Jump to content

Sfaturi Achizitionarea unu BMW 316 COMPACT


Matei sergiu

Recommended Posts

In privinta aerului, ce sa zic. Nici pentru mine nu conteaza asa de mult. La scorpio nu mi-a mers de cand l-am luat (patina ambreiajul compresorului), si nici nu l-as fi reparat daca nu imi sarea familia in cap.

 

E36-le pe care il voi cumpara (de aici de pe forum) nu are nici el AC, dar nu a fost un criteriu pentru mine. Mai mult a contat starea generala a masini.

 

Nu sunt nici omul care sa mearga toata ziua buna ziua in masina in Bucuresti pe calduri caniculare. Eu ma duc la servici dupa-amiaza si ma intorc noaptea, la cumparaturi merg dimineata sau seara tarziu in week-end, si tot asa, drept urmare mai mult de 15k km/an nu fac (incluzand deplasari pe la mare si munte). Mai presus, nu suport AC-ul in masini (fie clima sau manual).

 

 

Asta in ceea ce ma priveste. Nevasta-mea, maica-mea (si daca vine si un copil) sunt deja alta gasca....cu pretentii diferite.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand RAR-ul nu recunoaste Euro1 din cate stiu eu... E trecuta ori euro2 ori Non-Euro.

Foarte mult conteaza daca "esti dragutz cu domnul inginer"...

Cand am inmatriculat 318is-ul din 93 luna a 3-a am fost atent... Altul nu stiu cu ce motor dar tot din 93 si tot E36 n-a fost atent cu domnul inginer si a iesit non-euro...

 

 

Aaahh era sa uit, de fapt motorul era schimbat si era din 92 M50B25 pe care l-am omologat atunci cand am inmatriculat masina...

 

Nu pleci la peshte fara unditza...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

chiar si daca e pe curea ?

Nu stiu pana cand s-a fabricat pe curea...

am senzatia ca RAR-ul i-a in considerare anul cand a intrat in productie motorul dar nu sunt sigur... Adica daca a intrat in productie in 91 si nu avea catalizator , degeaba au pus nemtii in 94 catalizator pe el ca RAR-ul tot dupa codul de motor (care in 91 era fara catalizator) se uita... Indiferent ca are sau nu catalizator.

Nu ma contrazic pe acest subiect dar asta e senzatia mea...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Daca e pe lant e Euro2 un 316.Sau ai doua solutii:

Cere-i omului VIN-ul masinii prin telefon,sau cum vrei si poti sa il bagi si pe Realoem.com si iti da tipul motorului-daca e M43 e Euro2.

La fel undeva sub capota in compartimentul motor-dar am uitat locatia(sau pe actele masinii) scrie undeva un cod de gen 164E2 sau 164E1,daca e prima varianta e Euro2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

sal all sunt nou si cred ca am nimerit bine ... vreau sa`mi iau un bmw 316i compact din 95 1700 neg si vreau sa stiu daca merita, deocamdata am un 318 tds din 95 si nu ma pot intelege cu fratemi`o deaia vreau sa`mi iau masina mea... am sa revin cu poze sa se vada viitoare ``pisi`` astept pareri, sugestii...mersii

 

Bmw 316 i

 

bmw 316i

 

bmw 316i

Edited by darkthrone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.