Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu sunt fratele lui roli_wrc. Mama ce am mai ras pana am citit tot de pe aici :)). E clar oricum ca s-a discutat de 2 masini total diferite si din clase diferite. Bmw se stie ca face masini foarte bune si fiabile, printre cele mai bune. Si vw face dar oricum nu se compara, chiar daca am compara modelul de varf de la vw cu cel de la bmw tot nu pot sa zic ca sunt macar apropiate. Nu vreau sa ma leg de pret, nu intotdeauna isi spune cuvantul dar in cazul de fata, da.

 

Nu stiu ce sa mai zic, s`au spus destule, as avea de comentat o gramada totusi, dar, acu nu are rost sa intru in polemici cu fratimiu pe forum cand pot sa ma cert pe live :lol: .

 

Eu cred ca se poate inchide topicul, voi?

Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

Pai crezi ca nu ar vrea? Da nu cred ca isi permite :)).

 

Eu aproape ca mi`am permis un e36 (doar eu stiu ce am vrut sa zic), e o masina super ok dar nu stiu ce trecut a avut. Cu timpu se pot pune toate la punct si sunt sigur ca o sa le fac pt ca in general imi ingrijesc masina. Oricum piesele nu sunt chiar asa de scumpe mai ales ca sunt destui fani si destui care iti sar in ajutor, sunt dezmembrari si asa mai departe. Eu am venit pana la Bucuresti pentru ca Ingineru de la noi de pe forum (un tip foarte de treaba) mi`a promis ca imi curata regulatorul si ce a mai curatat. E bine daca ai cu cine sa vb.

Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

bora daca era o masina atata de fiabila se mai construia...:)

 

Cea mai tare afirmatie din tot topicul :) Nu ai auzit de modele noi? S-a produs din 1998 pana in 2006, cam cat ai vrea sa se produca un singur model de masina?

 

Ma bucur ca a revenit topicul la normal :lol:

 

p.s: Nu am sustinut sus si tare ca passatul este peste e46, am spus-o pur si simplu din punctul meu de vedere si orice s-ar spune, parerea mea este aceeasi... Cu toate acestea, in proportie de 80%, urmatoare masina va fi e46 320d. :)

Edited by RedFighter
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar Bora a "evoluat", daca putem spune asa: s-a transformat intr-o struto-camila, o simbioza de tot :) intre Golf V si ultima generatie de Passat. Au luat un bot de Golf V si un spate de Passat si au facut Jetta, o pata pe obrazul celor de la VW. Ca sa nu mai spun de motorul acela diesel superb care cred ca merge pe coceni la cum suna, scoala si mortii din mormant. Am un vecin cu o panarama d-asta, saracu' daca vrea sa plece mai devreme, dis-de dimineata, asta la vista, tot cartierul se trezeste si cred ca il si apostrofeaza! "Ronataitul" ala al motorului, HORROR!!! Nu stiu, dar pe Passat de exemplu, parca nu se aude in halul ala... :lol: Banuiesc ca tot vestitul TDI 1,9 este pe majoritatea...

 

bora daca era o masina atata de fiabila se mai construia...:)

 

Cea mai tare afirmatie din tot topicul :) Nu ai auzit de modele noi? S-a produs din 1998 pana in 2006, cam cat ai vrea sa se produca un singur model de masina?

 

Ma bucur ca a revenit topicul la normal :D

 

p.s: Nu am sustinut sus si tare ca passatul este peste e46, am spus-o pur si simplu din punctul meu de vedere si orice s-ar spune, parerea mea este aceeasi... Cu toate acestea, in proportie de 80%, urmatoare masina va fi e46 320d. :D

In ceea ce priveste Passat-ul in afara de spatiul mai mare de la interior, care se cunoaste mai mult in detrimentul unui E46 la nivelul spatiului pentru pasagerii din spate, este sub tot ceea ce inseamna un BMW E46...incepand de la calitatea materialelor de la interior, pozitia la volan,de tinuta de drum nici nu are rost sa mai pomenim... Te invit sa intri in viteza mai mare intr-o curba stransa cu Passat-ul! De fapt, retrag invitatia ca nu vreau sa te am pe constiinta... :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

dupa cum spune si titlul ce parere aveti de aceste masini ce ati alege intre bmw e46 318i din '99, golf 4 din 2002 si bora din 2002.

