Jump to content

VAND VOLAN M5 E39


Recommended Posts

VAND VOLAN M5 E39 CU TOT CU AIRBAG,NU ESTE RUPT,BUTOANELE NU SUNT ZGARIATE SAU TOCITE,VOLANUL SE PREZINTA INTR-O STARE BUNA,PRET 200 euro,tel: 0744.393.392 sau 0760.087.543

 

rog un moderator sa inchida topicul acesta,s-a intamplat din cauza calculatorului,imi pare rau, multumesc

 

 

mersi ca l-ai inchis pe celalalt,asta ramane valabil

Link to comment
Share on other sites

Pana in 1995, bmw a folosit la pisica sistemul de contacte prin carbune, deci, daca ai airbag, nu va merge, nici claxonul, ca e altfel prinderea acolo.

El intra pe ax, insa nu se pupa nimic la contacte.

 

Din 1995 pana in 1999 la pisica s-a folosit sistemul ca la e39, aceleasi mufe, aceasi prindere.

 

Asa am eu.

Link to comment
Share on other sites

VerificaĂži codul ĂŽnainte sĂŁ cumpĂŁraĂži, acest volan nu merge pe toate E39-urile fabricate ĂŽntre 96 Âşi 2000, existĂŁ mai multe tipuri de volan M pentru E39 prefacelift.

Chiar dacĂŁ aratĂŁ identic, pe unele maÂşini nu se potriveÂşte.

Link to comment
Share on other sites

De ce doar dupa 1995? Ce trebuie pentru adaptarea la un e36 09/1994?

 

 

dupa experienta mea proprie , volanul este pt masinile pana in 2000

si eu cred la fel,cel mult pana in 2001,dar nu stie sigur pt ca eu am vazut acelasi volan pe un m5 din 2002,poate era diferenta la mufe dar estetic erau identice

Link to comment
Share on other sites

se pottriveste pe orice e39 din orice an am si eu unul nu imi place deloc modelul il prefer pe cel busines

Nu este adevărat.

 

Eu am avut un astfel de volan nou nouţ, identic cu al meu, ĂŽnsă nu se potrivea la mufe.

 

Ca să nu mai existe discuţii:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=35

 

01 M sports steer.-wheel, airbag, leather D=385MM 1 09/1997 03/1999 32342228670 $511.00

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=35

 

01 M sports steer.-wheel, airbag, leather D=385MM 1 03/1999 09/1999 32342228890 $511.00

 

Se vede clar că primul are panglică, ĂŽn timp ce al doilea are două cabluri, şi datele spun totul.

 

Iar faza asta cu "merge pe orice E39 din orice an" este, ĂŽmi cer scuze, o inepţie, pentru că E39-urile nu au toate acelaşi sistem de airbag.

Unele au airbag single stage, altele au airbag dual stage.

 

Un astfel de volan nu se potriveşte pe un E39 facelift, iar pentru cei care chiar vor să cumpere, să verifice part number-ul şi data de fabricaţie a maşinii.

 

nu merge pe orice e39, se potriveste doar pe e39 cele cu single stage si pe e36, e34 cu airbag.

 

Acesta este cu comenzi.

 

Cele pentru E36 Âşi Z3 n-au comenzi Âşi au alt cod.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Hai că acum o ĂŽntorci ca să te scoţi. :)

 

Chiar şi aşa, tot n-ai reuşit să te scoţi, ĂŽn primul rând nu se potrivesc mufele pentru airbag, deci ce rost are să-l pui?

 

Prinderea nu are treabă cu discuţia, un posesor de BMW care-şi pune un volan de M5 cu comenzi vreau să folosească toate comenzile şi să aibă şi airbag funcţional.

 

Ca să concluzionăm, acest tip de volan NU se potriveşte pe toate E39-urile, am pus mai ĂŽnainte codurile exacte şi anii de fabricaţie.

 

 

 

am spus ca se potriveste , nu am spus ca trebuie neaparat sa fie la fel.

 

Faptul că poate fi montat şi că merge şi claxonul nu ĂŽnseamnă că se potriveşte pe deplin.

 

Cel mai bine este să iei piesele după cod, nu să le pui la mişto, eu aşa văd lucrurile. :lol:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.