Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

Daca merg in oras pe banda 2 cu 50/h gandeste-te ca poate o sa virez la stanga 200 m mai in fata.Si daca tot vrei sa parcurgi orasul in viteza n-ai decat sa faci slalom printre masini nicidecum sa dai flash uri si sa ai pretentii sa se dea altii la o parte.de obicei cand imi iau flash uri prin oras pun usor frana si se calmeaza spiritele :)
Link to comment
Share on other sites

marius_eugen: mie mi se pare foarte normal, ca pe banda a 2-a sa circuli cand este ocupata banda 1, si te deplasezi cu o viteza mai mare decat cei de pe banda 1... nici banda 1 nici banda 2 nu sunt ale taticului tau, cand ai obstacol pe prima banda, si vrei sa depasesti, semnalizezi, te asiguri, si depasesti... crezi ca daca circuli cu viteza maxima legala pe banda a 2-a esti scutit moral ? te incadrezi tot la categoria taranilor care ocupa nejustificat banda a 2-a..
Te-ai gandit vreodata ca poate cel care vine si iti da flash-uri are o urgenta? poate ii naste sotia, poate are pe cineva in masina care se simte rau, etc etc.

Daca, Doamne fereste, patesti ceva rau si cineva trebuie sa te duca repede la un spital, dar pe drum intarzii foarte mult ca nah...mai e cate unu pe banda 2, caruia ii este foarte incomod sa mearga pe banda 1.

acum vorbind la modul general, cred ca totul tine de bunul simt al fiecaruia. Cand merg incet stau pe banda 1, cand merg tare circul pe banda 2, si daca cineva imi flash-uri ma dau la o parte chiar daca eu merg cu viteza maxima admisa. Nu strang covrigu` tare in brate si zic "lasa mha ca merg cu maxim cat e voie, ce atata graba?"

In oras , la fiecare 150 - 200 metri gasesti masini oprite / parcate / pe avarie ( ca sunt multi jmecheri ) , astfel incat , daca pe prima banda se misca cei cu 40 - 49 la ora , iar pe-a doua sunt cu 50 - 60 ( da , recunosc , ca incerc pe cand posibil sa merg mai repede si suport consecintele legilor in vigoare si merg cu cat se poate pana in 90 ) , si vine altul cu flash-uri , iar pe prima banda sunt cei mentionati mai sus , nu am de gand sa schimb banda , decat daca masina din spate face parte din categoria de salvare , politie , SRI , pompieri . Situatia si mai tampita este atunci cand pe banda a 2-a , in fata ta , sunt multe alte masini care se deplaseaza LEGAL , prima banda fiind plina , vine bizonul si da flash-uri si claxoane . Ce sa-i faci ? Ca si tu la randul tau ai arde-o cu 70 daca ai avea unde ...

Lasati fazele ca cel din spate are URGENTE ca nu sunt decat urgente de jmecheri si nu-i lesina pitipoanca pe sub bord daca merge legal . Urgentele sunt rezolvate NUMAI de echipajele abilitate si numai daca vre-o masian ar merge cu avarii in spatele salvarilor sau a echipajelor enumerate mai sus , se poate intelege ceva , altfel sa nu aud de "persoane cu urgente " . Nu stau niciodata pe banda 2 daca prima e libera si ma refer la arterele libere si pana la urma fiecare se judeca pe sine .

Principiul meu este urmatorul : nu-i face altuia ce tie nu-ti place ! Si dupa asta ma ghidez si in trafic , indiferent cu ce masina sunt , cum am chef sa merg sau cat de grabit sunt . Daca sunt respectat si observ bun-simt , ofer acelesi lucru .

