Jump to content

nou posesor E65 745i


fantozzi007

Recommended Posts

Salut ! Dupa o scurta ratacire am revenit (cu toate ca multi nu se bucura de acest lucru... :) ) Am vandut seria 3 E90 care m-a dezamagit total si am achizitionat un 745i din 2004. Am dat din lac in put ? Am vazut pe forum multe critici la adresa acestei masini si recunosc ca inainte de a achizitiona respectivul seria 7 am citit toate topic-urile de pe acest forum, care nu mi s-au parut prea relevante, asadar am facut pasul. Masina are 106.000 km cu carte service si toate reviziile la zi, km verificati la Bavaria Baneasa, totul este ok. Am o singura problema...senzorul de la airbag-ul pasagerului nu functioneaza. Testerul spune ca la respectivul scaun(cel din dreapta) am o rezistenta electrica de 0.8 ohm fata de 2,2 ohm cat era normal...in rest NO PROBLEM. Am fost atat de entuziasmat incat ieri toata ziua nu am mancat nimic, am stat numai in masina si am butonat :) . Sunt in continuare uimit de aceasta masina...asadar consumul mediu de 13-14/100km este irelevant, nici impozitul anual de 2700 Ron nu ma sperie atat timp cat cei 333 CP imi starnesc acel zambet "sadic" de la coltul gurii :lol: Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va multumesc pt urari ! Da, am sa va pun si poze, doar ca pentru moment nu-mi pot reveni din aceasta stare "euforica". Promit ca am sa va atasez poze cat de curand posibil. Premisa de la care am plecat a fost ca totusi este BMW, iar in cei 106.000 km nu prea i se pot intampla prea multe. Masina a fost adusa din Germania in luna dec. 2007 si a stat in garaj pana anul acesta in luna februarie.Masina am cumparat-o de la un batranel(55 ani) care nu prea stia cu ce se mananca...tot el (fostul proprietar) i-a schimbat bateria(Bosch), bobinele de inductie si bujiile pt ca dupa atat "stand by" acestea nu prea mai functionau. Tot el i-a schimbat placutele de frana fata-spate, uleiul(9 l Castrol 5W30) si toate filtrele, anvelopele Michelin(toate 4)...dupa care s-a hotarat sa o vanda pt ca a considerat ca masina nu este pt el :) . Si atunci hop si eu...si uite asa m-a procopsit mosulica cu o bijuterie de masina :) . Am omis sa va spun ca masina are perbrizul "intepat" in 2 locuri, deci in primavara cred ca am sa-l schimb. In rest toate cele bune !

 

P.S. Multumesc forum pt manualul in lb. engleza! Acum va las, ma duc sa mai "butonez" vreo cateva ore, tot nu inteleg care-i chestia cu "cruise control" si cu distantele... :lol:

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt achizitie!

 

Acum, stai sa vezi cum or sa incerce sa te jepcareasca aia de la Filaret si de la Bavaria cu niste scoruri absolut imbecile, doar pt. ca e septar.

Recomand sa-ti schimbi consumabilele la oricine altcineva decat sugativele alea, o sa iesi la 1/4 din pret.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Inca odata va multumesc pt urari. Masina am achizitionat-o chiar de la un batranel(in persoana), era singurul propiretar in Romania, iar masina a mai avut tot un singur prop. in Germania, am achizitionat-o contra sumei de 18.400 Euro. Am sa va atasez si cateva poze, deocamdata nu am cum sa le descarc(nu am cablu de date la dispozitie). Sunt constient ca 2700 Ron/an impozit si consumul nu sunt chiar avantajoase, nu mai vorbesc de service, dar una peste alta eu cred ca se merita, este un compromis bun. Chiar m-a incantat motorizarea, bagi benzina si cam atat. Diesel-ul este mult mai pretentios. Cat tine despre dezamagirea pe care mi-a provocat-o seria 3 E90, nu are rost sa comentez, risc sa ajung coleg de breasla cu "unicul @bogdy-tata urs".
Link to comment
Share on other sites

Salut! Inca odata va multumesc pt urari. Masina am achizitionat-o chiar de la un batranel(in persoana), era singurul propiretar in Romania, iar masina a mai avut tot un singur prop. in Germania, am achizitionat-o contra sumei de 18.400 Euro. Am sa va atasez si cateva poze, deocamdata nu am cum sa le descarc(nu am cablu de date la dispozitie). Sunt constient ca 2700 Ron/an impozit si consumul nu sunt chiar avantajoase, nu mai vorbesc de service, dar una peste alta eu cred ca se merita, este un compromis bun. Chiar m-a incantat motorizarea, bagi benzina si cam atat. Diesel-ul este mult mai pretentios. Cat tine despre dezamagirea pe care mi-a provocat-o seria 3 E90, nu are rost sa comentez, risc sa ajung coleg de breasla cu "unicul @bogdy-tata urs".

 

 

 

sa o stapanesti sanatos si fara incidente :)

 

asteptam poze

Link to comment
Share on other sites

La banii astia, masina trebuie sa fie deosebita. Mi se pare destul de scumpa, au cazut preturile undeva la 13-14 mii.

Hehe... au scazut preturile... la septar.. la 13... 14 mii sa fim seriosi... la chilometri aia si la anul de fabricatie... nu prea cred... :) daca ai pe cineva la banii astia o cumpar eu... mie chia rimi place septarul ...am unul si acum dupa cateva probleme... chia rsunt foarte fericit ca am facut aceasta alegere.

 

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!!!

De unde consum de 13 - 14, poate pe autostrada cu 90km/ora mers constant....????

Chiar, cat consuma in bucuresti?

Iti zic eu in Bucuresti iti ia cam 16 spre 18 iar intr-un oras cumsecade cum este Constanta cam 15-16% iar intradevar la drum poate ajunge la 90 km/h si la 8% daca sti sa mergi batraneste... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.