Jump to content

318 CI sau 320 D?


Lucik

Recommended Posts

salut!

vreau sa stiu si eu niste pareri in legatura cu modele bmw 318 ci si 320 amandoua variantele coupe cu facelift din 2003-2004.am de gand ca in vara sa cumpar unul dintre cele doua modele si nu sunt inca hotarat care varianta ar fi mai buna,fiabila etc etc...

tocmai de aceea am decis sa postez topicul pe acest forum fiindca sunt sigur ca voi primi sfaturi si pareri de la cunosctatori adevaratzi:D

deci astept parerile voastre despre cele modele,legate de orice,preturi consumabile,preturi intretinere,probleme des intalnite la modele respective in general...etc etc

ca idee...eu as merge in general cam peste 25.000-30.000 de km pe an si masina vreau sa o cumpar sa o pastrez pt o perioada nu tocmai scurta sa zic,nu sa o cumpar si peste 1 an sa o vand,vreau sa o cumpar...si dupa,in timp sa mai bag si niste bani in ea,sa o "aranjez" asa cum vreau eu:P

astept pareri!

multumesc anticipat:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

320d cam greu sa gasesti euro4 din 2004 si in stare foarte buna la un pret comparabil cu 318ci din acelasi an. diesel-ul fuge mai bine si consuma mai putin, dar are mai multi km si mai multe chestii care se pot strica.

daca faci 25-30mii km pe an eu as merge pe diesel, poate chiar 330d.

 

da,am ramas surprins si eu cand am vazut ca nu prea sunt euro 4 320 d-urile...si mai exista si marele risc sa itzi iasa euro 3 la noxe si sa te cam pape rau la inmatriculare:D.330 xd are un prieten,intradevar superb motorul si masina,dar eu ma limitez la a cumpara 318 sau 320 pt a ma incadra cu capacitatea motorului cum 2000 cmc din cauza asigurarii;)).vreau sa imi iau o masina care sa imi placa,dar cu o anumita limita de bani pt intretinere lunara/anuala:P

mersi frumos pt sfat!

Link to comment
Share on other sites

eu as inclina spre 318ci, chair daca ia suta mai lent decat diesel-ul. motorul de pe 318i e foarte BUN (valvetronic, 16v, 2 axe cu came, evacuare rapida,etc.), e bine echilibrat si intretinerea lui e mai ieftina decat la 2.0d. tu decizi. bafta.

 

De intretinere da,am auzit si eu ca e mai ieftina la benzinar,iar pt demaraj si cuplu era normal sa fie mai bun dieselul.oricum,sunt curios,cred ca ambele masini sunt destul de reusite avand in vedere,din cate am observat, ca au pretz destul de maricel si pe care si-l pastreaza destul de bn fatza de alte variante e 46 sau berline:P.

Mersi frumos pt sfat!

 

La 30.000km pe an trebuie sa iei 318CI ! Asta daca vb despre consum si intretinere.

 

Numai TU stii ce vrei sa faci cu masina.

 

Tot spre 318 CI as inclina si eu,mai ales ca sunt si fan(nu inrait) benzinar.Insa dieselul are cuplul si consumul mult mai bun,si cu un cip se mai poate creste puterea/cuplul motorului.

"Numai TU stii ce vrei sa faci cu masina."---pai vreau sa imi iau e 46 seria 3 coupe,fiindca e o masina foarte frumoasa ca linie de design,sportiva,insa nu vreau sa o iau neaparat pt liniutze sau chestii dinastea,deasta nici nu vreau sa ma intind la cat mai multi cai putere si motor mare.vreau sa fie o masina bine intretinuta(aceea care o voi lua),destule dotari,iar in timp sa ii mai schimb aspectul exterior dupa gust.probabil dupa ce o voi cumpara tot pe forumul acesta voi cere pareri despre anumite piese pt tunning exterior:P

Mersi pt sfat!

Link to comment
Share on other sites

318i, motorasul ala e incredibil :)

deci sa inteleg ca sfatul tau e 318 CI da?:D).si daca ai putea sa imi detaliezi putzin prin ce mai exact tzi se pare incredibil?:lol:.mersi!:)

 

318CI

mersi!:)

 

Ia benzinarul, e mai fiabil si mai usor de intretinut.

Mersi frumos pt sfat!

Link to comment
Share on other sites

318ci. am eu si sunt mai mult decat multumit de ea. :)

 

e foarte frumoasa si trage foarte bine, foarte fiabila, nu prea are ce sa pice la ea si ieftin de reparat daca se strica. a si daca vrei sa o mai aranjezi se preteaza foarte bine la asa ceva, poti sa scoti multe de la un e46 cupe. :)

 

:).daca nu te deranjeaza si potzi sa imi spui si mie niste preturi la niste piese/consumabile care ai fost nevoit sa le schimbi pana acum?si iarasi daca doresti si ai niste poze sa le postezi sa itzi pot admira si eu "amanta":lol:),fiindca imi place sa admir ceea ce e frumos,iar daca nici e 46 FL coupe nu e frumos:p....