Ca idee , intr-o zi in trafic , numarati situatiile in care pur si simplu unii se "grabesc" , pt. ca o data cu masina au obtinut si diploma de "grabit in trafic" si sa observati ca stresul la volan este direct proportional cu pretul masinii si exponential cu inteligenta si motivele expuse de individ in cazul unui accident . Puteti face un paralelism cu "bizonii" de pe youtube si alte site-uri si veti obtine profilul exact al jmecherului grabit .

acum voi face referire strict la mersul in localitate !

doua benzi, lumea merge LEGAL !......cine greseste !?....ala care merge pe banda 1 cu 50 sau 2 cu 50 !?!?

merg cu 50 / h pe banda 2 in localitate, de ce trebuie sa ma dau la o parte ?

Hai sa fim seriosi , ca nici in coloana , nu se mai mege cu 50 nici cu camerele video deasupra ! Viteza pe a doua este undeva la 65 iar pe prima banda cam 45-50 cu masini stationate , soferi care opresc fara semnal , se uita dupa panarame pe strada , opresc sa ia sau sa coboare persoane din masina , RATB care ocupa 2 benzi , biciclisti care nu au semnalizari corespunzatoare , jmecheri care stau in mijlocul drumului si daca le dai un claxon scurt te injura jumatate de ora sau te alegi cu obiecte zburatoare catre masina ta ... Cam asta este imaginea unor artere mai aglomerate , nu spun de strazi , ca pe alea faci slalom printre masinile parcate " pe dos" .

Apoi daca ambele benzi sunt ocupate cu masini care se deplaseza normal si la viteze cat mai contante , toata lumea merge LEGAL , pentru ca se specifica obligatia de a merge pe prima banda , daca ea este LIBERA !

pai hai sa ne referim la o zi cu trafic normal......presupunem ca pe banda 1 merg 10 masini cu viteze intre 45-49 km / h

eu merg cu 50 si ii depasesc, vine unul din spate si incepe sa imi dea blitz-uri...

In cat timp si pe ce distanta ai depasi tu , la viteza de 50 km/h , o masina care se deplaseaza lateral cu 49 km/h ? :)

Daca merg in oras pe banda 2 cu 50/h gandeste-te ca poate o sa virez la stanga 200 m mai in fata.Si daca tot vrei sa parcurgi orasul in viteza n-ai decat sa faci slalom printre masini nicidecum sa dai flash uri si sa ai pretentii sa se dea altii la o parte.de obicei cand imi iau flash uri prin oras pun usor frana si se calmeaza spiritele :lol:

Daca nu vrei sa-ti iei flash-uri , atunci mergi cu semnalul dat 200 de metri , pt ca cel din spate si ceilalti din spatele lui sa te inteleaga , altfel mergi pe prima banda ca e libera inca 150 de metri , ca si inainte de a ajunge tu la distanta de 200 de metri fata de punctul in care vrei sa faci stanga .

Faza cu frana e boala grea si prostie pe masura ! Numai cand oi pupa pe vreunu in spate fara nici o intentie , atunci vei intelege si tu cum ar fi pentru altii .

Spiritele nu se calmeaza deloc , sincer , nici eu nu m-as calma si nici unul nu s-ar calma daca si-ar lua o frana in fata in timp ce el accelereaza sa te depaseasca , indiferent daca te-ar astepta pe tine sa te hotarasti daca mai ramai pe banda aia sau se baga el pe langa tine .

Ce m-ar impiedica pe mine sau pe oricare altul sa te depaseasca pe oriunde se poate si sa ti-o furi si tu ? Crezi ca nu ai merita-o ?

Ia pune-te si in locul celui din spate ! Si toate astea ca ti-a facut un semn cu un flash de la distanta cel din spate care te astepta sa iei o decizie , ori sa mergi pe prima , ori sa dai semnal , ori sa accelerezi ...

Oare la claxon + flash + in juraturi cum reactionezi ? Dar daca baietilor aia cu cefe groase din masina din spatele tau li s-a pus pata pe tine ? :)

Edited by marius_eugen
Link to comment
Share on other sites

@marius_eugen: daca ai fi stat putin si ai fi analizat mai atent ce am scris, si nu s-ar fi repezit ego-ul masculin din tine sa-mi dea o replica cu care sa-mi dai peste nas, ai fi inteles ca eu ma refeream la situatiile din trafic dinafara localitatii. Nu sunt idiot sa dau flash-uri in oras ca ma grabesc, mai ales la cum e Bucurestiul, degeaba depasesti pe unul ca tot in coada/aglomeratie esti, doar ca avansezi cu un metru.

