Jump to content

amenda folie pe geamurile din spate


scenok

Recommended Posts

M-am uitat... nu e folie, dar nu ar fi putut fi ionizate sau ceva? (nu stiu exact cum se numeste tratamentul asta pentru geamuri).

Pe talon nu scrie nimic, nici pe carte nu e trecut nimic in plus, sau nu-mi dau eu seama, la modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului am doua stampile, la diferenta de 6 luni una de alta, una zice masa max tehn admisa, iar cealalta: "CO2=152 G/KM E1*98/14*0097*07 S00226407" partea cu co2 zic eu ca e emisia de dioxid de carbon, restul cifrelor nu stiu ce sunt da nu cred sa aiba vreo treaba cu geamurile.

Link to comment
Share on other sites

@CuzKo eu sunt sigur ca tu ne pacalesti si ca inventezi.

 

nu mai spune si tu la nimeni... :lol: dar cam ai dreptate! :)

 

 

sunt de accord cu "orice nas isi are nasul".. oi fi avut eu noroc insa totusi tind sa cred ca felul in care am vb cu ei m-a ajutat de cele mai multe ori sa scap.

 

 

 

p.s. "prostioarele" nu se fac atunci cand e trafic. rondul de la ikea e sfant... sa nu mai spun si de cel de la pipera (cel putin asa vorbeste lumea)  :lol:

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat... nu e folie, dar nu ar fi putut fi ionizate sau ceva? (nu stiu exact cum se numeste tratamentul asta pentru geamuri).

Pe talon nu scrie nimic, nici pe carte nu e trecut nimic in plus, sau nu-mi dau eu seama, la modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului am doua stampile, la diferenta de 6 luni una de alta, una zice masa max tehn admisa, iar cealalta: "CO2=152 G/KM E1*98/14*0097*07 S00226407" partea cu co2 zic eu ca e emisia de dioxid de carbon, restul cifrelor nu stiu ce sunt da nu cred sa aiba vreo treaba cu geamurile.

 

nu stiu de ce faci atat caz cu "marea ta problema".spui ca ai deschis geamul pe spate si ai vazut ca nu e folie.

in concluzie:daca tu ai geamurile negre doar spate + luneta du-te frate la RAR cu ea ca nu ai nici o problema.

acum cateva luni am trecut eu prin RAR cu masina cu folie si fata si spate.bineinteles ca de spate nu au spus nimic.doar de fata.dar am scapat.noroc cu Mita.oricum nu s-a luat de folia dupa geamurile spate.repet folia.ca tu zici ca sunt negre de la mama lor.

unde dracu sa scie ca ai geamurile negre?la ei merge fara probleme

Link to comment
Share on other sites

Man, nu stiu de ce ti-a sarit asa ĂžandĂŁra :) Stiu cum sunt miliĂžienii si uneori n-ai cu cine te intelege (pe mine nu m-au oprit niciodata in 5 ani de zile), dar am prieteni care au fost opriti si taxati pentru ca asa a vrut poliĂžaiu (nu e relevant motivul in discutia noastra).

Eu doar vreau sa stiu ca sunt in regula, macar cand o dau de gard cu politia sa stiu pentru mine daca am dreptate sau nu.

Daca crezi ca am facut prea mare caz... stau linistit, intentia mea nu a fost sa deranjez pe cineva.

Link to comment
Share on other sites

Man, nu stiu de ce ti-a sarit asa ĂžandĂŁra :lol: Stiu cum sunt miliĂžienii si uneori n-ai cu cine te intelege (pe mine nu m-au oprit niciodata in 5 ani de zile), dar am prieteni care au fost opriti si taxati pentru ca asa a vrut poliĂžaiu (nu e relevant motivul in discutia noastra).

Eu doar vreau sa stiu ca sunt in regula, macar cand o dau de gard cu politia sa stiu pentru mine daca am dreptate sau nu.

Daca crezi ca am facut prea mare caz... stau linistit, intentia mea nu a fost sa deranjez pe cineva.

 

nu ma intelege gresit....dar da-i in pizd@ masii ca nu sunt ei cei mai mari si cei mai tari.du-te acolo cu tupeu si rezolva-ti treaba ca pana la urma daca vrea sa te respinga te respinge ca ai praf pe capcul la sigurante.

Mi-e masina cand am venit cu ea din germania,nu i-am pus folie inainte de rar ca am vrut si pe fata,dar pentru ca nu au avut motiv sa ciugule ceva mi-au scos canapele toatechestiile din portnagaj de la motor dracu sa ii i-a.

nu m-ai deranjat cu posturile tale,dar imi lasi impresia ca ti-e frica de ei si asta m-a enervat.

scuze :) :lol:

 

 

aaaaaaaaaa.....si daca vrei sa dai cu ei de gard pai sa dai bine....

