Jump to content

BMW E30 FANTOMA?


optimus

Recommended Posts

Sal am detinut pana in acum un bmw e36 318 1992 care a plecat ptr un e30 325 din 1986.Am intrat pe forum in incercarea de a descoperi mai multe despre acesta masina si am folosit funtia SEARH...dar nici o sansa :lol: .Dc oare ? oare nu exista e30 pe forum?posesori de e30 nu au postat sau ce ?Ma poate ajuta cineva cu niste lincuri :) Edited by optimus
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut.

Mai greu mestere cand vine vorba de "ursuleti" pe forumurile romanesti. Si eu am un e30 324td si abia scot un reply de la baietii de aici. sunt masini rare, si sunt putini entuziasti. dar ce pot sa iti spun de 325i e ca este O BIJUTERIE. Am mers cu un prieten din Bucuresti cu 325-ul lui de 180 de cai si am fost impresionat. este super puternica, si pentru ca are litraj mare, are si mult cuplu. deci nu ai prea mult turbo lag, fata de cele mai mici in 4 cilindrii. Plus ca celew mai bune motoare ale bmw-ului au fost cele in 6 cilindrii. sunt super echilibrate, si nu am auzit de povesti de groaza. acuma prea multe nu pot sa iti spun de cel pe benzina, pentru ca nu am avut niciodata (eu sunt cu diesel-urile), dar io zic ca sunt mai fiabile decat cele in 4 cilindrii. acuma din punct de vedere al masinii, ursuletii sunt TANCURI. mai ales daca gasesti unul in stare buna, te poate tine o gramada de ani. Incearca sa il iei pe cel cu facelift (dupa '89), cel cu stopuri late. am avut un 324 d prefacelift, si boala lui era sa rugineasca la praguri ingrozitor. faceliftul nu mai are probleme de genul asta. nici piesele nu costa asa de mult. mi-am schimbat la al meu kitul de ambreiaj (doar volanta dubla m-a costat mai mult adica vreo 9 milioane), si telescoapele (4 jumate toate 4 pe gaz. a propos, vezi ca tre sa cauti mai mult ca sa dai de pretul asta.), si nu m-au dus asa de mult. deci recomand un ursulet peste o pisica ORICAND. are alta carisma, iti da impresia de "build quality", pur si simplu e mai "SPECIALA". Pisica imi inspira "plastic". numai ai grija ca in momentul in care ti-o cumperi, o sa dai in mania "optionalelor". numai vezi, ca daca o "tunezi", sa o faci cu gust. si asa sunt foarte putine pe strada, te asigur ca atunci cand te intalnesti cu unul pe strada tot cu ursulet, o sa va salutati reciproc (eu asa patesc de fiecare data, adica de 4 ori pana acuma intr-un an jumate). deci daca o tunezi , tuneaz-o discret ca sa ne bucuram de ea cand o vedem, sa fie masina bavareza, nu kitch balcanic. bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut.

sunt masini rare, si sunt putini entuziasti.

este super puternica, si pentru ca are litraj mare, are si mult cuplu. deci nu ai prea mult turbo lag, fata de cele mai mici in 4 cilindrii.

si asa sunt foarte putine pe strada, te asigur ca atunci cand te intalnesti cu unul pe strada tot cu ursulet, o sa va salutati reciproc (eu asa patesc de fiecare data, adica de 4 ori pana acuma intr-un an jumate). sa fie masina bavareza, nu kitch balcanic. bafta!

 

Te rog sa imi explici si mie chestia cu "turobo lag" la un motor aspirat...si inca o chestie exita o comunitate desut de mare a posesorilor de E30 (urmareste comeptitiile de drift de la noi din tara si ai sa observi).

 

Si pt posesorul de bmw e30 325i stai lin e bun si cel din 86 singurul lucru care ti-l recomand este sa schimbi injectia din jetroni in motronic e mai perfomanta si mai fiabila. (plus scapi de multe furtune si vacumuri). daca vrei sa o tunezi incearca prin niste jante si o suspensie sport joasa (schimba radical ursul la aspect si tinuta de drum)

P.S am avut si eu un urs 2.5 dar era din 90.