astept pareri. as mai adauga alfa 147 din 2004.

alfa 147 chiar e paguboasa, unui priten , i-a mankat sufletu o groaza de probleme cu ea......troncane toata si nu are fff multi km.....oricum bmw ul e bmw:)

Link to comment
Share on other sites

sincer voi chiar preferati o pisicuta de 94 cu 3000 de euro sau un logan din 2006 cu aceiasi suma??dar sincer sincer

chiar buna comparatia asta..

uite eu, de ex... daca as avea de ales DOAR intre 2 masini (un logan si un e36) asa alege asa: daca pisica e terminata aleg loganul insa daca aambele masinai sunt in aceiasi stare aleg fara sa clipesc e36ele, eu zic ca esti mult mai sigur in el, alte frane, alta directie, siguranta la drum, confortabil etc

 

ai mers intr-un logan? dar intr-un e36 (bun)?

 

alex: bine punctat, loganul ca mijloc de transport e bun

 

 

da in e36 am mers are fratimio CULMEA..nu??este ok se pastreaza foarte multe aspecte la ceasurile de bord cu e46, insa na oricat de intretinuta este se vede ca nu mai este asa noua..anii isi spun cuvantul

Frate le tau are borcanelu cu gel in torpedou? Daca nu, atunci de ce zici de noi?

 

In viata de zi cu zi nu e foarte important cum sta in curbe dar eu ma bucur ca la o adica ma pot baza pe masina mai mult ca pe altele in special la evitarea obstacolelor neprevazute.

Binenteles ca sunt subiectiv :

- cu masina asta mi se pare ca m-am obisnuit cel mai repede si masini care imi placeau foarte tare inainte nu-mi mai plac acum

- masini care le asezam pe o "scara" in preferintele mele, acum mi se pare ca sunt atat de jos incat diferentele intre ele sunt foarte mici

ca si cum as compara diferitele "modele" de Dacia 1300-1310 cu Loganul, ca tot l-ai adus in discutie.

 

Cu tot subiectivismul de care dau dovada zic tousi ca VW nu intra in categoria de mai sus, mi se pare o masina foarte buna si fiabila, am condus un golfIV/2003 destul de mult dar nu mi se pare ca e pentru mine.

Am mers si cu jetta 1.4tsi/140cp dar la fel: frumoasa, moderna, tot ce vrei dar masina mea mi se pare ca e peste.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta am niste contra-argumente:

 

E regretabil dar adevarat; seria 3 din 97-2001 are 1 stea jumate la siguranta !!!!

http://www.euroncap.com/tests/bmw/3_series.aspx

 

Bora-Golf din 98 are 4

Seria 3 din 2001-2005 E46 are 4; Golf are din 2004 5 stele

 

Din 2005 au amandoua 5 stele. Una peste alta vorbim de o masina premium versus una "populara". In Plus una este limuzina veritabila cealalta un golf (clasa comapacta) cu porbagaj.

 

Emiti informatii eronate.

Nu pui interval la seria 3 intre 1997 si 2001, pentru ca ar fi trebuit sa stii ca exact atunci '97-'98 s-au schimbat generatiile. Si tu ai bagat si E46 in aceeasi oala cu E36 la crash test!

In link-ul precizat de tine scrie foarte clar, individual: 1997, 2001 si 2005, nu intervale.

E36 compari cu Golf 3, E46 cu Golf 4, s.a.m.d., daca vorbim d.p.d.v. al generatiilor.

 

 

Si eu am avut Golf 4, aprox. 2 ani, insa termen de comparatie nu pot sa am intre G4 si BM-ul actual.

Clar, iti faci treaba si cu G4 si nu te faci de rusine, general vorbind, dar daca vrei mai mult si altceva de la o masina, te indrepti spre BMW sau Mercedes, dupa caz.

Ca si costuri de intretinere, nu sunt diferente sesizabile, doar ca la BMW sunt mai multe parti mecanice care necesita intretinere, comparativ cu G4.

Asta o spun din punctul meu de vedere, ce masina am avut si ce masina am acum, nu din auzite ca altii!

