites

As da ceva bani sa stiu ce gandeau aia din Matiz :D. Asta trebuia blocat , si taiate 2 cauciucuri sa se invete minte... evident glumesc :p. TOtusi te gandesti ce se intampla daca iti aparea in fata un melc ? Poate inevitabilul accident ... brr .

Uite vedeti? Oameni din'astia fara discernamant se trezesc cu volanul si cu stampila pentru vot in mana si iti deviaza cursul vietii,

oameni care nu inteleg mai nimic din viata si iau hotararea sa fie impotriva a ceva in momentele cele mai cruciale :(, evident isi aleg mereu gresit momentul.

Link to comment
Share on other sites

pe banda 2 e mai bun drumul :thumbsup:

 

mai ales pe autostrada !

 

banda 1 este in valuri cu santuri..de la tiruri

 

acuma ori incarca astia tirurile mai mult decat trebuie legal , ori este structura de rezistenta a soselei prost facuta...cred ca si una si alta ! :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.