Link to comment
Share on other sites

Optimus,e30 acum in 2009 e o masina moarta,adica cine mai ia asa ceva doar unii pasionati de asa ceva sa le modifice,sa faca cerculete,drifturi cu ele,adica spectacole de genu' asta,in nici un caz nu mai este o masina sa te mai deplasezi cu ea,rar mai vad cate unu pe strada,extrem de rar si cine mai are sta cu anuntul in geam,am avut si eu e30,mi-a placut dar am zis sa avansez la modelul urmator si tu spui de e30 non facelift,pai....,pai.....pt. ce-ti mai trebuie asa ceva Optimus?ce vrei sa faci cu el?si la dezmembrari nu mai gasesti piese pt. ca astia de la dezmembrari nu mai aduc asa ceva pt. ca nu se mai cauta.
Link to comment
Share on other sites

Optimus,e30 acum in 2009 e o masina moarta,adica cine mai ia asa ceva doar unii pasionati de asa ceva sa le modifice,sa faca cerculete,drifturi cu ele,adica spectacole de genu' asta,in nici un caz nu mai este o masina sa te mai deplasezi cu ea.

 

Depinde de starea masinii. daca dai de una cum trebuie, poti sa mergi cu ea mult si bine. io pe a mea o folosesc sa fac naveta Busteni-Brasov de 2-3 ori pe saptamana. Vara asta am fost in concediu prin Europa, am facut drumul Davos-Stelvio si am ajuns pana in Germania aproape de Munchen. In total 4500 de kilometrii, in care masina nu a avut NICI O PROBLEMA, a mers ca unsa. deci pica faza ca nu e "day to day drive".

Link to comment
Share on other sites

OK dar eu tot nu inteleg care e chestia cu "turbo lag" la un motor aspirat ?!?! ma lamureste si pe mine cineva.

Si da sunt de akor da ursul poate fi "day to day drive" (dar nu 2.5 ca papa mult in buc)

Link to comment
Share on other sites

Optimus,e30 acum in 2009 e o masina moarta,adica cine mai ia asa ceva doar unii pasionati de asa ceva sa le modifice,sa faca cerculete,drifturi cu ele,adica spectacole de genu' asta,in nici un caz nu mai este o masina sa te mai deplasezi cu ea,rar mai vad cate unu pe strada,extrem de rar si cine mai are sta cu anuntul in geam,am avut si eu e30,mi-a placut dar am zis sa avansez la modelul urmator si tu spui de e30 non facelift,pai....,pai.....pt. ce-ti mai trebuie asa ceva Optimus?ce vrei sa faci cu el?si la dezmembrari nu mai gasesti piese pt. ca astia de la dezmembrari nu mai aduc asa ceva pt. ca nu se mai cauta.

 

bine zis bogdy :) ! Iti dai seama saraci aia care au suspensie sport pe Urs :lol: !

Link to comment
Share on other sites

OK dar eu tot nu inteleg care e chestia cu "turbo lag" la un motor aspirat ?!?! ma lamureste si pe mine cineva.

Si da sunt de akor da ursul poate fi "day to day drive" (dar nu 2.5 ca papa mult in buc)

 

M-am exprimat eu gresit. Imi cer scuze pentru asta. vruiam sa ilustrez lipsa de "shfung" la RPM-uri mici, asemanatoare turbo lag-ului. Deci "ma' bad". :)

Si intr-adevar "day to day drive" la un 325 i e cam nasol, daca nu ai sonda de petrol in curte. ia cam mult in oras (mi-e ca daca ii dai in goarna ia si pre 15-20).

