Jump to content

Achizitionare E36


vimann

Recommended Posts

Salut...va cer sfatul in achizitionarea unei pisici...motor 1.6

Am fost sa vad masina cu cativa prieteni care stiu cat-de-cat, dar nu ma decid pana nu ajung cu un mecanic bun,pe care nu prea il gasesc

Masina e recent adusa, pe 1 i-au expirat numerele de tol. E fabricata in 9/93

Acum, defectele:

Display din bord care afiseaza km e spart, deci nu pot vedea km facuti si omul nu stie cati are(nu vrea sa-mi spuna-de aici ma gandesc ca a luat masina foarte ieftin)

Masina are o huruiala pe spate, la roata din stanga, in timpul mersului. In rest motorul, cutia merg impecabil

Aripa bulita,reparata(imi da una noua s-o schimb). O oglinda trebuie revopsita

Scaunul soferului uzat

Fetele de usi uzate rau - si cum am spus si in alt topic, par nituite pe tot conturul lor :)

...si cam astea sunt defectele

 

Are geamuri el. fata,trapa,airbag sofer,abs,filtru de aer sport k&n si o toba de inox cat casa. Nu am vazut rugina.

Omul cere 1500 euro. Ma mai costa taxa vreo 600 maxim (varsta + se mai scade din taxa daca nu ai multe dotari)

Ar merita ? Sa vad cu mecanicul ca nu reusesc deloc. + ca omul nu vrea sa scoata nr. rosii daca nu iau sigur masina, deci nu pot merge la service. E de acord sa mergem cu nr. expirate, daca nu conduce el.

Eventual daca se ofera cineva care stie mecanica din dambovita(targoviste) sa vina cu mine poate si din bucuresti(vanzatorul e din tartasesti si e aproape).

Orice parere,sfat, este binevenit.

Edited by vimann
Link to comment
Share on other sites

daca motorul este M43 cu distributia pe lant atunci masina este euro 2....insa daca e M40 pe curea atunci e Non Euro si te sfatuiesc sa nu o iei (acest aspect cred ca este cel mai important).......scaunul soferului si volanul se uzeaza cam pe la 300.000 de km....insa nu cred ca ar trebui sa te intereseze foarte mult km reali ci starea in care se prezinta masina (masinile astea merg mult mai mult de 500.000 de km).....ai grija la rugina si sa nu fi fost revopsita toata ca poate a suferit ceva accidente mai grave...in rest fetele de usi se schimba destul de ieftin (nu ar fi asta o problema)...in rest ce sa mai zic. sunt foarte multe de spus....ar fi binevenite niste poze si atunci ai primi mult mai multe sfaturi si de la alti membri ai acestui forum. Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Masina are o huruiala pe spate, la roata din stanga, in timpul mersului. In rest motorul, cutia merg impecabil.

Rulmentul?

Aripa bulita,reparata(imi da una noua s-o schimb).

Daca aripa noua nu e originala, sa nu o iei. NU se potriveste. Una noua OEM costa aprox 7-800 ron una pe producator vreo 100 ron.

...si cam astea sunt defectele

Esti sigur? La aripi te-ai uitat de rugina? Pe dedesupt?

 

In principiu pare o masina obosita si neintretinuta. Daca o vrei pe linia de plutire va trebui sa bagi bani in ea.....cati, nu se stie!

Link to comment
Share on other sites

Daca aripa noua nu e originala, sa nu o iei. NU se potriveste. Una noua OEM costa aprox 7-800 ron una pe producator vreo 100 ron.

[/b]

 

 

Vorbesti din experienta sau asa ai citit tu pe forum ????

 

Aripa pe producator se potriveste PERFECT. IMPECABIL !!!! Probabil ca daca ti-ai schimbat-o si tu iar pe producator nu s-a potrivit cred ca ai avut un tinichigiu FOARTE prost....

 

La mine nu e nici un fel de diferenta ! nici jumatate de milimetru luft.... NIMIC NIMIC. PERFECT !!!

 

Daca masina e coupe aripa pe producator este 220- 230 ron nu 100 ron...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

1500masina+600taxa+200diverse reparatii=2300euro plus alte maruntisuri...

sfatul meu?

mai pui pana la 3000 si-ti cauti una mai ingrijita, inmatriculata RO....

