Jump to content

GPL pe motorizari BMW ?


Cosmin316

Recommended Posts

consumul de gaz este direct proportional cu CALITATEA gazului pe care o punem in rezervor.

la noi in romania se fura la greu...

amestecul de propan cu butan si aer este total aiurea.

nimeni nu respecta proportiile de amestec si presiunea gazului.

mie personal imi variaza consumul de la 16% la 19 % in orasul bucuresti.

totul este in functie de pompa de gaz unde alimentez.

la agip sau crimbo-gas gazul este mai bun (merg mai multi km cu el).

la petrom sau lukoil gazul este prost, merg mai putini km cu acelasi plin de gaz.

la drum intins (afara din oras) am un consum de 10% - 12% cu gazul romanesc.

 

asta vara am fost in concediu in grecia si am pus gaz in grecia (acolo un litru de gaz costa 1 euro)

si am observat ca masina este alta, consum mai mic, motorul tragea mai bine.

in mod sigur grecii nu fura asa mult ca romanii.

probabil respecta proportiile de amestec si presiunile.

 

concluzia este una singura: chiar daca masina consuma mai mult gaz,

din punct de vedere financiar cheltuielile sunt aproape la jumatate daca as merge pe benzina.

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Corect!

 

Eu alimentez 95% de la Lukoil.

 

Am alimentat de cateva ori si de la Agip, dar nu mi s-a parut vreo diferenta.

Crimbo-gas mi se pare cam no name, ii evit..

 

Singura data cand am avut problema cu filtrele de gaz infundate inainte de revizie a fost cand am alimentat la Petrom la Alexandria, primul fiind dupa ce descarcase cisterna.

Cei de la firma de gaz unde a fost ulterior mi-au recomandat sa nu mai alimentez niciodata imediat dupa ce descarca cisterna, deoarece gazul e plin de mizerii si trebuie lasat sa decanteze.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca pe benzina iti consuma cu 10-15% mai putin, nu?

 

Singura posibilitate sa fie ceva in neregula cu instalatia de gaz ar fi sa consume pe benzina 8-10, iar pe gaz 15-16.

 

Daca si pe benzina papa mult, nu e in regula. Eu inca sustin ca, chiar si la masini atat de vechi, daca sunt intretinute corespunzator, ar trebui sa ne apropiem de consumul dat de producator.

consumul de benzina in Bucuresti cred ca este undeva la 13%.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,

 

Am un X5 E53 3.0i 231cp automat si vreau sa ii pun o instalatie de gaz, un amic are Prins VSI si mi-a facut capu mare cu ea ca e foarte buna. Am fost la AGR si costa cam 1600E, ideea e merita Prins acesti bani sau pot pune ceva ok la un pret mai decent. Ca orice utilizator nu vreau sa am probleme si sa ma lase masina in drum pe undeva.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...
  • 9 months later...

Salutare, cam tarziu, dar poate ajuta pe altii, am avut un E46 318I an 2000, cumparat in 2006, in 2007 i-am pus instalatie gpl aveam aprox 160000km la bord, multi au injurat si au bombanit din toti bojocii, ca distrug masina, ca e rusinos, cate si mai cate, in fine, am vandut masina la 400000 de km, in afara de rugina de pe aripi, usi, praguri, masina functiona perfect, schimb de ulei la 25000, odata cu toate filtrele si bujiile, bujii normale, cu cele "speciale"pentru gpl nu mergea cum trebuie, filtru de gpl doar cel mic pentru gpl lichid( schimbat regulat toamna si primavara), am montat candva si unul pentru gpl gazos dar nu a fost ok, asa ca l-am dat jos, instalatia a fost una Landirenzo cu injectoare metalice, le-am schimbat pe la 300000+, in rest nu am facut nimic la masina, am tras de ea maxim, asa ca recomand orcui sa isi monteze linistit instalatie gpl pe masina, chiar nu strica nimic la ea,va spun asta din proprie experienta, nu cum au auzit unii si altii, prin diferite cercuri sau au citit pe cine stie unde.

Cat despre consum.. 9l/100km este adevarat ca atunci cand erai 4persoane plus bagaje in masina se cam uita inapoi, dar daca e sa fim corecti nici pe benzina nu rupea hamu, e totusi o masina slabuta, dar cum circulam in mare parte maxim doua persoane, era foarte ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.