Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

Pe mine ma amuza aia care iti dau flash-uri sa te dai si apoi trec in fata ta si merg cu 5-10km/h in plus fata de tine. Sau, cum am patit o data, mergeam la mare, pe A2, pe banda 2 cu 120-130. Era foarte liber. Ma trezesc cu un opel astra classic ca-mi da flashuri. Da` flashuri d-alea enervante, gen "hai baa, da-te odata din fata mea!". M-am retras frumos pe dreapta, si, din cauza ca a fost nevoit sa franeze pana la viteza mea, n-a mai avut forta sa treaca. Il priveam amuzat cum trece asa cu incetinitorul. Apoi m-am bagat in spatele lui si i-am dat flash sa nu mai doarma :))

Eu, daca e drumul liber, prefer sa trec pe prima banda pana trec de el, si apoi trec pe banda 2. Mai ales daca ai o masina slaba, nu vad niciun rost sa franezi in curu celui din fata si sa-ti pierzi tot "avantul",cand poti sa-l depasesti.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

De acord mai putin la partea cu frana-accelerare-frana. Iti uzezi tu franele si maresti consumul pentru un idiot. Baga-i avariile sau arata-i degetul, dar nu vad de ce sa-ti pedepsesti si tu masina pentru prostia aluia...

Nu este frana-accelerare-frana , se lucreaza doar din accelerare . Te-am incuiat ....

Link to comment
Share on other sites

is de parere ca daca te poti da.... pe banda 1... chiar si ptr 10 secunde cat sa treaca ala din spate... e mare magarie sa stai pe loc... , foarte rar.. fac cu farurile, si niciodata nu "imping" pe nimeni de la spate...vin tare... semnalizez.... daca nu da nici un semn de viata... semnalizez dreapta si ma bag... , de multe ori dupa ce am facut cu farurile, am depasit prin dreapta.. am vazut soferu de pe banda a 2-a si mi-a parut rau ca am dat flashuri, pentru ca-mi era evident ca nu aveam ce sa ma astept de la asa sofer...
Link to comment
Share on other sites

De acord mai putin la partea cu frana-accelerare-frana. Iti uzezi tu franele si maresti consumul pentru un idiot. Baga-i avariile sau arata-i degetul, dar nu vad de ce sa-ti pedepsesti si tu masina pentru prostia aluia...

Nu este frana-accelerare-frana , se lucreaza doar din accelerare . Te-am incuiat ....

Da... m-ai spart. Mult mai destept asa. Spiritul asta justitiar al romanului... Daca ala e dobitoc trebuie sa-l invat eu minte! :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Da... m-ai spart. Mult mai destept asa. Spiritul asta justitiar al romanului... Daca ala e dobitoc trebuie sa-l invat eu minte! :lol: :)

Exact domnul meu ,trebuie sa-l invat eu minte . Nu este spiritul justitiar , dar nici nu sar in sant sa-ti fac loc sa treci tu cu 100 la ora ca esti grabit , agitat , drogat sau ai kakatul in piept si esti plin de energie . Si ma repet ,esti grabit si vrei sau trebuie sa mergi mai tare , te las sa treci fara nici o problema , dar nu fi obraznic , nesimtit , marlan . Si nici nu am spus ca e bine cum fac eu , dar personal asa ma comport cu MARLANUL , ma cobor la nivelul lui de Marlan , si incerc sa-l tin in tensiune , il oftic , il violez in amorul propriu , il violez in orgoliul lui de marlan si-l fac sa stea in spatele meu pana ce treficul va face posibila depasirea REGULAMENTARA . Ca si participant la trafic nu pot avea numai dreptul de a intra in sant pentru a face loc sa treaca Marlanul , eu vreau sa ma bucur de prezenta lui ( tot la Marlan ma refer ) , dar vreau sa il tin in spate , pentru ca , domnul meu , de multe ori acela este locul lui , in spetele meu si cu bale la gura . :)