Edited by Ovidiu Satmarean
Link to comment
Share on other sites

Salut,in vara anului 2005 cand mi-am luat e30,in acea perioada pot spune ca pute-ai sa vezi mai multe e30-uri inmatriculate,desi si pt. acea vreme ursuletul era o masina trecuta,dar existau,ne cunosteam in traficul urban,erau posesori care le foloseau si la deplasat,motoare de 1.8,1.6...,desigur in acea perioada cat de cat erau valoroase ca erau inmatriculate ro,unii mergeau ''taras'' cu ele, stiti cum se spune''as' facea treaba cu ele'',cand a venit perioada cu taxa le-a terminat definitiv,majoritatea posesorilor vroiau sa scape de ele si eu am fost unul dintre ei,stiam ca voi ramane printre singurul cu un ursulet,va fi din ce in ce mai greu sa gasesti piese,daca te duci la niste parcuri de dezmembrari nu vei mai vedea nici un e30 pt. piese,pt. ca nici cei care se ocupa cu asa ceva nu mai aduc din simplu fapt ca nu se mai cauta,ma repet le cauta cei care vor sa le reconditioneze,sa le puna motoare mari si sa le pastreze pt. anumite showuri,a ca mai sunt foartee putini care le mai folosesc pt. deplasat or mai fi dar poate s-au impacat cu ideia''decat sa o dau pe nimik,mai bine o mai tin ca-mi merge deocamdata'',au fost masini bune dar la timpul lor,a sezatii cu un motor modificat pe ursulet da nene dar pe 300 de metri,daca vreau sa merg 100 km vreau si eu sa stau in confort,sa ma bazez pe masina,nu sa stau cu gandul ca ma lasa in orice minut,cama sta este treaba,salut.
Link to comment
Share on other sites

Daca vreau sa merg 100 km vreau si eu sa stau in confort,sa ma bazez pe masina,nu sa stau cu gandul ca ma lasa in orice minut,cama sta este treaba,salut.

 

Treaba sta in felul urmator... tu ai avut E30-ul la fel ca si E36-le intr-o stare proasta. Ti-am mai zis de 100 de ori cred.. NU TOATE SUNT ASA. Poate sa fie si din 1900 masina, daca e in stare tehnica buna si intretinuta corespunzator poti sa mergi unde vrei cu ea fara griji.

Si un E90 te poate lasa in drum daca e rupt si neintretinut..

 

Cunosc persoane care merg cu E30 zilnic, il folosesc pentru iesiri in concedii, chiar si in alte tari si nu mai au nici o problema.

Unii au chiar suspensie sport :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt si detinatori de E30 ..pe forum destui..si eu ma numar printre ei

Cu siguranta nu mai sunt atatia ursi de cand a invadat E36

Eu mi-am luat ceea ce e adevarat din pasiune si nu am degand sa-l dau..mi-a placut de mic si vreu sa am grija de el

si daca mai prinzi si un E30 intretinut si in mintiile lui...crde-ma daca ai dai ce-i trebuie sunt masini pe viata..iar la tabla nu mai vb

a mea e din 89 si are vopsea originala e drept f putin matuita dar la 20 de ani zic ca e mai mult c bine si mai mult de atat niciodata boschetata sau facuta tinichigeria ...ce e drept am 3 puncte mici de rugina..in rest arata ca nou si vopseaua la fel inclusiv in compartimentu motor..

cum ziceam..ai grja de ea si nu te va lasa niciodata

Edited by angeleyes
Link to comment
Share on other sites

Aici in oras le numeri pe degetele de la o mana sincer,mai este unul care vrea sa-l vanda a fost al unui amic la dat in primavara lui 2006 si acum se chinuie persoana respectiva sa scape de ea,acum cateva zile l-am vazut nu-i mai merg 2 faruri pe fata,pe spate un stop,omu trage de ea,se taraste,carpeste dar degeaba......,voi spune-ti aica ca sunt inca masini dar realitatea spune altceva,nu va suparati pe mine,cati a-si mai doresc un bmw e30?putini,putini,vorba aia...ca daca ai dai ce trebuie nu te va lasa,sincer...''fiind baiet',paduri cutreeram'':),am zis mai sus,au fost masini,asta e parerea mea,a si zicea cineva de stare buna,daca mai gasesti un e30 in stare buna eu imi pun aripi,in Romania cum sa mai gasesti o masina de 20 si ceva de ani in stare buna,de Florin ce sa mai zic,el nu traieste in Romania,parca in Los angeles si conduce un Chevrolet Corvette din 2007 sau 2008 ceva de genu':).
Link to comment
Share on other sites

din pacate eu is fost posesor de e30, masina e din 1989 si avea motor m10 de 1.8 l ....era masina de zi cu zi, mergea f bine, e drept ca mai lucram aproape zilnic la ea ca sa o aduc intr-o stare cat mai buna, avand in vedere ce proprietari a avut inaintea mea...