 

 

cred c-o lasa la 3000...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=61453

 

negociabil...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=62858

 

inca una...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=61299

Edited by manolica1
Link to comment
Share on other sites

1500masina+600taxa+200diverse reparatii=2300euro plus alte maruntisuri...

sfatul meu?

mai pui pana la 3000 si-ti cauti una mai ingrijita, inmatriculata RO....

 

 

cred c-o lasa la 3000...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=61453

 

negociabil...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=62858

 

inca una...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=61299

 

 

 

+ 1 !!!

Link to comment
Share on other sites

daca motorul este M43 cu distributia pe lant atunci masina este euro 2....insa daca e M40 pe curea atunci e Non Euro si te sfatuiesc sa nu o iei (acest aspect cred ca este cel mai important).......scaunul soferului si volanul se uzeaza cam pe la 300.000 de km....insa nu cred ca ar trebui sa te intereseze foarte mult km reali ci starea in care se prezinta masina (masinile astea merg mult mai mult de 500.000 de km).....ai grija la rugina si sa nu fi fost revopsita toata ca poate a suferit ceva accidente mai grave...in rest fetele de usi se schimba destul de ieftin (nu ar fi asta o problema)...in rest ce sa mai zic. sunt foarte multe de spus....ar fi binevenite niste poze si atunci ai primi mult mai multe sfaturi si de la alti membri ai acestui forum.

 

Sa vad ca mi-a spus ca ar fi pe undeva si poze pe net cu ea. Va fi prima mea masina si habar nu am de multe lucruri. Spre exemplu, unde vad ce motor are?

 

Si pentru ceilalti, putin peste 2000 sunt toti banii mei, ca sa mai strang o mie ar mai insemna mai mult de jumatate de an. Avand in vedere ca e prima masina nu vreau sa investesc o gramada. Decat sa arate/mearga prezentabil si linie audio pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fi fost m43, totusi nu sunt sigur. In brief scria euro 2. Dar vad ca si in anuntul ala tot euro 2 scrie si e m40... :) Intre timp am primit oferta la alta pisica la 2100 inmatriculata, aceeasi culoare, dar fara geamuri electrice.

 

 

 

NU TE MAI UITA DUPA BRIEF DACA VREI SA NU TE INTEPI....asculta ce ti-am zis....simplu M43 = EURO 2 si M40= Non Euro...

 

 

cei de la rar fac ceva pe acel brief...scurt

 

si totusi cred ca mai bine ai lua una inmatriculata...cu 2800 gasesti una ok.....

 

 

la tine 1500+600+200 (ce o sa mai bagi in ea) te duce pe la 2300.....hmmmm tot pe acolo ajungi...

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Asta am inteles. Ti-am zis care sunt banii mei, nu am, de unde 2800. Si ala la 2200 n-are airbag :). Nu ma uit la masina fara airbag si abs....

Am vazut multe cazuri de accidente cu e36 in care airbag-ul nu a sarit. Daca arata bine si nu are airbag ce conteaza? Ia-o asa , nu o sa regreti , cand iti este scris sa dai coltul poti avea si 10 airbag-uri ca tot te ia la El.

Bafta in achizitionarea pisicii mult dorite!

Link to comment
Share on other sites

NU TE MAI UITA DUPA BRIEF DACA VREI SA NU TE INTEPI....asculta ce ti-am zis....simplu M43 = EURO 2 si M40= Non Euro...

 

Asta am inteles. Ti-am zis care sunt banii mei, nu am, de unde 2800. Si ala la 2200 n-are airbag :). Nu ma uit la masina fara airbag si abs....

 

Din cate stiu eu , cam toate au ABS acum difera cat de bine functioneaza . Airbagul se poate monta si ulterior dar daca-ti iei masina pentru o liniuta sau chiar mai multe , pentru viteza sau pipite nu-ti lua BMW ; ia-ti OPEL : FI VERDE !!!!

Link to comment
Share on other sites

Daca aripa noua nu e originala, sa nu o iei. NU se potriveste. Una noua OEM costa aprox 7-800 ron una pe producator vreo 100 ron.

[/b]

 

 

Vorbesti din experienta sau asa ai citit tu pe forum ????

 

Aripa pe producator se potriveste PERFECT. IMPECABIL !!!! Probabil ca daca ti-ai schimbat-o si tu iar pe producator nu s-a potrivit cred ca ai avut un tinichigiu FOARTE prost....

 

La mine nu e nici un fel de diferenta ! nici jumatate de milimetru luft.... NIMIC NIMIC. PERFECT !!!

