Jump to content

Schimbare Rulment Roata Fata e46 din 2000


andrei cosmin

Recommended Posts

Schimbarea rulmentului fata la e46 nu este deloc o operatie dificila insa o sa incerc sa explic cum se face si de ce scule mai speciale aveti nevoie pentru a nu desface roata de 2 ori

 

Scule mai speciale: Cheie tubulara de 47 mm pentru Piulita Fuzetei

Presa rulmenti

O teava lunga pentru a face parghie cand desfaci piulita de la fuzeta intrucat este stransa extrem de rau.Eu am folosit una de 1,5m si am cam tras de dansa

 

Rulmentul vine ca piesa cu tot cu butuc si piulita de 47mm

Rulmentul a costat 280RON

 

Nu este nevoie de poze intrucat este foarte usor de schimbat

 

Pasii Parcursi si dificultatile intampinate:

 

1. Am desfacut roata bineinteles dupa ce am destrans suruburile si am urcat masina pe crik

2. Am desfacut capacelul de protectie al surubului care strange rulmentul aflat in centrul rotii

3. Am pus roata la loc am strans cat de cat prezoanele si am lasat masina jos de pe crik nu inainte de a incera sa rotunjesc piulita care are guler de blocare fiind piulita cu mutilare

4. Am luat cheia de 47 am pus bara de 1.5m in capul ei si am desfacut piulita la care m am cam chinuit sa o desfac fiind stransa rau de tot

5. Am urcat masina inapoi pe crik am desfacut roata am dat etrierul jos desfacand siguranta din fata si cele 2 suruburi din spatele etrierului aflate in cele 2 burdufuri de cauciuc acoperite cu dopuri de plastic, am desfacut suportul etrierului din cele 2 suruburi din spate,am dat jos discul de frana prins in surubul aflat pe partea din fata a lui.

6. Am pus presa pe butuc si am scos butucul desfacandu se cu o parte din rulment cealalta parte ramanand inca pe axul Fuzetei

7. Am pus presa si pe cealalta parte ramasa si am tras o afara fara sa ma chinui prea rau.

8. Am bagat rulmentul cu butucul nou ciocanind usor in el cu latul ciocanului el intrand fara a opune rezistenta prea mare.

9.Am strans piulita de 47 cat de cat , am pus inapoi discul ,suport etrier ,etrier am pus roata,am lasat masina jos de pe crik am strans piulita la loc cat am putut,am urcat masina inapoi pe cric ,am dat roata jos,am mutilat piulita pentru a nu se destrange,am dat cu niste vaselina acolo am batut capacul de protectie la loc , am pus roata si gata

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 4 months later...

O intrebare .. sper sa imi raspunda cineva si dupa atata timp.

 

O poza cu presa de rulment se poate ca sa stiu ce sa cumpar sa nu cumpar ceva gresit.

 

Am un e46 din Decembrie 98 si vreau sa schimb rulmentul la primavara. Am eu ce am cu mecanicii si nu ma duc .. prefer sa imi cumpar ce imi trebuie si sa imi fac eu. Pana acum am toate sculele necesare cu exceptia presei.

 

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

la mine la e46 sa facut ceva de genul descris in tis

demontat roata,disc,etrier,piulita planetara,planetara,bara antiruliu spate ca sa permita scoaterea planetarei

pe urma s-a instalat instrumentul pe fuzeta flansa pe flansa in cele 5 gauri de prezon, apoi a tras exact ca la indreptat tabla si a zmuls miezul la rulment cu fuzeta ramanand numai carcasa in flansa

apoi a instalat o presa cu surub si a scos din carcasa celalta bucata de rulment

curatat si degresat,gresat cu ulei si introdus cu presa rulmentul nou, piulita noua se strange la 200nm scrie in tis

restul de piese montate

timp maxim 2 ore

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.