sincer nu ma atrage aproape nimik la e36...ursu e mai reusit...si ca design si ca motorizare( sa nu uitam ca unele motoare de pe urs au facut cariera si pe pisicuta),si inclusiv senzatia care o ai la volan..

si sper sa imi iau iar ursulet si asta cat mai repede :)

 

:) e30 FOREVER :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aici in oras le numeri pe degetele de la o mana sincer,mai este unul care vrea sa-l vanda a fost al unui amic la dat in primavara lui 2006 si acum se chinuie persoana respectiva sa scape de ea,acum cateva zile l-am vazut nu-i mai merg 2 faruri pe fata,pe spate un stop,omu trage de ea,se taraste,carpeste dar degeaba......,voi spune-ti aica ca sunt inca masini dar realitatea spune altceva,nu va suparati pe mine,cati a-si mai doresc un bmw e30?putini,putini,vorba aia...ca daca ai dai ce trebuie nu te va lasa,sincer...''fiind baiet',paduri cutreeram'':),am zis mai sus,au fost masini,asta e parerea mea,a si zicea cineva de stare buna,daca mai gasesti un e30 in stare buna eu imi pun aripi,in Romania cum sa mai gasesti o masina de 20 si ceva de ani in stare buna,de Florin ce sa mai zic,el nu traieste in Romania,parca in Los angeles si conduce un Chevrolet Corvette din 2007 sau 2008 ceva de genu':).

 

Nu, conduc pe aceleasi drumuri pe care conduci si tu o masina mai veche ca a ta ( e din 92 a mea :)) cu care nu mi-e frica sa plec la drum lung.

90% din drumurile cu masina le fac in afara localitatii. Am fost cu ea in toate colturile tarii, ba am mai si trecut granita de cateva ori..

Probabil am dat dublu fata de cat ai dat tu pe a ta si de aici poate diferenta. :lol:

In afara de consumabile si niste mofturi de-ale mele nu am schimba mai nimic la ea si merge f.bine.

Nu zic ca nu are nici o problema, dar actualele probleme (minore) nu ma fac sa-mi fie teama sa ies cu ea la drum.

 

Te rog nu mai raporta totul la masinile tale. Daca ai avut tu un E30 si ai un E36 cu probleme asta nu inseamna ca toate sunt asa!

 

sergiu67, ce motoare de E30 au facut cariera pe E36? :)

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Florine ai zis ca te-ai dus in multe colturi ale tari,eu ti-am mai zis fa o diferenta intre inconstienta si realitate,esti entuziasmat,e bine,poate,poate......cand vei intampina unele probleme departe de oras poate o sa-ti aduci aminte in mare de vorbele mele,iar despre e30 cum poate sa se spuna ca a fost o masina mai reusita ca e36?e36 a ajuns si asta in 2009 o masina depasita dar nu poti spune ca ursul a fost mai reusit,eu cred ca trebuia scos din fabricatie mai demult prin '89,barile alea care aveau o prindere de neconceput,nu mai spun de bara din fata care era compusa din nu stiu cate elemente si avea o prindere de neinteles,capota aia care se deschidea ciudat si daca vroiai sa faci ceva la motor te chinuiai rau de tot,panourile alea de la usi asemanatoare unei coli de hartie,torpedoul ala care la nici un urs nu statea fix,panourile spate care aveau zeci de rame pe acolo,o cotiera nu au pus si ei din fabrica,nu stiu nene eu vreau confort,eleganta,plasticuri gandite calumea,rezistente,sa te simti bine in masina,referitor la e46 am mers intr-un touring si un sedan ambele din 2005,da nene,masini,am stat si in spate ma ungea pe suflet,lansa bine,plasticuri rezistente,deci eleganta imbinata cu sportivitate,stil,tinuta la drum,masina noua e masina noua e masina noua,a ca pasiunea,ok luati e30 ca a fost odata ca niciodata o masina,salut.
Link to comment
Share on other sites