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma amuza aia care iti dau flash-uri sa te dai si apoi trec in fata ta si merg cu 5-10km/h in plus fata de tine. Sau, cum am patit o data, mergeam la mare, pe A2, pe banda 2 cu 120-130. Era foarte liber. Ma trezesc cu un opel astra classic ca-mi da flashuri. Da` flashuri d-alea enervante, gen "hai baa, da-te odata din fata mea!". M-am retras frumos pe dreapta, si, din cauza ca a fost nevoit sa franeze pana la viteza mea, n-a mai avut forta sa treaca. Il priveam amuzat cum trece asa cu incetinitorul. Apoi m-am bagat in spatele lui si i-am dat flash sa nu mai doarma :lol:)

Eu, daca e drumul liber, prefer sa trec pe prima banda pana trec de el, si apoi trec pe banda 2. Mai ales daca ai o masina slaba, nu vad niciun rost sa franezi in curu celui din fata si sa-ti pierzi tot "avantul",cand poti sa-l depasesti.

 

Opel-ul ti-a dat flash-uri probabil de la distanta 2-3 , ca sa fie sigur ca-l vezi , iar ai tot stat pana a ajuns in spatele tau , cu viteza ta , si iar ti-a dat flash-uri si apoi te-ai dat si te minunai de acceleratia lui de melc de la viteza de 12-130 in sus . Tipul probabil era intr-oa 5-a si nu a vrut sa retrogradeze sau ... ii era straina manevra . Oare era mai cool daca te lasa intr-un nor de fum ?

Normal ca nu vezi nici un rost sa franezi in fundul celui din fata , dar asta s-a intamplat si in cazul tau , cand nu ai lasat Opel-ul sa treacasi pana a ajuns in spatele tau ... a pierdut toata diferenta de viteza , apoi dupa flash-urile tale ... probabil ca ti-a umplut si el frigiderul . Oare cine "dormea" pe banda 2 , tu sau el ? :)

 

O alta problema este urmatoarea : ce va tot deranjeaza ca va da flash-uri cineva ZIUA ? Care-i problema ? ZIUA sunt deranjante claxoanele , iar NOAPTEA flash-urile .

Si mai e problema frecventa : daca claxonez , oare de ce se simte numai primul si pe ala in deranjeaza , cand are un adormit in fata lui . Din punctul meu de vedere , flash-ul este pentru primul din fata ta , iar claxonul , pentru restul ... ca doar ala se aude nu mai departe ?

Edited by marius_eugen
Link to comment
Share on other sites

Voi circulati pe drumurile patriei, si mergeti pe ideea, ca interactionati doar cu oameni inteligenti.... nu va puneti nici un moment problema ca ala din spate chiar e prost... si tu pui frana, si ala din spate te trazneste de se ajunge la tragedii ?

 

Si eu ce-am zis frate? Pe mine nu ma intereseaza ca iese el vinovat, pe mine ma intereseaza ca imi distruge masina; eu personal tin la masina mea nu vreau sa-si bata joc de ea nimeni, oricat de prost, facandu-mi varza spate :lol:

De multe ori ma uit in oglinda cand opresc la semafor sa nu vina un "inteligent" si sa uite sa apese frana, in momentul ala ma mut eu cu 1 metru mai in fata daca am loc, numai sa evit sa intre in mine ca idiotu, si asta doar pentru ca nu-mi place sa umblu prin service-uri sa dau peste alti "inteligenti" care sa-si bata joc nu doar de masina, ci si de mine si de munca mea :)

Link to comment
Share on other sites

Cunosc si eu un sofer care a ajuns in sant pentru ca mergea legal in timp ce-l depasea camionul. In loc sa reduca pentru a-l lasa pe ala sa-l depasasca (camionul are limitator pentru cine nu stie) a preferat sa mearga legal in paralel cu camionul vreo 500 de metri pana s-a suparat ala cu camionul si l-a aruncat in camp.
Link to comment
Share on other sites

Cunosc si eu un sofer care a ajuns in sant pentru ca mergea legal in timp ce-l depasea camionul. In loc sa reduca pentru a-l lasa pe ala sa-l depasasca (camionul are limitator pentru cine nu stie) a preferat sa mearga legal in paralel cu camionul vreo 500 de metri pana s-a suparat ala cu camionul si l-a aruncat in camp.

