Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

:) Genul astia de bizoni nu-i inteleg.

 

Peste Âşoferi de Logan care nu vor sĂŁ se lase depĂŁÂşiĂži nu ai dat?

Las ca am dat eu de unul cu logan 1.6 16v si a inceput sa ii dea talpa fix cand il depaseam, naspa pt el ca nu mie frica sa o duc in 6000 de ture.

 

educatie/respect rutier zero. Sanctiuni f mici acordate de pppppolice . Ma uit pe forum si vad cum va scandalizati/ofuscati grav cand luati pe afara o amenda de 300 E pt ceva care in ro ar fi fost max 100 ron . Si mai spune lumea ca in Ro nu se traieste bine . PFFFFFFFF ce lux :lol:

 

Si eu m-am atacat grav la inceput , dar dupa ce am platit cateva am inteles ca asta e pretul civilizatiei . Mda .scump !

Pfuai ce lux sa ai salar 400 euro si sa dai 300euro la pulitie, daca ai 400 euro...

Link to comment
Share on other sites

:) Genul astia de bizoni nu-i inteleg.

 

Peste Âşoferi de Logan care nu vor sĂŁ se lase depĂŁÂşiĂži nu ai dat?

Las ca am dat eu de unul cu logan 1.6 16v si a inceput sa ii dea talpa fix cand il depaseam, naspa pt el ca nu mie frica sa o duc in 6000 de ture.

 

 

Si tu ai avut noroc ca nu i-a dat cum trebuie.

No offence, dar trage binisor loganul 1.6 16V pt ca e destul de usor.

Link to comment
Share on other sites

Las ca am dat eu de unul cu logan 1.6 16v si a inceput sa ii dea talpa fix cand il depaseam, naspa pt el ca nu mie frica sa o duc in 6000 de ture.

Putea să te facă. :lol:

Logan-ul de 1.6 16v trage bine, ĂŽnsă oricum nu este pe măsura orgoliului posesorului obişnuit de Logan.

Mie mi-a şi zis unul cu un astfel de Logan la semafor să ne dăm, cică eu am maşină veche, a lui avea şi tiplă pe scaune. :)

 

Pfuai ce lux sa ai salar 400 euro si sa dai 300euro la pulitie, daca ai 400 euro...

Păi aia e faza, sunt cu totul alte venituri ĂŽn afară.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Soseaua aia spre Urziceni e destul de ciudat construita. Am citit pe undeva ca de fapt ar avea o singura banda, cea de pe margine fiind mai mult de urgenta, din cauza asta fiind linia dintre sensuri intrerupta (spre deosebire de DN1, unde-i continua). Oricum e construita cu curul, banda 1 e mult mai ingusta si foarte valurita pe margini. Insa asta nu te opreste sa mergi MACAR 3/4 pe prima banda.
Link to comment
Share on other sites

Lucrez ca sofer pe camion (raba) , masina este depasita din toate punctele de vedere chiar daca starea tehnica este destul de buna(frane directie) , fiind o masina grea cu o viteza maxima de 60km/h ,pe drumurile cu doua benzi cand imi apar obstacole(masini parcate ), trebuie sa ma incadrez din timp pe banda doi sa evit oprirea pe log fiinca abea pleaca:D.

 

Ce ma deranjeaza pe mine ,baietii care nu au rabdare sa ma lase sa-mi fac "depasirea" si sa ma retrag pe banda unu , se baga ei pe banda unu in timp ce eu sunt cu semnalul pus drepta.. si cine a condus autobasculanta cunoaste cate unghiuri moarte are aceasta...e destul de stresant sa ai unu-n spate cu clanxoane si injuraturi sa te impinga de la spate..si sa nu poti face nimic fiinca astia dupa banda unu "depasesc" ,eu stiam ca depasirea prin dreapta se face numai atunci cand un atovehicul face stanga ,si tramvaiul.

Link to comment
Share on other sites

azi am stat pe banda a 2 a, depasind cu 130 pe A1, o coloana de 6 camioane.

unul in spatele meu cred ca a rupt maneta de flash... :) god bless oglinda cu auto dimming

 

 

Monteaza-ti un proiector de ceata cu lumina alba sub bara din spate. Cand mai ai unu' ca asta in spatele tau, aprinde-l.

Link to comment
Share on other sites

azi am stat pe banda a 2 a, depasind cu 130 pe A1, o coloana de 6 camioane.

unul in spatele meu cred ca a rupt maneta de flash... :) god bless oglinda cu auto dimming

 

 

Monteaza-ti un proiector de ceata cu lumina alba sub bara din spate. Cand mai ai unu' ca asta in spatele tau, aprinde-l.

aseara eram cu un clio mai neingrijit si imi tremurau chilotii la orice depasire...

am mers tot timpul cu oglinda ridicata, si cu 120-130 pt ca mai mult nu putea saraca masina...si culmea, ca nu eram singurul care depasea "incet" coloana de camioane, eu eram ultimul ghinionist. a durat cam 1 minut si ceva pana m-am putut baga la loc pe banda 1, masina tremura ca dracu, ala parca innebunise: la un moment dat nici nu a mai stins faza lunga...nah, ce sa faci, acuma, bine ca am ajuns intreg, ca la ce-a fost aseara pe drum...

