Jump to content

Saonda lambda


bogdanradu

Recommended Posts

Sal, poate sa mi spune cineva care e scopul sondei lambda cea de dupa catalizator...ce functie are si cum se manifesta masina cand aceasta este stricata?

in cazul in care o schimb pe prima, e necesar sa o schimb si pe a 2-a?

Ce masina ai? si din ce an? eu cum stiu sonda lambda e doar unul singur. Al doilea dupa catalizator este un senzor de oxigen, ceva de genu...

Link to comment
Share on other sites

Sonda lambda e fix acelasi lucru cu senzor de oxigen. Rolul sondei de dupa catalizator este pentru a verifica functionarea acestuia.

Ai dreptate. Si de aia intrebam din ce an e masina, ca numai dupa anii (cred) 97 au pus 2 sonde. Sau mai devreme? La mine din 93 este numai una singura. Inainte de catalizator. Si totusi daca sonda de dupa catalizator, ar avea probleme, ala nu cred ca ar influenta asa tare mersul mototrului.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca de la Euro 3 in sus sunt 2 sonde.

Ai dreptate, dar la euro 2 sunt si cu 1, si cu 2 sonde, numai ca nu stiu exact din ce an s-a pus 2. Si am spus ca nu cred ca ar fii o problema daca nu functioneaza al doilea, cel dupa catalizator, pe motiv ca, daca scoti catalizatorul, motorul o sa mearga la fel. nu?

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca de la Euro 3 in sus sunt 2 sonde.

Eu am 2 sonde, motorul din 1996, euro 2.

Depinde si de capacitate ma gandesc.

Toate m52 de pe pisica au 2 sonde, la galerii.

 

Bine ca nu suntem in US, aia au 4, hahaha

2 la galerii, cate una la fiecare catalizator.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.