Link to comment
Share on other sites

bora daca era o masina atata de fiabila se mai construia...:)

 

Cea mai tare afirmatie din tot topicul :) Nu ai auzit de modele noi? S-a produs din 1998 pana in 2006, cam cat ai vrea sa se produca un singur model de masina?

 

Ma bucur ca a revenit topicul la normal :lol:

 

p.s: Nu am sustinut sus si tare ca passatul este peste e46, am spus-o pur si simplu din punctul meu de vedere si orice s-ar spune, parerea mea este aceeasi... Cu toate acestea, in proportie de 80%, urmatoare masina va fi e46 320d. :)

 

Ai grija la faza cu clapetele din galeria de admisie....

Link to comment
Share on other sites

"Clar, iti faci treaba si cu G4 si nu te faci de rusine, general vorbind, dar daca vrei mai mult si altceva de la o masina, te indrepti spre BMW sau Mercedes, dupa caz."

 

Ai pus punctul pe "i". Aceeasi parere o am si eu si vorbesc de asemenea in cunostinta de cauza avand si E46 si Golf 4 chiar la momentul actual. Golf-ul chiar e Highline pentru cine stie ce reprezinta "Highline-ul" la VW, are mai multe optiuni decat BMW-ul, apreciezi foarte mult VW-ul pana te urci si conduci BMW-ul ca pe urma uiti de tot ceea ce inseamna VW-ul, nimic nu mai conteaza... :)

Link to comment
Share on other sites

eu vad niste paradoxuri aici pe forum, si ma cam mir : sunt mai multe categorii de useri

1. oamenii normal care vad si calitatile si defectele unui bmw, precum si ale vw

2. fanaticii bmw, care chiar daca nu au mers cu vreo bora sau golf , sustin sus si tare ca sunt niste trente

3. fanaticii vw, care chiar nu inteleg ce cauta pe forumul bmw

 

pentru categoria fanaticilor bmw : oare e atat de greu de acceptat ca si alte marci fac masini ok ? ca in unele domenii sunt sub bmw, ok, nimic de spus, dar poate inaltele sunt peste...la sportivitate, tinuta de drum, trebuie sa fii nebun sa compari bra cu bmw, dar daca vorbesti de fiabilitate si costuri de intretinere, eu zic ca e superioara. calitatea asamblarii si a materialelor la fel , mi se pare foarte apropiata intre e46 si bora. despre motoare....1,8t de pe bora e muuult peste 318, iar 1,6 la fel e peste 316.

totul depinde de ce isi doreste fiecare de la masina, de unde si alegerea marcii, dar hai fiti oameni buni mai realisti,ca nu toti fac carute si bmw e singura care face masini.

mie bora/golf mi s-au parut foarte ok, motorizare de 1,9 tdi si 1,8t sunt singurele care m-ar atrage.

pentru fanaticii vw : mars la voi pe forum, sa vorbiti de 1,9 sdi.

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care e treaba cu bora si golf 4 dar eu am un e36 320i din 92 si un Polo 1.2 75cai din 2007 si desi am in permanenta in buzunar cheile de la ambele masini, de fiecare data aleg bmw.... Ghiciti voi de ce :)))

Singurele lucruri care imi plac la polo sunt ca e mica si sprintena si ma pot strecura foarte usor cu ea prin bucuresti, servo-directia (se invarte volanul super extrem de maxim de usor :lol: ) care imi place de mor la parcari , si nu in ultimul rand consumul. In rest nu ma incanta nimic , dar ABSOLUT NIMIC.

Link to comment
Share on other sites

"Clar, iti faci treaba si cu G4 si nu te faci de rusine, general vorbind, dar daca vrei mai mult si altceva de la o masina, te indrepti spre BMW sau Mercedes, dupa caz."

 

Si eu vreau mai mult de la o masina. Nu doar sa stea bine in curbe. Vreau sa trec peste o fisura in asfalt si sa nu o simt (cum fac unele Audi de exemplu sau mercedes). Si vreau sa jung cu masina si la babele. Moment in care BMW-ul ramane acasa pentru ca offroad se comporta mai rau ca un Logan (in sensul ca are garda la sol f. mica). Daca vreau sa ies de pe drum si mai mult am nevoie de un land cruiser sau un pajero nu de un bmw sau mercedes.

