Jump to content

Tinichigerie si Vopsitorie


cyborg

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai nu cred sa mai existe vreun loc pe undeva prin Romania, unde sa coste putin si sa iasa si bine....doar dc ai niste preieteni pe la vreun service care sa iti i-a bani putini, altfel dc o vopsesti la cuptor si mai dai si cu perla s-a dus in 1000 de euroi... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Augsburg are un punct de lucru dedicat pentru asta, a apelat cineva la ei? Ma refer la cel din Colentina.

Era un E39 lovit pe la ei, dar cica dura cateva zile reparatia si nu am apucat sa vad rezultatul final ca sa imi dau cu parerea.

8207[/snapback]

 

tinichigerie si vopsitorie de foarte buna calitate: la general service, strada ritmului 8. am vopsit acolo niste zgarieturi. a durat o zi. pretul mie mi s-a parut mare(pe factura: 20 mil pentru toata laterala dreapta plus capota de la motor), dar fiind pe asigurare nu m-a interesat prea tare. probabil ca pentru persoane fizice se poate discuta.

Link to comment
Share on other sites

O sa va fac poze cand vopsesc E39-le meu.Pana acum am vopsit 2 BMW-uri pe care le-am avut,unu dintre ele l-am pus la galerie.Tipul care le-a vopsit,a mai facut inca 5 BMW-uri cu aceasi culoare si aceleasi materiale,dar din pacate nu au iesit toate la fel de bine.Conteaza si cum e masina pe care vrei sa o vopsesti,adica daca preferi sa schimbi capota cu una noua,in loc sa o indrepti cu chit si sa iasa cu valuri apoi.Din pacate a plecat in Spania si nu mai poate face acum masina mea.

Ca preturi,E39-le probabil ca undeva la 700 de euro sau mai putin ma va costa sa il vopsesc complet.

Celelalte BMW-uri le-am vopsit cu 500$.In preturile astea includ toate cheltuielile.

Prima data cand am fost la targ cu cele doua,le-am dat imediat si la pret bun,deci puteti sa trageti concluzia ca erau bine facute.

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

tinichigerie si vopsitorie de foarte buna calitate: la general service, strada ritmului 8. am vopsit acolo niste zgarieturi. a durat o zi. pretul mie mi s-a parut mare(pe factura: 20 mil pentru toata laterala dreapta plus capota de la motor), dar fiind pe asigurare nu m-a interesat prea tare. probabil ca pentru persoane fizice se poate discuta.

8225[/snapback]

 

Adica Turbo Car?

Link to comment
Share on other sites

nu, turbo car este la strada (ritmului 8A). intri pe straduta in spate, si acolo este general service(ritmului 8 simplu).

8247[/snapback]

 

Adica aia cu porta gri de tabla presupun ca e singurul service care face si tinichigerie acolo. (zic presupun, pentru ca aia sunt dupa bloc, pe straduta si nu tiu daca se considera ritmului acolo)

Link to comment
Share on other sites

la brasov, daca e cineva interesat gasiti la TESS (repr. vw-audi). este un baiat acolo, artist al culorilor. se poate seara dupa program fara facturi 1.200.000-1.500.000 aripa cu vopsea si cu o polisare a piesei.

8275[/snapback]

 

Pai e foarte scump pe bune.

Eu am vopsit dupa accidentu din vara:bara,capota,aripa dreapta,grila din fata.Cu 1.500.000 tot.

Si polishul a fost inclus in pret,si am si garantie,adica in sensul in care crapa lacul.De asemenea mi-a facut si retusurile gratis,pentru ca mi-au curs picaturi de lac pe marginea de la capota si acolo unde este stema.Si masina i-am dus-o doar indreptata,nechituita,respectivu s-a ocupat de tot.Materialele binenteles le-am adus eu,200 de grame de piesa.

Link to comment
Share on other sites

Pai e foarte scump pe bune.

Eu am vopsit dupa accidentu din vara:bara,capota,aripa dreapta,grila din fata.Cu 1.500.000 tot.

Si polishul a fost inclus in pret,si am si garantie,adica in sensul in care crapa lacul.De asemenea mi-a facut si retusurile gratis,pentru ca mi-au curs picaturi de lac pe marginea de la capota si acolo unde este stema.Si masina i-am dus-o doar indreptata,nechituita,respectivu s-a ocupat de tot.Materialele binenteles le-am adus eu,200 de grame de piesa.

