Jump to content

nu pot sa inmatriculez masina


bogdan_exit

Recommended Posts

salut sunt nou in forum

am o problema cu masina cumparata acum 2 saptamani am cumparato de la intermediar care la randul lui a luato din italia tot de la un roman

problema este ca nu am acele briefuri mia expirat numerele provizorii ce pot sa spun ca nu prea ma pricep am actele de vanz cumparare si a lui si ale mele am cartea de identitate in romana dar imi lipseste brieful daca nu ma insel am o copie de pe ea are dimensiunea unei foi a4 scrie pe ea "certificato di proprieta"

care il mentioneaza pe romanul acela care a avut masina seria modelul sasiu si ceva nr de registru toate sunt in italiana

a mai trecut cineva prin acesta problema cum pot sa o rezolv

Link to comment
Share on other sites

salut sunt nou in forum

am o problema cu masina cumparata acum 2 saptamani am cumparato de la intermediar care la randul lui a luato din italia tot de la un roman

problema este ca nu am acele briefuri mia expirat numerele provizorii ce pot sa spun ca nu prea ma pricep am actele de vanz cumparare si a lui si ale mele am cartea de identitate in romana dar imi lipseste brieful daca nu ma insel am o copie de pe ea are dimensiunea unei foi a4 scrie pe ea "certificato di proprieta"

care il mentioneaza pe romanul acela care a avut masina seria modelul sasiu si ceva nr de registru toate sunt in italiana

a mai trecut cineva prin acesta problema cum pot sa o rezolv

pai si unde sunt acele briefuri?

Link to comment
Share on other sites

masina are acte a fost facut rar a avut nr provizorii doar ca intermediarul ia trimis actele lu ala in italia ca sa o scoata din circulatie iar de o sapt tot ma freaca ca imi aduce actele ce pot sa fac

astepti sa ti le aduca,n-ar fi trebuit sa dai actele masinii; parca vad ca mai vine o masina cu actele tale

Link to comment
Share on other sites

salut sunt nou in forum

am o problema cu masina cumparata acum 2 saptamani am cumparato de la intermediar care la randul lui a luato din italia tot de la un roman

problema este ca nu am acele briefuri mia expirat numerele provizorii ce pot sa spun ca nu prea ma pricep am actele de vanz cumparare si a lui si ale mele am cartea de identitate in romana dar imi lipseste brieful daca nu ma insel am o copie de pe ea are dimensiunea unei foi a4 scrie pe ea "certificato di proprieta"

care il mentioneaza pe romanul acela care a avut masina seria modelul sasiu si ceva nr de registru toate sunt in italiana

a mai trecut cineva prin acesta problema cum pot sa o rezolv

 

Dupa ce ai facut rar-ul, trebuia sa faci niste traduceri legalizate dupa briefurile alea, care se pun la dosarul pentru inmatriculare. Fara ele nu poti inmatricula masina. In mod normal se pastreaza si briefurile in original (eu am inmatriculat doua masini aduse si la ambele mi`au oprit briefurile), dar banuiesc ca daca explicai problema cum ca trebuie sa ajunga actele inapoi in italia o rezolvai cumva.

Link to comment
Share on other sites

salut sunt nou in forum

am o problema cu masina cumparata acum 2 saptamani am cumparato de la intermediar care la randul lui a luato din italia tot de la un roman

problema este ca nu am acele briefuri mia expirat numerele provizorii ce pot sa spun ca nu prea ma pricep am actele de vanz cumparare si a lui si ale mele am cartea de identitate in romana dar imi lipseste brieful daca nu ma insel am o copie de pe ea are dimensiunea unei foi a4 scrie pe ea "certificato di proprieta"

care il mentioneaza pe romanul acela care a avut masina seria modelul sasiu si ceva nr de registru toate sunt in italiana

a mai trecut cineva prin acesta problema cum pot sa o rezolv

 

 

Stai asa ca nu-i asa.... Pai zici ca masina provine din Italia.

In Italia nu e Brief.

E Targa !

Ce numere provizorii ti-au expirat ? De italia presupun... Nu-i nimic. O duci pe platforma la RAR nu e nici o problema.