Idem daca vreau sa urc o bordura mai inalta.

 

Cu bora/golf/cordoba am ajuns la hotel pestera; Cu leonul am ajuns la babele. You can folow me with BMW, but it will hurt.

BMW-ul este incapapib pentru ca de la el s-a vrut altceva. Intelegeti ca nu le poti avea pe toate.

 

Bora este o masina mai completa (poate un pic din fiecare). BMW-ul are cateva atuuri dar si multe neajunsuri. (fata de bora: pret de nou si SH aproape dublu, intretinere, casco, absoarbe denivelarile mai bine, nu dispar digiti din bord, nu vibreaza schimbatorul de viteze ca la bmw etc).

 

 

Nu pui interval la seria 3 intre 1997 si 2001, pentru ca ar fi trebuit sa stii ca exact atunci '97-'98 s-au schimbat generatiile. Si tu ai bagat si E46 in aceeasi oala cu E36 la crash test!

 

E corecta completarea ta. Dar la 1 stea jumatate la siguranta eu nu as mai deschide discutia despre siguranta. Chiar daca habar nu am cand a schimbat BMW generatiile. Stiu doar istoria mai recenta E46-E90

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Nu pui interval la seria 3 intre 1997 si 2001, pentru ca ar fi trebuit sa stii ca exact atunci '97-'98 s-au schimbat generatiile. Si tu ai bagat si E46 in aceeasi oala cu E36 la crash test!

E corecta completarea ta. Dar la 1 stea jumatate la siguranta eu nu as mai deschide discutia despre siguranta. Chiar daca habar nu am cand a schimbat BMW generatiile. Stiu doar istoria mai recenta E46-E90

 

Multe modele de masini aveau putine stele la testele euroncap pana in anii '96-'97. Golf 3 de exemplu a obtinut 3 stele la crash frontal, nu la euroncap, la altii mai "indulgenti".

Nu trebuie judecat BMW prin modelul E36 ca a avut doar 1.5 stele la crash test. Si C klasse in '97 a avut doar 2 stele. Asa au fost atunci, mai unsafe.

Dar in momentul in care la generatia urmatoare, E46, scoti 4 stele, eu vad asta ca un improvement destul de bun.

Link to comment
Share on other sites

Bai, chiar va intereseaza crash-testele?

Pt mine unul, stelele obtinute la crash-test sunt ultimul criteriu dupa care imi aleg masina.

De fapt nici nu exista ca si criteriu.

 

nuuuuuuuuuuuu........ numai cand te lovesti frontal de o raba care a trecut pe rosu, atunci sa vezi ce numeri stelele pana vine...... gata, ma opresc!

 

Doamne fereste!

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

pentru ca bmw nu are motor turbo pe e46 , ca as fi comparat cu ala,daca exista ...cu 335 e92 cred ca nu ar fii cazul, nu ? si pentru ca am tinut un pic cu bmw, in sensul ca vw de 1,8 cam bate 320 de 150 de cai adica exact cat are si vw-ul . si il bate bine, si reprize si la consum. de aia am comparat cu un 1,8 de bmw, care din start e proiectat ca model de baza,deci slab;) ca sa i gasesc o scuza Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

"Clar, iti faci treaba si cu G4 si nu te faci de rusine, general vorbind, dar daca vrei mai mult si altceva de la o masina, te indrepti spre BMW sau Mercedes, dupa caz."

 

Si eu vreau mai mult de la o masina. Nu doar sa stea bine in curbe. Vreau sa trec peste o fisura in asfalt si sa nu o simt (cum fac unele Audi de exemplu sau mercedes). Si vreau sa jung cu masina si la babele. Moment in care BMW-ul ramane acasa pentru ca offroad se comporta mai rau ca un Logan (in sensul ca are garda la sol f. mica). Daca vreau sa ies de pe drum si mai mult am nevoie de un land cruiser sau un pajero nu de un bmw sau mercedes.

Idem daca vreau sa urc o bordura mai inalta.

 

Cu bora/golf/cordoba am ajuns la hotel pestera; Cu leonul am ajuns la babele. You can folow me with BMW, but it will hurt. BMW-ul este incapapib pentru ca de la el s-a vrut altceva. Intelegeti ca nu le poti avea pe toate.