8279[/snapback]

 

te-ai scos

Link to comment
Share on other sites

te-ai scos

8283[/snapback]

 

 

la general service se face tinichigeria in asigurarile generali. de aceea ai vazut tu masini bune acolo. si tot de la generali stiu ca sunt foarte buni pe partea asta.

 

nu m-am uitat pe factura sa vad cat a fost manopera si cat vopseaua. din cate stiu vopseaua si lacul sunt scumpe daca sunt de calitate. si nu cred ca merita sa nu fie de calitate.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca vopseaua e mai putin importanta ca si lacul.vopseaua tre sa aiba exact nuanta care trebuie si sa aiba timp mic de uscare ca sa nu curga.intr-adevar,sunt vopsele adevarate standox etc,dar nu e sesizabila diferenta intre o vopsea de calitate si una mai proasta da asezata cu mana de maestru pe tabla.lacul tre sa fie foarte bun,pentru ca protejeaza si da adancime lucrarii.
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca vopseaua e mai putin importanta ca si lacul.vopseaua tre sa aiba exact nuanta care trebuie si sa aiba timp mic de uscare ca sa nu curga.intr-adevar,sunt vopsele adevarate standox etc,dar nu e sesizabila diferenta intre o vopsea de calitate  si una mai proasta da asezata cu mana de maestru pe tabla.lacul tre sa fie foarte bun,pentru ca protejeaza si da adancime lucrarii.

8292[/snapback]

 

nu te pot contrazice. eu stiu ca acela este un loc in care treaba se face de foarte buna calitate, ei prepara vopseaua exact la nuanta, au si cuptor, ce sa zic. la mine arata ca din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

apropo, de vopsirea totala a maisinii...eu unul sunt un tip foarte pretentios, cand vad alti mesteri ca vopsesc chederele, manerele de la usi, gazeaza si restul masinii si iti mai ceri si o poala de bani pe urma...pai nu iti vine sa ii calci in picioare...asa ca as da multi bani sa vopsesc masina, dar sa stiu ca iese impecabil.....
Link to comment
Share on other sites

Pai e foarte scump pe bune.

Eu am vopsit dupa accidentu din vara:bara,capota,aripa dreapta,grila din fata.Cu 1.500.000 tot.

Si polishul a fost inclus in pret,si am si garantie,adica in sensul in care crapa lacul.De asemenea mi-a facut si retusurile gratis,pentru ca mi-au curs picaturi de lac pe marginea de la capota si acolo unde este stema.Si masina i-am dus-o doar indreptata,nechituita,respectivu s-a ocupat de tot.Materialele binenteles le-am adus eu,200 de grame de piesa.

8279[/snapback]

 

bineinteles ca se poate vopsi si cu 250.000-500.000, dar prefera sa dau 1.500.000 si chiar 2.000.000, pentru o lucrare de cea mai inalta calitate. am un prieten cu un e46 pe care l-a vopsit de 2 ori pana acum (odata portiera si odata aripa) la repr., sau mai bine zis la vopsitoria agreata de repr. ce sa zic :) usa este putin mai inchisa la culoare decat restul masinii, iar aripa putin mai deschisa. propietarul este multumit, pentru ca el nu sesizeaza nici o diferenta de nuanta, dar mie mi se pare strigatoare la cer.

altii isi cumpara spray de 100.000, vopsesc masina in fata blocului si sunt multumiti :blink: totul depinde de pretentiile tale.

Link to comment
Share on other sites

apropo, de vopsirea totala a maisinii...eu unul sunt un tip foarte pretentios, cand vad alti mesteri ca vopsesc chederele, manerele de la usi, gazeaza si restul masinii si iti mai ceri si o poala de bani pe urma...pai nu iti vine sa ii calci in picioare...asa ca as da multi bani sa vopsesc masina, dar sa stiu ca iese impecabil.....

8297[/snapback]

 

:blink: subscriu

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca se poate vopsi si cu 250.000-500.000, dar prefera sa dau 1.500.000 si chiar 2.000.000, pentru o lucrare de cea mai inalta calitate. am un prieten cu un e46 pe care l-a vopsit de 2 ori pana acum (odata portiera si odata aripa) la repr., sau mai bine zis la vopsitoria agreata de repr. ce sa zic :) usa este putin mai inchisa la culoare decat restul masinii, iar aripa putin mai deschisa. propietarul este multumit, pentru ca el nu sesizeaza nici o diferenta de nuanta, dar mie mi se pare strigatoare la cer.

altii isi cumpara spray de 100.000, vopsesc masina in fata blocului si sunt multumiti :blink: totul depinde de pretentiile tale.