Tin sa te felicit, esti nambar oan :)

Edited by TEFF
Link to comment
Share on other sites

foarte interesanta partea cu flash-uri. de ce in tarile din vest nu vezi nici flash-uri, nu auzi nici claxoane ?

si totusi pot sa mearga civilizat.

daca te mananca undeva sa dai flash-uri in germania risti o amenda de te relaxezi instantaneu.

acolo daca cineva merge pe banda a 2-a presupui din start ca o va lua la stanga.

nu trebuie sa mearga cu semnalizare stanga 200 m ca sa inteleaga vitezomanul din spate :)

si apropo, a merge in oras cu semnalizare stanga 200 m este o greseala din start deoarece deruteaza, fiind strazi la stanga poate din 100 in 100m.

si ar fi cazul sa va ganditi ca poate e la volan un batran de 70 ani care are reactiile incetinite, dar conform legii are voie sa circule :lol:

Link to comment
Share on other sites

Daca merg in oras pe banda 2 cu 50/h gandeste-te ca poate o sa virez la stanga 200 m mai in fata.Si daca tot vrei sa parcurgi orasul in viteza n-ai decat sa faci slalom printre masini nicidecum sa dai flash uri si sa ai pretentii sa se dea altii la o parte.de obicei cand imi iau flash uri prin oras pun usor frana si se calmeaza spiritele :)

 

Tu cred ca nici nu ai citit ce am scris......Ma refeream in afara orasului nu in oras.

Link to comment
Share on other sites

Eu in orasele aglomerate merg pe banda din mijloc pentru a nu ma trezi obligat sa fac stanga sau dreapta de vreo semnalizare pusa la coltul intersectiei de care stiu doar cei din orasul respectiv. La noi pe langa soselele proaste mai avem o mare problema si cu semnalizarea proasta sau insuficienta.
Link to comment
Share on other sites

ICYNOANGEL - daca tu il troznesti in spate tu risti sa iti faci praf masina , mai ales motorul , iar in fata politiei , tot tu vei fi considerat vinovat pt ca nu ai pastrat distanta . ASTA e problema si toti stiu asta si de asta unii si fac asta .

 

nici in afara orasului nu dau flash uri.de nu stiu cate ori am franat de la +200 din cauza ca s au apucat sa se depaseasca unul pe altul 2 loganuri,pe drumuri cu 2 benzi de sens.Si chiar daca e ocupata banda 2 nu depasesc pe banda 1 niciodata.In germania iti iei amenda grasa pentru depasire pe banda 1
normal ca ai voie;doar ca daca ai in fata ta un autoturism ,sau o coloana, si tu in loc sa astepti sa treaca el pe banda 1 si sa ti faca loc il depasesti prin dreapta ,se cheama contraventie.In unele tari sunt pentru asta amenzi mai mari decat pentru de3pasirea vitezei.

Depasire este considerata manevra prin care un autorism aflat in spatele altuia pe aceeasi banda , ajunge in fata acestuia , pe aceeasi banda . Trecerea de un autoturism aflat pe alta banda nu este considerata depasire . Depasirile "normale" sunt cele de pe soselele cu cate o banda pe sens . Pe autostrazi , magistrale , DN-uri care au de la 2 benzi pe sens , trecerea unui autovehicul de altul , pe benzi separate , legal , nu este considerata depasire .

Si in Germania si in toata tarile , daca pe banda 2 ,3 ... se circula cu viteza mica , se dau flash-uri la greu ... Mai lasati-i in pace ca nu sunt sfinti nemtii !