Link to comment
Share on other sites

e 'naspa sa te pui cu Garcea ca are ..capul mic..si mintea sta lejera. si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. si eu am cumparat o masina cu folie montata in Italia si m-a oprit sa ma intrebe de autorizatie. daca baiatul ce face rost de autorizatie la 150 ron monteaza si timbre e ok si as dori si eu. Ar mai fi o solutie pe care merita sa o incerci si anume sa faci rost de vreo 5 timbre cu holograma (cata una pt fiecare geam cu folie) si sa le lipesti pe geamuri.Timbrele trebuie sa fie cat mai mici si eventual cat mai greu lizibile si se pot gasi pe casete audio-video sau pot sa provina eventula de la vreun concurs idiot oricum nu conteaza dar unii gabori mai iau plasa si ...poate tine!
Link to comment
Share on other sites

pentru geamurile fata nu exista autorizatie

 

Dar pentru luneta ? am nevoie de autorizatie?

Ca m-a oprit politia de 2 ori sa ma intrebe de autorizatie pentru luneta si geamurile din spate.

Vroia sa-mi opreasca talonul..ma rog.

Eu stiam ca pe luneta nu e nevoie de nimic,pot sa pun ce vreau,sau ma insel?

Link to comment
Share on other sites

Cam mult sa dai 150ron pt o foaie[autorizatie]multiplicata mai mult ca sigur la un copiator color.

 

Eu ce sa mai zic ca am dat 20 de milioane la RAR doar sa se uite idiotii la noul motor si sa zica "DA . L-AM OMOLOGAT . E BINE. Platesti 20 de milioane la caserie si esti OK" . In asta consta omologarea...

Da? Ce motor ai avut si ce ti`ai pus? Eu am un e36 316i din 1994, oare daca schimb motorul pe un 2,5 6 cilindri tot atata ma costa omologarea? Mercy.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am fost oprit in trafic datorita foliilor pe care le am pe geamurile din spate si pe luneta. Mi-a fost cerut certificatul de autentificare (dat de firma autorizata RAR care mi-a montat aceste folii). Nu posed un astfel de act, deoarece in momentul in care am cumparat autoturismul (septembrie 2008) acesta fusese adus din Germania de doar o luna, iar foliile au fost montate acolo (cu niste ani in urma). Politistul mi-a zis sa merg la o firma care monteaza folii si sa imi iau un certificat, insa in momentul in care am telefonat la cateva astfel de firme mi s-a comunicat ca nu imi pot da certificatul decat daca platesc pentru montarea foliilor. Nu vreau sa platesc suma respectiva doar pentru acest certificat, mai bine dau foliile jos si cu asta basta. Foliile sunt insa ok si inainte de a face acest gest as dori sa-mi dati si mie niste sfaturi (daca stiti vreo firma ce imi poate doar AUTENTIFICA foliile, fara sa ma taxeze cu pretul de MONTARE).

 

In speranta ca aceasta postare nu este prea lunga, va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

 

 

nu-ti trebuie decat un prieten care are omologare pe geamuri ,un corector si un xerox. :) . cred ca ai inteles.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am fost oprit in trafic datorita foliilor pe care le am pe geamurile din spate si pe luneta. Mi-a fost cerut certificatul de autentificare (dat de firma autorizata RAR care mi-a montat aceste folii). Nu posed un astfel de act, deoarece in momentul in care am cumparat autoturismul (septembrie 2008) acesta fusese adus din Germania de doar o luna, iar foliile au fost montate acolo (cu niste ani in urma). Politistul mi-a zis sa merg la o firma care monteaza folii si sa imi iau un certificat, insa in momentul in care am telefonat la cateva astfel de firme mi s-a comunicat ca nu imi pot da certificatul decat daca platesc pentru montarea foliilor. Nu vreau sa platesc suma respectiva doar pentru acest certificat, mai bine dau foliile jos si cu asta basta. Foliile sunt insa ok si inainte de a face acest gest as dori sa-mi dati si mie niste sfaturi (daca stiti vreo firma ce imi poate doar AUTENTIFICA foliile, fara sa ma taxeze cu pretul de MONTARE).

 

In speranta ca aceasta postare nu este prea lunga, va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

 

 

nu-ti trebuie decat un prieten care are omologare pe geamuri ,un corector si un xerox. :) . cred ca ai inteles.

Link to comment
Share on other sites

Raspuns de la RAR:

Urmare scrisorii dumneavoastra va comunicam ca in Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparen?a de min.75% pentru parbriz ?i min.70% pentru lunet? ?i geamurile laterale

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz ?i min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate.

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.

- modificarea transparen?ei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

 

 

In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.

