Jump to content

becuri aeroterma - e 36


Recommended Posts

salut, m-am trezit ieri seara ca mi se parea cam intuneric in masina :) si am vazut ca de fapt nu se mai aprind becurile la rotoarele de la aeroterma, la niciunul dintre cele 3 rotoare. pe aceeasi plansa este si butonul pt. dezaburire luneta, ala se aprinde, numai rotoarele nu. m-am uitat la panou, dar toate sigurantele sunt ok,nimic ars. a mai schimbat cineva becurile astea? cum pot ajunge la ele?

p.s. si inca ceva : rotorul pentru aprins farurile, in mod normal este luminat? ca nici ala nu se aprinde si nu mai stiu daca asa a fot mereu sau s-o fi ars becul si acolo?(acolo chiar nu-mi amintesc sa fi avut vreodata lumina)

masina este un e36, 316i din '93.

Edited by mariusleciu
Link to comment
Share on other sites

Mariuse te duci la magazin auto inainte iei un bec din acela cu baza neagra de plastic pt. ca la aeroterma acolo bec din ala este,desfaci rotoarele (tragi de ele) sunt 2 suruburi stanga dreapta le desfaci si iese toata placuta aia si o sa vezi becul,cu un patent cap lung subtire rasucesti becul si al scoti si cu celalalt nou faci la fel,in stanga acolo la rotorul pt. faruri da este bec,este un bec lunguiet subtire fara baza de plastic dar e un pic mai complicat,se scoate toata partea aia si cu grila de la caldura,scoti mufele din spate si o sa vezi in spate un tub lung subtire si in capat este becul,aici e un pic mai complicat.
Link to comment
Share on other sites

Mariuse te duci la magazin auto inainte iei un bec din acela cu baza neagra de plastic pt. ca la aeroterma acolo bec din ala este,desfaci rotoarele (tragi de ele) sunt 2 suruburi stanga dreapta le desfaci si iese toata placuta aia si o sa vezi becul,cu un patent cap lung subtire rasucesti becul si al scoti si cu celalalt nou faci la fel,in stanga acolo la rotorul pt. faruri da este bec,este un bec lunguiet subtire fara baza de plastic dar e un pic mai complicat,se scoate toata partea aia si cu grila de la caldura,scoti mufele din spate si o sa vezi in spate un tub lung subtire si in capat este becul,aici e un pic mai complicat.

:)

Link to comment
Share on other sites

Mariuse eu ti-am zis dinainte sa te duci sa iei becuri, pt ca ti-am zis de care sunt,adica mergem pe neincredere?am schimbat ceva la masina asta si eu care am crezut ca dau doar la cheie,:)ce visator....(glumesc) si fi atent cand inlocuiesti becul de la aeroterma apesi pe aripioarele alea de metal ca atunci cand al rasucesti sa stea fix si sa faca contactul perfect,mai dai printr-o groapa ceva,gura de canal,sant de nisip facut de astia de la gaze,denivelari si ti se va stinge daca nu sta fix acolo,iar la faruri acolo nu exista led,exista bec mai lunguiet fara suport de plastic si cand al bagi si pe asta de la faruri tragi de lamelele alea in exterior ca atunci cand al fixezi sa faca contactul perfect,incep sa invat si masina asta e36 la fel cum sa intamplat cu e30, de folosit nu stiu la ce o sa-mi folosesca pt.ca nu o sa mai ma intorc la modelul asta dupa ce voi scapa de ea,multa bafta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.