Link to comment
Share on other sites

marius_eugen: cat de prost tre sa fii.. sa pui frana aiurea, sa-ti troznesti masina.. si apoi sa ti-o repari prin service-uri SF... pe asigurarea celuilalt ? tre sa aiba mintea foarte odihnita.. omu caruia i se pare idee buna, sa pierzi vremea prin service-uri.. doar ca sa demonstreze cuiva cat de bou e...
Link to comment
Share on other sites

Prostia nu este logica , iar jemcheria si teribilismul ... sunt net superioare gandirii logice in capul unora ! Am intalnit in cei peste 10 ani de cand am carnet vre-o 8-9 persoane care au preferat sa faca asa . Uneia i-am raspuns si eu la fel si nu i-a priit ultima mancare , iar altul si-a furat-o de la un prieten , ca eram in coloana , dar bizonul nu observase asta .

Eu niciodata nu apas frana , ci doar dreptul il tin in continuare pe acceleratie , iar stangul doar il proptesc putin pe frana , astfel incat masina NU isi modifica viteza , astfel incat sa nu dau peste vre-un idiot , dar din cei 8-9 care mi-au facut-o toti au pus frana , cu scadere de viteza .

O repari pe asigurarea celuilalt , DACA el e de acord sa-ti dea copie dupa ea ... altfel numai daca-l dai in judecata ... alti bani , alta distractie . Dar unii cred ca , CASCO rezolva totul .

Stii bine ca , intotdeauna se poate si mai rau , iar in rautate si dusmanie , distrugere si crime , oamenii sunt cei mai inteligenti din galaxie , in schimb , in intelegere si ajutor ... suntem printe ultimele primate .

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg care-i faza cu franele astea, de ce ar pune cineva frana brusc dupa care sa accelereze ca nebunu? Da' daca atunci cand franeaza ii fac varza masina, atunci mai e "jmeker"? Eu nu fac asta niciodata, ma gandeasc, daca ala din spatele meu nu-i pe faza si ma buseste... nu e bine. :)

Legea spune ca este interzis sa pui frana brusc fara un motiv bine intemeiat. Dar degeaba scrie asa la lege, pentru ca in final tot cel care te loveste din spate e vinovat. Aiurea. Am o prietena care l-a trosnit pe unu la semafor si a fost vinovata, desi ala a ingenunchiat masina ca a vazut culoarea galbena la 2 metri de semafor. Parca legea spunea ca la galben opresti doar daca poti sa o faci in conditii de siguranta..

Era s-o patesc si eu asa. Eram la cativa metri de un semafor cand a schimbat unu banda si s-a bagat chiar in spatele meu la distanta foarte mica. Semaforul s-a facut galben,dar nu am riscat sa pun frana. 90% ala intra in mine daca franam (era foarte aproape). Dupa ce-am trecut intersectia aud o sirena si vad o masina de politie care vine dupa mine. Noroc ca, de fapt, avea alta treaba si a facut dreapta :lol:

 

nici in afara orasului nu dau flash uri.de nu stiu cate ori am franat de la +200 din cauza ca s au apucat sa se depaseasca unul pe altul 2 loganuri,pe drumuri cu 2 benzi de sens.Si chiar daca e ocupata banda 2 nu depasesc pe banda 1 niciodata.In germania iti iei amenda grasa pentru depasire pe banda 1
normal ca ai voie;doar ca daca ai in fata ta un autoturism ,sau o coloana, si tu in loc sa astepti sa treaca el pe banda 1 si sa ti faca loc il depasesti prin dreapta ,se cheama contraventie.In unele tari sunt pentru asta amenzi mai mari decat pentru de3pasirea vitezei.

Depasire este considerata manevra prin care un autorism aflat in spatele altuia pe aceeasi banda , ajunge in fata acestuia , pe aceeasi banda . Trecerea de un autoturism aflat pe alta banda nu este considerata depasire . Depasirile "normale" sunt cele de pe soselele cu cate o banda pe sens . Pe autostrazi , magistrale , DN-uri care au de la 2 benzi pe sens , trecerea unui autovehicul de altul , pe benzi separate , legal , nu este considerata depasire .

