Jump to content

Bmw X6 Romania sau Germania?


cornekus

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un X6 si am mai multe oferte de la dealeri din Germania dar si din Romania.

Cu aceleasi dotari pretul din Romania este mai mic decat pretul din Germania ....De ce este asa ...poate se face rabat de calitate?

Am inteles ca ambele masini se fac in USA deci ar trebui sa fie facute pe aceasi banda de productie indiferent daca se duc in Europa de Vest sau

Europa de Est.

Am intrebat un dealer din Romania de acesta problema si mi-a zis ca este exact aceasi calitate...(ce putea sa-mi zica oricum...)

Va rog sfaturi....Multumesc

Link to comment
Share on other sites

In Germania iese mai ieftin , discount mai mare ca in RO si daca iei pe firma scazi TVA-ul.Dar vezi ca ai taxa de inmatriculare doar la 30xdrive si 35xdrive ~3000e ca sunt euro4 . 35i si 50i sunt Euro5.

EU iti recomand sa mergi la Motor Ag in Pitesti ca baietii de acolo te trateaza altfel ca astia din Buc !!! si discount mai mare

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa cumpar un X6 si am mai multe oferte de la dealeri din Germania dar si din Romania.

Cu aceleasi dotari pretul din Romania este mai mic decat pretul din Germania ....De ce este asa ...poate se face rabat de calitate?

Am inteles ca ambele masini se fac in USA deci ar trebui sa fie facute pe aceasi banda de productie indiferent daca se duc in Europa de Vest sau

Europa de Est.

Am intrebat un dealer din Romania de acesta problema si mi-a zis ca este exact aceasi calitate...(ce putea sa-mi zica oricum...)

Va rog sfaturi....Multumesc

 

 

E vorba de aceeasi masina, cumpara de unde e mai ieftin.

In Romania, e acasa, din Germania mai cheltui cca 1.500 de Euro ....

Link to comment
Share on other sites

E vorba de aceeasi masina, cumpara de unde e mai ieftin.

In Romania, e acasa, din Germania mai cheltui cca 1.500 de Euro ....

 

e aceeasi calitate , in schimb daca vrei sa te simti tratat cu maxima seriozitate si respect ar trebui sa te duci in germania , inclusiv revizii , Citeste putin reviewul la dealerii romanesti .il gasesti la review firme comerciale pe forum .

Link to comment
Share on other sites

Pai si toata ziua esti pe drumuri la revizii?

 

Eu stiam ca sunt dealeri in Germania care au discount-uri mari (pentru ca achizitioneaza loturi mari de masini) si vand mai ieftin decat in ROMANIA.

 

Verifica atunci cand faci calculul, sa fie facut pe o masina cu aceleasi dotari.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
oferta AB este o gluma proasta :)

da, e rupta rau de realitate, eu am luat x6 de la motor ag pitesti, cam acelasi pret ca in germania, cred ca ai socotit ceva gresit, sub nici o forma oferta ab nu e mai mica sau egala cu cea din germania. ab au ajuns un fel de groapa care asteapta prostii sa cada in ea, daca reusesti sa vezi nitel o ocolesti.

p.s. nu e diferenta de calitate.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

exista o schema sa nu platesti TVA pt nici o masina adusa din germania. In cluj e veche schema deja. Exista o firma care tu iti aduci masina pe firma ei, fara tva si tu le platesti un comision in functie de cat de mare e tva-ul. intre 500 si 1000 euro. Cum ai ajuns cu masina in tara ei ti-o vand automat tie si parca ei platesc tva doar pe marja de profit sau ceva de genu,totul e legal, exista ceva bresa in lege care le permite sa faca asta.

ideea e urmatoarea. Masina costa 50.000 euro, o cumperi de acolo fara TVA pe firma de care vorbeam, adica cu 41.500 euro. la firma respectiva le dai un comision pe la 1000 euro, cum ai ajuns cu masina in tara, eu ti-o vand automat tie. Si nu este nici o schema si nici o ilegalitate. In Salaj/Zalauabsolut toti cei care aduc masini si fac chestia asta de 2 ani incoace. Multi nu stiu de asa ceva si o sa se gandeasca, pai cum sa aduc eu masina pe o alta firma, daca imi trag aia tzeapa ? Dupa cum spuneam, de 2 ani de zile se aduc masini si nu a fost nici o problema, totul e sa fii in bransa si sa cunosti aceste scheme.

Deci sa cumperi o masina din Germania mai ales scumpa, e cea mai buna optiune posibila.

Link to comment
Share on other sites

exista o schema sa nu platesti TVA pt nici o masina adusa din germania. In cluj e veche schema deja. Exista o firma care tu iti aduci masina pe firma ei, fara tva si tu le platesti un comision in functie de cat de mare e tva-ul. intre 500 si 1000 euro. Cum ai ajuns cu masina in tara ei ti-o vand automat tie si parca ei platesc tva doar pe marja de profit sau ceva de genu,totul e legal, exista ceva bresa in lege care le permite sa faca asta.

ideea e urmatoarea. Masina costa 50.000 euro, o cumperi de acolo fara TVA pe firma de care vorbeam, adica cu 41.500 euro. la firma respectiva le dai un comision pe la 1000 euro, cum ai ajuns cu masina in tara, eu ti-o vand automat tie. Si nu este nici o schema si nici o ilegalitate. In Salaj/Zalauabsolut toti cei care aduc masini si fac chestia asta de 2 ani incoace. Multi nu stiu de asa ceva si o sa se gandeasca, pai cum sa aduc eu masina pe o alta firma, daca imi trag aia tzeapa ? Dupa cum spuneam, de 2 ani de zile se aduc masini si nu a fost nici o problema, totul e sa fii in bransa si sa cunosti aceste scheme.

Deci sa cumperi o masina din Germania mai ales scumpa, e cea mai buna optiune posibila.

Si apoi cam la un an-doi firma e cercetata de ANAF asa amanuntit si poate ajung si pe la tine cu niste intrebari; caci acum este foame de bani la buget si nu ezita sa faca controale amanuntite.

Link to comment
Share on other sites

modul de lucru descris mai sus este perfect legal si este folosit de toate firmele specializate in import de masini. se refera la modul de calcul al tva, pentru ei la marja de profit. s-a optat pentru aceasta formula de compromis deoarece se presupune ca achizitiile se fac intracomunitar cu tva deja platit intr-o terta tara eu dar nedeductibil. in cazul descris procedeul se aplica unei masini alese/aduse de beneficiar, nu e nimic ilegal daca firma apare ca importator. sigur ca permite exceptii de la lege si implicit abuzuri dar asa e toata legislatia din romania.
Link to comment
Share on other sites

Daca firma are ca activitate intermediere auto, se pune tva doar la adaos, pentru ca masina e considerata marfa. Cand masina e trecuta ca mijloc fix, se pune tva pe toata valoarea ei.

nu este vorba de intermediere, intermedierea presupune medierea/intermedierea unei tranzactii intre doua terte parti si incasarea unui comision pentru acest serviciu, deci o prestare. este vorba despre comert cu auto rulate, deci una din partile contractante, care apare pe factura este cea in cauza, care cumpara/importa si revinde. acestora li se apica acel mod de calcul al tva, firmelor care au ca obiect de activitate comertul cu autoturisme rulate, nu intermediarea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.