Jump to content

Instalare player Alpine pe E46


Recommended Posts

Salutare,

Mi-am instalat un player Alpine CDA 9847R pe un BMW E46 si, pentru cei interesati, va impartasesc aceasta "experienta".

 

Pentru inceput am folosit:

- player-ul (normal :) )

- cablu adaptor BMW-to-ISO

- rama adaptoare pentru BMW seria 3

- o surubelnita cu doua capete (normal si cruce)

 

Probleme:

1. Player-ul NU are mufe ISO, are un cablu cu mufe ISO. De ce e o problema ? Pentru ca in acest fel de la mufa masinii pana la player sunt doua cabluri adaptoare si spatiul de montaj este mic, prea mic, foarte mic. Mie mi-a trebuit mai bine de o jumatate de ora sa aranjez cablurile ca sa incapa player-ul. Desi mi-am pus problema ca ar putea aparea pierderi datorita mufelor prea multe, acestea se imbina suficient de bine. Mi-am "belit" trei degete umbland pe acolo :blink:

2. BMW E46 are o mufa de antena care nu se potriveste de nici un fel cu una "standard". Este nevoie de un cablu adaptor BMW-to-ISO pentru aceasta.

3. Rama adaptoare are marginile din plastic si sunt foarte subtiri de aceea se poate rupe foarte usor.

4. Amber-ul butoanelor mari de la player-ul amintit seamana destul de bine cu cel al bordului masinii, noaptea. Ziua, datorita culorii albastre a butoanelor, arata mai mult a violet.

5. Butoanele mici de pe player ar avea nevoie de o schimbare a culorii, fiind doar rosu si verde.

6. Player-ul original are fata inclinata si nu dreapta ca cele aftermarket.

 

Rezolvari:

1a. Ca sa incapa cablurile cat de cat am dus primul cablu adaptor (BMW-to-ISO) prin spatele piesei de plastic in care intra surubul distantier al player-ului. Surubul distantier NU l-am mai montat pentru ca nu mai prea avea loc.

1b. Ca sa nu stea cablurile complet aiurea, existand riscul sa fie "piscate", adica sa se taie izolatia, cand se introduce player-ul recomand invelirea acestora cu banda izolatoare. Nu am facut inca operatia, nefiind montat definitiv. Astept sa rezolv punctul 2.

2. Mufa de antena de pe masina, mai mult ca sigur, o sa o tai si o sa lipesc una ISO in locul ei pentru ca nu am gasit decat adaptor BMW-to-DIN si DIN-to-ISO si, sincer, nu cred ca mai este loc plus ca primul este destrul de scump plus ca e bine sa fie cat mai putine mufe pe partea de RF. Nu am rezolvat aceaste problema pentru ca deocamdata nu am mufa.

3. Ma gandesc sa "ramforsez" rama adaptoare cu un fir de otel, de vreo 2 mm diametru, pe care sa-l lipesc de rama, de jur imprejur.

4. In legatura cu butoanele mari nu se prea poate face nimic...

5. In legatura cu butoanele mici ramane de studiat problema inlocuirii LED-urilor cu unele portocalii sau daca cele originale sunt bicolore (cum ma astept sa fie) poate fac o "smecherie" de mixare a culorilor.

6. Nu cred ca o sa fac nimic in legatura cu aceasta problema.

 

Alte observatii, de fapt doar una, suna super mishto cu difuzoarele originale ale masinii :) , cel putin pentru urechile mele.

 

Cam atat... revin cu detalii si poze cand mai fac ceva.

Link to comment
Share on other sites

Succes :)...si poate si foto :)

99257[/snapback]

 

Multumesc. Vor fi si poze.

 

Ieri am vorbit la un magazin, prin telefon, cu o tanti vreo zece minute ce mufa imi trebuie pentru antena (am trimis un prieten care este paralel cu electronica sa-mi cumpere mufa, ca la mine in oras nu am de unde :) ) si dupa indelungi explicatii in care i-am spus ce mufa vreau zicea ca a inteles. Dupa masa vine omu si eu raman perplex: mufa era un DIN si i-am spus lu' tanti vanzatoarea de doua ori ca nu o vreau pe aia ci alt model :blink: !