Si eu am intalnit magari din-astia... Da, camionul are limitator, unele la 85 altele la 89-90 cum ii si al meu, altele(foarte rar) deloc. Toate vehiculele cu masa total maxim autorizata peste 3,5t au limitator. Cine sustine ca merge legal si il baga un camion in sant, minte. Nu am bagat pe nimeni in sant, dar patesc cu destui marlani care merg cu 75-80 si numai cand is in paralel cu ei, la 90 la ora in depasire, accelereaza si ma lasa pe contrasens cu ochii in soare. Atunci ce ii de facut? :)

Link to comment
Share on other sites

Cunosc si eu un sofer care a ajuns in sant pentru ca mergea legal in timp ce-l depasea camionul. In loc sa reduca pentru a-l lasa pe ala sa-l depasasca (camionul are limitator pentru cine nu stie) a preferat sa mearga legal in paralel cu camionul vreo 500 de metri pana s-a suparat ala cu camionul si l-a aruncat in camp.

Si eu am intalnit magari din-astia... Da, camionul are limitator, unele la 85 altele la 89-90 cum ii si al meu, altele(foarte rar) deloc. Toate vehiculele cu masa total maxim autorizata peste 3,5t au limitator. Cine sustine ca merge legal si il baga un camion in sant, minte. Nu am bagat pe nimeni in sant, dar patesc cu destui marlani care merg cu 75-80 si numai cand is in paralel cu ei, la 90 la ora in depasire, accelereaza si ma lasa pe contrasens cu ochii in soare. Atunci ce ii de facut? :)

Franezi si revii inapoi pentru a evita eventualul accident. In astfel de situatii trebuie foarte bine judecat si anume daca poti sa efectuezi astfel de depasiri sau o lasi moarta pana prinzi un moment mai prielnic. Trebuie sa te orientezi si asupra traseului si anume ca acei soferi care merg cu 75-80 nu folosesc drumul cum trebuie(merg fara motive foarte incet), pe acestia ai evit in mod constant.

Link to comment
Share on other sites

Acum doua nopti ma duceam spre casa. In fata mea un Logan rosu mergea cu 50 KM/h pe a doua banda,stau in spatele lui nu se da la o parte,ii dau un blitz si el semnalizeaza ca face stanga la prima intrerupere de balustrada. Am ramas in spatele lui, ca m-a mai pacalit unu ca face stanga ,eu l-am depasit pe dreapta si dupa ce am trecut a oprit semnalizarea. Asta la fel,semnalizeaza,l`am lasat in pace. trece de locul unde putea sa faca stanga si mi-au sarit dracii. i-am dat blitz,iar mi-a dat semnal ca face stanga si atunci i-am dat faza lunga,l-am tinut vreo 200m s-a dat la o parte si a trecut el in spatele meu si mi-a dat faza lunga,pe mine ma durea la basca,am folie pe luneta,oglinziile sunt heliomate .

 

 

 

Unii pur si simplu sunt indragostiti de banda a doua,acum semnalizeaza ca fac stanga numai sa raman pe a doua banda.

Link to comment
Share on other sites

cea mai tare faza:

eram pe A1 pe la km60 si unul mergea cu vreo 80km/h pe banda 2. il semnalizez cu faza sa se duca pe banda 1 ca eram doar noi doi.

el sta putin si apoi pune semnalizare stanga !!! pe autostrada ???

m-am spart de ras, am stat putin sa vad ca nu are de gand sa treaca pe prima banda si apoi l-am facut prin dreapta cu grija ca de la asa individ

nu stii ce iti vine.