8301[/snapback]

 

Pai ideea e ca nu pretentiile mele conteaza.Daca faci masina sa o vinzi,pai atunci tre sa o faci sa nu stie nimeni ca a fost lovita sau cine stie cum.Daca vrea omu sa mearga la BMW la reprezentanta,si ii zice ala ca masina aia e facuta de fapt din 3 masini?Ce afacere ai mai facut?Eu fac masinile impecabile.Nu exista compromisuri.

Daca o faci de 3 lei,atunci stai un an cu ea si nu o dai.Ai cumpara tu masina facuta cu spray-ul in fata blocului?Cand vreodata.

Stai sa termin eu E39-le si sa vezi cum iese.Si felul in care o repar,adica nu indrept tabla si apoi chit.Nici nu o sa stie cineva vreodata ca masina aia a fost data peste cap.

Aia care vopsesc chedere si clante nu sunt meseriasi.Aia sunt carpaci si am spus parerea mea despre carpaci in alte topicuri.

Multa lume zice ca daca e ieftin atunci e de proasta calitate.De aia iau multi teapa si dau multi bani,ca ei au impresia ca e mai bine la ala care cere mai mult.Si cu materialele la fel.Imi pare rau ca nu pot sa iti arat masina vopsita cu vopsea romaneasca policolor cum a iesit.Iti jur ca nu ai crede ca e vopsita.

Link to comment
Share on other sites

stai oleaca :blink: tu le faci cu manuta ta? sau ai oameni de incredere?

8390[/snapback]

 

Nu le fac cu mana mea,dar ma bag si eu in seama pe acolo.Mai ajut pe unu pe altu.Am oameni de incredere.Da ideea e ca imi petrec destula vreme prin service pentru ca patronu e prieten bun cu mine,si vad tot felul de chestii interesante.Nu doar masinile mele au fost vopsite,ci multe altele,aici vorbesc de vopsire completa.E greu sa vopsesti perfect o masina doar partial,adica o aripa,capota.Nuanta chiar daca e de pe calculator,are nevoie de o vreme ca sa dea cu restu masinii.Nu poti nimeri la perfectie.Si pe masina mea,cand am luat-o era zgariata pe usi,avea aripa spate deasupra rotii infundata.Cand bate soarele puternic pe ea,se vede un pic ca e alta nuanta.Dar in timp,dupa ce s-a mai matuit,diferenta nu mai e asa de sesizabila.

Cand vorbim de meserias in vopsire,e vorba de valuri si umbre care nu ar trebui sa se vada.Coaja de protocala se zice.Nuanta nu tine de mana meseriasului.

Link to comment
Share on other sites

Pai ideea e ca nu pretentiile mele conteaza.Daca faci masina sa o vinzi,pai atunci tre sa o faci sa nu stie nimeni ca a fost lovita sau cine stie cum.Daca vrea omu sa mearga la BMW la reprezentanta,si ii zice ala ca masina aia e facuta de fapt din 3 masini?Ce afacere ai mai facut?Eu fac masinile impecabile.Nu exista compromisuri.

Daca o faci de 3 lei,atunci stai un an cu ea si nu o dai.Ai cumpara tu masina facuta cu spray-ul in fata blocului?Cand vreodata.

Stai sa termin eu E39-le si sa vezi cum iese.Si felul in care o repar,adica nu indrept tabla si apoi chit.Nici nu o sa stie cineva vreodata ca masina aia a fost data peste cap.

Aia care vopsesc chedere si clante nu sunt meseriasi.Aia sunt carpaci si am spus parerea mea despre carpaci in alte topicuri.

Multa lume zice ca daca e ieftin atunci e de proasta calitate.De aia iau multi teapa si dau multi bani,ca ei au impresia ca e mai bine la ala care cere mai mult.Si cu  materialele la fel.Imi pare rau ca nu pot sa iti arat masina vopsita cu vopsea romaneasca policolor cum a iesit.Iti jur ca nu ai crede ca e vopsita.

8376[/snapback]

 

ma eu pe la noi prin Bucuresti, nu am gasit pe nicaieri pe cineva care sa zica, ma eu iti fac cu 5 milioane toata masina si iese impecabil.... :) , daca tu ai prieteni si o rezolvi ieftin, te invidiez, dar crede-ma la noi e conceptul ala: ai BMW, atunci te costa dublu, triplu si incep sa abereze cu sumele... :blink:

Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.