Jump to content

Va platiti amenzile?


teddy

Recommended Posts

Tu esti mai smecher inseamna ca mereu ai dat talonul cu ceva in el asa ca ... suna la numarul ala de genul 0800 daca ai ceva de spus  :blink: , daca din intamplare cunosti pe vreun cadru MAI care a facut asa ceva... suna fara ezitare  :) .

95676[/snapback]

 

pai ....eu nu prea conduc......conduce mami si ea e in varsta si ....exista o explicatie :)

Link to comment
Share on other sites

dupa 2 ani amenzile se "prescriu" adica se anuleaza daca nu exista nici un alt demers facut cu o data ulterioara. "prescriere" asa se numeste procedeul prin care se anuleaza o contraventie de orice tip, intrebati un jurist.

95599[/snapback]

 

Prescrierea acestor creante intervine in termen de 3 ani. Dar, ca intervine un dar, numai daca in acest interval de 3 ani nu s-a facut nici o notificare din partea creditorului (adica a statului). Asta inseamna o instiintare scrisa de regula. Din momentul respectiv, termenul de 3 ani se reinnoieste.

 

Am patit treaba asta acum ceva timp. Aveam un radar neplatit din '99 (de fapt platit dar cu chitanta nedepusa - deci neplatit dupa politia romana), iar cu 3 luni inainte de prescriere, m-am trezit cu o scrisoare de la administratia financiara prin care ma somau sa platesc suma. Norocul meu a fost ca amenda era aceasi ca cea din '99, fara majorari, si am avut de platit imensa suma de 60.000 lei, plus 10.000 lei "cheltuieli de urmarire" :blink: Chiar daca nu o plateam, ei ma tineau in continuare dator, caci termenul de prescriptie se prelungea automat cu 3 ani.

Link to comment
Share on other sites

Prescrierea acestor creante intervine in termen de 3 ani. Dar, ca intervine un dar, numai daca in acest interval de 3 ani nu s-a facut nici o notificare din partea creditorului (adica a statului). Asta inseamna o instiintare scrisa de regula. Din momentul respectiv, termenul de 3 ani se reinnoieste.

 

Am patit treaba asta acum ceva timp. Aveam un radar neplatit din '99 (de fapt platit dar cu chitanta nedepusa - deci neplatit dupa politia romana), iar cu 3 luni inainte de prescriere, m-am trezit cu o scrisoare de la administratia financiara prin care ma somau sa platesc suma. Norocul meu a fost ca amenda era aceasi ca cea din '99, fara majorari, si am avut de platit imensa suma de 60.000 lei, plus 10.000 lei "cheltuieli de urmarire" :) Chiar daca nu o plateam, ei ma tineau in continuare dator, caci termenul de prescriptie se prelungea automat cu 3 ani.

95702[/snapback]

Deci vedeti...multumim pt lamurire. Nu exista asa ceva..."se sterg amenzile" :blink:

Notificari fac cu caru astia...nu e o problema, chiar si cu luare la cunostinta, asa ca stati linistiti ca pana la urma amenzile tot trebuies platite.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

oricum, mai bine le platesti cand vinzi masina si ai drum oricum la financiar si mai ai si bani mai multi ca doar primesti pe masina. amenzile astea NU au penalitati, sunt fixe si doar se dubleaza dupa 48 de ore si la un moment dat se anuleaza de tot, mi s-a spus la ghiseu la casierie... si tipa era in dubii daca e vorba de 2 sau 3 ani.. si repet cum a repetat si ea: SE ANULEAZA, DISPAR, ASTA E TOT.
Link to comment
Share on other sites

a apropo femeia mi-a mai spus sa nu ma obosesc niciodata sa duc chitantele sau copii dupa chitante pentru ca 3 din 5 se pierd si tot la ei ajung. mai bine pastrez chitanta si cand e vorba de ceva vin cu chitantele si justific ca e totul in regula. te scuteste si de un drum care poate fi inutil...
Link to comment
Share on other sites

Sumele care provin din aplicarea amenzilor se fac venit la bugetul local si, neplatite, se recupereaza in conditiile executarii silite a creantelor bugetare, iar termenul de prescriptie este de 5 ani, termen intrerupt de indeplinirea unui act de executare, data de la care incepe sa curga un nou termen.

Amenzile nu se anuleaza, e doar o prostie ceea ce a spus femeia aia(e de inteles, nu face decat sa opereze la un ghiseu), avand o vaga idee despre o dispozitie legala abrogata inca din 2003.

Amenzile nu atrag penalitati , majorari sau dobanzi, iar pentru unele(cum sunt cele de circulatie), se va plati jumatate din minimul prevazut de lege, in termen de 48 de ore( aveti grija sa luati in calcul si zilele nelucratoare, nu le excludeti la sfatul unui politist binevoitor, dar cu totul pe dinafara), dupa care se va achita in intregime suma prevazuta ca sanctiune, care poate fi cuprinsa intre minim si maxim.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

eu am amenzi de ani de zile :)) nu mi-a venit nimic acasa

 

 

 

nu vin acasa voinice, dar cand tatal tau sau orice membru al familiei tala va dori sa vanda ceva (certificat fiscal), ghici ce se va intampla? va tb sa plateasca toate amenizile familiei... zmeu ca tine am fost si eu

Edited by Inedit
Link to comment
Share on other sites

O intamplare de ceva timp. 2012 - Am fost oprit de politie si mi-a retinut permisul + amenda. Am platit amenda in 48 de ore si toata lumea fericita. In 2013 mi-am cumparat o motocicleta. A fost inmatriculata legal, pe numele meu, inregistrata la primarie. Am mers eu ceva cu ea, iar dupa o cazatura si nenumarate posibilitati de separare a sufletului de corp am hotarat sa o vand. Tot in 2013 am vandut motocicleta, am scos certificatul fiscal si toate cele pentru inscriere, iar omul a putut sa inscrie motorul linistit. In 2014 suna maica-mea si imi zice ca nu poate sa imi plateasca impozitul pentru ca am o amenda. Din 2012 nu am mai luat nici o amenda si imediat mi-am dat seama ca aia e. I-am spus unde e chitanta si toata lumea fericita. Mentionez ca nu am mers sa arat chitanta de plata politistului care a prescris amenda.

 

In concluzie amenzile exista, doar ca intarzie sa apara la administrafia financiara. Daca nu iti platesti amenzile nu poti sa mai vinzi nimic legal pentru ca nu se elibereaza certificatul fiscal pana nu platesti.

Link to comment
Share on other sites

e o chestie la limita legii asta cu fiscalul si amenzile.

iar cat despre amenzi, recomand sa le platiti la unitatea financiara de care apartineti. sau mai pe romaneste, sa le platiti acolo unde platiti si impozitul. daca le platiti in alta parte (teoretic se pot plati oriunde) atunci riscati sa apareti cu ele neplatite si sa mai faceti inca un drum cu chitanta de plata;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.