 

Asa ca mai dureaza pana ma duc eu sa-mi cumpar mufa ISO de antena. Si o sarma oteloasa pentru "ranforsarea" ramei adaptoare. Si poate ma enervez destul incat sa tai mufele ISO de pe audio si power si sa lipesc firele ca sa nu mai ocup locul si asa destul de mic cu mufele alea.

 

Totusi, sa nu stau degeaba, mi-am "imbracat" cablurile adaptoare in banda izolatoare.

 

Urmatorul episod, curand...

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

Ieri am facut rost, finally, de mufa ISO pentru antena. Imi place, este aurita. Am montat aceasta mufa in locul celei de pe masina si merge OK. Desi am vazut undeva, pe un forum, ca partea radio de la Alpine nu este stralucita la mine merge bine.

Am inceput sa fac poze cu montajul.

 

Am prins mufa masinii cu banda dublu adeziva undeva in spate dar pur si simplu nu se lipeste, adica ramane banda pe masina si mufa pleaca cum vrea ea. Nasol, vroiam sa le lipesc pe toate asa.

 

Dupa ce am "invelit", aproape complet, cablurile cu banda izolatoare au devenit prea rigide asa ca am dat banda jos si le-am prins din loc in loc sa nu stea chiar aiurea.

 

DAR nu mai incape :blink: ! Asa ca acum sunt cu cablurile adaptoare si cu player-ul scoase urmand sa scot mufele ISO (de la audio si power) afara. Si asa sunt prea multe mufe. Dupa ce le tai (mufele, nu player-ul) pun poze. Promit.

 

Urmatorul episod se va filma in acest weekend. :)

Link to comment
Share on other sites

Montat :blink: !

 

Urmeaza pozele. Scuzati praful din masina si calitatea pozelor.

 

Prima poza este din timpul testelor cu cablurile "neatinse": test.jpg

 

Din timpul modificarii cablurilor: CabluriTransformare.jpg.

Mentionez ca nu le-am taiat, un prieten m-a imbarligat sa scoatem pinii din mufa mare si sa lipim firele pe ei. El a scos pinii si i-a lipit. Odata cu aceasta operatie am scos din mufa mare pinul "LightDimming" (13) si l-am pus la "I-Bus" (7) pentru ca planuiesc sa folosesc, candva, si I-Bus-ul.

Urmeaza CabluriRezultat.jpg adica ce a rezultat dupa transformarea cablurilor si CabluriResturi.jpg ca sa vedeti ce a ramas.

CabluriMontate.jpg: aici vedeti cum am pus firele care nu sunt legate in ambele mufe (adica "I-Bus" din mufa mare si "Dimmer", "Remote Turn-On" si "Audio Interrupt In" din mufa Alpine).

 

O poza cu playerul montat, PlayerMontat.jpg si una facuta noaptea PlayerMontatNight.jpg. Dupa cum vedeti in poza facuta pe intuneric, luminile se potrivesc foarte bine cu cele de pe masina :) dar... este vina de vina corectia facuta de aparatul foto :) De fapt, doar cele de pe butoanele mari se potrivesc, butoanele mici fiind un rosu inchis. Sper sa le schimb candva...

 

Mai sunt doua poze cu colturile player-ului si mastii PlayerDreapta.jpg si PlayerStanga.jpg Ca sa obtin alinierea din poze a trebuit sa pun doua saibe dar nu pe suruburile de prindere ale mastii ci ghidajele de plastic de deasupra suruburilor. De asemenea a trebuit sa "indrept" foarte putin masca cu un cutit, avand o mica neregularitate in spate jos. Saibele, poate va intereseaza, sunt de aproximativ 1,2-1,5 mm grosime.

