Jump to content

GPL pe motorizari BMW ?


Cosmin316

Recommended Posts

Ahoi, personal vreau sa reduc costul la consum, nu o folosesc pentru puterea ei (1600cc, 99 CP) dar nu pot sa nu zic ca de aia am si luat-o sa am cat de cat un pic de putere si ceeace are imi ajunge. Masina functioneaza bine si i-am facut schimburile necesare (curea transmisie, rulmentii de acolo, ulei, filtru ulei, ulei la transmisie - cardan )

Instalatia respectiva este secventiala si are calculator separat si pot opta pentru rezervor de 30L sau 60L si ma gandesc sa pun de 60L pentru o autonomie mai mare.

Va multumesc mult de informatii!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

unii "mecanici" fac confuzie intre gpl si gazul de butelie. sunt diferite. primul lubrifiaza, al doilea este mai "uscat".

 

 

 

sigur iti crapa un furtun de racire. :yahoo:

 

Nu vreau sa supar pe nimeni dar la statia de alimentare cu GPL sint si cetateni ce stau la rind sa-si bage gaz in butelii.

Oare nu e acelasi GPL?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ahoi!

Azi am dus masina sa i se faca montajul gpl si ma costa 2300 de lei.

Intrebarea e ca am gasit pe net bujii speciale pentru gpl pe urmatorul site http://www.motorsport-shop.ro/versiune/49/tree/10251/auto/bujie.html

(Un model e 42 lei si altul 47 lei) diferenta e ca primul se schimba dupa 30.000 de km iar al II-lea dupa 100.000 km, eu zic ca merita sa investesc in bujiile care tin 100.000 de km!

Voi ce bujii folositi la gpl-ul vostru?

Am luat si un filtru de aer nou ca am inteles ca e necesar.

Masina mea e din 1992 are 73kw (99CP) E36 1600cc.

Orice informatii suplimentare ar fii bine venite.

Multumesc Anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ahoi!

Azi am dus masina sa i se faca montajul gpl si ma costa 2300 de lei.

Intrebarea e ca am gasit pe net bujii speciale pentru gpl pe urmatorul site http://www.motorsport-shop.ro/versiune/49/tree/10251/auto/bujie.html

(Un model e 42 lei si altul 47 lei) diferenta e ca primul se schimba dupa 30.000 de km iar al II-lea dupa 100.000 km, eu zic ca merita sa investesc in bujiile care tin 100.000 de km!

Voi ce bujii folositi la gpl-ul vostru?

Am luat si un filtru de aer nou ca am inteles ca e necesar.

Masina mea e din 1992 are 73kw (99CP) E36 1600cc.

Orice informatii suplimentare ar fii bine venite.

Multumesc Anticipat!

Salut, eu am facut aproape 100000 de cand am montat instalatia(multi au injurat, treaba lor, maine daca as avea o masina noua as pune in sec 2 gpl pe ea)nu am avut si nici nu am probleme ,pe care unii "meseriasi " au prezis ca le voi avea, nu consuma ulei nu bat tachetii etc, merge normal, bujiile folosite sunt cele normale, dupa catalog sau echivalente, nu am tinut la piese originale, deoarece nu am considerat necesar, cica bujiile ar trebuii schimbate la fiecare 30000. Bafta si drumuri bune sa ai

Link to comment
Share on other sites

Am sa imi scriu si eu impresiile aici pe topicul dedicat.

 

Am pus o instalatie BRC pe masina. BRC este probabil cea mai buna instalatie pe care o poti monta profesional in Romania. M-a costat 1000 de euro cu tot cu montaj. Reglajele post montaj au fost foarte amanuntite si hartile au fost modificate in asa fel incat sa nu fie o pierdere de putere fata de benzina. Confirm ca nu este nici o pierdere de putere si nici alt dezavantaj cum ar fi trecerea de la benzina pe gaz sau comportamentul pe gaz la turatie maxima. La mine a fost setat sa nu treaca pe benzina la turatii mari. Consumul este cu un litru sau 2 mai mare pe gaz dar in conditiile in care am cam 17% pe benzina si 18-19% pe gaz, avantajul costului cu carburantii este de partea mea. Trebuie sa ii bag si benzina , cam un plin la 4-5 luni dar si asa, luna de luna imi permit sa merg cu masina fara sa ma arda la buzunar. Instalatia e performanta si foarte bine montata asa ca nu exista impresia ca ti-ai batut joc de masina, cum zic unii. Mai degraba ai putea sa o consideri "hibrid" pt ca are propulsie dubla :) cum zic cei de la service.

Inca nu i-am schimbat bujiile, insa ii va veni curand vremea ca sa stau eu linistit. Totusi, nu voi pune NGK-uri de 100 de lei bucata intrucat nu cred ca e rentabil. Bujiile originale pe care le are acum se descurca onorabil si acum.

 

Pt orice detalii, va stau la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti!

Acum aproape 3 ani s-a deschis acest topic, din cate stiu eu, si se facea mare valva pe seama gpl-ului pe bmw. Atunci am promis ca o sa revin cu impresii dupa ceva vreme asa ca iata-ma. Saptamnile trecute masina mea e36 compact din 98 cu motor de 1.6 a facut 300 000 km din care ultimii 120 000 pe gpl. Masina se comporta foarte bine si acum...are aceleasi performante, motorul merge la fel de bine ca acum 3 ani. Se pare ca nu mi s-a stricat motorul asa cum se vorbea pe-aici...si nu cred ca doar eu am fost atat de norocos incat gpl-ul nu mi-a stricat masina.

