Jump to content

Cum activez oglinda pt parcare?


Recommended Posts

 

Am citit si topic-ul ala, de fapt sunt doar doua posturi care vorbesc despre asta, nimic care sa vorbeasca despre cum si daca se poate activa aceasta facilitate si la alte masini. Oglinzile mele se regleaza electric si sunt si rabatabile electric, dar nu functioneaza smecheria cu oglinda care se inclina cand dai cu spatele. A reusit cineva sa activeze optiunea asta ? Sau este posibil?

Link to comment
Share on other sites

La masinile care au scaune electrice cu memorie, spre oglinzi, mai merge si o panglica care nu se regaseste la cele care nu au scaune cu memorie. O puteti vedea daca desfaceti panoul de usa. Din cauza asta nu poti regla oglinda sa coboare in R, daca nu ai si memorie la scaune.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
minunata asta de functie, care iti arata gropile si bordurile, dar nu iti permite sa vezi masina din dreapta e buna in tarile unde se parcheaza langa borduri...

 

la noi se parcheaza peste tot, asa ca, personal, nu ii vad utilitatea... :)

 

 

foare tare raspunsul...chiar am ras..:))

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Am scaune incalzite si cu memorie ,cand trec in R ,oglinda din dreapta se rabateaza spre jos numai daca butonul pentru reglarea oglinzilor este indreptat spre partea pasagerului.

daca nu am scaune electrice sau incalzite nu se poate actica functia asta... sau ceva improvizatii sa mearga? chiar mi-ar fi de folos functia asta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu am scaune electrice, incalzite si cu memorie si am optiunde cu oglinda... faza e ca ori mai am eu ceva in plus, ori asa e la toti care au optiunea asta dar, cand oglinda se lasa pentru a vedea bordura si am un obstacol care-l sesizeaza senzorii de parcare, ogrinda se ridica automat pentru a-mi permite sa vad obstacolul... apoi se lasa inapoi in jos pana la scoaterea din marsarier sau pana la urmatorul obstacol :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Merge activata aceasta functie numai la masinile dotate cu memorie in scaune si senzori de parcare, oglinzile sunt legate pe acelasi modul de lucru cu scaunele si senzorii de parcare.

 

The position for the passenger-side exterior

mirror for the automatic parking function can

be stored for each key individually.

If “active” is selected and the mirror

adjustment switch is set to “passenger-side”,

the passenger-side mirror will be

automatically moved to the pre-selected

position when in reverse gear.

To store the “pre-set” position, adjust

manually passenger–side mirror while

reverse gear is engaged.

If “active is selected and the mirror switch is

set to “driver’s-side”, the automatic parking

function is deactivated.

If “inactive” is selected and the mirror

adjustment switch is set to “drive’s-side”, the

passenger-side mirror is automatically moved

to the lowest possible position when in

reverse gear. Selecting the “passenger-side

mirror” with the adjustment switch,

deactivates the automatic parking function.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cand am fost cu e46-le meu la tester l-am rugat pe tipul respectiv sa imi activeze functia asta dar a zis ca nu are cum la mea. nu a stiut sa imi explice de ce, dar a spus ca a vazut la altele chiar mai vechi decat a mea aceasta functie.

mi se pare logic ce au spus unii colegi de forum si anume doar cele cu memorie la scaune (desi nu mi se pare corect) :twoup:)

p.s. am scaune incalzite si oglinzi pliabile electric

Link to comment
Share on other sites

Dar daca montez modulul acela pt scaune electrice, eu neavand scaune electrice, pot activa funtia asta? Ma gandesc ca se poate monta chiar daca nu am scaune electrice, si cu memorie, dar folosesc memoria modulului doar pt oglinda. Ar fi de un real folos aceasta functie, am si senzori de parcare dar ies dintr-o parcare stramta si ei bipaie oricum dar nu vad jos langa roata spate daca am loc sa trec sau nu.
Link to comment
Share on other sites

La mine am scaune cu memorie si incalzite, coboara oglinda pasager in momentul in care se pune in R, urca inapoi,dar nu revine la pozitia initiala.

Daca a mai patit careva astept lamuriri.

 

Multumesc si Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.