Jump to content

Se poate monta air-bag pasager...


el_fefe

Recommended Posts

Eu sper... nu bag mana-n foc, insa ar trebui. Daca la masina nu s-au facut modificari, cum se prea fac de 'meseriasi'' ar fi normal sa declanseze.

Insa cum la noi sunt masini cu dotari care nu sunt legate, mai vindea cineva aici un e36 cu airbag-uri in usi... era clar ca nu sunt legate, puse de forma :))

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneau colegii mai sus...teoretic ar trebui sa se deschida. :lol:

Dar din 94-95 pana acum e mult.

Daca il pui tu, e f complicat si nu cred ca merita banii bagati intr-o asa treaba.

Cauta sa vezi cat e diferenta pt aceeasi masina cu AB.

PS

Mai bine las-o asa.... :) oricum pisicile au doar o stea jumate la NCAP.....

Edited by Cristi B.
Link to comment
Share on other sites

Prietena mea a intrat cu partea laterala la 90-100km/h in coltul remorcii unui TIR parcat.Eu stateam in dreapta si am vazut totul in "slow motion" (exact ca in filme) si vreau sa spun ca nu am avut nici macar o zgarietura.

Ma gandeam si ca arata urat un bord fara air-bag. :) pana la urma cred ca`i schimb doar bordul.

Link to comment
Share on other sites

E36 este foarte rezistent la loviturile din lateral ,am auzit de la un tinichigiu care a reparat mai multe e36,cica au forte multe intarituri in stalpi si praguri .Plus ca si in spatele motorului are o structura rezistenta care are scopul sa nu lase motorul sa se deplaseze in habitaclu ,in cazul unui accident..Nu stiu cum de a luat numai 1,5 stele la teste Euro NCAP.Ma gandesc , ca sunt mai firave la impact frontal .Iar din propia experienta am observat ca aripile sunt ca din hartie .
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa`ti spun Calin ca nu sunt chiar hartie,au tabla foarte groasa.In lateral au intarituri sau nu stiu cum sa le numesc,sunt niste bare foarte groase.Dani a intrat cu usa din stanga fix in bara de fier a remorcii.Coltul acesteia a intrat chiar in aceasta bara.Nici macar nu s-a indoit.Daca nu exista aceasta nu stiu ce s-ar fi ales din prietena mea. :)

 

pana la urma cred ca`i schimb doar bordul.

 

Ai gasit masina la un pret foarte bun sau nu ai de lucru ? :)

 

Da,am gasit una la bani frumusei insa nu ma refer strict la ea.Pana sosesc banii nu stiu daca o sa mai fie valabil anuntul.Ma gandeam asa,pe viitor..si.. DA,imi place sa`mi complic existenta! :lol:

Edited by el_fefe
Link to comment
Share on other sites

Eu am citit undeva ca trebuie schimbate in fiecare 15 ani.

 

Montarea airbagului pasager este mult mai complicata decat pare. Difera si mechanizmul la centura de siguranta, si mai trebuie sa pui si sensor in scaun de pasager. Adica cumperi o masina pt dezmembrari cu 2 airbag, schimbi scaunele, bordul, si multe altele, si ai reusit.

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit undeva ca trebuie schimbate in fiecare 15 ani.

 

Ai dreptate. :)

Initial, constructorii au crezut ca au o durata de viata limitata.Limita la BMW era de 10 ani, exista si un sticker pe airbag care recomanda schimbarea dupa 10 ani.Airbag-urile din generatia E36 foloseau ca agent pirotehnic nitroceluloza.Se pare ca in timp nitroceluloza se sfaramita si astfel era posibil sa afecteze declansarea airbag-ului.Insa au fost facute teste pe termen lung si extrapolari si s-a ajuns la concluzia ca airbag-urile sunt efective pentru minim 25 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.