 

Sper ca acest topic sa va fie util. :)

 

In partea dreapta a playerului intentionez sa montez doua mufe RCA aurite pe post de audio-in si LED-ul de la alarma, ca sa nu ramana locul gol. S-au un suport de telefon/PDA ? Nu stiu inca.

post-1376-1152507668_thumb.jpg

post-1376-1152507957_thumb.jpg

post-1376-1152507968_thumb.jpg

post-1376-1152507981_thumb.jpg

post-1376-1152508179_thumb.jpg

post-1376-1152508235_thumb.jpg

post-1376-1152508243_thumb.jpg

post-1376-1152508413_thumb.jpg

post-1376-1152508421_thumb.jpg

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Cu scuze ca imi "dezgrop" acest thread, dar pentru ca am uitat sa adaug un doua fisiere necesare pentru instalarea altui HU (si mai sunt oameni interesati) le atasej acum:

 

- BMW_Radio_Connector... este luata de pe net

- bmw_to_iso am facut-o eu sa ma ajute la montaj (culorile in asta sunt cele de pe firele de la adaptorul BMW to ISO)

 

Daca va bazati pe aceste poze VA ROG sa le verificati corectitudinea intai.

post-1376-1178089499_thumb.jpg

post-1376-1178089512_thumb.jpg

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In sfarsit, montajul HU-ului este gata.

De aceasta data am adaugat o intrare auxiliara folosind un cablu adaptor AiNet - RCA.

Pentru a utiliza spatiul ramas in masca adaptoare a player-ului am montat acolo LED-ul de la sistemul de alarma si doua mufe RCA "de panou".

 

Inainte de a monta cablul a trebuit sa tai jos mufele RCA originale si sa adaug o bucata de cablu pentru ca, cablul rezultat sa aiba cam 40cm lungime.

 

In spatele mastii am dat doua gauri, una pentru cablul aferent LED-ului de la alarma si una pentru cablul audio.

 

Pentru mufele RCA am dat gauri folosind un burghiu de 6 mm astfel ca acestea sa intre usor si sa le pot fixa cu piulita in spate. Desi initial am vrut ca mufele sa intre greu, prin infiletare, in masca nu mai puteam monta piulita in spate din cauza spatiului mic si a conexiunii de masa.

 

Dupa fixarea partii de masa, a saibei si a piulitei pe mufele RCA de panou a urmat lipirea firelor de semnal.

 

Pentru introducerea "usoara" a player-ului am desfacut partea din stanga jos a bordului. Aceasta operatie se face in doi pasi:

- se demonteaza compartimentul de depozitare din stanga desfacand cele doua suruburi din partea de sus a acestuia;

- se demonteaza placa de jos, acesta fiind prinsa de trei suruburi in partea de catre sofer, de unul cu "semirotatie" intre acceleratie si frana si de o clema in partea dreapta (daca nu ati dat jos pana acum cleme de acest fel: intai se scoate "cuiul" din mijlocul clemei si apoi clema). Mai are doua cleme de prindere, din care se trage, in lateralele cauciucului din partea de jos a volanului.

 

Folosind o mana subtire (a nevestei de exemplu) prin partea dreapta a coloanei de directie puteti ajunge la cablul audio al player-ului si sa ghidati acest cablu in timp ce introduceti player-ul la locul lui.

 

Atasate sunt doua poze, una cu cablul inainte de afi prins si lipt la mufele RCA si una cu rezultatul final (mentionez ca am redus pozele ca si calitate si dimensiune pentru a nu ocupa spatiu degeaba pe server-ul forumului).

post-1376-1178883619_thumb.jpg

post-1376-1178883639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
unde gasesc sa-mi cumpar si eu cablu adaptor bmw to iso si rama adaptoare pt seria 3 si cam cat costa ?

270339[/snapback]

Ai PM.

Ai nevoie si de adaptor pentru mufa de la radio.

 

cum ai scos casetofonul original ?

270339[/snapback]

Scoti ornamentul de plastic din partea pasagerului apoi ornamentul din mijloc si ai access la suruburile casetofonului. Cauta pe net ca sunt poze si instructiuni detaliate.

 

merge cu orice tip de mp3 ?

