Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

Eu am si Bmw E46 1,9 si Golf IV 1,6 Highline, cutie automata. Ce pot sa spun de Golf...o masina reusita, identica cu Bora, doar ca ala are portbagaj(nu ca Golf-ul n-ar avea)si farurile dreptunghiulare. Este o masina fiabila, dotata(bine, a mea este si Highline si probabil din acest motiv spun ca e dotata), o tinuta de drum buna, placuta la condus, insa daca e sa o compari cu BMW-ul :lol: , uita tot ce am spus mai inainte de Golf. Cand te urci iar la volanul BMW-ului, uiti ca poate nici nu are atatea dotari, uiti totul despre VW, ti se pare ca chiar e o "masina poporului". :D La Golf si Bora vei intalni si o problema sacaitoare daca esti tipicar: se curata vopseaua aia cauciucata de pe manare la interior si arata ca :lol:, articulatiile, cam lasa de dorit, aaa...si ai grija cum intri intr-o curba cu VW ca daca abordezi curba ca cu BMW-ul te-ai dus pe copca... :)

 

P.S: Cu VW la 120-130 km/h simti ca mergi repede, insa cu BMW-ul la aceeasi viteza zici "ce :) ca abia ma misc...". :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu am avut E46 320i facelift 2002 si l-am schimbat cu un Golf V TDI 2006/2007 din considerente de revanzare. Este o masina buna, fff economa dar cand comparam cu BMW chiar si cu model 4 ani mai vechi diferenta este clar in fata BMW-ului la tinuta de drum. calitatea materialelor mai buna la BMW, se cunoaste dif la o masina premium.

acum depinde si in ce stare sunt masinile pe care le compari ca degeaba e BMW daca e intr-o stare deplorabila

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
dupa cum spune si titlul ce parere aveti de aceste masini ce ati alege intre bmw e46 318i din '99, golf 4 din 2002 si bora din 2002.

astept pareri. as mai adauga alfa 147 din 2004.

 

 

daca erai fan bmw nu mai stateai pe ganduri :) , bora este un mijloc de transport ca si celelalte

 

 

o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam

Link to comment
Share on other sites

o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam

frate... te simti ranit? ce cauti pe forum BMW? stai la tine in fow si simte-te bine :)

Link to comment
Share on other sites

In calitate de "spectator" pot spune urmatoarele:

 

Am condus 'nspemii de Golf IV / bora, combi, berlina sau hatchback si am ajusn la urmatoarele concluzii:

 

- pozitie volan - 9/10

- vizibilitate - 9/10

- aspect exterior - 8/10

- aspect interior 8/10

- dispunere butoane,etc - 9/10

- stabilitate - 8/10

- frane: 8/10

- motor:

Benzina:

- 1.4 - submotorizat, consum mare, chinuit (am avut si eu unul)

- 1.6 - se misca foarte bine, consum acceptabil

- 1.8T - cel mai elastic motor vw. Fara sa ma gandesc ii acord 10/10. Intr-adevar se cam incinge si cam papa dar... e cu totul altceva

- 2.0 - marketing (nu e diferentza intre 1.6 si 2.0), consum urias

- 2.8 V6 - Need i say more? 10/10

TDI

- 90 CP - ALH - Fara moarte, consum infirm. 8/10

- 116 - AJM / ATJ - Fiabilitate maxima, merge frumos, nu este chinuit, ii acord 9/10

- 131 CP - Maisna devine "puternica" motorul este fiabil, consumul decent, ii acord 9/10

- 150 CP - ARL - Motor fantastic, foarte bine conturat, ii acord 10/10 daca este si 4motion.

 

BMW 3xx e46 am condus mai putin intr-adevar dar pot spuen urmatoarele:

 

- Aspect exterior: 9/10

- Aspect interior: 8/10

- Pozitie volan: 9/10

- Vizibilitate: 8/10

- dispunere butoane,etc - 8/10

- stabilitate: 9/10

- frane 8/10

- motor:

 

benzina:

- 316 - Cam slabutz pentru e46

- 318 - comparabil cu 1.6 de la vw, prea putine diferentze

- 320 - ceva mai bun

- 325 - nu am condus

- 330 - nu am condus / am fsot doar ca pasager, dar ii acord 10/10

 

Diesel:

- 318d - nu am condus

- 320d - am condus atat stoc cat si resfotata de mai mutle ori. intr-adevar este un motor care m-a facut sa zambesc dupa resoftare. Mi-a palcut ca trage in turatii ridicate si parca nu se mai "termina gazul" :) Frumos, ii acord 9/10

 

 

Acum, daca ar fi vorba sa alg dintre bora si e46, in cazul motoarelor pe benzina, as alege .. Bora 1.8T

Daca ar fi sa iau diesel, as alege ... bora 1.9 TDI ARL + 4motion.