 

Bora este o masina mai completa (poate un pic din fiecare). BMW-ul are cateva atuuri dar si multe neajunsuri. (fata de bora: pret de nou si SH aproape dublu, intretinere, casco, absoarbe denivelarile mai bine, nu dispar digiti din bord, nu vibreaza schimbatorul de viteze ca la bmw etc).

 

 

Nu pui interval la seria 3 intre 1997 si 2001, pentru ca ar fi trebuit sa stii ca exact atunci '97-'98 s-au schimbat generatiile. Si tu ai bagat si E46 in aceeasi oala cu E36 la crash test!

 

E corecta completarea ta. Dar la 1 stea jumatate la siguranta eu nu as mai deschide discutia despre siguranta. Chiar daca habar nu am cand a schimbat BMW generatiile. Stiu doar istoria mai recenta E46-E90

 

 

 

am un 320d de 150cp...si un foarte bun prieten are un golf 4 de 1.9 110cp...golful are garda la sol mai mica ca a mea (amandoi avem suspensii stock) in octombrie am mers sa-si cumpere un motor de la iasi...trebuia el sa vina pe motor si eu cu masina lui...dar am preferat sa merg cu bmw-ul...pentru ca 1300 de km ii faci si ii petreci mai usor in seria 3 decat in golf 4. Am fost in Grecia...nici nu am discutat cu ce masina mergem...clar seria 3. Si ca inchidere...cand propietarul de golf iti spune mereu ca bmw-ul este net superior...numai bine!

Edited by 07dny
Link to comment
Share on other sites

pentru ca bmw nu are motor turbo pe e46 , ca as fi comparat cu ala,daca exista ...cu 335 e92 cred ca nu ar fii cazul, nu ? si pentru ca am tinut un pic cu bmw, in sensul ca vw de 1,8 cam bate 320 de 150 de cai adica exact cat are si vw-ul . si il bate bine, si reprize si la consum. de aia am comparat cu un 1,8 de bmw, care din start e proiectat ca model de baza,deci slab;) ca sa i gasesc o scuza

vw de 1.8 turbo bate bmw 320 de 150 cai cum zici tu pentru ca e turbo si anume: cuplu de jos mai mare decat la cel aspirat la BMW si mentinut pe o plaja mult mai mare.

nu ma pricep la VW, dar are motor mai mare de 1.8 turbo pe benzina la Bora?

Pentru ca daca nu are compari cea mai puternica motorizare de la VW cu una de baza de la BMW(nu cea mai mica).

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep la VW, dar are motor mai mare de 1.8 turbo pe benzina la Bora?

Pentru ca daca nu are compari cea mai puternica motorizare de la VW cu una de baza de la BMW(nu cea mai mica).

 

2.8 v6 204cp benzina cred ca e versiunea de top la bora.Asta daca nu cumva a avut si motorul de pe versiunea golf R 32 241CP.In ceea ce priveste modelul 1.8t el a fost prezent in doua versiuni: 150cp dar si 180cp.Sa nu uitam ca s-a fabricat si versiunea 1.9 tdi de 150cp.Deci nu sunt chiar de neglijat motorizarile astea de pe golf/bora cu toate ca cele mai raspandite modele de pe piata sunt cele cu pana in 130cp(1.9 tdi).

Link to comment
Share on other sites

poate ca am inebunit putin cu masina mea dar mihai20 si motanul au dreptate. mi se par niste pareri foarte obiective si la locul lor.

 

nu as fi poluat forumul, dar fiind o discutie vw-bmw ati inteles dc. si poate ca desi ma repet daca nu s-ar fi ajuns la expresia e46 super masina si bora nu exista nu incepeam nici eu sa folosesc vorbe care nu-mi stau in caracter sau nu isi au rostul. am inteles si stiu ca e46 este peste masina mea si nu zic nu, dar sa vb unii fani inraiti care pt ei daca nu ai bmw nu existi...deja este prea mult. ce sa mai zic de opel astra H GTC?? sau OPC?? sau de skoda octavia rs honda civic TYPE R...si exemplele pot continua

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.