Jump to content

a iesit la tester 150CP la E90, in loc de 163CP?


gimvarman

Recommended Posts

Salutare,

 

am o dilema de cand am cumparat masina si mi-am tot zis ca va intreb si pe voi, ce parere aveti sau daca poate confirma cineva daca este adevarat sau nu. Am fost cu masina la tester la Vitan si mi-a iesit ca are 150CP, cu explicatia lor ca este ceva obisnuit la E90, sa iasa valoarea asta.

 

Masina e 320d din 2005. E adevarat ca urma sa schimb filtrele, am inteles ca poti scoate cativa cai in minus din cauza asta dar parca e mare diferenta de la 163 la 150.

 

Voi le-ati testat pe ale voastre (E90), si au iesit la 163CP? Sau a mai auzit cineva de faza cu 150CP? Pot sa scanez si rezultatele de la tester, daca se pricepe cineva sa le intrepreteze mai bine...

 

Merci, si scuze daca s-a mai pus intrebarea, am cautat pe forum si nu am gasit sa se mai fi discutat.

Link to comment
Share on other sites

Pai in talon, sau CIV, cati kw ai ?

 

120

 

pai ma gandesc ca daca mergi la inca 3 testari d-astea, in locuri diferite, nu cred c-o sa-ti dea 2 la fel...

 

asa e dar tipu' mi-a zis ceva de genul 'asa iese la toate bmw-urile de genul asta'

 

odata cu kilometrii se mai pierd calutii pe drum

motorl nu ramane nou

 

are vreo 80000, in ritmul asta... unde ajung :))

Link to comment
Share on other sites

120KW are....insa eu nu mi-as face prea mari griji dc a testat-o in autovit;nu e foarte exact dyno-ul celor de-acolo.

 

P.S-Mai incearca o data dupa revizie si incearca cu motorina Euro5 de la omv...

 

merci, e bine de stiut, daca n-a fost bun dyno, n-are rost sa ma mai agit; eu pun de la petrom, am mostenit obiceiul de la fostul proprietar (alex75) de la omv zici ca e mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Buna seara, ai grija ca sunt 2 modele de e 90 unele cu 150 cai altele cu 163 si eu am 320, 163 cai .

 

buna, merci, cred ca e vorba de modele din ani diferiti, sau de E90 benzinar care intr-adevar are 150CP; din cate stiu pe diesel ar trebui toate sa aiba 163, modelul meu

 

Puterea din talon nu este puterea de la roatĂŁ.

 

Puterea din talon este puterea de la volantĂŁ.

 

DacĂŁ Ăži-au ieÂşit 150 cp pe dyno, probabil cĂŁ este o valoare normalĂŁ.

Eu n-aº pune mare preÞ pe un dyno din România.

 

merci! ar fi normal sa ia in calcul cat se pierde de la roata la volanta si sa ajusteze automat rezultatul, si sa-ti ofere un rezultat la testare care sa corespunda cu puterea de la volanta - dar ai dreptate, in Romania nu ne pierdem in detalii din astea... :)

Link to comment
Share on other sites

Buna seara, ai grija ca sunt 2 modele de e 90 unele cu 150 cai altele cu 163 si eu am 320, 163 cai .

 

buna, merci, cred ca e vorba de modele din ani diferiti, sau de E90 benzinar care intr-adevar are 150CP; din cate stiu pe diesel ar trebui toate sa aiba 163, modelul meu

 

 

este si 320d cu 150cp dupa 09.2005 si mai e 320d cu 177cp dupa 09.2007

Edited by 4ucom
Link to comment
Share on other sites

merci! ar fi normal sa ia in calcul cat se pierde de la roata la volanta si sa ajusteze automat rezultatul, si sa-ti ofere un rezultat la testare care sa corespunda cu puterea de la volanta - dar ai dreptate, in Romania nu ne pierdem in detalii din astea... :)

 

Nicãieri În lume nu se Întâmplã aºa ceva.

 

Puterea de la roatã e mai micã decât puterea de la volantã.

Din moment ce Âştii asta, ĂŽnĂželegi faptul cĂŁ nu e nevoie ca maÂşina sĂŁ atingĂŁ puterea din talon.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-aº pune mare preÞ pe un dyno din România.

 

de ce ? ... traim in Africa si testam puterea motorului cu mana ? :lol:

 

toata tehnologia este adusa din afara, in fond nu sunt fabricate in Romania ...

 

cu toate astea, nu contest ca sunt si uscaturi dar sa nu generalizam totusi ... :)

Link to comment
Share on other sites

Puterea din talon nu este puterea de la roatĂŁ.

 

Puterea din talon este puterea de la volantĂŁ.

 

DacĂŁ Ăži-au ieÂşit 150 cp pe dyno, probabil cĂŁ este o valoare normalĂŁ.

Eu n-aº pune mare preÞ pe un dyno din România.

 

Aceiasi parere: sa nu generalizam.

 

Si eu stiu ca la dyno arata mai putin pentru ca se pierde din putere prin cutie si diferential... Poate reusesti sa mai convingi pe cineva sa mearga la dyno.

Link to comment
Share on other sites

de ce ? ... traim in Africa si testam puterea motorului cu mana ? :lol:

 

toata tehnologia este adusa din afara, in fond nu sunt fabricate in Romania ...

 

cu toate astea, nu contest ca sunt si uscaturi dar sa nu generalizam totusi ... :)

 

Nu.

 

ĂnsĂŁ cam variazĂŁ din câte se vede.

 

Te duci ĂŽntr-o parte, iese o putere, te duci ĂŽn altĂŁ parte, iese altĂŁ putere.

 

Plus cĂŁ nu prea vĂŁd relevanĂža mĂŁsurĂŁrii puterii la o maÂşinĂŁ fĂŁrĂŁ modificĂŁri.

 

ĂnĂželeg sĂŁ te intereseze dacĂŁ ai supraalimentat-o sau ai fĂŁcut mĂŁcar o resoftare, dar s-o duci s-o pui pe dyno doar ca sĂŁ vezi dacĂŁ merge ĂŽn parametrii mi se pare inutil.

 

Mai bine mergi la un tester BMW.

 

Aceiasi parere: sa nu generalizam.

 

Si eu stiu ca la dyno arata mai putin pentru ca se pierde din putere prin cutie si diferential... Poate reusesti sa mai convingi pe cineva sa mearga la dyno.

 

AceeaÂşi pĂŁrere cu cine? :lol:

Link to comment
Share on other sites

sa nu iti faci griji.am acelasi model E90D 2005 cumparat anul trecut in septembrie si testul facut la vitan pe dyno mi-au iesit 150 cai si 300 NM,la o turatie de 3888 rpm.normal trebuia sa ajunga la 4000rpm cum scrie in carte ca sa obtina caii si cuplul.concluzie;e praf dyno de la auto vitan.
Link to comment
Share on other sites

toata tehnologia este adusa din afara, in fond nu sunt fabricate in Romania ...

 

cu toate astea, nu contest ca sunt si uscaturi dar sa nu generalizam totusi ... :)

 

Aceiasi parere: sa nu generalizam.

 

AceeaÂşi pĂŁrere cu cine? :lol:

 

Ce sa faca la tester? Omu` vrea sa afle puterea nu daca are probleme....

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.