Florine ai zis ca te-ai dus in multe colturi ale tari,eu ti-am mai zis fa o diferenta intre inconstienta si realitate,esti entuziasmat

 

Sunt inconstient ca am iesit cu masina din oras? Tare!! :lol:

 

Eu ma retrag din discutia asta care nici macar nu trebuia ma bag... :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,in vara anului 2005 cand mi-am luat e30,in acea perioada pot spune ca pute-ai sa vezi mai multe e30-uri inmatriculate,desi si pt. acea vreme ursuletul era o masina trecuta,dar existau,ne cunosteam in traficul urban,erau posesori care le foloseau si la deplasat,motoare de 1.8,1.6...,desigur in acea perioada cat de cat erau valoroase ca erau inmatriculate ro,unii mergeau ''taras'' cu ele, stiti cum se spune''as' facea treaba cu ele'',cand a venit perioada cu taxa le-a terminat definitiv,majoritatea posesorilor vroiau sa scape de ele si eu am fost unul dintre ei,stiam ca voi ramane printre singurul cu un ursulet,va fi din ce in ce mai greu sa gasesti piese,daca te duci la niste parcuri de dezmembrari nu vei mai vedea nici un e30 pt. piese,pt. ca nici cei care se ocupa cu asa ceva nu mai aduc din simplu fapt ca nu se mai cauta,ma repet le cauta cei care vor sa le reconditioneze,sa le puna motoare mari si sa le pastreze pt. anumite showuri,a ca mai sunt foartee putini care le mai folosesc pt. deplasat or mai fi dar poate s-au impacat cu ideia''decat sa o dau pe nimik,mai bine o mai tin ca-mi merge deocamdata'',au fost masini bune dar la timpul lor,a sezatii cu un motor modificat pe ursulet da nene dar pe 300 de metri,daca vreau sa merg 100 km vreau si eu sa stau in confort,sa ma bazez pe masina,nu sa stau cu gandul ca ma lasa in orice minut,cama sta este treaba,salut.

 

De piese noi ai auzit?

Link to comment
Share on other sites

Florine ai zis ca te-ai dus in multe colturi ale tari,eu ti-am mai zis fa o diferenta intre inconstienta si realitate,esti entuziasmat,e bine,poate,poate......cand vei intampina unele probleme departe de oras poate o sa-ti aduci aminte in mare de vorbele mele,iar despre e30 cum poate sa se spuna ca a fost o masina mai reusita ca e36?e36 a ajuns si asta in 2009 o masina depasita dar nu poti spune ca ursul a fost mai reusit,eu cred ca trebuia scos din fabricatie mai demult prin '89,barile alea care aveau o prindere de neconceput,nu mai spun de bara din fata care era compusa din nu stiu cate elemente si avea o prindere de neinteles,capota aia care se deschidea ciudat si daca vroiai sa faci ceva la motor te chinuiai rau de tot,panourile alea de la usi asemanatoare unei coli de hartie,torpedoul ala care la nici un urs nu statea fix,panourile spate care aveau zeci de rame pe acolo,o cotiera nu au pus si ei din fabrica,nu stiu nene eu vreau confort,eleganta,plasticuri gandite calumea,rezistente,sa te simti bine in masina,referitor la e46 am mers intr-un touring si un sedan ambele din 2005,da nene,masini,am stat si in spate ma ungea pe suflet,lansa bine,plasticuri rezistente,deci eleganta imbinata cu sportivitate,stil,tinuta la drum,masina noua e masina noua e masina noua,a ca pasiunea,ok luati e30 ca a fost odata ca niciodata o masina,salut.

 

Pentru tine nici un BMW nu e ok, doar costĂŁ bani sĂŁ le ĂŽntreĂžii.

 

Solenza e mai bunĂŁ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.