Link to comment
Share on other sites

eu in general merg pe banda 2... deseori pe drumurile nationale .. in apropierea localitatilor .. de frica localnicilor in stare de ebrietate , carutelor stationate noaptea, marcajului prost de marginea drumului, animalelor ce deseori ajung pe drum.
Link to comment
Share on other sites

Nu am nimic impotriva daca merge lumea pe banda a 2-a, daca e posibil sa fie gauri pe prima banda, dar cand apare cineva cu viteza mai mare din spate, cel din fata sa se dea mai ceva mai repede la o parte ca nu-i cade vreun organ.... :)

 

Ca ala care vine merge cu viteza legala ori nu, o face pe pielea lui si pe permisul lui si nu ma intarzie pe mine...

 

Am vazut Logan 1.6 16v cu chip tuning, care a "facut" 320d e46, 318i, 316i, passat 2.0d si a mers cu 210 km/h in fata mea....:lol:

Link to comment
Share on other sites

De cate ori am ocazia merg numai pe banda 2 pe autostrada, si asta din cauza sleaurilor de pe banda 1. Dar nu faptul ca merg pe banda 2 e problema, pt ca eu imi folosesc oglinzile, si ma dau la o parte cand e nevoie.

 

In oras nu mi se pare ca se poate vorbi de regula asta, cu atatea intersectii si semafoare pentru stanga/dreapta fara benzi de intrare, cum e pe Iuliu Maniu: mergi ca omnul linistit drept in fata si brusc iti dai seama ca trebuie sa te incadrezi pe alta banda pt ca banda ta se transforma in banda de obligatoriu la stanga, in loc sa faca o banda separata pt asta.

 

Exemplu: http://chestionare.masini.ro/thumbs/image1084.png

 

Nu ma refer la toti, dar cei mai multi idioti sunt soferii de loganuri si cei de BMW-uri, indiferent de statutul social.

Link to comment
Share on other sites

De cate ori am ocazia merg numai pe banda 2 pe autostrada, si asta din cauza sleaurilor de pe banda 1. Dar nu faptul ca merg pe banda 2 e problema, pt ca eu imi folosesc oglinzile, si ma dau la o parte cand e nevoie.

 

In oras nu mi se pare ca se poate vorbi de regula asta, cu atatea intersectii si semafoare pentru stanga/dreapta fara benzi de intrare, cum e pe Iuliu Maniu: mergi ca omnul linistit drept in fata si brusc iti dai seama ca trebuie sa te incadrezi pe alta banda pt ca banda ta se transforma in banda de obligatoriu la stanga, in loc sa faca o banda separata pt asta.

 

Exemplu: http://chestionare.masini.ro/thumbs/image1084.png

 

Nu ma refer la toti, dar cei mai multi idioti sunt soferii de loganuri si cei de BMW-uri, indiferent de statutul social.

 

 

nu m-am referit in oras. dar si in oras cand vad un lesinat de abia merge si sta cu mana pe geam imi vine sa-i zic de ... drag :)

Link to comment
Share on other sites

Soseaua aia spre Urziceni e destul de ciudat construita. Am citit pe undeva ca de fapt ar avea o singura banda, cea de pe margine fiind mai mult de urgenta, din cauza asta fiind linia dintre sensuri intrerupta (spre deosebire de DN1, unde-i continua). Oricum e construita cu curul, banda 1 e mult mai ingusta si foarte valurita pe margini. Insa asta nu te opreste sa mergi MACAR 3/4 pe prima banda.

 

Chiar asa si este... cu o singura banda pe sens... Ce ramane e pentru urgente.... In cazul in care cineva are alta parere, il rog sa explice de ce prima banda, cum i-ar zice el, are cu un metru si ceva mai putin decat cealalta.... Din acest motiv recunosc ca merg cu ostentatie pe singura banda, aproape indiferent de cine si cat flituie. Daca vrea sa depaseasca si sa circule cu viteza peste limita legala :) poate sa depaseasca pe contrasens. Nu cobor decat foarte rar sub 90-100... Limita este de 110 asa mi se pare de bun simt... Ca sa nu mai zic ca intre Urziceni si Afumati cam pe la jumate banda de urgenta e atat de valurita (pe ambele sensuri) ca te intrebi cand decolezi daca ai peste 100....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.