Link to comment
Share on other sites

cea mai tare faza:

eram pe A1 pe la km60 si unul mergea cu vreo 80km/h pe banda 2. il semnalizez cu faza sa se duca pe banda 1 ca eram doar noi doi.

el sta putin si apoi pune semnalizare stanga !!! pe autostrada ???

m-am spart de ras, am stat putin sa vad ca nu are de gand sa treaca pe prima banda si apoi l-am facut prin dreapta cu grija ca de la asa individ

nu stii ce iti vine.

 

 

 

 

mai nebun asta al tau ,pe autostrada :)

Link to comment
Share on other sites

Pt astia care dau flash-uri sau claxoneaza, as scoate bata si v-as da numai peste ceafa.

 

Nu am vazut asemenea TARANISME in toata Europa(si slava domnului ca am facut mii de kilometri).

Este inadmisibil cum in alte tari se poate si aici nu.

 

PS: e valabil si pt cei cu alte marci

Link to comment
Share on other sites

Păi dacă eşti un om civilizat, cum de te gândeşti la bâtă ca la o soluţie?

 

Da, dau flash-uri atunci când mă grăbesc şi unii merg pe banda a doua sau a treia deşi prima sau a doua bandă este liberă.

Scrie şi ĂŽn codul rutier că trebuie circulat pe banda cea mai apropiată de marginea drumului dacă aceasta este liberă, deci nu este vorba doar de bun simţ.

Dau semnal stânga, aştept, dacă nu există altă soluţie dau flash-uri.

 

Şi folosesc de multe ori claxonul pentru a evita accidente, sunt mulţi care nu sunt ĂŽn stare să-şi ţină banda, n-am chef să se urce nimeni pe mine.

 

Nu ai văzut flash-uri şi claxoane ĂŽn Europa civilizată pentru că acolo se respectă legea şi se circulă cu bun simţ.

 

Chiar şi românii care circulă prost ĂŽn România circulă mult mai atent ĂŽn afara ţării, mai ales de frica amenzilor.

La fel ca românii care afară aruncă gunoiul doar la coş şi ĂŽn România aruncă pe stradă, iar dacă ĂŽi intrebi de ce fac asta spun că oricum este mizerie.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pt astia care dau flash-uri sau claxoneaza, as scoate bata si v-as da numai peste ceafa.

 

Nu am vazut asemenea TARANISME in toata Europa(si slava domnului ca am facut mii de kilometri).

Este inadmisibil cum in alte tari se poate si aici nu.

 

PS: e valabil si pt cei cu alte marci

 

 

Tu nu folosesti flash-uri ? Nu claxonezi?

 

tu ce faci cand mergi mai tare decat restul si dai de unu care merge cu 50KM/h pe a doua banda?

Link to comment
Share on other sites

Pt astia care dau flash-uri sau claxoneaza, as scoate bata si v-as da numai peste ceafa.

 

Nu am vazut asemenea TARANISME in toata Europa(si slava domnului ca am facut mii de kilometri).

Este inadmisibil cum in alte tari se poate si aici nu.

 

PS: e valabil si pt cei cu alte marci

 

 

Tu nu folosesti flash-uri ? Nu claxonezi?

 

tu ce faci cand mergi mai tare decat restul si dai de unu care merge cu 50KM/h pe a doua banda?

 

NU.

Mi se pare oribil si de proasta crestere.

 

Din cate stiu limita este de 50Km, voi unde va grabiti ?

Chiar atat de mult va avantajeaza cele 10 minute castigate, incat sunteti in stare sa puneti viata voastra a a altora in pericol?

 

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa mergi toata autostrada(atat cat avem) cu 200km/h si sa o tii din flash in flash, doar pt ca ai BMW(sau alta marca mai rasarita)?

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa claxonati in prima nanosecunda scurta de la punerea semaforului pe culoarea verde?

