Jump to content

Stie cineva? - lichid de frana


amaBMW

Recommended Posts

Trebuie sa schimb lichidul de frana. A implinit varsta de doi ani.

Am intrebat pe la servis-uri dar nu am gasit unul care sa mi-l schimbe conform procedurii (nu prin metoda "dat la pedala pana se aeriseste").

Cunoste cineva un service bun unde baietii se pricep sa-l schimbe conform metodei corecte (sa aiba ustensilele necesare) in orasele: ROMAN, SUCEAVA sau BOTOSANI?

 

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Castrol RESPONSE DOT 4

 

* Lichid sintetic de frana care depaseste nivelul de performanta SAE J1703, FMVSS 116 DOT3 si DOT4, ISO 4925 si JIS K 2233. Este special formulat sa raspunda exigentelor sistemelor de franare moderne si performante ale automobilelor, cu exceptia celor care au specificate un ulei pe baza minerala.

* capabil sa functioneze la nivele inalte de performanta pe intreaga durata de serviciu

* ofera protectie sistemului si siguranta la franare

* proprietatea Anti Vapour Lock mentine constant raspunsul la franare chiar si in conditiile cele mai dificile de uzare

Performante / Aprobari

 

* SAE J 1703

* FMVSS 116 DOT 4

 

Lichidul de frana se schimba la fiecare 2 ANI, si il poate schimba oricare mecanic care intradevar se pricepe

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimb lichidul de frana. A implinit varsta de doi ani.

Am intrebat pe la servis-uri dar nu am gasit unul care sa mi-l schimbe conform procedurii (nu prin metoda "dat la pedala pana se aeriseste").

Cunoste cineva un service bun unde baietii se pricep sa-l schimbe conform metodei corecte (sa aiba ustensilele necesare) in orasele: ROMAN, SUCEAVA sau BOTOSANI?

 

Multumesc anticipat pentru ajutor!

 

Lichidul de frânã trebuie schimbat cu ajutorul unei pompe de vacuum.

Link to comment
Share on other sites

stie cineva unde pot face chestia asta in Arad? ... ma indoiesc

Eu ma indoiesc, oare nu gasesti un elevator si un mecanic in arad sa-ti schimbe lichidul de frana ??? BMW este un vehicul cu 4 roti nu un OZN, se schimba lichidul de frana la fel ca la oricare alt vehicul , acolo nu sunt masini ?

:) DA-MI VOIE SA NU POT SA CRED ASA CEVA :lol:

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

stie cineva unde pot face chestia asta in Arad? ... ma indoiesc

Eu ma indoiesc, oare nu gasesti un elevator si un mecanic in arad sa-ti schimbe lichidul de frana ??? BMW este un vehicul cu 4 roti nu un OZN, se schimba lichidul de frana la fel ca la oricare alt vehicul , acolo nu sunt masini ?

:) DA-MI VOIE SA NU POT SA CRED ASA CEVA :lol:

vrea sã schimbe lichidul de frânã cu pompã de vacuum, nu apãsând pedala de frânã pentru aerisire. ªi nu cred cã au toÞi mecanicii aºa ceva, deºi am vãzut cã se ºi poate confecÞiona În lipsa unuia.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu zilele astea pe sub capota si am desfacut vasul in care este lichidul de frana sa verific...era cam gol,daca pun lichid de frana in completare,mai trebuie sa aerisesc?Si mai am o intrebare...cand e nivelul scazut la lichidul de frana,ar trebui sa ma atentioneze ceva prin bord?Este vorba de 316i E36
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu zilele astea pe sub capota si am desfacut vasul in care este lichidul de frana sa verific...era cam gol,daca pun lichid de frana in completare,mai trebuie sa aerisesc?Si mai am o intrebare...cand e nivelul scazut la lichidul de frana,ar trebui sa ma atentioneze ceva prin bord?Este vorba de 316i E36

 

Vasul putea sa fie gol si datorita faptului ca ai placutele si discurile uzate, daca ai completat si lichidul nu era scazut foarte mult e posibil sa nu fi prins aer, atunci cand ai aer in instalatie pedala face o cursa intreaga- pana la fund iar frana nu e eficace.

 

In cazul in care ai completat iar peste ceva timp vei schimba placute sau discuri ai grija ca atunci s-ar putea ca din rezervor sa-ti curga lichid.

 

P.S. eu am pus scaderea lichidului pe seama uzurii discurilor is a placutelor dar verifica sa nu ai pierderi pe undeva - pentru linistea ta.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.