Si in Germania si in toata tarile , daca pe banda 2 ,3 ... se circula cu viteza mica , se dau flash-uri la greu ... Mai lasati-i in pace ca nu sunt sfinti nemtii !

Bine spus.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma supara tare cei care dau flash-uri marlanesti , gen , esti pe o strada cu o banda pe sens limitata la 50 , eu merg cu 60-65 , si vad in oglinda o laba trista care-mi da flash-uri , pentru ca vrea pompita lui sa tina media de 80-100 la ora , ca daca merge doar cu 60-65 la ora nu mai este cool , si atunci cand vede ca nu are cum sa treaca de tine din cauza masinilor care vin din fata , se lipeste practic de masina ta , gen 40-50 de centimetri , si te impinge de la spate cu flash-uri , trompete , si tot ce mai are cercopitecul la indemana . Dupa ce apreciez ca deja a ajuns la stadiul de fierbere , CALC PEDALA DE FRANA atat cat sa se aprinda stopurile , si daca nici atunci babuinul nu intelege mesajul , incepem ruleta rusa ; se accelereaza pana la 70 dupa care fara frana se reduce la 45 , si iar la 70 ,si iar la 45 . Eu nu am nimic cu nimeni ,fiecare este liber sa faca cu viata si masina lui tot ce vrea , dar nu fi marlan , nu cere de la mine sa merg si eu cu 100 ca asa vrea pistilul tau . Asteapta cateva secunde , minute , si atunci cand ai loc , depaseste , si poti merge si cu 300 . Ori fi civilizat , si daca pot sa-ti eliberez o jumatate de banda , fi sigur ca o fac si te ajut sa treci de mine .
Link to comment
Share on other sites

toate se rezuma la educatie....asta e, de aici pleaca toate !

adica daca eu vreau sa fiu legal nu pot din cauza unuia ca asta !?!? ca vrea el sa mearga cu 200 !?!?....nu nene...astepti pina depasesc coloana , fie ea si de 10 km , care merge cu 5-49 km/ h si gata .....eu merg cu 50 pe a doua banda ca asa e legal !

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma supara tare cei care dau flash-uri marlanesti , gen , esti pe o strada cu o banda pe sens limitata la 50 , eu merg cu 60-65 , si vad in oglinda o laba trista care-mi da flash-uri , pentru ca vrea pompita lui sa tina media de 80-100 la ora , ca daca merge doar cu 60-65 la ora nu mai este cool , si atunci cand vede ca nu are cum sa treaca de tine din cauza masinilor care vin din fata , se lipeste practic de masina ta , gen 40-50 de centimetri , si te impinge de la spate cu flash-uri , trompete , si tot ce mai are cercopitecul la indemana . Dupa ce apreciez ca deja a ajuns la stadiul de fierbere , CALC PEDALA DE FRANA atat cat sa se aprinda stopurile , si daca nici atunci babuinul nu intelege mesajul , incepem ruleta rusa ; se accelereaza pana la 70 dupa care fara frana se reduce la 45 , si iar la 70 ,si iar la 45 . Eu nu am nimic cu nimeni ,fiecare este liber sa faca cu viata si masina lui tot ce vrea , dar nu fi marlan , nu cere de la mine sa merg si eu cu 100 ca asa vrea pistilul tau . Asteapta cateva secunde , minute , si atunci cand ai loc , depaseste , si poti merge si cu 300 . Ori fi civilizat , si daca pot sa-ti eliberez o jumatate de banda , fi sigur ca o fac si te ajut sa treci de mine .

 

De acord mai putin la partea cu frana-accelerare-frana. Iti uzezi tu franele si maresti consumul pentru un idiot. Baga-i avariile sau arata-i degetul, dar nu vad de ce sa-ti pedepsesti si tu masina pentru prostia aluia...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.