Jump to content

Scartait volan e90 2005 320d


Recommended Posts

Cand invart volanul se aude un scartait ascutit (asemanator unui chitatit). Directia merge foarte bine dar zgomotul este stresant. De la ce ar putea sa fie ?

 

De la cureaua de transmisie - nu e intinsa corespunzator

 

Lichid insuficient in instalatia de servodirectie

 

Verifica rezervorul de la pompa de servo si vezi ce gasesti acolo.

Link to comment
Share on other sites

eu chiar te crezusem pentru ca sincer nu aveam de unde sa stiu daca E90 are panglica sau nu, si avand in vedere ca si eu am intrebat de disperat in stanga si in dreapta din ce cauza imi scartaie volanul si am aflat dupa foarte mult timp ca e foarte simplu de remediat cu putin ulei pe acea panglica, acuma ma urc foarte happy in masina cand stiu ca nu mai scartaie si nu mai troncane nimic.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu chiar te crezusem pentru ca sincer nu aveam de unde sa stiu daca E90 are panglica sau nu, si avand in vedere ca si eu am intrebat de disperat in stanga si in dreapta din ce cauza imi scartaie volanul si am aflat dupa foarte mult timp ca e foarte simplu de remediat cu putin ulei pe acea panglica, acuma ma urc foarte happy in masina cand stiu ca nu mai scartaie si nu mai troncane nimic.

 

cum ajungi la panglica aia ? acelasi zgomot il am si eu

eu am e60 dar cred ca e acelasi lucru

 

10x

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si la mine la E39 am aceeasi problema de vreo 2-3 zile. Daca afla cineva de la ce ar fi sa posteze aici. Daca ma duc la mecanic mi-e frica ca-mi demonteaza jumatate de masina ca sa depisteze cauza :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
am rezolvat si eu problema cu scartaitul, am fost la service sa schimb ambreiajul si a dat cu un spray pe sub masina pe axul volanului, parca DV 40

Mi-a zis ca e o rezolvare de moment, cand o sa reapara zcartaitul trebuie sa vin din nou sa o gresez.

Stiu, ca si la mine a reaparut scartaitul, partea buna ca e dupa cateva minute dispare...

cum ti-a facut gresarea si cu ce? la mine dupa 2 saptamani e la fel, doar cateva zile s-a simtit diferenta:(

Link to comment
Share on other sites

Habar n-am, ca nu am avut acces in service, eu iar trebuie sa gresez :lol:

 

 

Mi se pare penibila faza...... :)

deci, concluzia este ca BMW nu e in stare sa rezolve o problema banala, care nu ar trebui sa apara la o masina din clasa lor :)

spune-mi te rog, unde ai facut operatiune si cat te-a costat? (sa nu-mi spui ca la ciudati de la bavaria, cel mai slab showroom din punctul meu de vedere, mult sub opel, citroen cu care am avut tangente cu vechile masini)

Link to comment
Share on other sites

deci, concluzia este ca BMW nu e in stare sa rezolve o problema banala, care nu ar trebui sa apara la o masina din clasa lor :)

 

se pare ca din ce in ce..BMW face masini de duzina..nu premium... :lol:

 

 

incearca cu ulei fin gen ala de poti sa cureti pusca de vanatoare cu el...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.