 

Ce carte de identitate ai tu in romana ? Bine ca nu e in bulgara . A fost emisa in romania pt o masina adusa din italia ? :)

Nu inteleg nimic. Ai numere rosii de romania ?

 

Certificatul ala de proprietate nu are nici o valoare. Poti sa nici nu-l prezinti la RAR.

Trebuie sa ai TARGA ! TARGA e talonul masinii.

Tot ce e in italiana trebuie tradus si autentificat la notariat. Te costa vreo 3-400 de mii...

 

Oricum. stai calm si scrie exact ce ai si ce nu ai in propozitii scurte si clare !!!

 

 

Deci :

- ce numere provizorii ti-au expirat ?

- a trecut pe la RAR sau nu ?

 

Daca a trecut pe la RAR si ai carte elibaerata de RAR cu numere expirate rosii e normal sa nu mai ai actele de italia.

Daca e asa esti OK ! Mai trebuie sa platesti taxa si gata...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

masina are acte a fost facut rar a avut nr provizorii doar ca intermediarul ia trimis actele lu ala in italia ca sa o scoata din circulatie iar de o sapt tot ma freaca ca imi aduce actele ce pot sa fac

 

 

Asta e mangleala. Ala nu are nevoie de actele din romania sa radieze masina. Actele de italia raman la RAR cand iti dau numerele rosii...

Link to comment
Share on other sites

acum ma uit la acte si am ....

1 carte de identitate a vehicului o carte care precizeaza datele tehnice a masinii cand o deschizi (e de fapt o foae A4 pliata in 2 ) stiu ca are un cod cand il baga astia de la rar ii verifica starea itp si etc mia verificato ei si a zis ca e in regula) scrie undeva o fereastra omologarea individuala precizeaza un nr de inregistrare localitatea si inginerulpeprezentant rar

doar atat nu scrie propietar nimic

2 o factura a cumparatorului (omul care mia vanduto mie precizeaza ca sa achitat completare civ atribuire nr de registru verificari tehnice aertificat autenticit si mai multe cred ca e de la rar

3 copie de pe certificato de proprieta il precizeaza pe ala din italia

4 niste facturi cu polita de asigurare de raspundere civila

5 autorizatie de circulatie provizorie care a fost valabila de la 11/08/09 pana la 09/09/09

5 certificat de autenticitate care din pacate a expirat a fost valabil 60 de zile

6 cartonasul galben inspectii tehnice periodice

7 istoria actelor de vanzare cumparare de la cel din italia intermediarului apoi mie

asta e tot ce am

ce pot sa fac

numerele rosii provizorii au fost de romania

Link to comment
Share on other sites

Esti Foarte OK.

1. Te duci si mai soliciti odata nr rosii daca mai ai dreptul.

2. Trebuie platita taxa de prima inmatriculare la Directia de Taxe si impozite

3. Trebuie sa mai faci odata identificarea pt ca a expirat ( aia cu 60 de zile ). Trebuie dusa pe platforma daca nu mai poti scoate nr rosii.

4. Te duci cu toate astea la Politie si primesti nr de romania in 2 ore.

 

In principiu te duci inainte la politie sa vezi ce copii de buletin iti trebuie , ce alte taxe de timbru ( vreo 2 de 40 de lei ).

Nu iti trebuie radiere. Radierea ori declari la notariat ca a fost radiata ori politia solicita direct in Italia radierea masinii nu mai stiu exact...

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu e ok.

Din Italia trebuie sa ai 3 acte: o carte de identitate de la italieni cu datele masinii, originala nu copia pe care o ai acum, un talon pe care trebuie scris ca masina a fost radiata pt export (radiazione per exportazione) cu stampila de la PRA si contract de vanzare cumparare (daca proprietarul din carte e cel de la care ai luat masina). Contractul il faci tu direct intre tine si cel care apare pe carte si talon. De asemenea aceeasi stampila de Annulato radiazione per exportazione se va pune pe fiecare fata a cartii de identitate din Italia, eventual se si bareaza cu pixul.