 

S-auzim numai de bine :)

Link to comment
Share on other sites

Personal am vazut cum i-si alimenta un tip Porche-ul cu gpl . A fost oarecum ciudat ; eu cu e36-le mergeam la pompa de benzina si el la gpl . Pe moment nu mi-a venit sa cred ; va inchipuiti cum toata statia se uita la el ? Si nu era cu numere de Germanica ci de Bucuresti .

 

 

Off topic, care e faza cu consumul ala acolo? Atat iti consuma masina?:) mixt? sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Imi zicea un baiat de la bmw ca dupa o vreme incep sa apara depuneri albe pe injectoare. O fi bine, o fi rau ? el parea destul de oripilat.

 

Da, multi ziceau multe....depinde ce inseamna la el o vreme. mIe mi se pare ca o vreme la mine a cam trecut (3 ani - 120 000 km)

Nu-mi ramane decat sa mai scriu si la 400 000km :D

Link to comment
Share on other sites

De curand am o problema cu calitatea gazului pe care il bag. Cea mai apropiata statie de casa e Lukoil si imi convenea sa bag de la ei. Saptamana trecuta mai multe masini au avut defectiuni la instalatie de la GPL-ul de Lukoil, dar pana am citit eu articolul aveam plinul facut deja. Problema e ca nu vrea sa treaca de pe benzina pe gaz cand e cald deja motorul. Se poate sa fie filtrele infundate cu mizerii. Am sa ma duc la service sa verifice . Si pana nu se aduce gaz la Mol langa mine, am sa bag de la Rompetrol.
Link to comment
Share on other sites

De curand am o problema cu calitatea gazului pe care il bag. Cea mai apropiata statie de casa e Lukoil si imi convenea sa bag de la ei. Saptamana trecuta mai multe masini au avut defectiuni la instalatie de la GPL-ul de Lukoil, dar pana am citit eu articolul aveam plinul facut deja. Problema e ca nu vrea sa treaca de pe benzina pe gaz cand e cald deja motorul. Se poate sa fie filtrele infundate cu mizerii. Am sa ma duc la service sa verifice . Si pana nu se aduce gaz la Mol langa mine, am sa bag de la Rompetrol.

Eu am fost avertizat de cand am pus instalatia pe masina sa nu pun de la lukoil si n-am pus....nu am crezut ca e asa prost cum se zice dar am evitat avand in vedere ca gasesc si in alta parte. Eu pun de la petrom in general.

Link to comment
Share on other sites

De curand am o problema cu calitatea gazului pe care il bag. Cea mai apropiata statie de casa e Lukoil si imi convenea sa bag de la ei. Saptamana trecuta mai multe masini au avut defectiuni la instalatie de la GPL-ul de Lukoil, dar pana am citit eu articolul aveam plinul facut deja. Problema e ca nu vrea sa treaca de pe benzina pe gaz cand e cald deja motorul. Se poate sa fie filtrele infundate cu mizerii. Am sa ma duc la service sa verifice . Si pana nu se aduce gaz la Mol langa mine, am sa bag de la Rompetrol.

 

\Se plangea un taximetrist de aceleasi simptome , cum ca Lukoil ar fi curatat conducte la rafinariile lor si au bagat toate mizeriile in gaz , evident nu au vrut sa arunce nimic si l-au pus la vanzare , multi taximetristi au facut praf instalatiile si au trebuit sa le bage in revizie . Au facut ceva scandal dar inutil .

Link to comment
Share on other sites

Pentru orice instalatie GPL, exista filtre la gaz mai calitative sau mai putin calitative...exista filtre la gaz mai ieftine sau mai scumpe...exista filtre la gaz mai mici sau mai mari. Unele in functie de calitate se infunda....logic mai repede, altele au autonomie mai mare.

 

Toti se pricep si stiu, putini cunosc :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Am sa imi scriu si eu impresiile aici pe topicul dedicat.

 

Am pus o instalatie BRC pe masina. BRC este probabil cea mai buna instalatie pe care o poti monta profesional in Romania. M-a costat 1000 de euro cu tot cu montaj. Reglajele post montaj au fost foarte amanuntite si hartile au fost modificate in asa fel incat sa nu fie o pierdere de putere fata de benzina. Confirm ca nu este nici o pierdere de putere si nici alt dezavantaj cum ar fi trecerea de la benzina pe gaz sau comportamentul pe gaz la turatie maxima. La mine a fost setat sa nu treaca pe benzina la turatii mari. Consumul este cu un litru sau 2 mai mare pe gaz dar in conditiile in care am cam 17% pe benzina si 18-19% pe gaz, avantajul costului cu carburantii este de partea mea. Trebuie sa ii bag si benzina , cam un plin la 4-5 luni dar si asa, luna de luna imi permit sa merg cu masina fara sa ma arda la buzunar. Instalatia e performanta si foarte bine montata asa ca nu exista impresia ca ti-ai batut joc de masina, cum zic unii. Mai degraba ai putea sa o consideri "hibrid" pt ca are propulsie dubla :) cum zic cei de la service.

Inca nu i-am schimbat bujiile, insa ii va veni curand vremea ca sa stau eu linistit. Totusi, nu voi pune NGK-uri de 100 de lei bucata intrucat nu cred ca e rentabil. Bujiile originale pe care le are acum se descurca onorabil si acum.

 

Pt orice detalii, va stau la dispozitie.

 

BRC e cea mai buna instalatie de origine It.intentionez sa iau ceva pe benzina si sa ii pun instalatie gpl.imi pori spune si mie pe privat unde ai montat instalatia(oras si eventual nume de service).merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.