Mersi frumos pt parere!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa mergi zilnic cu masinuta si faci in medie 500 km pe saptamana parerea mea este sa alegi dieselul..... daca masinuta o iei doar pentru plimbari ocazionale alege benzinarul lejer.

Parerea mea este sa alegi varianta care o poti intretine, si anume dieselul are costuri de intretinere mai mari care le amortizezi prin numarul mare de km parcursi, pe cand benzinarul este mai ieftin la intretinere dar piezi la cheltuielile pe combustibil.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa mergi zilnic cu masinuta si faci in medie 500 km pe saptamana parerea mea este sa alegi dieselul..... daca masinuta o iei doar pentru plimbari ocazionale alege benzinarul lejer.

Parerea mea este sa alegi varianta care o poti intretine, si anume dieselul are costuri de intretinere mai mari care le amortizezi prin numarul mare de km parcursi, pe cand benzinarul este mai ieftin la intretinere dar piezi la cheltuielile pe combustibil.

 

probabil intre 300 si 500 de km as face saptamanal,nu sunt sigur inca..dar nici foarte foarte mult nu voi merge.deci,dupa sfatul tau si in mare majoritate al celor care m-au mai sfatuit pe acest topic,incep sa tind spre 318 CI:P.multumesc frumos pt parere si sfat!

Link to comment
Share on other sites

salut. tocmai am citit topicul tau. si eu a trebuit sa aleg intre cele 2 modele acum fix doua luni. am ales 318 ci din cauza diferentei mari de pret la 320cd. la intretinere de exemplu eu aveam inainte vectra gts benzina, ma costa o revizie cam 600 ron, la bmw m-a costat 750. diferenta vine doar de la filtrul de combustibil care e de la 150 ron in sus. in rest nu mi se pare f scumpa intretinerea. la 320 cd nu prea stiu preturi. depinde si daca te deranjeaza consumul. de exemplu la mers numai in bucuresti nu prea pot scoate sub 14.5 decat daca merg f incet. iar in afara orasului cam 8.5 nu stiu ce sfat as putea sa iti dau , eu ti-am zis am vrut sa iau diesel dar era mai scump...stiam ca motoarele diesel tin mai mult. am inteles ca si trage ceva mai bine. ai putea sa cauti mai multe masini,vezi ce optionale au fiecare si care iti place mai mult.daca ai gasi un diesel pana in 90000-100000km ar fi perfect. pe mine ma deranjeaza cateodata consumul...acum depinde si cum le gasesti. Bafta.
Link to comment
Share on other sites

Posesor de diesel

 

Masina e loterie, la diesel castigul e mai sigur la km multi: chiar daca ai norocul sa schimbi faimoasa turbina, in 60-70k (zic eu) ajungi la zero si incepi sa mergi pe plus dupa aceea.

 

Cu otto e mai sigur dar platesti in timp. Sa nu cumva sa crezi ca otto e perfect, de multe ori sunt probleme dar de cele mai multe ori doar sacaitoare.

 

La 25-30 pe an nu stiu ce sa zic - diferenta de consum nu e foarte mare, depinde si cum mergi.

Dieselul mi se pare excelent la drumuri lungi, poti sa o si calci ca nu te rupe la consum. La oras diferenta de consum e prea mica procentual.

 

Masinile pe care le-ai ales sunt pe trepte usor diferite ca pret si performante.

 

Parerea mea e sa nu iti iei masina cu ultimi banuti, asa am facut si cand mi-am cumparat eu.

 

Daca mi s-ar fi potrivit otto mai bine as fi ales 320i.

 

Parerea mea e ca oricum ambele sunt BMW si sigur iti va place orice alegi.

Link to comment
Share on other sites

Dieselul mi se pare excelent la drumuri lungi, poti sa o si calci ca nu te rupe la consum. La oras diferenta de consum e prea mica procentual.

 

Tocmai acesta este motivul principal pentru care este recomandat sa achizitionezi daca mergi mult in oras..... 320d ..8 la 100 in oras.....318i 14 la 100 in oras, asta inseamna la diesel 100 km cu 35 roni si la benzina 57 ron....este clar o diferenta...parerea mea

Link to comment
Share on other sites

salut. tocmai am citit topicul tau. si eu a trebuit sa aleg intre cele 2 modele acum fix doua luni. am ales 318 ci din cauza diferentei mari de pret la 320cd. la intretinere de exemplu eu aveam inainte vectra gts benzina, ma costa o revizie cam 600 ron, la bmw m-a costat 750. diferenta vine doar de la filtrul de combustibil care e de la 150 ron in sus. in rest nu mi se pare f scumpa intretinerea. la 320 cd nu prea stiu preturi. depinde si daca te deranjeaza consumul. de exemplu la mers numai in bucuresti nu prea pot scoate sub 14.5 decat daca merg f incet. iar in afara orasului cam 8.5 nu stiu ce sfat as putea sa iti dau , eu ti-am zis am vrut sa iau diesel dar era mai scump...stiam ca motoarele diesel tin mai mult. am inteles ca si trage ceva mai bine. ai putea sa cauti mai multe masini,vezi ce optionale au fiecare si care iti place mai mult.daca ai gasi un diesel pana in 90000-100000km ar fi perfect. pe mine ma deranjeaza cateodata consumul...acum depinde si cum le gasesti. Bafta.