Eu cred ca s-a intamplat in felul urmator: masina a venit cu nr de Italia in Romania, pe asigurarea italianului, aici s-au luat cu actele originale de Italia nr rosii, s-a facut RAR-ul cu actele originale din Italia (nu avea cum altfel sa faca RAR-ul aici decat cu cele 2 acte originale)dupa care au fost trimise nr de Italia si actele inapoi pt a fi radiate. In mod normal, ar trebui sa se intoarca cartea de identitate anulata pt export si acel talon (de fapt se emite unul nou) in care se specifica ca a fost radiata masina. Pe nici unul din acte nu apare catre cine a fost instrainata masina. Nu vad motivul pt care nu ti-ar da actele in original, radiate, inapoi. Costa doar 36Euro radierea si eliberarea unui nou talon. Fara actele originale ale masinii nu vei putea lua un alt rand de nr rosii, de inmatriculat nici nu poate fi vorba.

Iti pun cele 2 acte, sa stii ce trebuie sa ai la masina. Spor!

post-189-1252949046_thumb.jpg

post-189-1252949068_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

FRATE NU MAI INCURCA OMUL !

Mie nu mi-a cerut nimeni nimic din ce scrii tu acolo si n-am dat nici o shpaga. Nu stiu ce te-au aburit pe tine dar eu n-am avut nicio radiere ! Am intrebat si la informatii ! Nici cand mi-au primit dosarul si nici cand mi-au dat placutele nu m-a intrebat nimeni nimic !

 

 

CE ACTE DE LA ITALIENI ????? Daca are deja ITP RAR si NR ROSII EXPIRATE NU_I MAI TREBUIE NIMIC DE ITALIA. E deja inmatriculata provizoriu pe ROMANIA !

 

 

Daca deja a fost inmatriculata PROVIZORIU in Romania inseamna ca deja e radiata in Italia ca doar politia romana nu o fii atat de incompetenta ! Ca au fost date actele de italia fostului proprietar sau au fost rupte de politie cum se practica sau nr de italia oprite de politia deja nu mai e treba lui.

 

Ura si la gara...

E RADIATA IN ITALIA !

 

Costa 10 lei sa-ti pregateasca dosarul cineva de pe langa inmatriculari. Dai 10 lei iti pune baiatul dosarul in ordine si aia e !

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

din cate vad te au blocat baietii de tot

 

ai nevoie de targa, certificat de proprietate al ultimului care apare pe targa, act de vanzare cump cu cel care e proprietar in acte si posibil si copie dupa actul de identitate al lui cartea de rezidenta. actele masinii trebuiesc si in copie legalizata, asigurare, cartea in romana, fisa de inmatriculare, etc, taxa de inmatriculare, taxa numere, taxa talon, taxa inscriere, daca am uitat ceva ma ierti. actele in italiana in original si numerele de italia daca mai sunt raman la politie, le trimit ei in italia si se radiaza masina.

Link to comment
Share on other sites

Te incingi degeaba, stiu ce vorbesc si gresesti.

Cum sa nu-ti ceara actele la inmatricularea definitiva? Poate nu se uita Politia la faptul ca scrie sau nu pe cele 2 acte daca a fost radiata, asta e posibil. Cu toate ca ar trebui sa verifice, radierea se poate face doar de proprietar. Asa au siguranta ca nu ai gasit actele in torpedo si ai plecat cu masina. Dar actele trebuie sa le aiba in original.

Inmatricularea provizorie e kk, nu are nici o valoare. Dar nici aia nu se da a 2-a oara fara actele in original. Iar cartea de identitate din Romania nu are nici o valoare. Eu cu masina de Bulgaria ma duc maine si fac RAR-ul si-mi iau cartea. Ce pot sa fac cu ea?? Sa mi-o bag in fund. Nu ma ajuta la nimic, doar la o eventuala inmatriculare definitiva. Ea certifica ca masina cu care m-am dus la ei intr-adevar aia este, are performantele alea, e in parametrii tehnici si atat. Masina e in continuare pe Bulgaria iar eu pot doar sa-mi inramez cartea romaneasca. Capisci?

 

PS. Nu intelegeti ca omul are niste poze de la actele originale si o carte romaneasca? Nu are ce sa faca cu alea. La inmatricularea provizorie nu se retin actele originale, doar copii si se compara cu originalele.

