Jump to content

Rovinieta electronica,


X X L

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai hai sa cumulam: impozit, vigneta, accizele din benzina, taxele de parcare, amenzi... si ce primesti in schimb? ce se intampla totusi cu banii astia? ...se dau la sanatate, la armata, la invatamant? nu, ca si-aia-s vai steaua lor... atunci?

nu,se duc in fondul de stat ca de azi maine trebuie sa inceapa campania electrorala si de le trebuie banii ca doar nu vor aduce ei de acasa,asa ei starg banii pt ei si noi cei multi ramanem cu promisiuni si sperante de drumuri mai bune ,autostrazi, etc.

 

ps:la cati useri sunt pe forumul asta ar trebui sa ne unim si sa punem si noi de un miting sa cerem desfintarea rovinetei pana isi executa si alesii promisiunile lor (ca tot e la moda :twoup: )

 

d c meeting si nu o actiune ca la carte in justitie ? stai in frig si tipi si p ei in fund ii doare.

Link to comment
Share on other sites

In UK inca se folosesc ambele sisteme in paralel.

Datele masinii sunt introduse intr-o baza de date la care masinile politiei au acces direct, dar primesti si o vigneta de pus in parbriz..

Taxa se numeste Road Tax Disc si este valabila pt toate tipurile de drumuri. Pt utilizarea autostrazilor nu se plateste in plus.

P.s. Sunt masini de politie care sunt dotate cu camere de filmat si au acces instant la baza de date. Daca treci prin fata camerei, iti filmeaza/pozeaza numarul masinii si verifica aproape instant daca ai taxa platita sau nu..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@brownshark: amenda pot sa-ti dea, dar o contesti in instanta. Ceea ce spui tu acolo e corect dpdv juridic ?

 

Din cate am inteles eu sistemul functioneaza in felul urmator: niste camere fixe, sau mobile citesc numerele si identifica masinile care sunt "suspecte" ca nu au platit rovigneta, apoi nr-ul e transmis la cea mai apropiata patrula care te opreste pt verificare. Aici banuiesc ca intra si masinele ale caror numere nu pot fi identificate ?

Link to comment
Share on other sites

@brownshark: amenda pot sa-ti dea, dar o contesti in instanta. Ceea ce spui tu acolo e corect dpdv juridic ?

 

Din cate am inteles eu sistemul functioneaza in felul urmator: niste camere fixe, sau mobile citesc numerele si identifica masinile care sunt "suspecte" ca nu au platit rovigneta, apoi nr-ul e transmis la cea mai apropiata patrula care te opreste pt verificare. Aici banuiesc ca intra si masinele ale caror numere nu pot fi identificate ?

Nu te mai opreste pt verificare ,se verifica totul la ei in sediu.Iti trimit acasa scrisoare cu amenda,daca te gasesc in data lor de baze ca nu ai platit ROvigneta.

 

Intrebarea urmatoare este ,fotografia o face din fata sau din spatele masini.? :twoup:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Azi am iesit pe A2 fara rovinieta, e posibil sa primesc amenda acasa?

 

Pe la iesirea spre Fundulea mi-am amintit ca nu am rovinieta, am mai mers cativa km si m-am oprit la prima benzinarie unde mi-am facut rovinieta pe 7 zile.

 

Camera care depisteaza lipsa rovinietei este situata la km 12, eu am facut rovinieta 10-15 min mai tarziu.

 

In cazul in care imi vine amenda acasa, are rost sa mai contest daca am facut rovinieta 15 min mai tarziu?

 

De obicei imi iau rovinieta inainte, azi am uitat pur si simplu.

Link to comment
Share on other sites

Azi am iesit pe A2 fara rovinieta, e posibil sa primesc amenda acasa?

 

Pe la iesirea spre Fundulea mi-am amintit ca nu am rovinieta, am mai mers cativa km si m-am oprit la prima benzinarie unde mi-am facut rovinieta pe 7 zile.

 

Camera care depisteaza lipsa rovinietei este situata la km 12, eu am facut rovinieta 10-15 min mai tarziu.

 

In cazul in care imi vine amenda acasa, are rost sa mai contest daca am facut rovinieta 15 min mai tarziu?

 

De obicei imi iau rovinieta inainte, azi am uitat pur si simplu.

stai linistit ca baza de date se up-dateaza la cel putin o zi. nu patesti nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Va prezentam mai jos 10 locatii in care sunt instalate camerele fixe pe drumurile nationale si autostrazile din Romania:

1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m

2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m

3. DN1 Bucuresti - Ploiesti la km 48 + 800 m

4. DN2 Buzau - Rm. Sarat la km 115 + 080 m

5. DN2A Slobozia - Constanta la km 113 + 500 m

6. DN5 Bucuresti - Giurgiu la km 28 + 120 m

7. DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m

8. DN6 Bucuresti - Alexandria la km 60 + 450 m

9. DN7 Deva - Arad la km 411 + 865 m

10. DN17 Vatra Dornei - Bistrita la km 85 + 380 m

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu, iti da doar chitanta.

 

Cat ma costa rovinieta pentru camion cu sarcina maxima 18t?

 

Eu am un camion cu 3 axe si 22t....Vigneta pe zi e 40 lei,pe 7 zile e 200 lei,pe 30 de zile e 500 lei...Mai bine mergi la posta cu talonul sau la o benzinarie

Link to comment
Share on other sites

O chestie interesanta la faza cu rovigneta electronica.

 

Am facut pe un an, prin aprilie anul trecut pentru X5, aveam numerele VL99WLF. Intre timp, am vandut X5-ul, am pus numererele pe alta masina, si acum din nou pe a treia masina. Cand m-am dus sa imi fac rovigneta, mi-au zis ca pentru numerele astea rovigneta mai e valabila pana luna viitoare, si ca nu pot sa imi faca alta.

Link to comment
Share on other sites

Nu se mai da sticker pt parbriz?

se mai dau dar nu au valoare ... se ia doar pe numarul masinii :) eu de ex cand mi-am luat rovigneta acum 1 saptamana am dat nr masinii si i-au aparut toate datele :)

 

Iti da pe o zi? Stiam ca la turisme nu dau pe o singura zi ...

 

nu se mai da la autoturisme pe 1 zi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.