 

 

Notele au fsot acordate stric din pucntul meu de vedere, bineinteles pentru categoria aceasta de masini ca daca ar fi sa punem gti,cupra sau m, ar trebui sa le acord 20/10 :lol:

 

p.s: Imi pare rau sa vad ca mai exista si acum pareri gen: "ce vw ma? bmw rulz" .. Daca ai ceva concret de spus, spune, daca nu, abtine-te. Sa nu uitam ca in fiecare clasa exista cate-un "ghimpe" din partea celor de la vw.

Edited by RedFighter
Link to comment
Share on other sites

o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam

frate... te simti ranit? ce cauti pe forum BMW? stai la tine in fow si simte-te bine :)

 

 

mai sint si dinastia :lol: , cum e vorba unde nu e dragoste nu e nici ura.

 

eu chair am avut un passat din 2003 tdi 131cp, si era sub bmw 318i din 99, ca aspect ca tinuta de drum nici nu mai zic, consumu e cam la fel.

 

BMW e net superior vw ;

Link to comment
Share on other sites

o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam

frate... te simti ranit? ce cauti pe forum BMW? stai la tine in fow si simte-te bine :)

 

 

mai sint si dinastia :lol: , cum e vorba unde nu e dragoste nu e nici ura.

 

eu chair am avut un passat din 2003 tdi 131cp, si era sub bmw 318i din 99, ca aspect ca tinuta de drum nici nu mai zic, consumu e cam la fel.

 

BMW e net superior vw ;

 

 

nu men nu stiu daca este buna afirmatia "mai sint si dinastia" pentru ca mai sus asta a facut un forumist de la bmw. referitor la bora. acum depinde ce passat ai avut ca daca avea 500 de mii na este de inteles. oricum nu e vb. fiecare conduce ce ii place. ma uitam ca gasesti 318 din 2000 cu 5000-5500 de euro pe autovit. o bora tot la aceiasi bani se invarte.sunt foarte multe bmw 318 din 2000 in romania pentru ca omu a vrut neaparat bmw. imi place bmw am spus si poate as da masina mea pentru un bmw 318 pentru aspectul exterior care este f ok nimic de zis..dar sa nu credeti ca bora nu este o masina buna acum sincer..chiar este

Link to comment
Share on other sites

La urma urmelor cred ca are un cuvant de spus si brand-ul.

Adica e BMW nu comparam cu VW, poate cu MERCEDES, ALFA ROMEO, AUDI...

VW comparabil cu OPEL, PEUGEOT, RENAULT, dastea...

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

e hai ca ai inceput sa mai cobori, usor usor ajungi la realitate (parter :lol: )

 

nu a zis nimeni ca VW ar fi o masina proasta, sunt masini bune si rele , toate in functie de cum au fost exploatate.. dar ca sa compari VW cu BMW .... :) nu are rost

Link to comment
Share on other sites

Exact asta e problema, Toata lumea se ia dupa Brand, insa masinile nu mai sunt ce au fost odata. adevarat ca "bmw" atrage mai multe priviri probabil, dar suntem subiectivi aici daca spunem ca BMW este mai bun ca vw, doar ca se cheama BMW. Eu am expus cateva aspecte mai sus de care sunt absolut sigur, testat pe pielea mea nu din auzite.

 

Cat despre afirmatia ta colegu vis-a-vis de Passat vs e46, nu te supara, dar nu exista comparatie intre ele, sunt cam alta clasa de masini ! Passatul e superior din toate punctele de vedere fata de e46. Repet, clase diferite.

 

NU sunt aparatorul dreptatii, dar haideti sa avem si o parere obiectiva despre aceste modele (e46, golf IV, bora)

Edited by RedFighter
Link to comment
Share on other sites

dupa cum spune si titlul ce parere aveti de aceste masini ce ati alege intre bmw e46 318i din '99, golf 4 din 2002 si bora din 2002.

astept pareri. as mai adauga alfa 147 din 2004.

 

 

daca erai fan bmw nu mai stateai pe ganduri :) , bora este un mijloc de transport ca si celelalte

 

 

o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam

Fara cuvinte! Tu compari un VW cu un BMW, fie el si de 10 ani? :lol: Vorbesc din prisma unui proprietar al ambelor marci. Tu compari un Bora cu un E46 si unde mai pui ca din ceea ce spui tu e mai un Bora... :) Auzi, esti sigur ca era un BMW cel in care te-ai urcat tu? Cum sa compari stabilitatea, tinuta de drum, pozitia la volan, absolut toata experienta la volan dintre un BMW E46 si un VW Bora?! :) Pai VW-ul e o masina foarte buna, chiar este de apreciat, insa dupa ce te urci in BMW uiti cu totul de VW... Sunt INCOMPARABILE decat din prisma ca amandurora li se spune automobile si functioneaza dupa acelasi principiu, in rest VW nu exista pe langa BMW. Daca ziceai de Audi ca tot face parte din grupul VAG mai intelegeam cat de cat... Oricum, hai ca te-ai facut de cacao cu afirmatiile tale... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.