Edited by rmg
Link to comment
Share on other sites

Esti Pilaf. Du-te in bulgaria.

 

Pai pe cine intereseaza ce faci tu in bulgaria ? Noi vorbim de ce e aici in ograda noastra in romania. daca ar fi sa se ia dupa tine ar trebui sa-i dea foc ca tu in bulgaria faci nu stiu cum....

 

Ia auziti fratilor ce zice pushtiu... Ca actele din romania n-au nici o valoare.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Acte necesare inmatricularii permanente

a)cererea solicitantului. In cazul �nscrierii �n certificatul de �nmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul �n virtutea unui drept legal, altul dec�t cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită �n cerere;

:) fişa de �nmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi av�nd viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. �n cazul �nscrierii �n certificatul de �nmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de �nmatriculare completată cu datele şi semnătura acesteia precum şi copia actului de identitate. �n cazul �n care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menţionarea �n certificatul de �nmatriculare şi a datelor de identificare a utilizatorului;

c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, �n original şi �n copie;

d) actul de identitate al solicitantului, �n original şi �n copie;

e) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, �n termenul de valabilitate al acesteia;

f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, �n termenul de valabilitate al acesteia;

g) dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv, �n original sau copie legalizată a acesteia;

h) dovada de plată a taxei de �nmatriculare, stabilită potrivit legiiv �nsotita de deciyia de calcul a taxei de poluare;

i) dovada de plată a contravalorii certificatului de �nmatriculare;

j) dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu număr de �nmatriculare;

k) certificatul de autenticitate al vehiculului �n termenul de valabilitate;

1) documentele de �nmatriculare eliberate de autorităţile străine, �n original, precum şi plăcuţele cu numărul de �nmatriculare;

m) procura specială, după caz.

n) taxa speciala de inmatriculare speciala stabilita conform legii

o) dosar plic.

Edited by alicornea
Link to comment
Share on other sites

Ce spun eu si ce intelegi tu! Incearca sa nu ma mai "gratulezi", ca nu ne tragem de sireturi. Faptul ca nu-ti raspund pe acelasi ton ia-l ca pe buna crestere din partea mea si nu ca pe o slabiciune. Am avut destule masini si motociclete din Italia sa stiu cum sta treaba exact.

Habar nu ai ce vorbesti, nu sti cum arata niste acte de Italia si te apuci sa dai sfaturi: " Actele de italia raman la RAR cand iti dau numerele rosii..." :)

Link to comment
Share on other sites

e clar ca ii va trebui actele in original undeva :) . Eu stiu pe cineva care si-a pierdut briefu de germania. A durat cam o luna sa ii vina alt brief. Tipu se grabea sa prinda vechea taxa. Daca masina nu ii furata si actul de vanzare cumparare e ok declari ca ai pierdut actele originale.
Link to comment
Share on other sites

Ce spun eu si ce intelegi tu! Incearca sa nu ma mai "gratulezi", ca nu ne tragem de sireturi. Faptul ca nu-ti raspund pe acelasi ton ia-l ca pe buna crestere din partea mea si nu ca pe o slabiciune. Am avut destule masini si motociclete din Italia sa stiu cum sta treaba exact.

Habar nu ai ce vorbesti, nu sti cum arata niste acte de Italia si te apuci sa dai sfaturi: " Actele de italia raman la RAR cand iti dau numerele rosii..." bashwall.gif

:)

 

 

Ok. Imi cer scuze.

 

Pai si eu ce urlu de 7 ore ? Citeste mai atent si poate ne intelegem.

 

Una peste alta stau si ma intreb de ce stau eu aici sa postez... Da' sa faca frate ce vrea si cu actele si cu masina ca nu mi-am deschis birou de consultanta.

 

Va pup pe portofel !

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

e clar ca ii va trebui actele in original undeva :) . Eu stiu pe cineva care si-a pierdut briefu de germania. A durat cam o luna sa ii vina alt brief. Tipu se grabea sa prinda vechea taxa. Daca masina nu ii furata si actul de vanzare cumparare e ok declari ca ai pierdut actele originale.

 

dai o declaratie la notar pe propria raspundere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.