 

Da,consumul ala de 14,5/8,5 mi se pare cam singurul mare minus pt benzinar:-?.sunt curios daca se mai poate micsora consumul dupa o revizie "de curatzire" sa zic asa(admisie si altele..)..

mersi frumos pt sfat!

Link to comment
Share on other sites

Posesor de diesel

 

Masina e loterie, la diesel castigul e mai sigur la km multi: chiar daca ai norocul sa schimbi faimoasa turbina, in 60-70k (zic eu) ajungi la zero si incepi sa mergi pe plus dupa aceea.

 

Cu otto e mai sigur dar platesti in timp. Sa nu cumva sa crezi ca otto e perfect, de multe ori sunt probleme dar de cele mai multe ori doar sacaitoare.

 

La 25-30 pe an nu stiu ce sa zic - diferenta de consum nu e foarte mare, depinde si cum mergi.

Dieselul mi se pare excelent la drumuri lungi, poti sa o si calci ca nu te rupe la consum. La oras diferenta de consum e prea mica procentual.

 

Masinile pe care le-ai ales sunt pe trepte usor diferite ca pret si performante.

 

Parerea mea e sa nu iti iei masina cu ultimi banuti, asa am facut si cand mi-am cumparat eu.

 

Daca mi s-ar fi potrivit otto mai bine as fi ales 320i.

 

Parerea mea e ca oricum ambele sunt BMW si sigur iti va place orice alegi.

 

"La 25-30 pe an nu stiu ce sa zic - diferenta de consum nu e foarte mare, depinde si cum mergi. "--de obicei merg mai "agresiv",deci daca voi alege benzinarul ori trebuie sa imi schimb stilul de a conduce,ori jobul:))

"faimoasa turbina, in 60-70k (zic eu) "--si nu numai turbina,la diesel din cate am inteles clar e ceva mai costisitoare intretinerea,iar cand itzi cade cate o piesa mai importanta/scumpa,e si mai naspa treaba:P

Apreciez sfatul si parerea si,"Parerea mea e ca oricum ambele sunt BMW si sigur iti va place orice alegi."--indradevar,sper doar ca pana la urma sa fac achizitia,si sa gasesc si o masina buna:P.mersi inca odata!

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o sa mai scada consumul....am inteles ca mai scade putin cand o sa fie mai cald...probabil nu o sa mai fie 14.5, o sa fie 14.2 :) o sa incerc sa ma abtin sa nu mai resetez computerul sa vad cat ia consum mediu asa la peste 1000 km... cam cati bani vrei sa dai pe masina?
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o sa mai scada consumul....am inteles ca mai scade putin cand o sa fie mai cald...probabil nu o sa mai fie 14.5, o sa fie 14.2 :) o sa incerc sa ma abtin sa nu mai resetez computerul sa vad cat ia consum mediu asa la peste 1000 km... cam cati bani vrei sa dai pe masina?

 

"am inteles ca mai scade putin cand o sa fie mai cald...probabil nu o sa mai fie 14.5, o sa fie 14.2 :lol: ":))).mare scadere,macar in craiova daca e mai cald sper sa ajunga consumul pe la 14:))

"cam cati bani vrei sa dai pe masina?"--depinde...cam intre 8.000-si maxim 9500-10.000,dar eu ma gandesc sa vad daca la vara daca voi gasii la 8500 voi fi ft multumit:P.asta fara inmatriculare,fiindca cred ca ma voi duce in germania/austria sa imi cumpar masina:P.mersi!

Link to comment
Share on other sites

Dieselul mi se pare excelent la drumuri lungi, poti sa o si calci ca nu te rupe la consum. La oras diferenta de consum e prea mica procentual.

 

Tocmai acesta este motivul principal pentru care este recomandat sa achizitionezi daca mergi mult in oras..... 320d ..8 la 100 in oras.....318i 14 la 100 in oras, asta inseamna la diesel 100 km cu 35 roni si la benzina 57 ron....este clar o diferenta...parerea mea

 

"Dieselul mi se pare excelent la drumuri lungi, poti sa o si calci ca nu te rupe la consum."-da,intradevar,am vazut un filmuletz pe youtube cu un e46 320d avea la viteza de 215 km/h aproximativ,un consum de 14%:)...

Link to comment
Share on other sites

Dieselul mi se pare excelent la drumuri lungi, poti sa o si calci ca nu te rupe la consum.

Fuge si mai bine decat benzinarul.

da,asta legat de consum,acceleratzie,si cuplu.astea sunt avantajele dieselului:P

oricum,dupa parerile celor care au postat pana acum,tind sa cred ca mie mi-ar prinde mai bn benzinarul:P,dar deocamdata nu e nimic batut in cuie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.