 

-----Mesaj original-----

De la:

Trimis: 18 octombrie 2009 15:22

Catre: Roxana Paunescu

Subiect: Intrebare pe RARom.ro

 

 

Name:

Email:

Message: Buna ziua. Am auzit multe pareri si vreau sa stiu sigur de la Registrul Auto Roman daca este necesara autorizatie pentru folia montata pe geamurile laterale spate si luneta la autovehicule. Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.

 

In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.

 

voi ce intelegeti din astea 2? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.

 

In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.

 

voi ce intelegeti din astea 2? :)

 

Mie mi se pare destul de clar.

Link to comment
Share on other sites

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.

 

In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.

 

voi ce intelegeti din astea 2? :)

 

Mie mi se pare destul de clar.

 

mie nu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
bunaseara acu vro 3 zile a fost oprit in trafic de politia rutiera si motivul pe care ma oprit a fost pentru. folie pt. geanurile lateral desi nu am folie pe luneta mi-a cerut (documentul)certificatul de omologare eu am numere de bulgaria si cand am fost in bulgaria sa o inmatriculez cei de acolo nici nu ma bagat in seama cu folia pe spate si stimatul politist a spus ca pt. ca nu am cetrificat pt. folia pe spate contraventie de la 20 de puncte amenda si talonul masini retinul eu am cumva la pace cu domn' ia spus ca nu stiam de astea etc etc si cumva mia dat o avertizare verbala dar a spus ca daca viitorare ma "ARDE" daca mai ma prinde am citit pe forumuri si uni spuneau ca folia pe spate e legala nu trebuie omologata sau ceva da si cica e ilegala si trebuie omologata acuma daca cineva mi-ar explica daca e legala sa nu ca sa stiu sa fac si eu. sa ma duc sa omologhez folia pe geamurile de pe spate sau.........nu
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

bunaseara acu vro 3 zile a fost oprit in trafic de politia rutiera si motivul pe care ma oprit a fost pentru. folie pt. geanurile lateral desi nu am folie pe luneta mi-a cerut (documentul)certificatul de omologare eu am numere de bulgaria si cand am fost in bulgaria sa o inmatriculez cei de acolo nici nu ma bagat in seama cu folia pe spate si stimatul politist a spus ca pt. ca nu am cetrificat pt. folia pe spate contraventie de la 20 de puncte amenda si talonul masini retinul eu am cumva la pace cu domn' ia spus ca nu stiam de astea etc etc si cumva mia dat o avertizare verbala dar a spus ca daca viitorare ma "ARDE" daca mai ma prinde am citit pe forumuri si uni spuneau ca folia pe spate e legala nu trebuie omologata sau ceva da si cica e ilegala si trebuie omologata acuma daca cineva mi-ar explica daca e legala sa nu ca sa stiu sa fac si eu. sa ma duc sa omologhez folia pe geamurile de pe spate sau.........nu

La folie trebuie sa ai omologare si pentru luneta si geamurile din spate.

Mi`au luat si mie talonul de 2 ori dar acum m-am invatat minte :)

Odata una care m-am certat cu ea mi-a luat talonu pentru ca nu aveam actipildele alea care se pun la folie in fiecare geam.

Link to comment
Share on other sites

bunaseara acu vro 3 zile a fost oprit in trafic de politia rutiera si motivul pe care ma oprit a fost pentru. folie pt. geanurile lateral desi nu am folie pe luneta mi-a cerut (documentul)certificatul de omologare eu am numere de bulgaria si cand am fost in bulgaria sa o inmatriculez cei de acolo nici nu ma bagat in seama cu folia pe spate si stimatul politist a spus ca pt. ca nu am cetrificat pt. folia pe spate contraventie de la 20 de puncte amenda si talonul masini retinul eu am cumva la pace cu domn' ia spus ca nu stiam de astea etc etc si cumva mia dat o avertizare verbala dar a spus ca daca viitorare ma "ARDE" daca mai ma prinde am citit pe forumuri si uni spuneau ca folia pe spate e legala nu trebuie omologata sau ceva da si cica e ilegala si trebuie omologata acuma daca cineva mi-ar explica daca e legala sa nu ca sa stiu sa fac si eu. sa ma duc sa omologhez folia pe geamurile de pe spate sau.........nu

 

Recomandarea mea este următoarea:

Foloseşte cu încredere punctul (.) !!! Cel care va citi te va iubi că i-ai făcut lectura mai uşoară şi nu se va enerva după prima frază de câteva rânduri, fără semne de punctuaţie (asta dacă ajunge la final).

Chiar dacă ai scris cu litere de tipar, crede-mă că ai un scris urât de tot.

Refuz să cred că ești posesor de permis de conducere, nu mai spun că și de BMW și totuși nu ai trecut de clasa a III-a când se invață semnele de punctuație.

 

Având in vedere ca ai un singur post, userul este facut pe 26 februarie 2014 la ora 01:21 si masina ta este un "tank", banuiesc ca ai scris la misto!

Edited by SlowDeath
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.