270339[/snapback]

Daca este cu conectori ISO ar trebui sa mearga dupa "tutorialul" asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut, daca va mai ajuta cu ceva , eu mi-am cumparat de undeva de la Oradea cabluri ISO si am schimbat casetofonul cu navigatie pe care il aveam cu un CD Pioneer. Vreau sa va spun ca diferenta de auditie este enorma ...... nu se compara cu ce a fost inainte, deci daca doriti sa va cumparati cabluri adaptoare si rame ...... aveti aici 4caraudio.ro sau metrafo.ro e aceeasi firma iar daca nu va descurcati, la search bagati BMW si gasiti tot ce au pentru BMW. Eu sunt multumit.....bafta!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Am schimbat si eu casetofonul original cu un Alpine IDA - X001...sunt super incantat de varianta aleasa deoarece pot atasa Ipod si usb cu cati G capacitate exista.( mentionez ca scula nu foloseste cd-uri deloc)..in felul asta am scapat si de grija magaziei de cd-uri iar in privinta auditiei nu cred ca exista probleme negative...bineanteles ca am achizitionat si adaptor comenzi pt. volan si un car kit cu bluetooth..prin care pot transmite muzica din telefon ( asta nu stiu cat de bine merge ca n-am incercat inca...)...in ce priveste linia bordului...din unghiul meu se vede bine.... :blink: ...atasez o poza pentru indecisi, sau arhiva de interioare bmw.
Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.
Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

vezi ca are BRANDEX asa ceva la 250 euro parca..

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

vezi ca are BRANDEX asa ceva la 250 euro parca..

Cred ca e alta moneda, nu euro :blink:

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

vezi ca are BRANDEX asa ceva la 250 euro parca..

salut, nu poti sa-mi dai un link te rog?

merci.

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

vezi ca are BRANDEX asa ceva la 250 euro parca..

salut, nu poti sa-mi dai un link te rog?

merci.

 

Pentru cei interesati pot sa aduc pe comanda Rame Adaptoare + Kitul de Montare pt 2 DIN (7" - 173x99mm, 171x97mm - 6.2/6.5") pt. BMW E46.

 

Pret kit complet: 250 EURO

 

Tel: 0723.13.95.65

YM: brandex2003

vezi la mica publicitate de pe forum. ....sunt si poze acolo...sory nu ma pricep la redirectionari

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

 

Vezi la www.metrafo.ro sau www 4caraudio.ro este aceeasi firma si te costa rama pana in 30 ron.

 

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

 

Vezi la www.metrafo.ro sau www 4caraudio.ro este aceeasi firma si te costa rama pana in 30 ron.

 

Si vezi ca tot la astia gasesti si cablurile iso pentru aparatul pe care il vei monta. Daca nu te descurci da-mi un mesaj sau suna-ma la 0745041426.Bafta!!!!

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

 

Vezi la www.metrafo.ro sau www 4caraudio.ro este aceeasi firma si te costa rama pana in 30 ron.

 

Azi mi-a venit in sf. Pioneer-ul AVIC-HD3BT cu 2 perechi de boxe tot Pioneer TS-C171PRS de 17'' pe spate si TS-C131PRS 13'' pt fata. Faza e ca-mi trebuie rama adaptoare 2din pe care nu o gasesc nicaieri din pacate. Va rog f mult cine are sau cine poate sa faca rost de o rama dintr-asta pt seria e E46, platesc cat face fara comentarii. O sa pun si fotografii cu toate operaitunea.

 

Vezi la www.metrafo.ro sau www 4caraudio.ro este aceeasi firma si te costa rama pana in 30 ron.

 

Si vezi ca tot la astia gasesti si cablurile iso pentru aparatul pe care il vei monta. Daca nu te descurci da-mi un mesaj sau suna-ma la 0745041426.Bafta!!!!

 

Salut, merci f mult pt site-uri, le-am dat mesaje dar din pacate nu au rama 2din pt bmw seria 3 e46 :blink:(. Nu e nimic insa pt ca am discutat cu brandex2003, cred, la telefon si ma ajuta el cu rama ceea ce pt mine e superb. Sper sa vina cat mai repede :) sa-i dau forma bine meritata bordului iar eu sa nu mai am senzatia ca stau intr-un shantier in lucru de cate ori ma sui in masina...