 

 

Pai daca asta e parerea voastra atunci eu ma retrag si Bafta Voua.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma amuza aia care iti dau flash-uri sa te dai si apoi trec in fata ta si merg cu 5-10km/h in plus fata de tine. Sau, cum am patit o data, mergeam la mare, pe A2, pe banda 2 cu 120-130. Era foarte liber. Ma trezesc cu un opel astra classic ca-mi da flashuri. Da` flashuri d-alea enervante, gen "hai baa, da-te odata din fata mea!". M-am retras frumos pe dreapta, si, din cauza ca a fost nevoit sa franeze pana la viteza mea, n-a mai avut forta sa treaca. Il priveam amuzat cum trece asa cu incetinitorul. Apoi m-am bagat in spatele lui si i-am dat flash sa nu mai doarma :))

Eu, daca e drumul liber, prefer sa trec pe prima banda pana trec de el, si apoi trec pe banda 2. Mai ales daca ai o masina slaba, nu vad niciun rost sa franezi in curu celui din fata si sa-ti pierzi tot "avantul",cand poti sa-l depasesti.

Daca era liber si nu depaseai pe nimeni trebuia sa te aflii pe banda 1 lasand sa treaca cei care poate se grabesc. In lege scrie clar ca daca nu depasesti trebuie sa stai pe banda 1. Daca meadia omului de viteza e cu 19 kmh mai mare ca a ta ce ai cu el? Am mers si eu odata cu un logan 1.4 si ma chinuiam sa mentin 160kmh. Nu iti spun ce le umpleam frigiderul astora care ma incetineau pana la 120 (desi banda 1 era libera) si apoi se uitau la mine cum ma chinuiam sa prind din nou viteza. Mi se pare o frustrare de copil mic sa dovedesti ca tu ai masina mai puternica decat altul in loc sa-l lasi sa isi vada de treaba.

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Pt astia care dau flash-uri sau claxoneaza, as scoate bata si v-as da numai peste ceafa.

 

Nu am vazut asemenea TARANISME in toata Europa(si slava domnului ca am facut mii de kilometri).

Este inadmisibil cum in alte tari se poate si aici nu.

 

PS: e valabil si pt cei cu alte marci

 

 

Tu nu folosesti flash-uri ? Nu claxonezi?

 

tu ce faci cand mergi mai tare decat restul si dai de unu care merge cu 50KM/h pe a doua banda?

 

NU.

Mi se pare oribil si de proasta crestere.

 

Din cate stiu limita este de 50Km, voi unde va grabiti ?

Chiar atat de mult va avantajeaza cele 10 minute castigate, incat sunteti in stare sa puneti viata voastra a a altora in pericol?

 

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa mergi toata autostrada(atat cat avem) cu 200km/h si sa o tii din flash in flash, doar pt ca ai BMW(sau alta marca mai rasarita)?

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa claxonati in prima nanosecunda scurta de la punerea semaforului pe culoarea verde?

 

 

Pai daca asta e parerea voastra atunci eu ma retrag si Bafta Voua.

 

Stii tu ce stii cu limita ,dar conducatorul auto este obligat sa mearga pe prima banda daca este libera,nu sa stea pe a doua ca asa vrea vreju lui.

Si ce ai tu cu mine daca eu vreau sa merg cu 80KM/h daca drumul imi permite? Daca eu simt ca la viteza respectiva am masina sub control? Cine a zis aici ca merge cineva cu 200KM/h?

Tie ti-ar convenii sa mergi cu o viteza peste medie ,pur si simplu te grabesti si intalnesti o masina care merge pe a doua banda cu 40 la ora? Tu ce faci? stai in spatele lui? Il depasesti pe dreapta?

 

 

 

Cu claxonatul la semafor nu sunt de acord,eu si Ciupanezu ne-am referit ca in caz ca unu intra in tine sau nu se asigura atunci folosim claxonul. Dar tu ce faci? Il poftesti sa intre in tine?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.