 

Daca masina e coupe aripa pe producator este 220- 230 ron nu 100 ron...

Vorbesc din ceea ce am auzit pe forum, din ceea ce am auzit de la altii(si nu unul) si din ceea ce am auzit de la persoane care se ocupa cu vanzare de piese auto...

Ceea ce spui se potriveste ca nuca-n perete. Daca aripa se potriveste perfect, ce treaba are tinichigiul?????????

Link to comment
Share on other sites

@vimann, trebuie neaparat sa-ti iei bmw? Daca oricum nu dispui de o suma cine stie cit de mare de bani, de ce nu te uiti dupa altceva care s-ar incadra mai bine in banii tai si care fix exact si aceeasi treaba ca un E36 316i face? Oricum la orice masina la anii astia dupa ce o cumperi e bine sa mai ai o rezerva de bani, pentru ca aproape mereu cade cite ceva la ele. Si sa ai bemveu iar pe urma sa nu poti merge cu el ca nu ai bani pentru nu stiu ce piesa la fel nu e prea cool. In locul tau m-as uita dupa o marca mai ieftina asa incit sa-mi mai ramina ceva bani dupa cumparare, sau, in cel mai bun caz, as mai astepta si economisi inca jumatate de an (pina atunci mai scad si preturile implicit) si mi-as cumpara atunci. La faza cu marca mai ieftina la fel trebuie sa ai grija pentru ca la fel nu e nici o combinatie sa cumperi o masina mai ieftina iar cu reparatiile ulterioare sa ajungi mai scump decit cu un E36 in mintile lui. Intereseaza-te ce e mai ieftin in intretinere, cit consuma fiecare (din moment ce vrei 316i inseamna ca te intereseaza mult si aspectul asta), ce sta mai bine la revinzare, etc. Pentru ca totul se invirte in jurul banilor. Asa ca orice ai face, gindeste-te bine si ia in consideratie toate variantele.
Link to comment
Share on other sites

Daca aripa noua nu e originala, sa nu o iei. NU se potriveste. Una noua OEM costa aprox 7-800 ron una pe producator vreo 100 ron.

[/b]

 

 

Vorbesti din experienta sau asa ai citit tu pe forum ????

 

Aripa pe producator se potriveste PERFECT. IMPECABIL !!!! Probabil ca daca ti-ai schimbat-o si tu iar pe producator nu s-a potrivit cred ca ai avut un tinichigiu FOARTE prost....

 

La mine nu e nici un fel de diferenta ! nici jumatate de milimetru luft.... NIMIC NIMIC. PERFECT !!!

 

Daca masina e coupe aripa pe producator este 220- 230 ron nu 100 ron...

Vorbesc din ceea ce am auzit pe forum, din ceea ce am auzit de la altii(si nu unul) si din ceea ce am auzit de la persoane care se ocupa cu vanzare de piese auto...

Ceea ce spui se potriveste ca nuca-n perete. Daca aripa se potriveste perfect, ce treaba are tinichigiul?????????

 

SA MONTEZE ARIPA ISTETZULE !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Daca aripa noua nu e originala, sa nu o iei. NU se potriveste. Una noua OEM costa aprox 7-800 ron una pe producator vreo 100 ron.

[/b]

 

 

Vorbesti din experienta sau asa ai citit tu pe forum ????

 

Aripa pe producator se potriveste PERFECT. IMPECABIL !!!! Probabil ca daca ti-ai schimbat-o si tu iar pe producator nu s-a potrivit cred ca ai avut un tinichigiu FOARTE prost....

 

La mine nu e nici un fel de diferenta ! nici jumatate de milimetru luft.... NIMIC NIMIC. PERFECT !!!

 

Daca masina e coupe aripa pe producator este 220- 230 ron nu 100 ron...

Vorbesc din ceea ce am auzit pe forum, din ceea ce am auzit de la altii(si nu unul) si din ceea ce am auzit de la persoane care se ocupa cu vanzare de piese auto...

Ceea ce spui se potriveste ca nuca-n perete. Daca aripa se potriveste perfect, ce treaba are tinichigiul?????????

 

SA MONTEZE ARIPA ISTETZULE !!!!!

ce aripa ti-ai cumparat tu pe producator si sa potrivit perfect mai stii firma.. era chinezeasca ? ca tu esti primu la care am auzit sa se potriveasca perfect

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.