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu casetofonul original cu un Alpine IDA - X001...sunt super incantat de varianta aleasa deoarece pot atasa Ipod si usb cu cati G capacitate exista.( mentionez ca scula nu foloseste cd-uri deloc)..in felul asta am scapat si de grija magaziei de cd-uri iar in privinta auditiei nu cred ca exista probleme negative...bineanteles ca am achizitionat si adaptor comenzi pt. volan si un car kit cu bluetooth..prin care pot transmite muzica din telefon ( asta nu stiu cat de bine merge ca n-am incercat inca...)...in ce priveste linia bordului...din unghiul meu se vede bine.... :blink: ...atasez o poza pentru indecisi, sau arhiva de interioare bmw.

salut-eu vroiam sa-mi iau un pioneer pt. ca am mai avut si stiu ca suna bine,dar nu prea imi plac cum arata la fata-spunemi te rog ce parere ai de sunetul care il are scula ta-sa inteleg ca are intrari numai pt. Ipod si usb-mersi.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu casetofonul original cu un Alpine IDA - X001...sunt super incantat de varianta aleasa deoarece pot atasa Ipod si usb cu cati G capacitate exista.( mentionez ca scula nu foloseste cd-uri deloc)..in felul asta am scapat si de grija magaziei de cd-uri iar in privinta auditiei nu cred ca exista probleme negative...bineanteles ca am achizitionat si adaptor comenzi pt. volan si un car kit cu bluetooth..prin care pot transmite muzica din telefon ( asta nu stiu cat de bine merge ca n-am incercat inca...)...in ce priveste linia bordului...din unghiul meu se vede bine.... :blink: ...atasez o poza pentru indecisi, sau arhiva de interioare bmw.

salut-eu vroiam sa-mi iau un pioneer pt. ca am mai avut si stiu ca suna bine,dar nu prea imi plac cum arata la fata-spunemi te rog ce parere ai de sunetul care il are scula ta-sa inteleg ca are intrari numai pt. Ipod si usb-mersi.

Da...se aude perfect, nu este nicio diferenta fata de cd ca si fidelitate (nu are cd)...dar asta e viitorul..cei de la jaguar de la anul se pare ca o sa mearga numai pe usb si ipod...citeste o gramada de formate audio..deci nu exista practic ceva sa nu mearga...scapi de magazia de cd-uri...pe memory stick poti pune cati G de memorie are...eu am si in tel 8G ( nokia N95 8G)si prin bluetooth pot asculta muzica din telefon ( printr-un car-kit aditional...sau daca vrei are si el adaptor ALPINE de bluetooth dar era cam scump ..in jur de 570 ron....si am preferat sa iau un car-kit pt. tel si sa am si bluetooth)...scula a fost si premiata in 2007 la concursurile de specialitate...sper ca n-am plictisit pe altii..daca deranjez ..vb pe mesagerie

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu casetofonul original cu un Alpine IDA - X001...sunt super incantat de varianta aleasa deoarece pot atasa Ipod si usb cu cati G capacitate exista.( mentionez ca scula nu foloseste cd-uri deloc)..in felul asta am scapat si de grija magaziei de cd-uri iar in privinta auditiei nu cred ca exista probleme negative...bineanteles ca am achizitionat si adaptor comenzi pt. volan si un car kit cu bluetooth..prin care pot transmite muzica din telefon ( asta nu stiu cat de bine merge ca n-am incercat inca...)...in ce priveste linia bordului...din unghiul meu se vede bine.... :blink: ...atasez o poza pentru indecisi, sau arhiva de interioare bmw.

salut-eu vroiam sa-mi iau un pioneer pt. ca am mai avut si stiu ca suna bine,dar nu prea imi plac cum arata la fata-spunemi te rog ce parere ai de sunetul care il are scula ta-sa inteleg ca are intrari numai pt. Ipod si usb-mersi.

Da...se aude perfect, nu este nicio diferenta fata de cd ca si fidelitate (nu are cd)...dar asta e viitorul..cei de la jaguar de la anul se pare ca o sa mearga numai pe usb si ipod...citeste o gramada de formate audio..deci nu exista practic ceva sa nu mearga...scapi de magazia de cd-uri...pe memory stick poti pune cati G de memorie are...eu am si in tel 8G ( nokia N95 8G)si prin bluetooth pot asculta muzica din telefon ( printr-un car-kit aditional...sau daca vrei are si el adaptor ALPINE de bluetooth dar era cam scump ..in jur de 570 ron....si am preferat sa iau un car-kit pt. tel si sa am si bluetooth)...scula a fost si premiata in 2007 la concursurile de specialitate...sper ca n-am plictisit pe altii..daca deranjez ..vb pe mesagerie

ok. mersi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.